Jakie znaczenie ma wielkość przetwornika w kamerach

viValdi

New member
Bez reklam
mobor napisał:
viValdi - gdyby tak było, nawet za pomocą komórki mógłbyś robić zdjecia o zmierzchu w rozdzielczosci qvga. Nie ma tak dobrze

Możesz konkretniej? Co ma tutaj komórka do gadania?
Moje rozważania dotyczą tylko matrycy, ceteris paribus.
Czy wiesz na pewno że tak nie jest jak napisałem? Skąd ta wiedza?
Ja oczywiście spekuluję, ale chciałbym wiedzieć.
 

amadeo

New member
viValdi napisał:
Np. jeśli przetwornik miałby 4k x 2k pixeli (8Mpx) to można by "sumować" po cztery pixele w coś na kształt makropixela. Wtedy matryca byłaby 2k x 1k makropixeli czyli tyle ile potrzeba.
Takie rozwiązanie rzeczywiście jest stosowane np. w niektórych aparatach cyfrowych i nazywa się "pixel binning". Efekt jest raczej kiepski. Nie wiem czy jest używane w kamerach.

Jeśli chodzi o wielkości pikseli w obu kamerach to Samsung 2um (mikrometry), Canon 2,4um czyli pojedyńczy piksel w Canon-ie ma o 44% większą powierzchnię, moim zdaniem oczywiście i nie daję żadnej gwarancji na moje obliczenia :)
 
Ostatnia edycja:

mobor

Banned
ViValdi-

a widziales gdzież by kosmos nasłuchiwało 100 anten satelitarnych 60cm czy też robi się to za pomocą 1 dużej anteny 50 metrów ?
I to jest odpowiedz na Twoje pytanie...

Od razu odbije ew docinki w stylu "a co ma promieniowanie kosmiczne do kamer" - bo ma bardzo dużo. W obu przypadkach mamy doczynienia z FALĄ
 

mobor

Banned
Mylę się ?

Poczytaj dokladnie ile tam jest anten :)

27 anten o srednicy 25m z których sygnał jest łaczony elektronicznie po to by uzyskać sygnał równoważny z 1 anteną o srednicy 130m :)

Widzisz tu jakiś zysk energetyczny poza finansowym /budowa talerza 130m kosztuje krocie/? :)
 

slimak

New member
Bez reklam
mobor napisał:
Ślimak - policz dobrze jeszcze raz :)

A co mam jeszcze raz liczyć?
Dwukrotne zwiększenie przekątnej w kwadracie zwiększa jego powierzchnię czterokrotnie. Chyba nie chcesz z tym polemizować. :)

krzyzsa5.th.png


viValdi
Tak sobie właśnie pomyślałem, że większa liczba pixeli wcale nie musi ograniczać czułości kamery.
Np. jeśli przetwornik miałby 4k x 2k pixeli (8Mpx) to można by "sumować" po cztery pixele w coś na kształt makropixela. Wtedy matryca byłaby 2k x 1k makropixeli czyli tyle ile potrzeba.

Tak robiło Sony w kamerach SD PC330 i HC90, o czym można przeczytać w katalogu Sony, oczywiście ta informacja może wprowadzić sprzedawcę w zakłopotanie, po co Sony chwali się, że jako pierwsza wprowadziła kamery 3.31 MP (3.05 for stills, 2.05 for video) by potem z nich robić 0,5 MP przez sumowanie sąsiednich pikseli. I dlatego ta informacja jest podana tylko w dodatku z parametrami technicznymi i do tego bardzo małą czcionką. :)

viValdi
Widać, więc, że ocena na podstawie danych katalogowych nie do końca jest sensowna - nie wiemy, w jaki sposób wykorzystywana jest dana matryca w konkretnej kamerze.


Dokładnie tak jest, dane matrycy, co najwyżej mogą nam sugerować, która kamera jest lepsza.
 

Marek48q

New member
A czy znasz kamerę, poza samsungiem hmx20c (oczywiście full hd), która zapisuje w formacie 1080p (koniecznie "p")?
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Literka "i" to nie interpolacja a interlace - czyli przeplot. Kamera fotografuje i zapisuje najpierw linie parzyste a po chwili linie nieparzyste. W związku z tym oba półobrazy są nieco przesunięte czyli na pełnej klatce widać "ząbki".

Format "p" robi zdjęcie całej klatki. W procesie obróbki można dwa półobrazy "i" połączyć w jeden obraz "p" przy pewnej stracie jakości.

Dla twoich zastosowań radziłbym jednak pełne "p".
 

viValdi

New member
Bez reklam
Od 8 września ma być dostępny Canon HG21 ma tryb 25p.

Ja przymierzam się do HF11 ale nie mam o niej dość informacji.

Są pewnie inne kamery z trybem 25p, ale nie sprawdzałem.
 
Do góry