jakie źródła 3D?-poza specjalnie nagranymi DVD

PKnew

New member
Witam, 6 lat temu urządziłem sobie salę kinową. Sprzęt wysokiej półki Pioniera i projektor Optoma 79. Dziś stoje przed decyzją zakupu nowego projektora. Na pewno nie będzie to Optoma- gorszego serwisu nie moge sobie wyobrazić. Pioniera zastąpiło Onkyo oraz Playstation3. Wracając do pytania- jakie mogą być źródła 3d?
Czy jesli mam Cyfrę na której czasem puszczają mecze i inne w 3D to projektor klasy JVC-x3 lub Panas 5000 je odbiorą?
Czy to prawda że filmy 2D lepsze projektory konwertują do 3D? Czy to ma sens?
Czy kryja się jakieś inne pułapki typu zmiana standardu kabla HDMI?
Będę wdzięczny za informację bo przegladając forum nie wychwyciłem odpowiedzi na te pytania.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Witam, 6 lat temu urządziłem sobie salę kinową. Sprzęt wysokiej półki Pioniera i projektor Optoma 79. Dziś stoje przed decyzją zakupu nowego projektora. Na pewno nie będzie to Optoma- gorszego serwisu nie moge sobie wyobrazić. Pioniera zastąpiło Onkyo oraz Playstation3. Wracając do pytania- jakie mogą być źródła 3d?
Czy jesli mam Cyfrę na której czasem puszczają mecze i inne w 3D to projektor klasy JVC-x3 lub Panas 5000 je odbiorą?
Jeśli faktycznie kupisz sobie projektor 3D, to tak. Na przykład aby z JVC-x3 zrobić projektor 3D trzeba dokupić do niego emiter sygnału dla okularów migawkowych PK‐EM1, i same okulary (PK‐AG1). Bez tych elementów projektor ten działa tylko w 2D.

Czy to prawda że filmy 2D lepsze projektory konwertują do 3D? Czy to ma sens?
Chodzi o to, aby okulary się szybciej amortyzowały, w sytuacji gdy natywnych materiałów 3d jest jak na lekarstwo.

Czy kryja się jakieś inne pułapki typu zmiana standardu kabla HDMI?
Jeśli masz szybki kabel 1.3, czyli category 2, to nie.
 

PKnew

New member
Dzięki. Uwzgleniajac wszystkie niezbędne elementy to czy jakość filmów konwertowanych jest akceptowalna. Czy jest to tylko marketingowy gadżet a w praktyce z powodu cienkiej jakości po konwersji materiał 2d i tak oglądasz w praktyce w formacie naturalnym?
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Jedynym wysokiej jakości źródłem obrazu 3D są płyty Blu-Ray. Inne opcje, zwłaszcza w kontekście projektora klasy JVC X3, można traktować jedynie jako ciekawostkę. Tylko BD w systemie migawkowym może osiągnąć pełną rozdzielczość 1920X1080 pikseli, transmisje satelitarne side-by-side maksymalnie 960X1080 i ogólnie nie są zbyt dobrej jakości ze względu na ograniczenia techniczne nadawania i niski bitrate.

Dotychczasowy kabel HDMI powinien działać nawet z odtwarzaczem BD 3D, jeśli jest dobrej jakości. Zresztą specyfikacje transmisji HDMI 1.4 dotyczą głównie wejść/wyjść w urządzeniach, kabel musi przenieść po prostu dwa razy więcej danych (dwa strumienie 1080p).

Konsola PS3 może odtwarzać filmy 3D pomimo wyjścia tylko HDMI1.3, transmisję ograniczono jednak do 1080i.

Wszystkie nowe projektory 3D obsługują transmisje satelitarne 3D. Konwersję 2D-3D obsługuje Panasonic AE5000 (w USA AE7000) i nowe modele JVC X30/70/90, jednak nie należy oczekiwać cudów. Nie da się wyczarować świetnego obrazu 3D z materiału 2D, należy to traktować raczej jako ciekawostkę.

Nie wiem, jak duży masz ekran, ale główny problem 3D w projekcji przedniej to bardzo skromna jasność obrazu w tym trybie rzędu 200-300 lm, zresztą JVC zaleca ekran maksymalnie 90''. Większość specjalistów twierdzi jednak, że w przypadku doskonale przygotowanych pomieszczeń z ciemnymi ścianami efekty są zaskakująco dobre i mała jasność nie przeszkadza tak bardzo.

Na koniec mój prywatny typ - JVC X70R. Zapowiada się znakomicie: ogromne możliwości kalibracji, dokładna regulacja zbieżności paneli RGB, niezwykle zaawansowane skalowanie do 4K, pamięć ustawień obiektywu dla różnych formatów (2.39:1, 16:9), tradycyjnie dla JVC świetna czerń i kontrast, spora jasność, obsługa 3D i konwersja 2D-3D jest oczywiście dodatkowym atutem.
Minusem jest cena ok. 30000 zł, ale przynajmniej wiadomo, za co się płaci, a losowania lotka trzy razy w tygodniu:).

Moim zdaniem najważniejszy jest i długo pozostanie obraz 2D, a tu już za 7000-8500 zł (Epson, Sony) można mieć jakość obrazu 1080p, o jakiej jeszcze kilka lat temu można było tylko pomarzyć.

Pozdrawiam.
 

PKnew

New member
Bardzo wartosciowa odpowiedz. Dziękuje. Chyba rzeczywiście zrezygnuje na najbliższe 2-3 lata z 3d i przejżę tematy związane z klasycznym projektorem w tym ( 7-8K) przedziale cenowym. Pozdrawiam.
 
Do góry