Jakie kolumny / używki

klano2

New member
Witam, za niedługo zaczynam remont mojego pokoju i chcę trochę "podrasować" moje audio. Pokój ma zaledwie 12m2

Teraz mam zestaw kina domowego LG zakupiony około 4 lata temu w media expert za 1,5 zł.

Mój budżet to ~1.200 zł. Myślałem nad nowymi Pearl 25 ale trochę poczytałem i stwierdziłem że lepiej kupić używki w tej cenie a powinny być lepsze niż nowe kolumny za 1.500 zł.

Chcę w przyszłości złożyć budżetowy zestaw 2.1 do muzyki i oglądania filmów. Muzyki tak naprawdę słucham przeróżnej ( prócz techno a najwięcej z listy przebojów eska).

Znalazłem kilka typów kolumn głośnikowych używanych na allegro i chciałbym aby ktoś mi doradził jakie wybrać:

Kod:
http://allegro.pl/elac-fs-57-bardzo-dobry-stan-cena-za-kmpl-i5522104275.html
Kod:
http://allegro.pl/monitor-audio-3-mark-ii-swietne-kolumny-i5545485918.html
Kod:
http://allegro.pl/jbl-l6-kolumny-podlogowe-okazja-i5522103627.html
Kod:
http://allegro.pl/elac-fs-57-audiofilskie-kolumny-hi-end-piekne-i5538745317.html
Kod:
http://allegro.pl/bw-dm-602-5-s3-i5526922160.html
Kod:
http://allegro.pl/dali-5005-blue-line-6006-505-404-606-i5538897269.html
Kod:
http://allegro.pl/paradigm-7-se-mkiii-super-brzmienie-swietny-stan-i5519336201.html

Dodam że kolumny będę na razie grały na starym wzmacniaczu z media expert a za pół roku chcę dokupić jakiś wzmacniacz za max 1500 zł z wyjściem na subwoofer - może ktoś potrafi na szybko także polecić jakiś wzmacniacz ? Lubie słuchać muzyki przez USB ( o ile jest jakiś godny polecenia wzmacniacz w tej cenie ) oraz aby była możliwość podłączenie wzmacniacz pod TV (filmy) i PC.

Pozdrawiam
 

Borixon

Active member
Bez reklam
na ten metraż kup dali zensor 3 lub inne monitory, kiedys dolozysz suba i bedziesz mial fajny zestaw do filmow..
 

klano2

New member
Ciekawe kolumny, zbierają dobrą opinie na forach.

@Borixon

może krótko napiszesz jak grają te kolumny ? Oraz mam kilka innych pytań:

1. Czy jeśli podłącze te nowe kolumny do starego wzmacniacza co teraz mam, zagrają chociaż trochę lepiej niż te plastikowe pseudo kino domowe 5.1 ?

2. Czy głośniki dadzą mi teraz trochę basu przy muzyce/filmie ? Pytam ponieważ subwoofer zakupie dopiero za około rok ;/

3. Jestem laikiem w tym sprawach i mam pytanie, czy da radę za około 1500 zł zakupić wzmacniacz z wejściem optycznym, wyjściem na subwoofer i USB (aby odtwarzać muzykę) bez stracenia pieniędzy na zbędne bajery kosztem mocy/jakości dźwięku.

4. Patrząc na wzmacniacze to większość posiada tylko wejścia tzw. "czincz" I to po prostu działa na zasadzie że z TV puszczam "czincze" do wzmacniacza i wszystko gra ? :) Bo jeśli tak to myślę że w wzmacniaczu stereo nie potrzebny jest mi optical...

5. Ogólnie czy z takiego zestawu:
Monitory - ~1500zł
Wzmacniacz - ~1500zł
Subwoofer - ~1000zł

mogę w tak małym pokoiku poczuć się jak w kinie ? Po prostu lubię w kinie oglądać filmy (np Transformers) w których jest jakaś akcja i trzęsie tyłeczkiem :popcorn:.
Jak myślicie da radę ?

Pozdrawiam, i dzieki za pomoc :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jak w kinie to się nie poczujesz, bo to będzie zestaw 2.0 a nie KD:D Ale ogolnie źle nie powinno być.

1. Jak kupisz osobne kolumny podstawkowe, to dokup też "normalny" wzmacniacz, bo te od zestawów plastikowych mogą być za słabe do napędzenia takich monitorów. Monitory z regóły mają niższą efektywność od podłogowych. Pomijam kwestię możliwości podpięcia, bo z tym tez jest różnie.
2. Przy dobrze dobranych kolumnach podstawkowych i wzmacniaczu czasami nie potrzebny jest subwoofer. Są podstawkowce co basem nie odbiegają od kolumn podłogowych. Szczególnie przy tak niewielkim metrażu.
3. Z tym USB to możesz mieć problem, bo oczywiście by się jakieś sztuki znalazly ale to w mniejszości. Tylko po co Ci USB we wzmaku jak wszystko możesz podpiąć do np. odtwarzacza BD czy multimedialnego? Z tego typu wzmacniaczy i w podanej cenie masz np. Harman Kardon HK 3700 - sieciowy amplituner stereo, cena ok. 1500zł, posiada DLNA, USB i wyjście na subwoofer. Nie widzę jedynie wejść cyfrowych. Ciężko trafić wzmaki stereo z tymi wszystkimi złączami o których piszesz.
4 Z TV czy dekodera cyf. możesz podłączyć czinczami.
5. Przy dobrych negocjacjach powinno wystarczyć, ewentualnie +- parę stówek jak by się chciało coś lepszego.

Dodam jeszcze że może i warto poszukać wzmaka z wejściami cyfrowymi, bo teraz większość odtwarzaczy BD działa na zasadzie wyjść cyfrowych i producenci okroili je z wyjść analogowych. W tym wypadku gdybyś kupił wzmak bez DAC, to byś musiał kupić osobny DAC do spięcia tego razem lub po prostu poszukać BD jeszcze z wyjściami analogowymi.
 
Ostatnia edycja:

Borixon

Active member
Bez reklam
Zgadza się wiele z postu wyżej. Dodam że jak kupisz te monitory i podłączyć do fajnego wzmaka to basu będziesz miał sporo bez suba, będziesz miał mniej przestrzeni w filmach. Ja mam bass skrecony do 1/3 gdy chodzi o używanie bez directa. Moim zdaniem to naprawdę fajne monitory bas miękki sprężysty wokal super nic przed szereg.

Kup wzmacniacz normalny a później pomysl o jakimś dacu żeby podłączyć USB itp...
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Dzisiaj widziałem na wyprzedaży JBL Studio 230 za 549zł sztuka czyli 1100zł para .To są naprawdę niezłe kolumny o mocnej podstawie basowej ,tak że subwoofer im jest niepotrzebny - może to będzie dla Ciebie jakaś opcja

Jeżeli masz możliwość kup kolumny nowe ,używka zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem ,kolumny jest stosunkowo łatwo uszkodzić
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Faktycznie Studio 230 mogą się spodobać. Basu na 12m2 nie będzie brakowało. Wszystko zależy jakie brzmienie lubimy. Jak ciepłe to polecam odsłuchać Castle Knight 2. Zensory 3 też fajne.
 

klano2

New member
Dziękuje za zainteresowanie moim tematem :)

Mam nadzieję że znajdę głośniczki w Katowicach/Gliwicach i będę miał okazję posłuchać jak grają, ale proszę mi powiedzieć jakbym miał brać w ciemno to jakie uważacie za lepsze:

1. Dali Zensor 3
2. JBL Studio 230

?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To zależy dla kogo? To podobnie gdybym Ci się spytał, czy w ciemno wybrać Audi A6 czy BMW 5?:grin: Każdy ma inny gust i lubi inny rodzaj muzyki, a kolumny są dobre zarówno jedne jak i drugie. JBL bardziej są dynamiczne i nadają się do szybszej muzyki, grają bardziej skrajami pasma i mają większy bas. Dali to już konstrukcja dla ludzi co wiedzą czego chcą i są trochę bardziej osłuchani. Tu brzmienie jest świetne, ale już nie tak efekciarskie od pierwszych bitów jak w przypadku JBL. Ja osobiście bym wolał Dali, ale to tylko moje prywatne zdanie, bo lubie teraz ciut spokojniejsze klimaty. Cięzko jest coś doradzić, jak nie miałeś okazji posluchać, bo może się okazać że zupełnie takie granie jak reprezentują kolumny JBL, Paradigm czy Klipsch Ci nie odpowiada, a bardziej by się spodobały np. Dali czy Monitor Audio?
 

Borixon

Active member
Bez reklam
W ciemno bralbym Dali z tej dwójki. Basu jest sporo i nie ma co gadać nie wiem po co więcej. Szczegółowe są bardziej a i dla mnie lepiej wyglądają. Złożone przyzwoicie nie ma się do czego doczepic. Ale to Twój wybór. Za tą cenę nie słyszałem lepszych kolumn. Napisz do Blackninja i u niego nówki dostaniesz za śmieszna kasę z dostawą do domu.
 

lobos

New member
Bez reklam
Podpisuję się pod Zensor 3. Kawał kolumny. Dźwięk świetny jak dla mnie.
Zastanawiałem się nawet czy nie wstawić ich na tyły? ;-)
JBL Studio 230 nie słuchałem, więc się nie wypowiadam.
 

klano2

New member
Wybiorę pomiędzy Studio 230 a Dali Zensor 3 ale to jeszcze postaram się odsłuchać na żywo jeśli będę miał taką możliwość i później napiszę do Blackninja może coś da się załatwić.

A jak myślicie czy jak na razie na tym starym wzmacniaczu odczuje skok w jakości dźwięku gdy kupię nowe kolumny ?

Kod:
http://www.lg.com/pl/kino-domowe/lg-HT805TH-dvd
- mam takie coś :???:

A potrafi mi ktoś wytłumaczyć co będę musiał kupić i jak to podłączyć jeśli kupie wzmacniacz bez - USB, OPTICAL a będę chciał posłuchać muzyki z Pendrive ?


Pozdrawiam !
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
klano2 zakładam że jak budujesz nowy zestaw i chcesz oglądać filmy w dobrej jakości to odtwarzacza BD też będziesz kupował? Więc w tym wypadku, jak byś kupił wzmak bez wejścia optycznego i USB, to albo szukasz odtwarzacza BD ktory będzie posiadał wyjścia analogowe lub dokupujesz osobny DAC i podłączasz urządzenia cyfrowe pod niego a z DAC wyprowadzasz po analogu do wzmacniacza. Osobne DAC są w róznych cenach, od nawet 50zł wzwyż. Zależy jakiej firmy, na jakich podzespołach i jaką poprawę chcemy uzyskać. Możesz zrobić też tak, że jak wciągnie Cię zabawa w audio, to zamiast odtwarzacza CD kupujesz porządny DAC i wtedy podpinasz pod niego dowolne źródlo np. odtwarzacz BD, DVD, CD, czy sieciowy.
Co do Twojego pytania odnośnie podłączenia nowych kolumn, to napisz Nam jaki ten wzmacniacz LG ma zasilacz? Z tyłu obudowy powinieneś mieć informację ile Watt pobiera.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Krzysiek, ale to pewnie jest jakieś KD all in one, osobiście odpuściłbym podpinanie lepszych kolumn do tego typu urządzenia.
Za ok. tys zł kupi dobry wzmak np. Denka 720 lub Pionka A30, gdzie ma już main-in, gdyby w przyszłości pokusił się o dołączenie amplitunera do zestawu ;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dlatego napisałem żeby napisal jaki to cudo ma zasilacz, bo może się okazać że ten wzmacniacz jest w stanie zasilić tylko niewielkie plastiki;-) Jak kolega i tak zamierza kupić lepszy wzmacniacz, to ja bym od razu zainwestował w kolumny + wzmak, a dodatkowo mozna by było na miejscu odsłuchać.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Wrzuciłem do googla ten model i wychodzi, że to jakieś KD all in one, pewnie 3 ohmowe i mocy faktycznej jak na lekarstwo, no ale w ulotkach reklamowych to będzie miało jakieś 1000-1500 ;)
Osobiście nawet nie podłączałbym pod To lepszych kolumn.
 

klano2

New member
Zasilacz to całe 95W :D Decyzja zapadła na JBL Studio 230.

Tak jak napisałem że kupie wzmacniacz ale problem w tym że jak na razie nie mam tyle kasy, muszę sobie składać wszystko powoli, ale nie wykluczone że szarpnę budżetem i kupię wzmacniacz na raty :p

A co do tego że na razie kolumny były by podpięte pod ten stary wzmacniacz to wpadłem na pomysł aby wziąć moje stare radyjko i zobaczyć co w nim siedzi. Zrobiłem trochę zdjęć i proszę was o opinie czy może lepiej do tego podłączyć JBL póki co ?

Kod:
http://zapodaj.net/772e2a9279b9f.jpg.html
Kod:
http://zapodaj.net/31e06c4431a66.jpg.html
Kod:
http://zapodaj.net/54cb31182f6c3.jpg.html

W ogóle co to jest ? Jakieś stereo czy co ? :) Da radę do tego podpiąć TV i np. podłączyć dysk do telewizora (mam usb) i słuchać muzyki z TV ale dźwięk z tego magicznego radyjka ?

Pozdrawiam !


Dodam że radio ma napisane że zasilacz 180W
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wieża to jest ,kiedyś to było coś ale czasy się zmieniły .Szczerze- to możliwości tego są niewielkie....no ale od czegoś trzeba zacząć .Wejście na tylnej ściance jest więc telewizor podłączyć się da
 
Do góry