Jakie tyły monitor kontra bipole do muzyki i kina

frugo1978

New member
Witam , stoję przed wyborem kolumn na tylną ścianę zwykłe monitory czy bipolarne , nie mam możliwości odsłuchu bipoli.
Słyszałem że bipole rozpraszają dzwięki i nie można ich zlokalizować niby nie nadają się do słuchania muzyki.

Przyjrzyjcie się bipolą firmy Melodika mają inaczej rozmieszczone głośniki więc może się lepiej sprawdzą , może ktoś ma Melodika BLS 20 i może powiedzieć jak to się sprawdza , wolę mieć wszystkie kolumny jednego producenta.

Mój sprzęt
Ampli : Yamaha RX-V781
Front : Melodika BL40 MKII
+ Sub. + central Sony SA-V535

Nie mogę dodać zdjęcia pokoju mam mało postów za kilka odpowiedzie wklęję zdjęcie . Pokój 20mk prostokąt , bardziej na szerokość kanapa przy samej ścianie

Głośniki które mnie interesują

Melodika BLS 20 - bipole
Melodika BL 20 - Monitory podstawkowe
Taga Platinum S-100 Surround Speaker- bipole

Dużo słucham muzyki w 5.1 Dolby True-HD i DTS ( 70% w tym i stereo) reszta to kino raz na weekend filmy i bajki z dzieciakami,
podoba mi się Dolby Atmos ale nie wiem czy wyjdzie mi to w moim pomieszczeniu.

Myślę aby zainstalować 5.1.2 bo 5.1.4 lub 7.1- 7.1.2 w
przypadku mojego pokoju się chyba nie sprawdzi. Czy rozłożenie kolumn tylnych w Dolby Atmos będzie jakimś kompromisem pomiędzy muzyką a kinem ?
np. tylne soourand na 30cm powyżej głowy i rozmieszczone po 50cm od kanapy + dwa sufitowe tylne na wysokości kolan powinny zrobić fajną scene

Proszę o poradę jakie głośniki najlepiej sprawdzą się w moim przypadku i na jakich wysokościach je zainstalować.

A i jeszcze jakiej dać kable na sufitowe i tylne , jaka firma i grubość - bardziej budżetowe

Dziękuję za każdą sugestie i poradę.
 

frugo1978

New member
Nikt nie doradzi w co warto zainwestować , bipole czy lepiej tradycyjne kierunkowe.

Czy jeżeli mam szerszą ścianę za plecami a węższą do TV to czy zestaw 7.1 lub 5.1.4 ma w ogóle jakiś sens ?
W 7.1.4 boczne chyba zleją się z bokami tak myślę .

Cały czas gnębi mnie opcja z tymi bipolami , wyczytałem że robią fajną scene w filmie ale jak to się ma do muzyki .

A czy te sufitowe zrobiły by mi jako boki , czy raczej s one tylko od górnych scen.

Czekam dalej na odpowiedz , jeszcze dwie wypowiedzi i wkoncu wkleje zdjęcie .
 
Ostatnia edycja:

frugo1978

New member
Czy w takim układzie pokoju jest sens instalować 7.1.2 lub 7.1 czy lepiej iść w 5.1.2
Nadal nie jestem przekonany do tych dipolarnych efekt sourrand będzie ale jak to się ma do muzyki i lokalizacji dzwięków .

Dzisiaj się bawiłem kolumnami przy odsłuchu Auro 3D i jest moment z traktorem przejeżdza z lewej strony od LS do L i słychać płynność , kiedy odwrócę kolumne do ściany dzwięk jest rozproszony i brak płynności przejscia z LS do L . Czy to co zrobiłem przypomina dzwięk z dipoli ? czy tym się nie sugerować.
I czy DTS nie wymaga wszystkich kolumn pełnozakresowych kierunkowych ? Chętnie posłucham jeszcze innych opini , najlepiej takiej kto ma dipole .
Mój-pokój2.png
 

grzelex

New member
Nie podpowiem w jakie głośniki lepiej "wejść", bo nie mam doświadczenia z dipolami, ale bez żadnych wątpliwości mogę powiedzieć, że zdecydowanie 7.1, a zamiast 5.1.2.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Umiejscowienie jak na obrazku nie jest szcześliwe dla RS-52II, lepiej tutaj wypadną Normalne monitory skierowane do uszu słuchacza. Dźwięk z dipoli nie ma jak dotrzeć poprawnie do naszych uszu.
 
Do góry