Jakość nagrywalnych płyt DVD

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Interesuje mnie następujący temat. Jaka jest "wytrzymałość" nagrywalnych płyt DVD i jakie płyty są najlepsze do archiwizacji nagrań. Wydawało mi się zawsze, że tzw. markowe płyty DVD są przewidziane na lata, czyli nagrany film z dziecięciem, np. za 60 lat będzie można pokazać jego wnukom. Ale wytrąciło mnie z tej radosnej nieświadomości kilku różnych sprzedawców, którzy stwierdzili, że jeżeli po 10 latach od nagrania da się jakąś płytę odtworzyć to już jest szczęście. Faktem jest, że moje nagrywalne CD, którym stuknęło już z 8 lat nie zawsze mają ochotę się otworzyć (faktem jest też, że ze świecą w ręku szukać tu płyt markowych).

Czy ktoś ma informację - jak to jest naprawdę. Czy nie będzie tak, że po kilkunastu latach szlag trafi domowe archiwum filmów i zdjęć?? Oraz proszę o radę jakich płyt używać najlepiej. PZDR
 

gatar

Active member
Bez reklam
Temat dość często poruszany na różnych grupach.
Chyba, niestety nagrywając na "zwykłej" płycie możemy liczyć
na 10 lub kilkanaście lat jej trwałości. Oczywiście wiele zależy od
nośnika jak i sposobu jej przechowywania. Ja używam do archiwizacji
DVD+R TDK 4.7GB ScratchProof i polecam. Ile wytrzymają lat ?...
nie sprawdzałem. :)
 

ThYX

New member
gatar napisał:
Ja używam do archiwizacji
DVD+R TDK 4.7GB ScratchProof i polecam. Ile wytrzymają lat ?...
nie sprawdzałem. :)
ScratchProof mają podobno wytrzymałość 100lat. A tak wogóle to mam sporo płytek CD, które już po 3-4 latach się nie czytały. Myślę że rozwiązanie jest jedno ... raz na kilka lat przegrywac wszystko na nowszy (większy) nośnik. Dzisiaj warto przegrać płytki CD na DVD, za chwile DVD na HD DVD .... itd itd.

Pozdr.
 

dnc

Moderator
VIP
Z tego co mi wiadomo, nośniki CD i DVD fabrycznie "nagrywane mają trwałość około 20-30 lat. Nosniki typu R i RW mają trwałośc około 10 lat. Oczywiscie trwałośc ta bedzie miała miejsce pod kilkoma warunkami:
1. Brak uszkodzen mechanicznych powierzchni zęwnetrznej.
2. Przechowywanie w miejscach suchych i ciemnych. Światło niszczy powierzchnię nagrywającą i wypaloną.
3. Nagrywanie przy prędkosciach poniżej x10. Wbrew pozorom prędkość zapsiu ma znaczenie. Im mniejsza tym lepiej nosnik jest wypalany i tym dłużej wytrzymaja na nim dane. Oczywiście, różne płyty róznie reagują, ale zasada, że im wolniej tym lepiej nadal obowiązuje.
4. Płyty CD teoretycznie powinny wytrzymac dłużej ponieważ powierzchnia ochronna jest grubsza, a więc lepiej znosi złe warunki przechowywania i utrzymywania.

Nie wiem, czy tak będzie z HDDVD i BD, ale z tego co widzę, to nadal nośniki typu R i RW trzeba będzie uaktualniać co kilka lat.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Hmmmmmm... nie rozumiem czemu fabrycznie nagrane filmy mają mieć 20 - 30 lat gwarancji - przecież są to płyty tłoczone i teoretycznie wpływ czynników środowiskowych powinien być mały.

Przejrzałem kilka różnych forów??(nigdy nie wiem czy to właściwa odmiana:)) poświęconych nośnikom, oraz trochę informacji producentów.

Otóż warunki przechowywania labolatoryjne czyli temperatura 25 stopni, brak promieniowania UV, brak narażenia na zadrapania itd - sprawiają że żywotność płyt DVD R+ wynosi około 100 lat, R- 50 lat, RW- 60 lat. O żywotności normalnie używanych płyt nie wspominają:). Mówię tu o Verbatimach. Tutaj też producent zaleca nagrywanie płyt z prędkościami zalecanymi :) (celowo tak napisałem), czyli płyty 8 - 16 x nie powinno się nagrywać z prędkością 4 x itd. Powstaje wtedy więcej błędów zapisu, za które producent nie bierze odpowiedzialności. Czyli zasada wolniej = lepiej znana ze świata CD nie ma tu zastosowania, bo zaleca się większe prędkości nagrywania . Takie też informacje potwierdzają znawcy z forum CDRInfo.

Wg forumowiczów z CDRInfo - płyty DVD są "wytrzymalsze" od CD, ze względu na umieszczenie warstwy zapisywalnej między dwiema warstwami zabezpieczającymi i podobno mniejsze jest wtedy ryzyko uszkodzenia przez promieniowanie UV, oraz uszkodzenie wierzchniej warstwy nie powoduje zniszczenia nośnika.

Zaleca się do archiwizacji używanie płyt Verbatima najlepiej z AZO. Płyty TDK podobno są "nierówne" jakościowo.

PZDR

mały update:)
http://media2.pl/technologie/10172,krotka,zywotnosc,cd.html
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
To jest zastanawiające. Piszesz pooh1968, że płyty tłoczone mogą wytrzymać 100 lat. Tego niestety się chyba jeszcze długo nie dowiemy. Nawet przy założeniu, że masz płytę z 1980, a więc z momentu wprowadzenia do eksploatacji formatu CDDA, to w tej chwili mija 26 lat od tego monentu. Czyli jeszcze 70-75 lat.
Warto przy tej okazji zwrócić okazję, że technologia produkcji równiez się zmieniła. Zmieniono skład chemiczny zarówno materialów używanych do produkcji wastwy podatnej na laser, jak i warstw ochronnych.

To, że wielu twierdzi, że DVD są trwalsze od CD wynika zapewne z tego, że DVD są nowsze, ale z tego co mi wiadomo, DVD-R, RW jako takie jest np. badziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ warstwa ochronna jest bardziej miękka niż warstwa na CD i cieńsza. Zatem promień lasera będzie mieć większe błędy odczytu, ponieważ skrzywienie wiązki przy cieńszej warstwie jest większe niż przy grubszej. Owszem na CD trzeba uważać żeby nie porysować warstwy z drugiej strony, ale wg moich spostrzeżeń DVD-R są gorzej chronione przez warstwę zewnętrzną niż CD. Zauważyłem, że na DVD wystarczy lekki rys na płycie i ta część jest niezdatna do odczytu. CD jest lepiej ochroniona.

Z prędkością zapisu sprzeczać sie nie będę, bo możliwe jest jak piszesz. Możliwe jest, że algorytm zapisu dla DVD jest bardziej skuteczny i korekcja błędów jest bardziej zaawansowana, co z kolei przenosi się większą szybkość zapsiu i jego bezbłędność. Przyznam, że jeszcze nie miałem DVD-R, którą zniszczyłbym zbyt szybkim zapisem. CD takie miałem. Wiem, że różni producenci różnie podchodzą do sprawy jakości DVD. Miałem płyty TDK, BASF i Verbatin. Tylko BASF były jakieś dziwne i z 10 nagranych z 4-5 mam problem przy odczycie lub nie można ich odczytać w ogóle.
Coś jednak w tym jest!
 

p00h

Member
Żywotność płyt zapisywalnych, o ile ich nie używamy często, tak naprawdę zależy od materiału z którego wykonana jest warstwa na której leżą dane, najtrwalsza jest ftalocyjanina (kilkaset lat) trochę mniej azo (do 100 lat, ten nośnik jest bardziej czuły na światło). Płyty tłoczone mają nieokreśloną żywotność, ale też rzędu kilkuset lat.
Nietrwałe były płyty CD z nośnikiem cyjaninowym ('srebrny' lub jasnozielony kolor) o czasie życie do 10 lat (co znam z autopsji bo właśnie moje pierwsze backupy zaczęły się rozkładać ;)

Oczywiście, jak zdrapiemy płytę 'do metalu', to nic nie pomoże, ale poza tym to chyba nie ma się czym przejmować.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie znam się na tym i nie zamierzam się sprzeczać. Napisałem tylko co wyczytałem na innym forum i u producenta. Nie wiem w jaki sposób producent sprawdza , że jego płyta wytrzyma np 100 lat- znaczy się pewnie ma swój sposób - jest to opisane na stronie Verbatima pod hasłem DVD Lifetime.
W tym miejscu jest doskonały artykuł o żywotności płyt, oraz chyba odpowiada na wiele pytań http://www.pcworld.pl/artykuly/42744.html .

Wg testu przyśpieszonego starzenia się w komorze klimatycznej (odpowiada mniej więcej dwuletniej płycie) - liderzy to +R 4x firm Imation, Emtec, HP i Xidex oraz -R 4x marki Imation i Dysan.
 
Ostatnia edycja:
Do góry