Jakie jest znaczenie poszczegolnych parametrow ?

jacqal

New member
Jestem "nowy" na tym forum i jak latwo sie domyslic zamierzam kupic nowy tv. Mysle o LCD 32 cale w cenie do 4000 zl. Ogladanie z odleglosci ca. 3 m, z tylnym bocznym oswietleniem, wykorzystywany do ogladania tv z kabla (3/4 czasu) i DVD (1/4). I teraz zaczyna sie problem.

Czytam rozne madre wypowiedzi na tym forum - np. wychwalajace konkretne modele telewizorow. Siegam po ich parametry i co sie okazuje ? Otoz inne modele, te "nie chwalone" maja lepsza rozdzielczosc, lepszy kontrast albo lepsza jasnosc albo wszystkie trzy naraz.

Jeden przyklad - na tym forum chwalny jest np. Sharp 32P55 - kontrast 800:1, czas odswiezania 12 ms, rozdzielczosc 960x540 i jasnosc 450 cd/m2. Cena: 3900- 4000 zl.

Ja znalazlem Samsunga LE 32S71B o nastepujących parametrach: Jasność: 500; Kontrast: 3000:1; Rozdzielczość: 1366 x 768; Czas reakcji: 8 ms. Cena ? O dziwo o 600-700 zl taniej niz Sharp.

Czy wybierajac LCD nalezy kierowac sie podanymi przeze mnie parametrami ? Wiem, ze najlepiej obejrzec tv u siebie w domu, ale przeciez nie sciagne nikogo z 50 odbiornikami zeby je testowac w warunkach domowych.

Jak wybrac te 3,4 "najbardziej odpowiednie" ? Doswiadczenie zyciowe wskazuje, ze cena nie zawsze (niestety, albo i stety) jest dobrym wyznacznikiem jakosci. Marka ? Samsung jest swiatowym liderem w sprzedazy tv i oceniajac po parametrach powinien byc ok, ale czytam watki w ktorych jest mocno 'zjechany'. Wiec co ? Testy zdjec ? Parametry ?

Licze na pomoc.
 

Mazoku

New member
Witamy :)

Pierwsza zasada przy kupowaniu telewizora: nie przejmuj się zbytnio parametrami. Większość z nich jest wymyślona przez speców od marketingu, żeby się mogli przerzucać w reklamach i ma niewielkie przełożenie na rzeczywistość. Najważniejszy jest obraz.

Generalnie oba podane przez ciebie telewizory są bardzo dobre. Mają jednak różne zalety:

Sharp 32P55 ma świetnej jakości matrycę (co jest zaletą wszystkich Sharpów). Rozdzielczość 960x540 pikseli może wydawać się wadą, ale nie jest tak do końca. Jest ona, jak widać, bliższa zwykłemu PALowi (720x576) niż HDTV, dzięki czemu telewizor ten lepiej skaluje zwykłą telewizję z kablówki czy anteny niż LCD'ki z rozdzielczością 1366x768. To taki pomysł Sharpa na wyróżnienie się z tłumu.

Samsung LE 32S71B posiada natomiast tańszą matrycę. Niekoniecznie gorszą. Generalnie S71 ma słabszy obraz od Sharpa, ale ze względu na rozdzielczość WXGA powinien lepiej grać przy sygnale HD i dobrych DVD. Nienajlepsza opinia Samsungów serii S wynika natomiast głównie z tego, że istnieją niewiele w sumie droższe Samsungi serii M (32M61 i 32M71), które posiadają zdecydowanie lepsze panele (te same, co w Sony Bravia) - już drugi raz z rzędu nagrodzone przez EISA (w 2005 Samsung 40M61, w 2006 Sony 32V2000).
 

Dara

New member
Każdy producent inaczej dokonuje pomiarów swojego sprzętu np. SONY ma czas reakcji matrycy 8ms a smuży bardziej niż 14ms u Panasonica.
Pozdrawiam.
 

jacqal

New member
Wiem, ze nic nie wiem

Dziekuje za odpowiedzi. Niestety uswiadamiaja mi one tylko, ze proces zakupu LCD jest jeszcze bardziej skomplikowany, niz myslalem. Myslalem, ze czas odswiezania obrazu jest dobrym wskaznikiem tego, czy moga pojawic sie smugi - okazuje sie, ze telewizor z dluzszym czasem odswiezania moze bardziej 'smuzyc', niz ten z krotkim. Myslalem, ze wyzsza rozdzielczosc jest pozadana, bo garantuje dobry obraz. Okazuje sie, ze 'w niektorych przypadkach' moze byc odwrotnie. Ja rozumiem ze tak po prostu jest, ale to oznacza ni mniej ni wiecej, jak to ze NIE DA SIE KUPIC LCD wylacznie na podstawie parametrow - innymi slowy, zeby miec pewnosc dokonania najlepszego wyboru trzebaby obejrzec u siebie w domu ... wszystkie dostepne na rynku modele. Takze te od Daewoo i Huyndaia. To ile ich bedzie ? Ponad setka ? Dwieście ?

Po co takie dane, jak jasnosc, kontrast czy rozdzielczosc jesli tak naprawde niewiele znaczą ?

To ja juz wole kupowac samochod - jak chce miec duzy bagaznik, to wiem ze ZAWSZE 500 l jest wiecej niz 300 l; jak dobre przyspieszenie to ZAWSZE ten model ktory przyspiesza do setki w 10 s jest lepszy od tego, co przyspiesza w 13 s.
 

jacqal

New member
Ostatnie pytanie

Sorry, to dopowiem rzecz do konca - jaki LCD 32 cale w cenie do 4.000 warto przetestowac w warunkach domowych ?
 
Do góry