Jakoś a JAKOŚĆ - pod rozwagę

hojlo1

New member
Bez reklam
(emisja filmu "W Sieci Zła"....temat pod rozwagę)

Wczoraj Ale Kino wyemitowalo ten film i zwróciłem uwagę na pewien aspekt.
Otóż (nie pierwszy raz - chociaż nie na tym kanale) kompresja/przesył cyfrowy jest tak "okrojony", że na szarych tłach bylo widać błędy przejść tonalnych i to nie tylko na np. LCD , ale na najzwyklejszym CRT 50Hz (28').
Poprosiłem dzisiaj znajomego i ze swojego (legalnego) DVD-Video zrobił próbkę w mpeg4 (Xvid) o strumieniu ok. 200 kBps.
Jaskość tej próbki była lepsza (pod tym względem - sprawdzone niedawno) od emisji w TV.

Cóz to oznacza??? :(

Ano np. to:
a/ najepszy sprzęt nic nie pomoże, gdy takie źródło będzie
b/ im wiekszy ekran, tym gorzej
c/ (co najgorsze, omawiane kiedyś na forach a/v) jak powszechna się stanie taka jakość jak obecnie opisywana, to wystarczy od czasu do czasu wyemitować czysty PAL b.dobrej jakości i przez część odbiorców zostanie uznany za HDTV (znane ostatnio zachwyty nad jakością Palu w TVN na jakimś filmie - też to opisane..., gdzie właśnie podobne wnioski padały).
d/ itp itd (dopisać...)

Miejmy nadzieję, że to tylko "wypadek przy pracy" (choć pkt.c coraz bardziej się uprawdopodobnia, gdyż znacie i transmisje HDTV co z HDTV miały tyle wspólnego ....że TV w nazwie).

Temat warty przemyślenia, bo z kategorii "dlaczego jest tak źle, a powinno być tak dobrze".:( ;)
 
Ostatnia edycja:

ein

New member
hojlo1 napisał:
(emisja filmu "W Sieci Zła"....temat pod rozwagę)

Wczoraj Ale Kino

Temat warty przemyślenia, bo z kategorii "dlaczego jest tak źle, a powinno być tak dobrze".:( ;)

Nic dodac, nic ujac. To co serwuja niektorzy nadawcy to JAWNA KPINA. Tez to ogladalem, ale tylko przez chwile. Zezygac sie mozna bylo. I fakt - jak jest solidne SD to po takim seansie ma sie wrazenie ze kurde HD ogladamy (polecam - przy niewielkiej ilosci HD, glownie mam tu na mysli filmy w miare nowe to dziala ;)) Wczorajszy Szeregowiec z Neo 6 tego przykladem. Obraz zyleta, dzwiek rewelacja, no tylko te pi.... reklamy. Stacja TVN7, komponent, nka. Wczesniej to samo np Sleepy Hollow (ahhh te czernie - na tym filmie docenilem to, co mam - czyt plazme Panasa... rewelacja).
I kurde az czlowieka zalosc bierze, ze znaczna czesc (wlasciwie tylko TVN nadaje solidnie, publiczna odstaje, polsatowi czasami sie zdarza przez pomylke cos sensownie puscic) kanalow to czarna rozpacz. Jak patrze na C+ i HBO w multipleksie to odchodzi gwaltownie ochota na ogladanie czegokolwiek i jak slusznie napisales nic tu najlepszy sprzet nie pomoze. A przeciez mowimy nie o HD, tylko o SD... tak SD o jakosci na miare XXI wieku i sprzetu jaki coraz wiecej Polakow posiada w domach.
Aha takoz wlaczylem sobie w "Sieci..." w sypialni na CRT Sony (monitor + tuner zewnetrzny). I kurde nawet to nie pomoglo. Wlasciwie tylko odleglosc (3m - ekran 24") dawala mozliwosc ogladniecia tego czegos, choc i tak z widocznymi mankamentami.
Slowem - kilku nadawcow powinno bacznie zwrocic uwage na to jak sie powinno nadawac, bo to co oferuja to zwykle oszukiwanie klienta... niby ma premium ale takie w jakosci zjechanej kopii VHS z wypozyczalni "Holiłud".
I powiem tak - to ze HD jeszcze dlugo bedzie towarem deficytowym jezeli chodzi o TV mnie osobiscie az tak nie robi, jak brak normalnego SD w naszym kraju. I to jest cos co MUSI sie zmienic, bo to jest cos za co PLACIMY i mamy prawo wymagac...
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...dodam od siebie (za poprzednikiem) że od dawna zacząłem traktować jako wzorzec PAL np. większość nadawanych (niemieckojęzycznych) programów po analogu z ASTRY do tego w PalPlus.
Oglądane przez RGB ze starego tunera Pace daje dość jednoznaczną ocenę....
Wiec można i tak nadawać.

Zaś na drugim biegunie jest kanał np. TV Kultura, z którego nagrałem koncert, a przy oglądaniu okazuje się że włosy na głowie muzyka przesuwają się niezgodnie z twarzą. :( :D

Absurd goni absurd i choc parę lat temu było to nie do pomyślenia, to niedługo i stary Divx3.11 (porządnie zrobiony) zostanie wzorcem (w stosunku do krajowych nadawców).

Co do sprzętu to chyba JAKOŚĆ oglądania (już wkrótce) zapewni nam np 20letni CRT 14' (gdzie maskownica ma ok 400linii), bo oglądany na nim obraz z ok 3m będzie wreszcie "wolny od wad".
(mam nadzieję że to tylko żartem zostanie).

Pozdrawiam. ;)



Ps - ein masz i w tym rację że reklamy zabijają film (ostatnio przeważnie coś oglądam do 1wszej reklamy, a najbardziej pasują mi "polityczne, gadające glowy", bo nie trzeba patrzeć w ekran.
(choc i tutaj jest niebezpieczeństwo - bo jak się zdrzemniesz , to znowu obudzi Cię reklama emitowana chyba 3dB głośniej). ;)
 
Ostatnia edycja:

bor@s

New member
wszystko prawda, telewizja nadaje chłam. Jedynie TVN i Polsat (choć nie zawsze) trzymają jakość. W tunerze moge sobie podejrzeć rozdzielczość i bitrate. Czasem można za głowę się chwycić. O dźwięku już nie wspominam. Boję się, że HDTV się upowszechni, a makrobloki nadal będą straszyć. A jak już oglądam skoki, albo wyścig kolarski to już jest tragedia. Pasmo nie daje rady.
 

dnc

Moderator
VIP
Problem o którym piszecie jest znany od momentu wejścia na rynek wielkich TV. DVB było tak pomyślane by puszczać na jednej częstotliwości parę góra 5 kanałów. Tymczasem zarówno C+ jak i PC podwajają tę liczbę. Jesli przy ograniczonym pasmie podwaja się liczbę kanałów to jakość musi automatycznie iśc w dół. Jedyną techniczną mozliwościa jest przeskok z mompresji MPEG2 na MPEG4. Tak jak zrobiła to N-ka. Kanały TVN nadawane są w MPEG2, ale reszta z poszczególnych pakietów już w MPEG4. To pozwoliło na wciśnięcie z lepszą jakością większej ilości kanałów. Na to sobie ani C+ ani PC nie może pozwolić bo nie mają tychże możliwości. Dlatego nie dziwcie się, że takie kanały jak Ale Kino! idą z tą jakością. To dotyczy także innych kanałów jak Discovery. Jakość przy przejściach tonalnych jest fatalna. Dla kanałów MPEG2 bitrate musi być na poziomie 3-4Mbps (ok 500-600KB/s) inaczej jest to co widać na ekranie.
Po za tym wiele kanałów jest retransmitowanych co jeszcze dodatkowo pogarsza jakość. Akurat AK! nie, bo to program autorski C+, ale i tak porażka.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
dnc - niby wszystko prawda.;)

Jednak opisuję przypadek, który dawniej omijał CRT (nie są wielkoekranowe).
Do tego efekt tzw. 16bit - nie do pomyślenia w TV (wypada ze...kiedyś).


Problemem (jednym z wielu) jest jednak to, ze spora część "maniaków ???/cyfry/???" akceptuje ten stan i wysnuwa (Sci-Fi) twierdzenia o niedoskonałości sygnalu SD.
Dalej...juz tylko krok by nadawcy poobniżali wszedzie jakość kanałow (jest gorzej jeżeli na CRT zaczynam to widzieć...), a właśnie (np. za dodatkową opłatą) w HDTV przywrócili tylko dawną jakość i mamy juz nieuzasadnione zyski.
(i radość "maniaków...").

Kto zagwarantuję że to utopijny scenariusz?
Kto zagwarantuje ze w HD nie mozna zrobić kolejnej zagrywki z "16bit"?

Oczywiście to dywagacje...., ale...
Jak nie wiadomo o co chodzi.....


Pozdrawiam. ;)
 

dnc

Moderator
VIP
No cóż. Muszę Cię zmartiwić, ale nadawcy zapomnieli, że nawet poczciwe CRT tez się za te ostatnie lata unowocześniły. A co za tym idzie potrzebny jest ciut lepszy sygnał analogowy i/lub cyfrowy, żeby TV pokazał ząbki. Moim zdaniem spadku jakości nie będzie widać może na starszym 20 calowym TV. Na nim obraz będzie zawsze wyglądał super. O jakości polskich kanałow ciężko jest się wypowiadać, bo ja mam wielki TV i na nim całe to gó..o widać jak na dłoni. Jeszcze rok temu miałem zwykły CRT Thomsona 28'' i jakość większości kanałów była OK lub super OK (jak TVN). Ale to już inna bajka.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...też prawda, jednak w omawianym przypadku sygnał jest dobry.
Problemem jest sama jakość: kodowania/przesyłu którą nas "raczą".
Jak pisałem wcześniej - jest coraż gorzej i nie o siłę sygnalu tutaj chodzi... .:(

Np. nowoczesne: kodeki/dekodery mają możliwośc wprowadzenia kontrolowanego szumu (zniweluje to częściowo opisywany efekt - bawiłem się w "zaszumianie" przy odtwarzaniu i efekty widać).

Tu jest jednak kolejny problem - będzie więcej "szumu", pierw to odczują właściciele LCD, a za dużo.... .;)

Jak widać (w tym przypadku) gdy źródło z wadą = żadne działania po stronie odbiornika już nie pomogą (łącznie z poprawą sygnalu).
Mogą ewentualnie tylko niwelować efekt, ale dojdzie w tym przypadku do kolejnego absurdu.

Pozdrawiam.;)
 

dnc

Moderator
VIP
Źle mnie zrozumiałeś. Nie chodzi mi o siłę i moc sygnału, a więc to co leci do konwertera, ale sygnał jako sygnał binarny (transmisja danych do odbiornika (a więc rodzaj i siła kompresji MPEG), który po przekształceniu jest obrazem wyświetlanym na ekranie. Sygnał posyłany z satelity nie ma z tym nic wspólnego. Oczywiście mówimy tylko i wyłącznie o tym co widać na ekranie. Pisząc o sygnale analogowym też miałem na myśli to cowidac na ekranie (jakość obrazu). I z tym się z Tobą ja, i nie tylko pewnie ja, zgodzę w 100%.
 

dany

New member
Chłopaki spokojnie, to był tylko film, ja się pewnego razu napaliłem na bardzo ciekawie zapowiadający się mecz NBA, puszczali go w niedzielę na Canal+Sport2, obraz był poddany takiej kompresji że graczy nie mozna było rozpoznać, kazdy otoczony "obwódką", ba do tego zdarzało się gubienie klatek, co przy oglądaniu sportu jest po prostu tragedią. Jakby tego było mało był to okres wersji 54 bubel softu, gdzie na stałe właczyli deinterlace i nawet wynik cięzko było odczytać.

Napisałem do nich maila, że to jakaś farsa, zwalili wszystko na soft. Szkoda że nie mozna na Philu zobaczyć jakie jest pasmo.
 

kamcyk26

New member
Jakosc kanalow cyfrowych (szczegolnie z HotBiirda) to zarty z ludzi. Wyobrazcie sobie ze PC i CYFRA nadaja niektore programy z bitrate 1500kbits MPEG2 (DISCOVERY, AXN). Dwu-plytowy divx to ok 1600kbits i to w dodatku MPEG4. Srednia kanalow z naszych platform to ok 2500kbits, dzwiek 128kbits. A obiecywano nam TV w jakosci DVD...

Najgorsze jest to ze nie widac szans na poprawe. kanalow ciagle przybywa (bo abonenci ciagle domagaja sie wiecej i wiecej) a pasmo satelitow jest ograniczone. W tej chwili na HB nie ma ZADNEGO wolnego transpordera. Kazdy dodawany kanal odbija sie na jakosci pozostalych.

Gdyby wszystkie kanaly nadawane obecnie chcialy nadawac w HD - nie moglyby. Z jednego transpordera mozna nadawac do 4 kanalow HD, w tej chwili nadaje sie ich 10-15!

Czarno to widze. Ale moze wraz ze wzrostem liczby duzych ekranow ludzie zaczna zauwazac ze to co dostaja to oszustwo. Bo jesli bedziemy za to placic to platformy nic nie zmienia.
 
Ostatnia edycja:
Do góry