Jaki TV Philips 55" lub 65" pod filmy i seriale? (55PML9008, 65PUS8818, jeszcze coś innego?)

J_J

New member
Miałem nie zakładać tematu i dowiedzieć się wszystkiego z już istniejących, ale @kiki doradził, że lepiej to zrobić i ustalić wszystko raz na zawsze 😉

Po kolei:

1. Jak duże jest pomieszczenie, w którym ma być telewizor? W sumie ponad 40m2, ale to mieszkanie typu loftowego - część telewizyjna zajmuje z tego około 20 metrów.
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 180cm, maksymalnie 200cm
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 1-2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? Na wprost, czasami lekko z boku do nie więcej niż 20-30 stopni
5. Telewizor ma stać, czy ma wisieć? Raczej stać, chociaż przy rozmiarze 65” będę musiał rozważyć powieszenie (okaże się na bieżąco)
6. Jak słońce świeci w pokoju? Tak, z lewej strony od strony ekranu, ale nie jest to problem (żaluzje dzień-noc)
7. Jaki masz obecnie telewizor? Philips 50PUS6754
8. Co chcemy, aby telewizor posiadał? Ambilight, dobrą płynność obrazu, możliwie dobry kontrast
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: (4K, HD, SD)? 4K / HD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Chromecast 4K, dekoder Netia, PC, zestaw audio
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? Nie więcej niż około 3, czasami w weekendy do 5-6 przy maratonie z serialami, ale rzadko
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą? A bo ja wiem?
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy, seriale, czasami koncerty, bez gier i sportu
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora? Głównie YT (muzyka, treningi fitness)
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola? Nie, natomiast korzystam czasami z tv jako ekranu komputera (bez gier)
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? W dni powszednie zwykle 18-21, w weekendy różnie, czasami już od 11-12
17. Preferencje co do wielkości? 55, jeśli nie będzie za duży to 65
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Pierdylion fabrycznych ustawień, które zmieniają obraz ze słabego na jeszcze gorszy, niepłynny obraz, utrata szczegółów w ciemniejszych scenach, clouding
19. Preferencje co do marki? Philips (bo ambilight)
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie, pasywne czy aktywne? Nie interesuje mnie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? Około 4000zł dla 55” i 5000zł dla 65”
22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu? Być może, zależy od zakresu i ceny, ewentualnie prostą kalibrację na ekranie testowym sam sobie ogarnę

*


W skrócie: szukam TV Philipsa (bo zależy mi na ambilighcie) 55 lub 65 cali, jeżeli ten rozmiar nie będzie za duży do oglądania z odległości 180-200cm. Przyznam, że intensywnie myślałem nad 55PML8009, ale po wczytaniu się w forum zobaczyłem, że to może nie być najlepszy pomysł. Na OLED za bardzo nie mam budżetu, natomiast ostatnio zwrócił moją uwagę 65PUS8818, który wydaje się spełniać wszystkie założenia z nawiązką (wielkość "na zapas", nowy procesor Pentonic, 120Hz). Niby są tańsze modele jak 8807 czy 8518, ale nie wiem, czy jest sens na nich oszczędzać.

Co do preferencji obrazu, to bardziej niż fanem idealnie czarnej czerni, białej bieli oraz wzorcowego RGB jestem uczulony na niepłynność obrazu – wszelkie przycinania, pojawianie się artefaktów, nierówny ruch obrazu (w sensie np. góra ekranu przesuwa się jakby o klatkę później / wcześniej niż dół, co widać np. na elementach takich jak wysokie budynki w kadrze). Drugi problem to oglądanie filmów w niskim kluczu, gdzie ciemne odcienie zlewają się w jedną plamę, a jak zaczynam się bawić kontrastem i podświetleniem, to pojawiają się prześwietlenia i problemy z kolorem. No i clouding też potrafi uprzykrzyć oglądanie. Oczywiście wiem, że mój obecny telewizor jest mocno budżetowy, ale jednak oczekiwałbym sporej poprawy w tych aspektach.

Jeśli chodzi o źródła, to czasami odpalę PC na ekranie (nie mam osobnego monitora), ale bez gier. Blu-raya nie mam, z USB, nagrywania i Hbb też właściwie nie korzystam. HBO MAX i Disney+ oglądam obecnie przez Chromecasta 4K, YT z aplikacji wgranej w telewizor, kanały filmowo-serialowe typu HBO czy Warner z kablówki Netii. Okazyjnie puszczam też coś z telewizji naziemnej, zwłaszcza rzeczy regionalne. Dźwięk będzie odtwarzany przez zewnętrzne głośniki (kino domowe Pioneer 5.0 - nie pierwszej młodości, ale wciąż daje radę), więc na jakości wbudowanych mi nie zależy.

Podejrzewam, że i tak skończy się na wyborze między jakimś modelem 55PML a 65PUS, ale wolę dopytać o jaki dokładnie – na ten moment najbliżej mi do wspomnianego 65PUS8818, natomiast jestem otwarty na propozycje. Co do samego kupna, to nie jakoś wyjątkowo mi się nie spieszy, ale jednak chciałbym ogarnąć temat w tym roku. Z dodatkowych ofert (kalibracja, raty 0%) chętnie skorzystam.

Wydaje mi się, że to wszystko. Dziękuję za odpowiedzi, porady, sugestie i tak dalej 😊
 

J_J

New member
Wrzucę po weekendzie w temat o sprzęcie, cierpliwości ;)

W sumie szybka akcja była, aż sam sie zdziwiłem.
 

Paździoch1

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja wtym tygodniu kupiłem dwie sztuki 65PUS8807 dla mnie i brata że względu że działałają na nim kanały wirtualne od TVP w HbbTV, działa nagrywanie na pamięć USB oraz działają żarówki hue. Jakimś też plusem jest Android niż Google jak twierdzą specjaliści. Ja z obrazu jestem zadowolony tak samo jak z głosu. Plusem nowego jest nowszy procesor, ładniejsze ciemne ramki.
U mnie czarę goryczy przelał brak obsługi standard HLS i przez to nie działają kanały wirtualne od TVP w HbbTV, na nagrywanie przymknął bym oko, chociaż też szkoda.
Dzisiaj 65PUS8807 w X-kom się skończyły, wyprzedali w ciągu kilku dni masę tych modeli, parę dni temu mieli coś 140 sztuk. Ufff mi się udało.
 

J_J

New member
Wszystkim spokojnie odpiszę za kilka dni, jak telewizor trafi faktycznie w moje ręce. Na razie sam mam aż za dużo zamieszania, bo.musiałem zdecydować od ręki "biorę albo nie biorę". Więc wziąłem i mam nadzieję, że słusznie :p
 

J_J

New member
W skrócie: tak, wybrałem 65PUS8818. Na razie go cały czas testuję i nadal nie wszystko działa na 100% (np. mam jakiś problem z obrazem z kablówki, prawdopodobnie to wina dekodera, a kalibrację zrobiłem chwilowo tylko wstępnie i wciąż nie do końca odpowiada mi jej efekt), natomiast już widzę duży przeskok jakościowy względem starego modelu.

Obraz jest wyraźniejszy i bez porównania bardziej płynny nawet na ustawieniach fabrycznych, wszystkie aplikacje bez problemu się zsynchronizowały i nie mają problemu z odtwarzaniem (z czym na Chromecaście bywało różnie), a ambilight działa szybciej i ma wyraźnie większa paletę kolorów niż w poprzedniku. Nawet czarny jest czarny, a biały biały, chociaż zapewne eksperci i tak powiedzą, że to nie OLED, no ale ja ekspertem nie jestem. Samo podłączanie pod neta / źródła zewnętrzne / wyście na audio też przebiegło bezproblemowo.

Z minusów zauważyłem ogromną ilość styropianu w pudle (jest ono dużo większe od samego telewizora, więc sprawdźcie trzy razy, czy na pewno wam się zmieści do bagażnika - mnie ostatecznie nie weszło i musiałem prosić znajomego z minivanem), zdecydowanie zbyt wiotką podstawę jak na taki rozmiar ekranu (ma metalowy zawias, ale i tak się chwieje od lekkiego dotyku) i pilota, który jest ładny, ale ma w zasadzie te samą funkcjonalność, co te o 1/3 mniejsze z tańszych modeli.

Jak sami się zastanawiacie, uderzajcie od razu do Kikiego, bo na pewno pomoże wam w doradzeniu i zakupie!
 
Do góry