Jamo Sub 250

akwidzynski

New member
Bez reklam
Witam
Wiem, ze bylo juz duzo watkow o tym subie i kolumnach JAMO HCS 606, ale jakos nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie, czy ten sub nadaje sie do muzyki stereo? Moim zdaniem zupełnie nie. Daje on taka fale stojąco - buczącą, ze nie da sie tego wytrzymać i od razu ściszam go do -12dB lub w odole wyłączam. Tak więc moje pytanie są jakieś dobre suby szybkie i nie tak męczące buczeniem do muzyki stereo? Ampli to Denon 1910, probowalem juz różnych ustawien przestawiałem sub i nic sie nie poprawioło muzycznie. Sub ewidentnie kinowy bo tam spisuje sie dobrze. Ja jednak szukam czegos do stereo.
Chyba ta konstrukcja szczelinowa suba nie wpływa dobrze na muzykę, może lepszy byłby z otworem ?
Pozdrawiam

Moze zapytam jak prawidlowo ustawic suba oraz ampli ?
Ocecne ustawienia:
1. SUB
- głośność 50%
- odcięcie 80Hz
- faza 0
2. AMPLI
- level zalezy -5dB do 0dB
- LPF for LFE 80Hz
- Crossover 60Hz
Z gory dziekuje za rady.
 
Ostatnia edycja:

Kaszan

New member
Może przyczyną było umiejscowienie suba, lub został źle skalibrowany przez amp. Ja sporo eksperymentowałem z ustawieniem swojego es150- były miejsca, gdzie uszy zatykało, a oczy łzawiły przy połowie mocy. Możliwe tez, że masz zaburzoną akustykę pokoju.. Jeśli chodzi o samego suba do stereo to poszukaj czegoś o konstrukcji zamkniętej Infinity beta sw10 jest chyba zamkniętym subem z tego co pamiętam, Dali Basis 100. Warto jednak poeksperymentować.
 

akwidzynski

New member
Bez reklam
No mam to samo uszy zatyka niesamowicie. W sumie do muzy to stykna te fronty Jamo 606, wytwarzaja zupelnie wystarczajaca ilosc basu. Zostawie subika do kina bo do tego jest stworzony :)
Moze jest jakis uzytkownik takiego zestawu JAMO 606 + Sub 250 i podzieli sie informacja jakie ma ustawienia suba oraz ampli.
Pozdrawiam.
 
Ja mam Jamo sub300 i po ponad roku użytkowania moge powiedziec, ze duzo zalezy od miejsca w ktorym stoi. Jak był w rogu to też go wyłączałem przy muzyce, teraz jest wysuniety i jest lepiej.
Co do subów do muzyki to podobno dobrze sobie radzi Velodyne cht10q.
 

Prokop

New member
Bez reklam
W tym przypadku doszukiwał bym się problemów w akustyce pokoju. Przestawianie subwoofera może pomóc ale napewno nie rozwiąże problemu. Mam taki sam problem u siebie. W okolicach 55Hz następuje mocne podbicie dźwięku co się właśnie objawia buczeniem. Naszczęście kalibracja częstotliwościowa w amplitunerze niweluje to podbicie, i bas nie buczy tylko ladnie mruczy w niskim zakresie. Drozsze rozwiazanie to wytlumienie pokoju, najlepiej calego ale bez przesady, glownie narozy gdzie powstaje najwiecej odbic fali akustycznej i niemilych z tego powodu skutków, oraz dobrze wytłumic scianę tylna czyli tą ktora znajduje się za plecami w czasie odsluchu. Oczywiscie nie koniecznie calą tylko ten obszar na wysokości naszej glowy acz im większy tym lepiej. To powinno bardzo pomoc. Planuje taki manewr u siebie w pokoju, jednak troche to kosztuje.
 

akwidzynski

New member
Bez reklam
O rany julek żona by mnie powiesiła za ... jakbym zaczał wygluszacz pokoj :).
Pobawie sie jeszcze w przestawienie suba. Nie mozna tego buczenia wyeliminować i osiągnąć fajnego uderzenia basu ?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Montowaliśmy kino u kumpla i był taki sam problem z SUB300, nie można było tego ogranąc, po pół roku jest wszystko miodzio, sub się wygrzał, a może i fronty i teraz to dobrze współgra, amplituner to AVR255.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Najpierw z automatu, sub na 2/3 głośności i kalibracja automatyczna. Później głośne słuchanie przez kilka tygodni. Na dzień dzisiejszy fronty na large 0db, centralny -4db, tylne +2db.
 

Kemot7

New member
Witam
Odświeżę nieco ten wątek. Pisałem już na innym forum, pozwolę sobie przy okazji zasięgnąć porady i tutaj.
Mam HK255 + Jamo S606 z sub 250 i też spory kłopot z ustawieniem suba.
Mianowicie mój pokój ma sporą otwartą przestrzeń za słuchaczem (przejście do części kuchennej).



Przeprowadziłem sporo testów położenia subwoofera (łącznie z postawieniem SUB w miejscu słuchacza i chodzeniem po pokoju). W większości przypadków efekt jest następujący. W zielonych polach słychać bardzo czysty i głęboki bas (sub obecnie stoi w położeniu 1). Niestety przechodząc w centrum na kanapie nagle bas mocno zanika (nie do końca oczywiście ale jest znacznie słabszy i wyższy). Tak jak widać próbowałem ustawić subwoofer w wielu różnych miejscach. Efekt jest jednak praktycznie taki sam (poza tym, że nie dla każdego ułożenia zielone pola dają mocniejszy bas, czasami w całym pokoju jest kiepsko go słychać). Sub ma odcięcie ustawione prawie na minimum a poziom mocy w okolicach połowy skali. W HK255 jest dość mocno podbity poziom sygnału +6). Czytając ten wątek przypuszczam że winne jest tu otwarte przejście do części kuchennej, fala nie ma się od czego odbić (co ciekawe w kuchni, jakieś 8-9 metrów od suba też basik słychać bardzo ładnie (prawie jak w zielonych polach). Co gorsze na piętrze (domek drewniany) żona twierdzi, że "dom się wali :)"
Czy coś można tu jeszcze wymyślić (zamurowanie przejścia nie wchodzi w grę :) ).

Kabel do sub nie jakiś rewelacja, ale raczej to nie w tym problem. Generalnie zauważyłem, że fronty grają dość mało basem (ustawione na large i promieniują basem na zewnątrz). Dziwi mnie tym bardziej to, że większość osób narzekała wręcz na nadmiar basu w tych Jamo (i twierdzili, że na początek może grac bez sub).

Wszystko ustawiałem w trybie stereo. słuchając czegoś z CD. Autokalibrację oczywiście również stosowałem, ale jakoś dziwnie obliczył mi odległości pomiędzy surroundami.

Jeszcze słówko co do HK255 w sumie też dotyczące SUB. W ustawieniach można wybrać dla subwoofera OFF, LFE oraz LFE+Fronty. Zauważyłem, że przy wybraniu samego LFE subwoofer u mnie nie gra w ogóle (dlatego mam ustawione LFE+Front).

Pozdrawiam i Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!
 

akwidzynski

New member
Bez reklam
Witam
Nie wiem czy kazdy sub tak ciezko sie ustawia, dostraja, czy tylko jamo tak maja ze szczelinową obudową. U mnie aktualnie jest ustawiony na odcięcie 80Hz, kolumny na 40Hz a sub na mniej niz pół mocy . Ampli denon 1910, przy kinie ok przy muzie tak sobie dlatego czasami w ogole go wylaczam bo fronty jednak maja sporo tego basu.
Kemot7 piszez ze przy LFE sub w ogole nie gra, ano nie gra w stereo tylko jak jest sciezka .1 na ustawieniach LFE+fronty gra przy kazdym sygnale.
 

Kemot7

New member
Wielki dzięki za rozjaśnienie tematu z ustawieniami LFE. Niby takie proste i logiczne ale nie wpadłem na to. Może dlatego, że jakoś zakodowałem sobie, że te ustawienia automatycznie zależne sa od kolumn frontowych (LARGE, SMALL).
 
Do góry