jakość dźwięku ampli HK 247

elG

New member
Witam.

Chciałbym poznać opinie na temat jakości dźwięku HK 247 w stereo. Z postów na forum wnioskuję, że zagra on znacznie lepiej niż Onkyo(605)/Yamaha(661)/Denon(2308) w podobnym segmencie cenowym. Czy to prawda?

Mam jeszcze 2 pytania:
1) Jak HK AVR 247 wypada na tle tańszych wzmacniacza stereo HK np. HK 3840. Czy jest to zbliżona jakość dźwięku?

2) Jak wypada porównanie HK 247 z CA 540R v3. Słyszałem opinie, że ma on nieco gorsza reprodukcję średnich i wysokich tonów. Czy oznacza to, że będzie znacznie gorszy w np. jazz'ie od CA? Czy da się górę i średnicę podciągnać kablami i przy dobrych głośnikach uzyskać w HK porównywalny dźwięk do CA 540R?

Słucham różnej muzyki od rocka, popu, do jazz i muzyki instrumentalnej. Szukam uniwersalnego rozwiązania. Pokój ok. 15m2.

Będę wdzięczny za opinie.
 

Pablo1964

New member
Bez reklam
Gra poprawnie choć nie można go porównać do wzmacniacza stereofonicznego. CA 540 zagra lepiej w lżejszej muzyce (np. jazz), Harman w rockowej. Musisz posłuchać i porównać.
 

elG

New member
Sęk w tym, że odpada rozwiązanie CA do jazz, HK do rock. Nie kupię 2 ampli:)
Zastanawia mnie czy HK lepiej zagra w jazz niż CA w cięższym rock'u (czyli który z jest mimo wszystko bardziej uniwersalny jeśli chodzi o przekrój wszystkich gatunków muzycznych).

Z drugiej strony zaskakujące jest to, że HK 247 za 2300zł zagra gorzej w stereo niż HK 3840 za 1200zł. Wydawać by się mogło, że powinien posiadać podobny dźwięk, a róźnica w cenie to dodane funkcje kina domowego (tak jak to jest w przypadku CA 540A i CA 540R).

Jeśli chodzi o odsłuch naturalnie, że posłucham. W sumie słuchałem już sporo sprzętu. Problem w tym, że dopóki tych 2 ampli nie postawi się koło siebie, ciężko jest porównać dźwięk z pamięci (dodatkowo dochodzą inne problemy: 2 różne sklepy = różne kable, różne głośniki, różna akustyka pomieszczenia). Dlatego podpytuję osoby, które dłużej obcowały w owymi ampli.

Kto pomoże? Może również Blackninja się wypowie?
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

gradiso

New member
Witam,
chętnie również usłyszę opinie na temat HK 247 jezeli chodzi o stereo w tym modelu. Z tego co już wyczytałem dobre byłyby do tego JBL ES? A może DENON 1908( kolumny?)? Podobny przedział cenowy a nie za bardzo mam mozliwość porównania bezpośrednio tych modeli podczas odsłuchu.

Pozdr
Darek
 

Pablo1964

New member
Bez reklam
elG napisał:
Sęk w tym, że odpada rozwiązanie CA do jazz, HK do rock. Nie kupię 2 ampli:)
Zastanawia mnie czy HK lepiej zagra w jazz niż CA w cięższym rock'u (czyli który z jest mimo wszystko bardziej uniwersalny jeśli chodzi o przekrój wszystkich gatunków muzycznych).
To tylko sam będziesz w stanie stwierdzić podczas odsłuchu.

elG napisał:
zaskakujące jest to, że HK 247 za 2300zł zagra gorzej w stereo niż HK 3840 za 1200zł.
Amplituner wielokanałowy pod względem brzmienia jest porównywalny z 3-krotnie tańszym wzmacniaczem stereo. Wynika to z konstrukcji - ilość końcówek mocy, tuner, funkcje dodatkowe - to wszystko kosztuje. Porównując amplitunery KD i stereo powinno się moim zdaniem przyjąć przelicznik 2 - 2,5x.
 

elG

New member
Odsłuchałem CA 540R v3. W jazz i muzyce filmowej (orkiestrowej) rewelacja. Dzwięk wyraźny, bardzo analiyczny, duża głębia i szczegółowość. Wokale (jazz) bardzo melodyjne, aksamitne. Sporo energi, zwłaszcza jak się rozkręci gałkę głośności. Odsłuch z MA RS 6, Celestion F28, kabel jakiś ATLAS. Na słabszych głośnikach brakuje trochę basu.

Martwi mnie jednak muzyka rock na CA. Czasami mam wrażenie, że w rockowych kawałkach słuchać głównie talerze perkusyjne, brakuje mi mocnej stopy, gitary potrafią brzmieć trochę piskliwie. Dźwięk wydaje się zbyt ostry i jasny do ROCK'a. Da się to jakoś skorygować (kablami, głośnikami...)?

Przecież nie kupię 2 ampli czy wzmaków, żeby sobie posłuchać zróżnicowanej muzyki...
 

imalas

New member
Heh, wymagania to masz ostre! Nic nie piszesz o funduszu na sprzęty!:)
Między CA i HK brzmieniowo (nie jakościowo) jest Marantz , czym większy numerek modelu, tym robi się przyjemniej! :D Tu będziesz miał tzw. dobry fundament basowy, jeśli połączysz to z np. MA BR6 (ewent. MA RS8, albo Kef iQ9 to powstanie bardzo uniweralny muzycznie zestaw...no tak!..zapomniałem, że masz 16m2 .....no to jak nic nie pasi, to zostały jeszcze słuchawki!!!:):):)
 

elG

New member
Mój budżet na ampli to ok. 2000-2300zł. Fronty to raczej max. 2500 zł. Pokój faktycznie mały stąd moje dylematy. Dziś słuchałem HK 247 choć tylko chwilę i dźwięk w Rock'u nawet mi się podobał. Mocny, energetyczny przekaz taki jak lubię. Dźwięk lekko przytłumiony co akurat w Rock'u nie jest wadą.

Jeśli natomiast chodzi o jazz i pokrewne gatunki muzyczne owo przytłumienie zaczyna być już całkiem widoczne. Dźwięk jest taki lekko zamydlony, niewyraźny, zwłaszcza góra. Tutaj CA 540 gra sporo lepiej. Nie jestem jakimś audiofilem :), szukam tylko sposobu na osłabienie wad CA i HK tak by wybrać bardziej uniwersalny z nich. Może dobór kabelków, głośników, źródła (CD).

Swoja drogą któraś z wymienionych firm mogłaby pójść po rozum do głowy i stworzyć rozwiązanie uniwersalne i połączyć zalety obu urządzeń. Pewnie takie rozwiązania istnieją, ale kosztują 2x,3x więcej. A na to mnie niestety nie stać.

MA RS6 lub 8 raczej odpada, ze względu na budżet. Z MA BR6 może bym się zmieścił jakby Blackninja wyczarował jakoś fajną cenkę. Czy BR6 gra zdecydowanie gorzej niż RS6 czy różnice są relatywnie małe? Nie mam niestety gdzie odsłuchć BR6...

Ps. Marantz jest interesującą propozycją. Myślicie, że np. 5001/5002 zagra bardziej uniwersalnie od HK 247 i CA 540R? Czy dopiero wyższe modele?
 
Ostatnia edycja:

matias2004

New member
Porównując amplitunery KD i stereo powinno się moim zdaniem przyjąć przelicznik 2 - 2,5x.

Mysle ze powinno to byc 2,7 - 2,9.
 

imalas

New member
elG napisał:
Mój budżet na ampli to ok. 2000-2300zł. Fronty to raczej max. 2500 zł. Pokój faktycznie mały stąd moje dylematy. ..................
....................................................................................................... Z MA BR6 może bym się zmieścił jakby Blackninja wyczarował jakoś fajną cenkę. Czy BR6 gra zdecydowanie gorzej niż RS6 czy różnice są relatywnie małe? Nie mam niestety gdzie odsłuchć BR6...


Ps. Marantz jest interesującą propozycją. Myślicie, że np. 5001/5002 zagra bardziej uniwersalnie od HK 247 i CA 540R? Czy dopiero wyższe modele?
Kupiłem u Blackninji BR6 i taką cenę tylko on potrafi wyczarować:Mieścisz się w stereo!!!(a może jeszcze potaniały BR6?)
Pisząc o Marantzu (amplituner) to mówiąc szczerze, to miałem na myśli model SR7002 (cena priv imp. 3800zł, to u Blackninji będzie ok.4300zł (zgaduję!:D) oraz SR8002 plus tysiaczek złociszy! ;).

IMHO BR6 zagrały mi lepiej od RS6 ...SERIO! ("krótki" bas...największe magnesy jednak nie zastąpią porządnego pudła). Z tego co piszesz to lubisz mięsisty bas i sądzę , że "rozjaśniający" CA 540Rv3 lub 640R to będzie b.dobry wybór!( z uwagi na ograniczenie finansowe....640R-ka odpada, chyba kosztuje ok.3100zł.....ostatecznie można dozbierać kaskę...eh !
Przed zakupem musisz osobiście posłuchać !!!
 
Ostatnia edycja:

elG

New member
Dzięki za informację! Przyznaję, że BR6 brzmią dość kusząco:)
Masz rację, lubię głęboki i mięsisty bas, a już na pewno nie powinien być on "chudy" ani "suchy".

Z tego co zrozumiałem to miałeś przyjemność słyszeć CA 640R. Mógłbyś scharakteryzować jaka jest róźnica w dźwięku w porówaniu do CA 540Rv3? Czy poza różnicą w mocy grają one dość podobnie?
A może 640R to już całkiem inna klasa i dźwięk, który produkuje jest nieporównywalnie lepszy od 540R? Chciałbym się też dowiedzieć, jak 640 radzi sobie lepiej z muzyką ROCK w porówaniu z 540.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Pablo1964

New member
Bez reklam
elG napisał:
Swoja drogą któraś z wymienionych firm mogłaby pójść po rozum do głowy i stworzyć rozwiązanie uniwersalne i połączyć zalety obu urządzeń. Pewnie takie rozwiązania istnieją, ale kosztują 2x,3x więcej.

Albo są to urządzenia stereofoniczne.
 

imalas

New member
elG napisał:
Dzięki za informację! Przyznaję, że BR6 brzmią dość kusząco:)
Masz rację, lubię głęboki i mięsisty bas, a już na pewno nie powinien być on "chudy" ani "suchy".

Z tego co zrozumiałem to miałeś przyjemność słyszeć CA 640R. Mógłbyś scharakteryzować jaka jest róźnica w dźwięku w porówaniu do CA 540Rv3? Czy poza różnicą w mocy grają one dość podobnie?
A może 640R to już całkiem inna klasa i dźwięk, który produkuje jest nieporównywalnie lepszy od 540R? Chciałbym się też dowiedzieć, jak 640 radzi sobie lepiej z muzyką ROCK w porówaniu z 540.

Pozdrawiam.

Różnica jest, ale jeśli chodzi Tobie o "Rock" to jest minimalna!!!
Zauważalny jest wzrost analityczności i poprawa sceny np. w Jazz (obsługa sklepu twierdziła, że dźwiek jest szlachetniejszy...., a tak poza tym, to...."wsio rawno!" :D:):bober:Można dopłacić (za dodatkowe gniazda :grin:), ale bez przesady. Po odsłuchu sam nabierzesz dystansu do różnych opinii sprzedawców!:D
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
640R radzi sobie z tym rodzajem muzyki znacznie lepiej od 540R, która rozkręca się dopiero przy wyższych głośnościach. Marantz, popieram mniej wysokich od CA ale i więcej basu.
 

elG

New member
Z tego co wiem to CA 640R ma trafo o maksymalnej mocy dochodzącej do 1,4KW, powienien więc mieć znacznie "więcej powietrza" i grać ze sporo większym zapasem mocy niż 540. Z drugiej strony chyba taki sprzęt jest trochę na wyrost, zwłaszcza przy moich skromnych 16m2. Może więc wystarczy 540R.

Ps. Ciakawe jak przy takich 640R wygląda sprawa zużycia prądu. Jeżeli przy połowie skali głośności konsumuje on 700W, to w mojej sytuacji efekt jest podobny do tego, jakby włączyć kuchenkę mikrofalową i pozwolić jej chodzić przez kilka godzin dziennie :)
 
Ostatnia edycja:

aoc

New member
mam pytanko czy harman 247 lub wyzsze modele bedą grac z kolumnami 6 omowymi ,poniewaz posiadam kolumny wharfedale evolution 2 30?
 

elG

New member
A mnie ciekawi inna rzecz. Od jakiego modelu ampli KD, Harman Kardon zagra porównywalnie do CA 540R v3 w jazz i muzyce klasycznej. Czy będzie to już HK AVR 347 czy może 445?

Proszę o opinie.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Ps. Ciakawe jak przy takich 640R wygląda sprawa zużycia prądu. Jeżeli przy połowie skali głośności konsumuje on 700W, to w mojej sytuacji efekt jest podobny do tego, jakby włączyć kuchenkę mikrofalową i pozwolić jej chodzić przez kilka godzin dziennie :)

540R i 640R przy takim samym poziomie głośności pobiera podobną ilość mocy z sieci, przy drugim ampli jednak możemy słuchać poprawnie na większej ilości kolumn i jeszcze głośniej.
 

elG

New member
Ma ktoś już jakieś informacje czy poza dodatkowymi dekoderami, nowa seria HK x55 wnosi jakieś usprawnienia co do jakości dźwięku w stereo?
Pierwsi szczęśliwcy przekonają się o tym pewnie już za jakieś 4 tygodnie:)
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
Do góry