Jakie glosniki na tyl, FX czy RS1?

Main

New member
Witam

Chcialbym rozbudowac system audio do 5.0. Obecnie mam tylko przod: Monitor Audio RS6. Chcialbym teraz dokupic centralny i tyl. Wybor na srodek jest raczej jasny - MA RS LCR. Nie wiem natomiast co z tylem. Sa z tej serii dedykowane MA RS FX ale sa stosunkowo drogie. Tansze i jak dla mnie ladniejsze sa MA RS1. Czy uzycie MA RS1 na tyl pozbawi mnie pelni przekazu czy jest obojetne, czy bedzie to FX czy RS1? No a jesli obojetne to po co sa drozsze FX?

Pozdrawiam
 

mutik

New member
Przekazu Cię na pewno nie pozbawi posiadanie na tyłach RS1 (szczególnie, że posiadają szersze pasmo przenoszenia). RSFX to kolumny w obudowie zamkniętej (można je powiesić na ścianie) oraz są bardziej uniwersalne (posiadają przełącznik w zależności czy używamy ich jako tylnych, czy jako tych bocznych od systemu 7.1). Z uwagi na konstrukcję posiadają węższe pasmo przenoszenia w niskich częstotliwościach, ale nie są wybredne jeśli chodzi o moc wzmacniacza. RS1 są ładniejsze to fakt, ale na ścianie ich nie powiesisz (posiadają tylny bass-reflex), a skoro nie na ścianie to na podłodze samopas też nie postawisz, więc dolicz sobie do ceny jakieś standy i nie wiem, czy RSFX wtedy tak drogo wychodzą ;)
 

TCZY

New member
Jakie głośniki na tył BR1 czy BRFX

Witam
Mam podobny problem, dlatego nie zakładałem nowego wątku.
Posiadam jako fronty MA BR6 i centralny BR LCR. Treaz nie wiem co z tyłami. Planuję to rozbudować do 5,1. Tylko czy BR1 czy BRFX.
Ze względu na to, że sprzęt chodzi głównie w kinie pomyslałem sobie, że może jakoś dozbieram i wrzucę na tył BR-FX. Tylko mam mały problem, czy te głosniki mogą być stosowane jako powieszone na ścianie o którą oparte jest łóżko na którym się ogląda (nie mam możliwości przesunięcia) i czy jeden z tych głośników może wisieć z tyłu w narożniku pokuju, czy ze wzglądu na swój kształt i konstrukcję najlepiej stosować je jako boczne w zestawach 7,1 a na tył wrzucić BR1.
 

mutik

New member
W serii Bronze sprawa jest troszkę ciekawsza, nie wiem jak się ceny kształtują, ale jak chcesz używać 5.1 nie tylko do filmów ale i do muzyki (SACD, koncerty na DVD, DVD-Audio) to zaproponowałbym zakup BR2. Są do kolumny podobne do BR1 z tym wyjątkiem, że otwór bass-reflex mają z przodu (czyli odległość kolumny od ściany nie ma dla nich za dużego znaczenia). BR2 posiadają również szersze pasmo przenoszenia. Jeśli mają to być tylko "efekty" do filmów to brałbym BRFX (niskimi częstotliwościami bym się nie przejmował - sprawę załatwi sub). pozdrawiam
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Do muzyki RS1 do kina RSFX, co ciekawsze para RSFX załatwia nam głośniki tylne surround i surround back w 7,1.
 

Main

New member
Kurcze, chcialbym sluchac muzyki ale tez mam ampli 7.1. Nie planowalem rozwijac w najblizszym czasie do 7.1 ale jesli udaloby sie to tak fajnie rozwiazac jedna para RSFX to robi sie to kuszace. No i mam teraz dylemat, muzyka czy kino.
Co strace w kinie jesli RS1 uzyje na tyl zamiast RSFX - pomijajac oczywiscie fakt, ze mam wtedy tylko 5.1 a nie 7.1?
 

bubu54142

New member
blackninja napisał:
Do muzyki RS1 do kina RSFX, co ciekawsze para RSFX załatwia nam głośniki tylne surround i surround back w 7,1.
Czy możesz rozwinąć temat?.Jak podłączyć kiedy mają tylko wejście na 2 wtyczki?.W jaki sposób zastąpią 4 głośniki?Mam 7.1 i 4 głośniki z tyłu.Dobrze by było zastapić je dwoma.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Niestety strzeliłem gafę RSFX mają dwa zaciski, miałem na myśli Infinity Beta ES250 lub Infinity Classia C255ES, które mają cztery i mogą robić za dwie pary tylnych kolumn.

97404.jpg


betaes250230.jpg

Przełącznik ustawiamy na bi-pole (górne położenie) i wyciągamy zworki.

c255esbk.jpg

Analogicznie jak wyżej.
 

don111

Banned
Main napisał:
Kurcze, chcialbym sluchac muzyki ale tez mam ampli 7.1. Nie planowalem rozwijac w najblizszym czasie do 7.1 ale jesli udaloby sie to tak fajnie rozwiazac jedna para RSFX to robi sie to kuszace. No i mam teraz dylemat, muzyka czy kino.
Co strace w kinie jesli RS1 uzyje na tyl zamiast RSFX - pomijajac oczywiscie fakt, ze mam wtedy tylko 5.1 a nie 7.1?
nieco uściślijmy - słuchać muzyki w formacie SA-CD a nie słuchać zwykłej muzyki w stereo rozbitej na 5.1 czy koncertów
jeśli nie będziesz słuchał SA-CD to większe możliwości basowe zwykłych monitorach będą przy filmach czy koncertach po prostu marnowane, niższy bas się pojawia tam pare rezy w roku
dipole zapewniają lepsze wypełnienie sceny za słuchaczem i z boku (wszelkie pogłosy czy odgłosy otoczenia np publiczność na koncercie), jak zrobisz system 5.1 to efekt będzie zbliżony jakbyś miał 7.1 ze zwykłymi podstawkami
 

zupa

New member
@blackninja,

Czy te Infinity Classia C255ES mogą pracować jako zwykłe tyły? Mając ampli H/K AVR 130 i pociągnięte pojedyncze kable na tył będą pracować jako tylne monitorki tak?

By zrobić 7.1 musiałbym pociągnąć kolejną wiązkę kabli na lewy i prawy tył tak by pracowały jako dipole? I tu pytanie, czy to ma sens dysponując tym Harmanem avr130 z systemem 5.1 ?

Ciężko cokolwiek znaleźć w sieci na temat tych głośników. Inna sprawa, że nigdzie w Polsce na dzień dzisiejszy nie ma tych kolumn.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
C255ES to właśnie tylne kolumny, AVR130 je pociągnie. Nie zrobisz z ampli 5,1 kina 7,1. Kolumny leżą nawet u nas na magazynie więc z dostępnościa nie ma problemu.
 

zupa

New member
@blackninja, pół Polski obdzwoniłem, nawet dystrybutor ich nie miał na miejscu, i ściągają mi je dopiero.. no nic, muszę zatem uzbroić się w cierpliwość i czekać, pod koniec sierpnia mają być (już mam zapłacone)
 

pkomp

New member
dla najlepszego efektu to bym na tył dał to samo co na przód :) ale z racji że masz podłogówki dedykowane do muzyki a nie do kina to cóż....
Zasadniczo wszystkie 5 powinno być identycznych :)
 
Do góry