Jakosc VGA, a DVI-HDMI

Mr Groch

New member
Witam

Czy podlaczenie telewizora LCD (samsung LE32S71B) z komputerem przez
zlacze VGA bedzie oznacvzala gorsza jakosc obrazu, niz przez kabel z
przelotka DVI-HDMI ?

Telewizor ma rodzielczosc 1360x768 i wszystkie standartowe rozdzielczosci
obsluguje przez kabel VGA (od 640x480 do 1360x768), wiec w teorii
mozna mu przeslac film w rozdzielczosci 1280x720 (HD 720p).

Pytanie tylko czy tak przeslany obraz w tej rozdzielczosci przez VGA
nie bedzie gorszej jakosci w jakis sposob niz przez DVI-HDMI ?

PS. Pytam sie, poniewaz kabel 30m (taki jak potrzebuje) VGA kosztuje ok 100 zl
a DVI-HDMI dobrej jakosci ok 400 zl
smile.gif
 

Mr Groch

New member
Nie do konca te 2 topici sa o tym samym... W tamtym pytalem
o to czy mozna do tego modelu LCD podlaczyc przez HDMI sygnal z karty graficznej (bo w instrukcji TV wyraznie pisze, ze nie mozna)

A w tym topicu pytam czy jest jakas roznica jakosci pomiedzy tymi
2 zlaczami... I co do Twojej odpowiedzi - bardziej pasuje wllasnie tutaj niz
tam :)

Wiec wdam sie w dyskusje tutaj - skoro sygnal zostanie przeslany przez
zlacze D-SUB w wysokiej rozdzielczosci WXGA ( 1360x768 ) to dlaczego
obraz mialby byc gorszej jakosci anizeli jakbym mial poslac obraz przez HDMI?
Przeciez moge wlasciwie przez D-SUB poslac sygnal o identycznej rozdzielczosci
jak np 720p dla HDMI...

Z gory dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz :)
 

jarwisz

New member
Bez reklam
hccesz wyczerpującą - proszę bardzo

Zasada działania złącz w LCD
D-sub (analogowe) oraz DVI (Digital Video Interference)-HDMI

Karta graficzna wytwarza dokładną informację dla matrycy, o ustawieniu poszczególnych kryształów(czyli, który ma być zapalony, zgaszony oraz jakie napięcie podać na tranzystorze) we wszystkich sub-pixelach. Podczas konwersji sygnału płynącego z karty, urządzenia, które działa w systemie cyfrowym, następuje jego konwersja na analogowy by był on zrozumiały dla monitora. Jednak podczas tego procesu następuje częściowa utrata tej bardzo dokładnej informacji, jaką wytworzyła karta. Aby ją odzyskać w monitorze zamontowany jest moduł elektroniczny mający odzyskać utracone dane. Jednak i on nie jest w stanie idealnie sprostać temu zadaniu. W efekcie tego obraz potrafi być nieostry lub źle pokazywać niektóre kolory. W przypadku złącza cyfrowego omawiany problem nie istnieje a obraz jest wyświetlany poprawnie gdyż nie ma utraty informacji płynącej z komputera.

LCD’eki wyposażone są w kilka tego typu złącz. Najpopularniejszym jest oczywiście VGA (złącze analogowe). Liquid Crystal Display (LCD) jest urządzeniem cyfrowym i teoretycznie powinniśmy wykorzystywać cyfrową technologię przesyłu danych a więc złącze DVI wraz z przeznaczonym do tego kablem.
VGA - jak to wygląda – karta graficzna zmuszona zostaje do przetworzenia cyfrowego sygnału na analogowy, jego przesyłu do monitora LCD, gdzie powtórnie przetwarzany jest on na cyfrowy. Tego typu „operację” wpływają negatywnie na jakość tego sygnału i utratę pełnej i dokładnej informacji jaką niesie. W przypadku gdy korzystamy ze złącza cyfrowego nie ma mowy o przetwarzaniu sygnału, a więc nie towarzyszą temu utraty informacji i może on w czystej i najsilniejszej postaci dotrzeć do monitora.

najważniejszą różnicę - wytłuściłem

pozd
 

Piotr_the

New member
tylko w praktyce najczęściej puszczony obraz po VGA do TV LCD wygląda lepiej wypełniecnie całego ekranu i lepsza ostrość już nie jedna osoba o tym pisała a po hdmi-dvi;)
 

p00h

Member
Piotr_the napisał:
tylko w praktyce najczęściej puszczony obraz po VGA do TV LCD wygląda lepiej wypełniecnie całego ekranu i lepsza ostrość już nie jedna osoba o tym pisała a po hdmi-dvi;)

Gdyby telewizor miał natywne złącze DVI to obraz byłby najlepszy po DVI.
Przez HDMI obraz będzie skalowany, chyba, że mamy panel a) FullHD, który b) potrafi wyświetlić obraz w trybie PC (Full) zamiast TV (Overscan).
Jeśli a) lub b) nie jest spełnione VGA da lepszą jakość bo umożliwia odwzorowanie pixel-pixel (i to mimo, że sygnał VGA musi być przez LCD/plazmę skanowany i odwzorowywany na obraz cyfrowy).

(BTW. o ile są FullHD panele, to nie widziałem takich działających poprawnie w trybie 'Full Scan', wszystkie robiły overscan niezależnie od źródła sygnału HDMI).
 

zibi_wl

New member
Witam sedecznie, od 2 miesięcy jestem posiadaczem telewizora marki Loewe Concept L 32. Telewizor ten ma wejście HDMI. W związku z wprowadzaniem telewizji HD na polski rynek prze ITI (Telewizja N) mam do Państwa nastepujące pytanie. Czy będę musiał dokupić jakąś przystawkę, aby odbierać sygnał w standardzie HD, czy też wystarczy podłączyć tuner bezpo:)średnio do wejścia HDMI?
Serdecznie dziękuję za odpowidź.
 

Mr Groch

New member
Dzieki wszystkim za odpowiedzi

Czyli najlepiej bedzie kupic tani kabelek VGA (100 zl za 30m), a HDMI
zachowac sobie na przyszlosc dla np tunera satelitarnego DVB-S2 :)

A jeszce jedna rzecz mnie ciekawi - czym sie charakteryzuje tryb wyswietlania
PC (full) i TV (overscan), o ktorym pisze kolega p00h?
 

jarwisz

New member
Bez reklam
dla Ciebie najlepszym bedzie chyba VGA ale musisz wiedzieć o ograniczeniach VGA /nie prześlesz na LCD obrazu HD dużej rozdzielczości/
OVERSCAN - opcja obcinająca krawędzie obrazu w celu usunięcia ewentualnych zakłóceń powodowanych przez źródło sygnału.

@zibi_wl - nie trzeba żadnej przystawki - połączysz tuner ITI z LCD kablem HDMI i oglądsz

pozd
 

p00h

Member
Mr Groch napisał:
Dzieki wszystkim za odpowiedzi

Czyli najlepiej bedzie kupic tani kabelek VGA (100 zl za 30m), a HDMI
zachowac sobie na przyszlosc dla np tunera satelitarnego DVB-S2 :)

A jeszce jedna rzecz mnie ciekawi - czym sie charakteryzuje tryb wyswietlania
PC (full) i TV (overscan), o ktorym pisze kolega p00h?
Tryb full tzn. bez obcinania marginesów. Sygnał HD 1080p jest _nadawany_ w rozdzielczosći 1920x1080, ale wyświetlane z tego jest ok 1700x900.

BTW. kabel VGA 30m to dość ryzykowny pomysł, niestety VGA to dość duże pasmo i na takiej odległości, na kiepskim kablu, będzie sporo zakłóceń.
 
Ostatnia edycja:

jarwisz

New member
Bez reklam
przy tak duzej odległości za dobre kable zapłacisz majątek
jak taniej to można zadzwonić do tego sklepu i zapytać się czy Ci nie zrobią 30m i za ile ale pamiętaj że to będzie tylko obraz.
 

p00h

Member
Mr Groch napisał:
Dzieki, moze jakis kabelek godny polecenia? :)

W kwestii VGA to np. Intronics robi w miarę porządne kable (wersja PREMIUM), 30m ok. 200zł na allegro IIRC, strona producenta:
http://www.intronics.pl/intronics_pl/cat_pr.do?rec=14183
Hardwax (OEM) za 300... http://www.hardwax.pl/projekcja/hardwax_kabel_vga_premium_quality_30m_15999_c274.html

Takie Full-Pro robi np. Belkin kosztują ok 200$ za 30m ale nie widziałem ich w Polsce. Intronics powinien być OK, poszukaj na Allegro albo na e-tom.pl
Te hardwaxy raczej w niczym nie są lepsze, po prostu droższe trochę ;)

W sumie ważne, żeby kabel był wykonany jako multi-coaxial i miał te śmieszne filtry ferrytowe na końcach, więc jeśli ten za 100zł taki jest to może też być OK, po prostu aż tak tanich jeszcze nie widziałem ;)

Aha pamiętaj, że przy takiej odległości sygnał raczej na pewno będzie miał zakłocenia. Ot, urok sygnału VGA. Z lepszym kablem będą trochę mniejsze, z gorszym większe, należy się nie przypatrywać sygnałowi z bliska tylko oglądać normalnie :)
Rule of a thumb: Jak obraz cały będzie skakał albo będzie widać z daleka kropki latające po całym ekranie to kabel do wyrzucenia. Jak z bliska, na brzegach ekranu, widać pulsujące pixele, to wszystko jest (względnie) OK.
 

czaki

New member
widze ze nie ma potwoerdzonych faktow np zdjeciami i realnym sprawdzeniem problemu jka dostane tv zrobie to pożadnie, specjalnie kupie oba przewody
 

dziki_pl

New member
Witam przy okazji wszystkich.

Dzisiaj wlasnie testowalem 32R71B w sklepie.
Probowalismy podpiac do tego telewizora obraz przez dvi-hdmi, podpiete byly jednoczesnie dwa telewizory. Samsung i jeszcze jakis grunding.
Samsung przyjal tylko rozdzielczosc 1024x768, nie bylo to jednak pixel w pixel a rozciagniete w poziomie. Przy rozdzileoczosci matrycy obraz byl obcinany i przeskalowany, efekt fatalny. Nie udalo sie uzyskac obrazu 1:1
Podpielismy przez kabel vga, jakis tani. I dzialalo idealnie, rozdzielczosc 1:1 matrycy, brak rozmycia w poziomie jak to bywa przy analogu. Kolory zywe.

Karta w kompie to GF6600, jesli jest mozliwosc uzyskania przez hdmi obrazu 1:1 to chetnie poslucham wskazowek.
 
Do góry