Jakie zużycie prądu?

pejotpe

New member
Bez reklam
Hmm. Prawdę mówiąc niespecjalnie patrzyłem ile bierze plazma, jak ją kupowałem, bo: działała z PS3 (FAT) - do 200W, Ampli do 450W, Subem (do 400W), wzmacniaczem (do 200W). Także oszczędność na poziomie 100W wydaje się tu raczej mało znacząca (oprócz tego w mieszkaniu mam jeszcze lodówkę klasy A++, bo poprzednia zaczęła od czasu do czasu podgrzewać masło, cztery lapki po 80W maks każdy, kompa stacjonarnego 350W i jeszcze kilka innych urządzeń często pracujących). Obecnie płacę od 80 do 100PLN miesięcznie za prąd. Dla porównania: przedszkole dla dwojga moich dzieci to 1200+PLN/miesięcznie, utrzymanie kompaktowego auta (paliwo + opłata leasingowa) ze 2500PLN/mies (minus PIT), żarło dla czteroosobowej rodziny, pewnie też z 2500PLN/mies. - przy ogólnych kosztach te 15PLN/mies (o ile aż tyle) nie robi na mnie jakiegoś większego wrażenia (chociaż z drugiej strony pracuję od 6 do 19, więc na oglądanie czegokolwiek w tv nie mam już wiele czasu)...
 

cezary69

New member
Bez reklam
30zł różnicy to już po podwyżce 100% i przy porównaniu największych ekranów, 50'+
30x 12 = 360zł na rok / 1800zł na 5 lat
teraz zadaj sobie pytanie czy będziesz trzymał swój tv przez 5 lat i o ile droższe są LEDy w stosunku do plazm w tych rozmiarach,
dla totalnego dusigrosza plazma wychodzi taniej, od razu po zakupie może sobie na lokatę wrzucić różnicę w cenie między LED i po paru latach jeszcze zarobi :D
Nie samym tv człowiek żyje :) trochę innych urządzeń w domu na prąd też jest... a te 360,- to tylko za sam tv więc aż tak różowo nie jest. Oświetlenie w mieszkaniu zmieniłem na dobre taśmy led, inne rzeczy też mają mniejszy pobór prądu, a i tak co kwartał jest podwyżka za prąd ciekawe co :) Cholera człowieka bierze jak stara się zużywać prądu mniej to i tak podnoszą cene i ciągle jest to samo.
 

Frog_PL

New member
30zł różnicy to już po podwyżce 100% i przy porównaniu największych ekranów, 50'+
30x 12 = 360zł na rok / 1800zł na 5 lat
teraz zadaj sobie pytanie czy będziesz trzymał swój tv przez 5 lat i o ile droższe są LEDy w stosunku do plazm w tych rozmiarach,
dla totalnego dusigrosza plazma wychodzi taniej, od razu po zakupie może sobie na lokatę wrzucić różnicę w cenie między LED i po paru latach jeszcze zarobi :D
No wlasnie ostatnio szwagier sie ze mna klocil jakim to trzeba byc IDIOT zeby kupic plazme i nie wyplacac sie za prad. Powiedzialem mu ze teraz plazmy to nie to co iles lat temu. Oczywiscie wiadomo wezma wiecej niz LED czy LCD ale ze to nie sa jakies kolosalne roznice..
Ktos moglby pomoc policzyc po jakim czasie dobil bym do roznicy w cenie do LEDa z tanszej plazmy po rachunkach za prad ?
CENA Sharp LC-46LE830E - 4400zl Srednie zuzycie w Dynamicznym chyba cos 100W
Cena Panasonic TX-P46G30E - 3200zl Srednie zuzycie przy THX chyba cos 160W
Liczac ze TV jakies 8h MAX dziennie by chodzil.
 
Ostatnia edycja:

tdx

New member
Bez reklam
N
CENA Sharp LC-46LE830E - 4400zl Srednie zuzycie w Dynamicznym chyba cos 100W
Cena Panasonic TX-P46G30E - 3200zl Srednie zuzycie przy THX chyba cos 160W

Porównywanie led na dynamicznym i plazmy na thx nie jest do końca miarodajne...

Ale ja nie o tym bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy że np stacjonarka też bardzo lubi prąd :) moja w spoczynku pod 7 x64 zjada na 135W stale a w grach dochodzi nawet do 305W i o tym jakoś się specjalnie nikt nie przejmuje... :)
 

cactusek

New member
Bez reklam
Ktos moglby pomoc policzyc po jakim czasie dobil bym do roznicy w cenie do LEDa z tanszej plazmy po rachunkach za prad ?
CENA Sharp LC-46LE830E - 4400zl Srednie zuzycie w Dynamicznym chyba cos 100W
Cena Panasonic TX-P46G30E - 3200zl Srednie zuzycie przy THX chyba cos 160W
Liczac ze TV jakies 8h MAX dziennie by chodzil.

Przy założeniu że sredni pobór jest taki jak napisałeś to różnica w opłatach wyniesie miesięcznie 9zł.
Różnica w cenie telewizora zwróci się po 11 latach i 11 miesiącach. O ile tv dożyje choćby połowe tego okresu :)
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Frog_PL

Powiedz szwagrowi, że najlepiej jakby w ogóle odłączył prąd i kupi duży zapas świeczek...:-D
Jakie to oszczędne i jaki będzie mądry!

A tak na powaznie w gospodarstwie dowmowy jest dużo innych urządzeń zużywających o wiele więcej prądu i tak jak napisał tdx jakoś rabanu z tego powodu nie słychać....
 

robertos80

New member
Nie samym tv człowiek żyje :) trochę innych urządzeń w domu na prąd też jest... a te 360,- to tylko za sam tv więc aż tak różowo nie jest. Oświetlenie w mieszkaniu zmieniłem na dobre taśmy led, inne rzeczy też mają mniejszy pobór prądu, a i tak co kwartał jest podwyżka za prąd ciekawe co :) Cholera człowieka bierze jak stara się zużywać prądu mniej to i tak podnoszą cene i ciągle jest to samo.

ktoś mi kiedyś powiedział, że oni i tak muszą wyjśc na swoje, także jak ograniczysz zużycie prądu to Ci podwyższą inne poboczne opłaty:) nie wiem ile w tym jest prawdy
 

Frog_PL

New member
Przy założeniu że sredni pobór jest taki jak napisałeś to różnica w opłatach wyniesie miesięcznie 9zł.
Różnica w cenie telewizora zwróci się po 11 latach i 11 miesiącach. O ile tv dożyje choćby połowe tego okresu :)

No i wszystko. Podziekowal za wyliczenie. To chcialem uslyszec. Pobor podalem z testow z forum, myslalem ze dynamiczny i THX to takie najczesciej uzywane tryby. No ale dobra czyli okolo 10zl co miesiac i wiem co chcialem wiedziec. Pobor pradu do jedyny argument ktory kusi mnie w LEDach. Ale jak napisales ze itak to by wyszlo na zero po 10latach to sram na to. Za bardzo pasuje mi obraz na PLAZMACH i katy widzenia sa dla mnie wazne jak najwieksze by kupic jak szwagier ;) Jedyna obawa przed oknem ktore bedzie 3metry po prawej stronie od TV. Ale mam nadzieje ze rolety dzadza rade. Zreszta glownie ogladam TV popoludniami i wieczorami a wtedy slonce juz malo co bedzie wpadac w te okna.
@tdx zdaje sobie sprawe jak stacjonarki sa pradozerne. Temu miesiac temu sprzedalem glownego PC a w przyszlym sprzedam drugiego. Oba zamieniam na laptopy. Cale AGD w domu tez w kategoriach A+ i A++ kupione w okazyjnych promocjach. Trzeba ze wszystkim kombinowac bo tak jak ktos napisal, juz jest ciezko a podwyzki wiadome ze beda. Zreszta juz od dawna wszystko prawie drozeje z biegiem czasu a nie tanieje takze mozna powiedziec STANDARTOWE ZDZIERSTWO :/
 

cezary69

New member
Bez reklam
ktoś mi kiedyś powiedział, że oni i tak muszą wyjśc na swoje, także jak ograniczysz zużycie prądu to Ci podwyższą inne poboczne opłaty:) nie wiem ile w tym jest prawdy
Zgadza się :) ale jakby człowiek nie przyoszczędził na tym i na tamtym to by jeszcze więcej wychodziło. W jednej spódzielni mieszkaniowej zrobili tak, że nawet jak zakręcisz kaloryfery to i tak zapłacisz za ogrzewanie :-D bo bedziesz się grzał od sąsiadów... Pewnie i z prądem na coś takiego ciekawego wpadną ;)
 

verul

New member
Dziwie sie ze ludzie placacy kilka tysiecy zl wiecej za czesto gorszy produkt po to by w przyszlosci oszczedzac kilkanascie zl nie zauwazaja tego absurdu. Skoro stac ich na te kilka tys zl wiecej to stac ich tez na prad. No chyba ze po zaplacie za drozszy TV na prad juz brakuje...
To podobnie jak z zarowkami energooszczednymi. Podobnie bo zarowki potencjalnie moga sie oplacac (na granicy oplacalnosci) podczas gdy kupno LEDa dla nizszych rachunkow za prad sie nie oplaca.
A jak ktos jest przeciwny podwyzkom pradu (raczej wszyscy) spowodowanymi pakietami klimatycznymi naszej Unii to moze sie zastanowic dlaczego w niedziele glosowal na tych co sa za UE (w 99% przypadkow).
 

slawko_23

New member
Bez reklam
rekorder N zużywa w trybie standby 20W na godz.
12 godz czuwania X 20W = 240W dziennie X 365 dni w roku = 87,6 kWh rocznie
X cena energii 0.65 zł/kWh w moim przypadku = 54 zł tylko za sam tryb czuwania! Policz ile masz takich urządzeń pod telewizorem?
DVD (lampka nie świeci ale cały czas "czuwa")
kino(lampka świeci) subwoofer (lampka świeci)
tv (mało który ma teraz on/off na guziku.
Niestety luksus kosztuje......

a co do UE to klasyk kiedyś powiedział "Unia Wasza mać"..... nie3stety należymy do tego "elitarnego klubu bogaczy" tylko, że my tam nadal mamy pozycję i zarobki tych co ciągną wózek z kijami golfowymi za tymi bogatymi.... no ale to temat na inny wątek.
pozdr :)
 
Ostatnia edycja:

redlum

New member
Bez reklam
mierzyłem temperaturę ekranu w mojej plaźmie P55VT30 - po paru godzinach oglądania - to była max 30C przy 22C temperaturze otoczenia
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Temperatura zależy od ustawień obrazu, przykładowo panas 42PV80 na kinowym jest ledwo ciepły, ale w trybie normalnym po kilku godzinach staje się dosyć ciepła. Na dynamicznym temperatura na pewno byłaby już dosyć duża. Dodam, że mam na myśli temperaturę samej matrycy (przyłożona ręka do ekranu). Oczywiście jest to związane również z samych poborem energii w poszczególnych trybach.
 

cactusek

New member
Bez reklam
rekorder N zużywa w trybie standby 20W na godz.
12 godz czuwania X 20W = 240W dziennie X 365 dni w roku = 87,6 kWh rocznie
X cena energii 0.65 zł/kWh w moim przypadku = 54 zł tylko za sam tryb czuwania! Policz ile masz takich urządzeń pod telewizorem?
)

Co to za tuner nki masz? moja ariva HD podczas normalnej pracy bierze 23W, w trybie standby poniżej 1W. Nie wierze żeby nowoczesny sprzęt w trybie czuwania brał powyżej 3W. Inna sprawa że wiele osób nie wyłącza tunera a tylko sam telewizor ale to już kwestia przyzwyczajeń.
 
Do góry