Jakie głośniki 5.1 do Onkyo 606?

emigrant

Member
Witam

Chciałbym się poradzić forumowiczów, jaki zestaw głośników 5.1 do kina domowego będzie idealnie pasował do Onkyo 606. Kilka faktów.
Pokój około 16m^2. Do wydania około 4000pln. Praktycznie oglądanie filmów z dźwiękiem od stereo po TrueHD/DTS-HD MA, słuchanie muzyki będzie rzadkością. Z założenia Onkyo to wydatek rzędu 1500-1750pln, więc na głośniki zostaje mniej więcej 2300pln.

W tej cenie każdy mi poleca zestaw Jamo 606 plus 200tka subwoofer też od Jamo, niby Onkyo 606 plus Jamo 606 jest idealnym połączeniem i mieszczę się w kwocie 4000pln, zostanie też na okablowanie.

Wczoraj kilka osób mnie uświadomiło, że Jamo to zły wybór, bo wydając te 2000-2300pln zamiast wziąć Jamo o wiele lepiej kupić zestaw od KODA. Niestety nie mam gdzie za bardzo zrobić odsłuch, więc muszę polegać na opinii ludzi, który zestaw głośników najlepiej współpracuje z Onkyo 606 i nadaje się do kina domowego także przy dźwięku bezstratnym(ważne pasmo przenoszenia). Nie mam pojęcia czy KODA jest dobrym wyborem dla Onkyo i dla dźwięku kina domowego i czy to prawda, że KODA jest lepsze od Jamo, nie wiem może KODA bardziej do muzyki?

Jeżeli chodzi o KODA to w oko wpadło mi 2 modele 5.1:
KODA AV-702 F/C/S + SW-1000 v2 - 1830pln
KODA SL-500 + SW-1000 v.2 - 2200pln

Na pewno wypadałoby podłączyć głośniki w bi-amping, gdzie docelowo to zamierzam zrobić, Jamo na pewno da się spiąć w bi-amping a nawet bi-wiring, ale Onkyo 606 tylko umie bi-amping z tego co wiem? bi-wiringu nie umie, ale nie jestem pewien. Nie wiem jak KODA. Na pewno nie chcę głośników od JBL.

Kwestia jeszcze okablowania. Co byście polecili dla tych głośników bo w tym przedziale cenowym czy to będzie Jamo czy KODA czy coś innego moc będzie podobna. Więc starczy 2.5mm? a może na kolumny 4mm a na środkowy i tylne 2,5mm?, lub na wszystko 2,5mm? Jakiej firmy polecacie kable w rozsądnej cenie(hmm rozsądna cena to chyba 10-30pln za metr?).

Więc Panowie co wziąć w ciemno co będzie dobrze współpracowało z Onkyo 606 i będzie do 2300pln dla Kina Domowego?

pozdrawiam

ps. z tego co się doczytałem w Jamo 606 tyły grają beznadziejnie, ich słaby punkt, hmm

EDIT:

Ktoś miał z Was do czynienia z głośnikami Tonsil-a seria premium albo maestro? Czy to lepszy wybór od Jamo czy KODA? np. te http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=921 ?
 
Ostatnia edycja:

Shagohad

New member
Bez reklam
Moje zdanie na ten temat juz znasz :). W tym przedziale cenowym po prostu nie widzi mi sie inna opcja jak Onkyo 606 + Jamo 606. Ten zestaw gra tak pieknie w kinie, ze poezja. Wiadomo, ma swoje wady jak np. za ciche surroundy, nie mniej one nie zakloca calosci. Co do Kody to ja balem sie troche im zaufac... i dobrze postapilem wybierajac Onkyo + Jamo.

Kable to 2.5 wystarcza na fronty.
 

emigrant

Member
Witam

Dzięki choć*za jedną odpowiedź, choć z chęcią bym posłuchał co ma do powiedzenia blackninja, bo de facto ma na co dzień z różnymi głośnikami do czynienia, więc wywołuję do tablicy ;). Sam już nie wiem co robić, dziwna sprawa. Trochę niepokoją mnie te tylne głośniki w Jamo 606, przecież o to chodzi w kinie domowym żeby była dobra przestrzenność, więc tyły muszą grać dobrze i głośno.

Co do kabli, zostały mi polecone Alphard da Vinci z serii SL lub Procab LS no i chyba są w porządku, spodobały mi się i cena jest przystępna( blackninja & kiki macie je na sklepie?).

Co do przekroju kabla, ktoś potrafi wytłumaczyć z aspektu fizyki dlaczego 2,5mm2 a nie 4mm2 lub więcej? Z tego co się doczytałem ludzie do Jamo 606 stosują na kolumny 2,5mm lub 4mm a na środkowy i tylne 1,5mm, wszystko ok, tylko skąd to się wzięło? musi być jakieś na to uzasadnienie, wzory, czy coś innego. Bo jak kolumny tak samo zagrają na 1,5mm jak na 4mm to jaki jest sens kupować 4mm? Jest coś takiego chyba jak pojemność kabla, czy to ma wpływ dla głośników, pasma przenoszenia?
Zapraszam do dyskusji.

pozdrawiam
 

BoDeX

New member
emigrant napisał:
Witam

Na pewno wypadałoby podłączyć głośniki w bi-amping, gdzie docelowo to zamierzam zrobić, Jamo na pewno da się spiąć w bi-amping a nawet bi-wiring, ale Onkyo 606 tylko umie bi-amping z tego co wiem? bi-wiringu nie umie, ale nie jestem pewien.

Kwestia jeszcze okablowania.



Brak logiki - jeśli głośniki mają z tyłu zmostkowane parami 4 wejścia , to
mogą pracować jako bi-ampli jak i bi-wiring .

Kable - 1.5/2.5 mm 2 OFC w zupełności wystarczy - bez przesady !!!
 

emigrant

Member
BoDeX napisał:
Kable - 1.5/2.5 mm 2 OFC w zupełności wystarczy - bez przesady !!!

Możesz to jakoś uzasadnić? nie chodzi mi o jakieś wytwory voodoo, ale tu mamy czystą fizykę, nic z niczego się nie bierze. Napisać, że 1.5/2.5 wystarczy to każdy może, ale to napisać dlaczego tak a nie inaczej to nie ma chętnych.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Trochę naprostowania: bi-wiring, to po prostu podłączenie dwoma kablami z jednej końcówki mocy - nie daje to niczego (chyba, że ktoś uważa, iż to kable "grają"). Bi-amping to podłaczenie dwoma drogami dwóch końcówek mocy - ma sens tylko, jeśli w środku kolumny jest podział na sekcję basową i średnio/wysokotonową (albo jedna końcówka jest niezbyt wydajna)...

Czy 2,5mm^2 czy 4mm^2 - cóż - to zależy. W drugim przypadku jest mniejsza oporność ale większość kolumn można spokojnie podłączać 2,5mm (w przypadku moich kolumn wymagających wzmacniacza z przedziału mocy 25-150W na kanał producent podaje minimum na 1,5mm - mniejszy przekrój ma dużą szansę na sfajczenie)... Osobiście używam 4mm^2 (bo fajnie taki pyton wygląda na podłodze :D ) na fronty, na moje przyszłe kolumny efektowe planuję 1,5mm^2 a na center 2,5 lub 4mm^2...
 

pejotpe

New member
Bez reklam
emigrant napisał:
Możesz to jakoś uzasadnić? nie chodzi mi o jakieś wytwory voodoo, ale tu mamy czystą fizykę, nic z niczego się nie bierze. Napisać, że 1.5/2.5 wystarczy to każdy może, ale to napisać dlaczego tak a nie inaczej to nie ma chętnych.

Ja bym się trzymał instrukcji producenta - skoro producent zabrania używania przewodów poniżej pewnego poziomu, to oczywiście nie wolno z tym polemizować, natomiast można spróbować z większymi przekrojami - zaszkodzić to może tylko naszemu budżetowi... Poza tym - bez przesady, kolumny głośnikowe, to nie spawarka łukowa, aż takie prądy nimi nie idą, by trzeba było stosować 10mm^2 (jak proponują co niektórzy, zastanawiając, czy im to wejdzie w "banana")...
 

asoz

New member
pejotpe napisał:
Chyba, że ktoś uważa, iż to kable "grają"...

Ojjj zdzwił byś się. Na moim Technics'ie i B&W różnica pmiędzy kablami była wyraźna. Nie wymagało to wysiłku aby wskazać, która kolumna gra na lepszym kablu. Przekrój miały w miarę zbliżony ale jeden z nich to Jamo Flat :roll:
a drugi to nawet nie wiem co, ale kiedyś zapłaciłem za niego masę kasy.
 

emigrant

Member
Panowie, sygnał do głośników nie jest cyfrowym, więc jakość kabla na pewno jest ważna, ale w jakimś tam granicach "cenowego" rozsądku. Druga sprawa kwestie psychiki. Jak ktoś będzie źle się czuł z kablem za 3pln za metr a stać kupić kabel za 10pln za metr to nie widzę*nić*w tym dziwnego. Jak się ma pieniądze to się kupuje. Ważna sprawa aby być zadowolonym z zakupu, jeżeli kable mają być dopełnieniem zadowolenia to się kupuje i tyle i nie ważne czy to zagra lepiej czy nie.
Spodobały mi się kable od Alphard da Vinci z serii SL i zapewne je kupie bo mam taka zachciankę i tyle :). Cena jak dla mnie znośna 10pln za metr 4mm^2 i 7pln za 2,5mm^2.
 
Do góry