Jakie 5.0/5.1 o małych gabarytach do Onkyo TX-NR636?

RadekRaw

New member
Witam,
Przymierzam się do zakupu zestawu amp + kolumny.

Amplituner mam już raczej wybrany: Onkyo TX-NR636, które ma chyba wszystko, co chętnie widziałbym w nowym amplitunerze, a nawet nieco więcej (streaming 4K, wifi, BT, internetowe radio i serwisy muzyczne itp). Poprzedni zestaw oparty na Onkyo oddałem ojcu razem z kolumnami Paradigm Monitor9/CC350. Całość wiernie służyła przez ładnych kilka lat, przywykłem do brzmienia i stąd wybór padł ponownie na Onkyo.

Niestety gorzej wygląda sprawa z wyborem kolumn. W nowym mieszkaniu mam nieco bardziej ograniczoną ilość miejsca na fronty (będą stojaki albo najpewniej fronty staną na komodzie lecącej pod TV wzdłuż całej ściany), stąd prośba o polecenie porządnych kolumn o małych gabarytach.

Basu w poprzednim zestawie nigdy mi nie brakowało, stąd kwestia - czy sub jest mi naprawdę potrzebny przy kolumnach podstawkowych? Może polecicie coś, co i bez suba ładnie zagra i nie będzie brzmiało płasko? Chciałbym mieć wytypowane kilka zestawów, żeby ograniczyć sobie długie jeżdżenie po sklepach i zatruwanie życia ludziom w salonach :)

Pokój 30m2 (prostokąt z szerokimi 2 parami drzwi na krańcach dłuższej ściany)
Przeznaczenie: 40% filmy BR, 40% muzyka (od Bacha po Heavy Metal. Wszystko za wyjątkiem disco polo), 20% gry (PS3/PS4/PC).

Na razie ograniczyłem się do podpytania kilku sprzedawców w sieci, z rzeczy małogabarytowych polecono mi jedynie:

Canton Movie 90
Harman Kardon HKTS35
Harman Kardon HKTS65

Monitor Audio Apex A10 + A40

Pierwsze 3 wyglądają trochę plastikowo.
Apexy z opisu jak najbardziej ok, na pewno będę chciał ich gdzieś posłuchać.

Porządnie wyglądający zestaw (do tego z niezłymi recenzjami) robi Onkyo. HT-S9405THX - jednak amp w tym zestawie nie bardzo mi leży, a samych kolumn kupić nie sposób...

Co jeszcze moglibyście polecić? Czego szukać, o co pytać?
Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie i pozdrawiam wszystkich serdecznie.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli kupisz na fronty małe kolumny (podstawowe) to na 30m2 sub będzie niezbędny. Wcześniej miałeś niezłe kolumny podłogowe więc uważaj z małymi zastawami żebyś się nie zawiódł.
Jeśli chodzi o "plastiki" to nie mam za dużego doświadczenia. Słuchałem kilka zestawów i najlepiej mi się podobały zestawy Harmana. Dobrze wykonane i przyzwoicie grające. Sub jest zamknięty więc uzupełnia pasmo reszty kolumn. Takie zestawy całkiem dobrze zagrają w kinie domowych i grach natomiast w stereo już szału nie będzie. Jeśli chcesz podstawowe kolumny to pomyśl o drewnianych. Coś w stylu Jbl Studio 230, Monitor Audio BX2, Paradigm Mini Monitor v.7, Dali Zensor 3 i do nich dobry sub. Lub podłogówki. Nie znajdziesz miejsca?
 

RadekRaw

New member
Hej,
Stojące fronty to absolutna ostateczność. W całym mieszkaniu mam miejsce na raptem 3 komody na klamoty i dokumenty (a tych mam sporo). Pełnowymiarowe kolumny = wywalenie 2 szafek. Do tego wejście do pokoju (framuga) mam 25cm od ściany, na której wisi TV, więc prawa frontowa kolumna stałaby poniekąd w przejściu/ w drzwiach.
Inna sprawa z subem - pełnowymiarowy też ciężko będzie u mnie wcisnąć.
Prawa ściana - odpada (drzwi).
Frontowa pod TV - tylko w przypadku jeśli fronty będą podstawkowe.
Lewa ściana - narożnik stojący dłuższym bokiem do niej.
Za narożnikiem (tył) - ciężko, bo stoi spory stół i tędy się chodzi...

Wychodzi mi na to, że albo muszę wziąć mały zestaw z małym subem (jego gdzieś wcisnę), albo pal licho, szafki idą na śmietnik i stawiam większe fronty ale bez suba.

W przypadku podłogowych/pełnowymiarowych do kompletu 5.0 co polecacie?
R
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli miałeś Paradigm i Ci się podobały to masz z nowych np. Paradigm Monitor 9 v.7 (lub większe 11 v.7) + Atom Monitor v.7 (lub Mini Monitor v.7) + Center 1 v.7. Jeśli chciałbyś coś bardziej zmienić to odsłuchaj np : Jbl Studio 280+220+225C, Melodika BL420, Boston Acoustics A 360+A25+225C, Monitor Audio BX6+BX1+BX Centre. Kolumn jest dużo, nic tylko odsłuch.
 

kaziu106

Member
Moja subiektywna opinia.....stereo bez suba gra bardzo dobrze i suba należy traktować jako uzupełnienie lub dopełnienie niskich częstotliwości przy braku basu w stereo.... ale jeśli chodzi o filmy to jednak z subem jest znaaacznie lepiej niż bez. Nie wiem jak to działa na ampli kina domowego ale u mnie na wzmacniaczu stereo subwoofer znacznie polepszał wrażenia słuchowe przy ogladaniu filmów ( miałem wtedy podstawkowe kolumny Magnat Quantum 673 + subwoofer Klipsch RPW 10 ). Podejrzewam, że przy ampli kina domowego z subem będzie jeszcze lepiej gdyż ma on dedykowany kanał do subwoofera LFE. Moim zdaniem subwoofer w kinie daje naprawde dużo. Ja wprawdzie sprzedałem podstawkowe i subwoofer i kupiłem dwie kolumny podłogowe ale to tylko dlatego, ze o wiele więcej słucham muzyki niz oglądam filmów.
 
Do góry