Jakim kablem połączyć TV z ... (poradnik podłączającego)

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak wielkie różnice można osiągnąć nawet z tego samego źródła sygnału jakim jest np. DVD. Wiele osób marnie kończy wybierając na gorąco w sklepie produkt, w domu mówiąc pod nosem "przecież porównywałem". Całkiem odwrotna sytuacja jest w wypadku, gdy ktoś nie wykorzystuje możliwości swojego sprzętu, bo po prostu nikt go nie poinformował o możliwościach jakie oferuje. Koniec gadania czas na działania!



KLIK
 

siemi

New member
Czy mozliwe jest zatem aby stosując połączenie LCD z DVD po przez kabel komponent ( z włączonym progresive scan) otrzymywać gorszą jakość obrazu od połączenia EURO (RGB) ?
Ja właśnie tak mam i nie wiem co stanowi problem ?

Oczywiscie oba kable są wysokiej jakości.
Z góry dzięki za rozwiązanie problemu !
 

sewan

New member
Czy mozliwe jest zatem aby stosując połączenie LCD z DVD po przez kabel komponent ( z włączonym progresive scan) otrzymywać gorszą jakość obrazu od połączenia EURO (RGB) ?

To jest jak najbardziej możliwe.

To, co napisał Ar2 to nie są prawdy uniwersalne, wszystko zależy od tego, jak różnego rodzaju standardy sygnału akceptują odbiorniki.

Powiem więcej - bardzo często jest również tak, że jakość po komponencie lub RGB jest znacznie lepsza niż po HDMI. Zależy od telewizora.

PS.
Z tego, co wiem, taki właśnie problem występuje m.in. w PV-500.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
W 90% przypadków to działa, lecz są przypadki które potwierdzają regułę, ja się spotkałem z czymś takim jak podłączałem 40M61 Samsunga, wg mnie chodził lepiej po komponencie niż po hdmi.

Natomiast nie spotkałem się żeby po komponencie chodziło coś gorzej niż po euro.
 

sewan

New member
Dziwny problm ...

Natomiast nie spotkałem się żeby po komponencie chodziło coś gorzej niż po euro.
Wyraziłeś się nieprecyzyjnie. :wink:

Po euro - generalnie nie, bo tam może być zwykły kompozyt.
Ale już po RGB - jak najbardziej tak.

A wynika to z faktu, że RGB jest najwydajniejszym sposobem przesyłania sygnału analogowego. Nie pamiętam, w jaki wątku, ale już to pisałem.
RGB to wyłącznie trzy sygnały luminancji dla każdego subpiksela osobno. Dla odbiorników i sygnałów trafiających pixel/pixel zawsze da zdecydowanie najlepszy obraz.
Problemy mogą pojawić się przy skalowaniu obrazu, bo odbiornik i tak musi przeliczać pixele.

Standardy YUV z kolei (standardy, bo są dwa), wymagają od odbiorników przeliczania sygnału zawsze i to właśnie od procesorów w odbiorniku zależy, który standard sprawniej przeliczy.

Ogólne i powszechne wrażenie lepszej jakości YUV bierze się z faktu, że jest on przesyłany prawie zawsze grubymi, osobnymi kablami z osobnym ekranowaniem, a RGB pochodzi ze Scarta - bez ekranu, cieniutkimi, lichutkim kabelkami.

Podam przykład z życia: w niektórych urządzeniach jest opcja wybrania jaki typ kodowania pixeli (komponent czy RGB) ma być przesyłany przez HDMI.
U mnie sygnał z Denona 1920 jest na Pionku 436 zdecydowanie lepszy przy wybraniu opcji RGB niż komponent.

Więc mała rada: każdy powinien sprawdzić, jak jego urządzenia współpracują ze sobą na różnych złączach i organoleptycznie wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

:lol:
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Rozdzielczość odbiorników HD a HDTV

sewan ma absolutną rację.
Co do praktyki - jest, jak jest (czyli róznie).

RGB jest czystym sygnałem komponentowym (bo część ludzi myli połaczenia z samym sygnałem)


Ps - kiki - juz to pisalem w innym wątku = wstyd (dla forum), by np. w złaczach RGB pominąć
 
Do góry