Jakość obrazu po DLNA a HDMI

jgx

New member
Bez reklam
Witam, czy ktoś porównywał i na podstawie swoich doświadczeń może powiedzieć czy jakość obrazu po DLNA (wild serwer) jest lepsza, gorsza czy taka sama jak po hdmi? Mówimy o plikach mkv
pozdro 4all
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Teoretycznie jest taka sama, bo to ten sam strumień. Praktycznie jednak jest olbrzymia różnica w przepływności obydwu kanałów, więc naturalne jest, że plik wideo z dużym bitrate po HDMI wyświetli się idealnie, natomiast po DLNA będzie się rwał, pojawiać się będą artefakty itp. To dokładnie ten sam problem, jak w przypadku odtwarzania plików wideo HD z dużym bitrate WiFi - WiFi.
 

pkomp

New member
to zależy
1.jesli urządzenie końcowe potrafi obsłużyć format w jakim wysyłasz to jakość będzie identyczna w 100%
2.jeśli wysyłasz do urządzenia strumień transkodowany(np. z mkv idzie avc) to jakość będzie zależeć od transkodowania
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Ja osobiście nie widzę różnicy. Może jedynie subiektywne moje odczucie skłania się bardziej ku HDMI

A w czymże tej różnicy nie widzisz? Odpal BD ISO i puść po HDMI, a następnie po DLNA. Gwarantuję, że różnica będzie druzgocąca, bo w tym drugim przypadku może się nawet wcale nie odtworzyć...
 

pkomp

New member
napisałem dwa warunki - w jednym nie będzie żadnej różnicy w drugim będzie zawsze(choć niekoniecznie dostrzegalna)
 

jgx

New member
Bez reklam
to zależy
1.jesli urządzenie końcowe potrafi obsłużyć format w jakim wysyłasz to jakość będzie identyczna w 100%
2.jeśli wysyłasz do urządzenia strumień transkodowany(np. z mkv idzie avc) to jakość będzie zależeć od transkodowania
myśle że kolega ma racje - przynajmniej teoretycznie bo jęli tv obsłuży mkv to po dlna idzie tylko strumień bez transkodowania i ew. różnice w obrazie mogą występować tylko od strony sprzętowej - jakość karty graficznej w kompie i procesora obrazu w tv, ale mnie interesuje PUNKT 2 - ja do dlna używam Wild Media serwer i z racji tego że mój sony 52z5500 nie obsłuży mkv musze albo podpinać lapka albo oglądać po dlna (co jest dużo wygodniejsze) i powiem szczerze że ja nie widze żeby po transkodowaniu obrac był gorszy, choć może teoretycznie powinien być - a może nie bo co prawda został transkodowany do mpeg ale rożdzielczość ma dalej hd (720p) taką samą ilość klatek i chyba bitrate i reszta też się nie zmienia - zreztą wklejam dane pliku wideo (dzwięk pomijamy w naszych rozważaniach)

dane po transkodowaniu
Ogólne
Pełna ścieżka : F:\Transkodowanie_wild\The.Ghost.Writer.2010.720p.BluRay.X264-AMIABLE.mpg
Format : MPEG-PS
Rozmiar pliku : 5,59 GB
Czas trwania : 2h 8 min.
Całkowita przepływność bitów : 6.223 Kb/s
Wideo
ID : 224 (0xE0)
Format : MPEG Video
Wersja formatu : Version 2
Profil formatu : Main@High 1440
Ustawienia formatu, BVOP : Nie
Ustawienia formatu, matryca : Domyślny
Format_Settings_GOP : M=1, N=12
Czas trwania : 2h 8 min.
Rodzaj przepływności : Zmienna
Przepływność bitów : 5.651 Kb/s
Szerokość : 1.280 pikseli
Wysokość : 720 pikseli
Proporcje obrazu : 16:9
Szybkość wyświetlania klatek : 23,976 kl/s
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bitów
Rodzaj skanu : Progresywny
bity/(piksele*ramki) : 0.256
Rozmiar strumienia : 5,07 GB (91%)
Audio
ID : 128 (0x80)
Format : AC-3
Format/Informacja : Audio Coding 3
Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)
Czas trwania : 2h 8 min.
Rodzaj przepływności : Stała
Przepływność bitów : 448 Kb/s
Kanały : 6 kanałów
Rozmieszczenie kanałów : Front: L C R, Side: L R, LFE
Częstotliwość próbkowania : 48,0 KHz
BitDepth/String : 16 bitów
Rozmiar strumienia : 412 MB (7%)

dane oryginalnego pliku:
Format : Matroska
Rozmiar pliku : 6,56 GB
Czas trwania : 2h 8 min.
Całkowita przepływność bitów : 7.309 Kb/s
Aplikacja zapisująca : x264.exe
Biblioteka zapisująca : mkv2rls v1.2 (date: 2010 febr 17)
Wideo
ID : 1
Format : AVC
Format/Informacja : Advanced Video Codec
Profil formatu : High@L4.1
Ustawienia formatu, CABAC : Tak
Ustawienia formatu, poklatkowy : 5 klatek
Tryb multipleksowania : Container profile=Unknown@4.1
ID kodeka : V_MPEG4/ISO/AVC
Czas trwania : 2h 8 min.
Przepływność bitów : 5.797 Kb/s
Szerokość : 1.280 pikseli
Wysokość : 544 pikseli
Proporcje obrazu : 2,35:1
Szybkość wyświetlania klatek : 23,976 kl/s
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bitów
Rodzaj skanu : Progresywny
bity/(piksele*ramki) : 0.347
Rozmiar strumienia : 5,07 GB (77%)
Biblioteka zapisująca : x264 core 104 r1677 19df41a

po transkodowaniu mamy
Szerokość : 1.280 pikseli
Wysokość : 720 pikseli

a orginał
Szerokość : 1.280 pikseli
Wysokość : 544 pikseli
więc nawet po transkodowaniu powinno być lepiej - a swoją drogą czemy mkv ma taką dziwną rożdzielczość? NIby mkv 2,35:1 a mpeg 16/9 ale wyświetalny obraz (pasy na górze i dole) takie same - więc o co tu chodzi?
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
jesli idzie strumień po dlna bez transkodowania to nic na niego nie ma wpływu podobnie jak przez hdmi - jedynie ewentualna obróbka przez tv
karta graficzna nie ma tu nic do rzeczy bo przy dlna nigdy z niej nie korzysta komputer(chyba że wspomaga transkodowanie)
dlna to jak udostępnianie plików w sieci

z kolei transkodowanie zawsze da różnice - pamiętaj że przekodowywany jest juz skompresowany materiał i nie ma kompletnie żadnej mozliwości by skompresowany podczas transkodowania wyglądał choćby tak samo - mniej lub bardziej widoczne będą różnice

a to że masz inny plik wynikowy?masz materiał w 2.35:1 a to nie jest format 16:9 - będziesz miał pasy na górze i na dole
czy ten transkodowany ma też te pasy?to dokleja je program i tyle
 

bblleennoo

New member
Witam
Mam tv lw570s lacze go z laptopem przez dlna za pomoca plex media server
problem jest taki ze filmy divix zajmujace ok 1 gb ogladam normalnie natomiast filmy w jakosci HD zajmujace pare gb zatrzymuje laduje puszcza i za jakis czas znow zatrzyma laduje i puszcza jest to wina jakichs ustawien czy moze routera?
 
Do góry