Jakie kolumny stereo do 3000 do amplitunera Yamaha

OmniModo

New member
Witam. Bardzo proszę o pomoc w doborze kolumn do stereofonicznego odtwarzania muzyki w większości rockowej.

Amplituner Yamaha RX-A1060 , pokój 19m2 prawie w kwadracie z meblami tapicerowanymi, ogólnie miękko urządzony. Kolumny w odstępie od siebie 3m i prawie tyle samo od słuchacza. Odpada wymiana ampli lub zakup dodatkowego wzmacniacza (przynajmniej na rok lub dwa). Od lat słuchałem na B&W DM 602 S2 więc jestem przyzwyczajony do "kewlarów" i teraz zapatruję się na 686 S2 lub 685 S2. Z uwagi na warunki muszą to być kol. półkowe i jeszcze z wylotem z przodu coby ograniczyć sąsiadom zza ściany wspólnego koncertowania.
 
Ostatnia edycja:

donsalieri

Active member
Bez reklam
Idź do salonu i posłuchaj, tu każdy ma swoje preferencje i będzie Ci swoje polecał co niekoniecznie może się Tobie spodobać a i w twoim pokoju może inaczej zagrać ze względu na akustykę pomieszczenia.
ODSŁUCH i jeszcze raz odsłuch, chcesz wydać kasę to poświęć czas i odwiedź salon lub nawet kilka.
Mnie na ten przykład bardzo przypasowały Klipsche RP280 i kupiłem, ale po odsłuchaniu kilku zestawów zbliżonych cenowo, w ciemno wydać prawie pięć tysi to loteria :)
 

OmniModo

New member
Dzięki za sugestie, ale nie do końca wierzę w odsłuch sklepowy ponieważ specjalne salki mają całkiem odmienne warunki akustyczne od tych w mieszkaniu. Ponadto sklep nie zawsze dysponuje źródłem dźwięku z którego ja będę korzystał, no i nie ma wyboru do odsłuchu kolumn, które wstępnie bym widział u siebie. Nie mówiąc , że często mają całkiem nowy sprzęt, nie wygrzany.
Wolę oprzeć się na odczuciach i doświadczeniach forumowiczów (aby nie brać całkiem w ciemno) i polegam też na umiejętnościach inżynierów dobrych marek.
Ponadto moje warunki bardzo ograniczają wybór (jak pisałem półkowe i z przednim bassreflex) więc pozostaje mi wybrać pomiędzy:
B&W 685 lub 686 , KEF Q300 , Castle Warwick 3 , Focal Chorus 706 lub Focal Aria 905 lub 906.
 
Ostatnia edycja:

donsalieri

Active member
Bez reklam
No więc idealnym rozwiązaniem byłoby wypożyczenie kolumn do domu i odsłuch we własnych warunkach, są sklepy które udostępniają za kaucją, poszukaj więc.
A co do rad innych -każdy ma inne ucho... to co mi się podoba Tobie może okazać się nie do przyjęcia, dźwięk i jego odbiór to rzecz bardzo indywidualna.
A co do marek to każda z wymienionych zagra dobrze, a nawet bardzo dobrze, tyle że .. inaczej :)
 

OmniModo

New member
No dobrze, a które z wymienionych modeli pasują najbardziej również do odtwarzania kina domowego , gdzie odgrywa dużą rolę między innymi dynamika.
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolumny do kina ? Pierwsza myśl to Klipsch, ale w nich jest otwór BR z tyłu więc odpada. Pamiętam z forum audiostereo parę osób chwaliło brzmienie monitorków Definitive Technology SM55/SM65 lecz nie pamiętam z jakim wzmacniaczem łączyli te kolumienki. Możesz jeszcze luknąć na Focal Arie 906.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Donsalieri dobrze pisze. Najlepszy byłby odsłuch. Nawet, jeżeli salon w którym będziesz odsłuchiwał, jest całkowicie inny, to charakterystyka kolumn u Ciebie w domu się nie zmieni. Niuanse oczywiście, ale kolumna która w salonie gra skrajami, u ciebie nie zagra naraz środkiem. Ewentualnie, jeżeli pasują Ci B&W to pozostań przy firmie. Jest duże prawdopodobieństwo, że dźwięk się nie zmienił. Aczkolwiek, niestety dla Ciebie kolego, zamkniesz się na poznawanie innych, równie ciekawych konstrukcji. Pozdrawiam
 

OmniModo

New member
Donsalieri dobrze pisze. Najlepszy byłby odsłuch.
Popytałem w kilku salonach i niestety, tak jak pisałem wcześniej, albo mają w ofercie same Focal Aria albo KEF . Z kolei Castle i B&W nikt nie ma w okolicy. Ogólnie nie da się więc odsłuchać i samemu porównać Focal vs B&W vs KEF vs Castle. Szkoda.
 

rabit

Active member
Bez reklam
To zabierz swoje B&W i porównaj z np. Ariami. Myślę że będziesz wiedział czego szukać. Najlepszy jest odsłuchu. Może okazać się że Focal przebija Twoje kolumny o dwie klasy, a może odwrotnie, to B&W jest lepsze? Ale jak to sprawdzić, jak nie NAUSZNIE?
 
Ostatnia edycja:

OmniModo

New member
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie wskazówki. Ostatecznie mój wybór padł na francuską markę, która jak oceniają inni, będzie miała podobnie brzmienie do moich B&W, a jednocześnie powinna okazać się o klasę lepsza (przy moich wymogach i w tym przedziale cenowym).

No to teraz pozostał mi tylko kłopot w doborze centralnego i surroundów , aby dobrze się zgrały z Focal Aria 906 , ale to już temat na osobny wątek.
 

OmniModo

New member
Najlepiej będzie jak kupisz z danej serii.

Niekoniecznie. Z zasłyszanych opinii wynika, że można mieszać, a nawet w niektórych przypadkach jest to nawet zalecane. Firmy który dobrze robią monitory, niekoniecznie mają udane surround-y, albo suby, itp. Myślę nad centralnym Klipsch RP-440C, który zebrał bardzo dobre opinie.
 
Do góry