Jakie kable - Yamaha RX-V773 + Monitor Audio BR5

SternQuest

New member
Co sie tak ciskasz kolego? ;) Skoro Ty słyszysz to ok. Dla mnie jest nie do pomyslenia by ladowac kilkaset zlotych majac sprzet budzetowy i to dla zludnej poprawy dzwieku. Fizyki nie oszukasz a uszy juz tak.
No więc właśnie, każdy może słyszeć to inaczej, jeżeli Tobie odpowiada pierwszy lepszy drut miedziany ( w Obi widziałem np. po 2 złote z metra) to nic mi do tego  Ja wolałem przepłacić i też być zadowolonym.
I naprawdę wcale się nie ciskam. 😀 Wyrażam tylko swoją opinię na temat kabli.
 

popej

New member
@SternQuest: Nie wątpię, że słyszysz kable ale do dyskusji nie podchodzisz logicznie. W prostych odsłuchach nie jesteś w tanie stwierdzić, czy to co słyszysz to efekt kabli czy efekt typu placebo. Po prostu powtarzasz znane eksperyment z przewidywalnym skutkiem.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Swój pierwszy "lepszy" kabel Oehlbach kupiłem w Niemczech ,a to było jeszcze w tamtym wieku kiedy walutą była marka ,kosztował chyba 5 DM/metr .Co ciekawe - po zdjęciu izolacji miedź była jakby tłusta ,aby było jeszcze ciekawiej na osłonie zewnętrznej pisało Made in Switzerland nie była to żadna chińska podróbka
Ten kabel nie dawał rady na sprzęcie budżetowym ,jaki jest sens rozpisywania się nad ewentualnym brzmieniem kiedy przewód kompletnie nie panuje nad dźwiękiem ,przekrój wynosił 2,5mm więc to nie wina średnicy .

Wracając do listew świetne produkuje NEEL i ANSAE ale to wydatek rzędu kilku setek .Wysokiej klasy listwa bez elementów biernych VdH ,PAL to już wydatek rzędu kilku tysięcy ,mając taką sumę bez wahania lepiej kupić kondycjoner ,który oprócz oczyszczenie prądu potrafi symetryzować napięcie i separować wejścia
Osobiście mogę polecić Oehlbach ,swoją kupiłem w Niemczech dawno temu ,nic się z nią nie dzieje pomimo upływu czasu ,teraz taka listwa kosztuje ok.100 euro
 

SternQuest

New member
@SternQuest: Nie wątpię, że słyszysz kable ale do dyskusji nie podchodzisz logicznie. W prostych odsłuchach nie jesteś w tanie stwierdzić, czy to co słyszysz to efekt kabli czy efekt typu placebo. Po prostu powtarzasz znane eksperyment z przewidywalnym skutkiem.

Rozumiem że na sobie mogę odczuć efekt placebo (droższy kabel,lepszy dźwięk - usprawiedliwiam siebie za wydaną kasę, czuję różnicę), ale (opisywałem to już) jakim cudem moja żona która jest zupełnym laikiem, do dziś nie zna ceny kabli, nie wiedziała też że zamieniłem kable - w pewnym momencie zapytała, cytuję " Coś poprzestawiałeś w tym Onkyo jakiś taki dźwięk inny, stłumiony, wcześniej lepiej grało" Za chwilę wróciłem do poprzedniego kompletu i słyszę "... o teraz jest jak wcześniej" I jak to wytłumaczysz ? Od tej pory wiem że jednak słychać różnicę na kablach, wcześniej myślałem że faktycznie chcą mnie w sklepie naciągnąć... a jednak okazało się że różnica jest spora.
 

collider

New member
Bez reklam
Rozumiem że na sobie mogę odczuć efekt placebo (droższy kabel,lepszy dźwięk - usprawiedliwiam siebie za wydaną kasę, czuję różnicę), ale (opisywałem to już) jakim cudem moja żona która jest zupełnym laikiem, do dziś nie zna ceny kabli, nie wiedziała też że zamieniłem kable - w pewnym momencie zapytała, cytuję " Coś poprzestawiałeś w tym Onkyo jakiś taki dźwięk inny, stłumiony, wcześniej lepiej grało" Za chwilę wróciłem do poprzedniego kompletu i słyszę "... o teraz jest jak wcześniej" I jak to wytłumaczysz ? Od tej pory wiem że jednak słychać różnicę na kablach, wcześniej myślałem że faktycznie chcą mnie w sklepie naciągnąć... a jednak okazało się że różnica jest spora.

Wystarczyła lekka sugestia ;). Nie widziałeś jak magicy sztuczki robią? Wszystko człowiekowi wmówią :).
No, ale ok. Nie ma sensu ciągnąć tego sporu w nieskończoność bo ty wiesz swoje i ja też i pewnie szybko zebrałyby się tu dwa obozy pro i przeciw, głuchych przeciw wszystko słyszącym, praktyków i teoretyków, takich co chcą wierzyć i takich co nie.
 

popej

New member
@SternQuest: Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że reakcja żony jest dość często przytaczaną anegdotą w dyskusji o kablach. Nie ma nic dziwnego w tym, że osoby wyczuwają wzajemny nastrój i reagują podobnie. To jednak pozostaje anegdotą, rzetelny test odsłuchowy nie opiera się na przypadkowych obserwacjach.

Powiedzmy inaczej: czy gdyby żona przeszła przez pokój odsłuchowy nic nie mówiąc, to też byś nam o tym napisał?
 

SternQuest

New member
@SternQuest: Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że reakcja żony jest dość często przytaczaną anegdotą w dyskusji o kablach. Nie ma nic dziwnego w tym, że osoby wyczuwają wzajemny nastrój i reagują podobnie. To jednak pozostaje anegdotą, rzetelny test odsłuchowy nie opiera się na przypadkowych obserwacjach.

Powiedzmy inaczej: czy gdyby żona przeszła przez pokój odsłuchowy nic nie mówiąc, to też byś nam o tym napisał?
To nie był pokój odsłuchowy, wiedziała że coś tam grzebię z kablami, ale absolutnie nie mówiłem jej że coś porównuje, a już na pewno nie chciałbym aby dowiedziała się że mam zamiar kupić tak drogie kable. Reakcja by była mniej więcej taka: postukała by się trzy razy w czoło i ze trzy dni kanapki musiałbym robić sam do pracy :)
Po prostu słuchamy czasem tych samych płyt, przeważnie na tej samej głośności. Ma jakieś tam swoje ulubione piosenki. Po wymianie kabla sama zwróciła na to uwagę, bo jej coś nie pasowało.
Ale faktycznie zostawmy już ten temat. Nie ma sensu się sprzeczać. Jak ktoś słyszy różnicę i ma kasę to niech inwestuje w kable jak chce, lub kupuje standardowe a zaoszczędzone pieniądze dołoży do sprzętu. Każdy niech sam się przekona i zadecyduje.
 
Ostatnia edycja:

Geronimo zx

New member
Wracając do listew świetne produkuje NEEL i ANSAE ale to wydatek rzędu kilku setek .Wysokiej klasy listwa bez elementów biernych VdH ,PAL to już wydatek rzędu kilku tysięcy ,mając taką sumę bez wahania lepiej kupić kondycjoner ,który oprócz oczyszczenie prądu potrafi symetryzować napięcie i separować wejścia
Osobiście mogę polecić Oehlbach ,swoją kupiłem w Niemczech dawno temu ,nic się z nią nie dzieje pomimo upływu czasu ,teraz taka listwa kosztuje ok.100 euro

Przede mną zakup listwy.Używam zwykłej więc rozglądam się za czymś.Tak naprawdę nie mam z tym żadnego doświadczenia.Ceny listw są różne,z filtrem,bez filtra itp itd.
Co powiesz "Przemko77" na:
-wireworld matrix 2
-supra jentech db-06eu
-lub jakaś Twoja propozycja
Czy wymiana w przyszłości wzmaka przykładowo na h160 rzutuje aż tak na kupno tańszej listwy do droższej np. gigawatt pf-1
Czy będzie jakikolwiek wpływ droższej konstrukcji do tańszej mniej skomplikowanej ????
 

Borixon

Active member
Bez reklam
sam właśnie jestem ciekawy jak to z tymi listwami do końca jest, czy jest sens inwestować w jakieś za kilka stówek czy wystarczy taka za stówkę :)

pytanie co można tym uzyskać...???
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Cześć.

Jak w temacie, poszukuję kabli do mojego zestawu. Kable, które obecnie nie posiadam to krótko mówiąc no name. Dostałem je razem z Yamahą w gratisie, ale czasami kłują mnie wysokie tony i wycofane średnie. Pewnie to kwestia samych kolumn Monitor Audio i Yamahy RX-V773, ale też na pewno kabli, więc chciałbym to zmienić.

Oczekuję ocieplenia dźwięku, a nawet trochę przymulenia, bo obecnie mam wrażenie, że kolumny nie pozwalają wybrzmieć wszystkim dźwiękom, jest bardzo dynamicznie aż za bardzo, a przy okazji średnie (wokale) są oddalone od słuchacza.

Kolumny są oddalone od siebie o ok. 2,5 m. Zakładany budżet to 100 PLN.
Pytanie czy ten sprzęt jest nowy czy wygrzany?
 

krzyszy691

New member
Nierónomierna charakterystyka pasma na średnich tonach powoduje z że ludzkie ucho wyłapuje różnice tonalne gdy bawimy się w porównywanie. Tylko że nie tędy droga, prawdziwym ideałem jest idelnie liniowa charakterystyka pasma np. + - 0.5 dB w całym słyszalnym paśmie a my w ślepych testach kierujemy się osobistymi upodobaniami na jakimś ulubionym nagraniu i chcemy w dodatku żeby zrobiło ono wrażenie na nas i naszym otoczeniu. Inżynier elektronik szuka najsłabiej liniowego klocka w całym zestawieniu, przeważnie są to kolumny. Ingeruje w zwrotnice a nie wymienia kabli. Kable powinny być neutralne. Najgorsze w tym wszystkim jest to że zmiana każdego elementu powoduje zmianę charakterystyki. I tu dopiero zaczyna się zabawa. . . . . jak to zmierzyć. Wracając do ludzkiego ucha, ono też ma charakterystykę, i nie każdy z nas ma taką samą a nawet w czasie taką samą zależną od wielu zmiennych czynników. Dochodzi do tego jeszcze akustyka pomieszczenia, ale nie będę tego opisywał, dodam że też znaczące zagadnienie którego nie sposób lekceważyć.

SK
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Przede mną zakup listwy.Używam zwykłej więc rozglądam się za czymś.Tak naprawdę nie mam z tym żadnego doświadczenia.Ceny listw są różne,z filtrem,bez filtra itp itd.
Co powiesz "Przemko77" na:
-wireworld matrix 2
-supra jentech db-06eu
-lub jakaś Twoja propozycja
Czy wymiana w przyszłości wzmaka przykładowo na h160 rzutuje aż tak na kupno tańszej listwy do droższej np. gigawatt pf-1
Czy będzie jakikolwiek wpływ droższej konstrukcji do tańszej mniej skomplikowanej ????
Miałem Matrixa w domu, ale u mnie się nie sprawdził. Najtańszy kabel sieciowy WireWorld Stratus (wpięty we wzmak, z CDekiem nie słyszałem różnicy) przyniósł mi więcej radości niż najtańsza listwa.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Przede mną zakup listwy.Używam zwykłej więc rozglądam się za czymś.Tak naprawdę nie mam z tym żadnego doświadczenia.Ceny listw są różne,z filtrem,bez filtra itp itd.
Co powiesz "Przemko77" na:
-wireworld matrix 2
-supra jentech db-06eu
-lub jakaś Twoja propozycja
Czy wymiana w przyszłości wzmaka przykładowo na h160 rzutuje aż tak na kupno tańszej listwy do droższej np. gigawatt pf-1
Czy będzie jakikolwiek wpływ droższej konstrukcji do tańszej mniej skomplikowanej ????

W przypadku tanich listew problem pojawia się w przypadku zasilania wzmacniaczy ,takie listwy nie są przystosowane do pracy z prądożernymi klockami - nastąpi przyduszenie dynamiki .Wiele osób twierdzi że lepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wpięcie wtyczki wzmacniacza bezpośrednio do kontaktu

Najtańszym i najprostszym sposobem jest pozakładanie rdzeni ferrytowych(pierścieni ferromagnetycznych) na przewody zasilające ,szczególnie jeżeli w pobliżu pracuje komputer lub telewizor
Można też zwykłe gniazdko sieciowe ścienne wymienić na Schuko (ok.60zł) takie gniazdko zawiera filtr RFI dodatkową jego zaletą jest możliwość odwrócenia wtyczki aby znaleźć właściwa polaryzację podłączanego urządzenia

Supra produkuje dobre listwy jeżeli się nie mylę są zakończone ekranowanym kablem sieciowym LoRad ,więc na pewno jest lepsza niż listwa do komputera
 

Geronimo zx

New member
Supra produkuje dobre listwy jeżeli się nie mylę są zakończone ekranowanym kablem sieciowym LoRad ,więc na pewno jest lepsza niż listwa do komputera

W zupełności będzie to lepszy krok do przodu niż zwyklak :)
Mam niezły mętlik w głowie i dalej nie wiem w co celować :) A co byś mi proponował do mojego zestawu z przyszłościowymi zmianami itp
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Trudno mi jest wskazać konkretny model ,świetne listwy produkuje Neel ,Ansae ,Gigawat ale to będzie raczej kosztowne ,te które wymieniłeś też są dobre
Ja używam Oehlbach XXL pomimo ,że mam gorszy sprzęt do Twojego

Taka listwa powinna zawierać filtr antyprzepięciowy i przeciwzakłóceniowy
 

Geronimo zx

New member
Trudno mi jest wskazać konkretny model ,świetne listwy produkuje Neel ,Ansae ,Gigawat ale to będzie raczej kosztowne ,te które wymieniłeś też są dobre
Ja używam Oehlbach XXL pomimo ,że mam gorszy sprzęt do Twojego
Taka listwa powinna zawierać filtr antyprzepięciowy i przeciwzakłóceniowy

A jaki dokładnie posiadasz model Oehlbach ?
 
Do góry