Jaki telewizor 46-47 cali? Może LG47LW570S?

WojtekJ

New member

Cześć!
Moja rodzina dojrzała do kupna nowego telewizora. Dotychczas używany sprzęt ma 21 lat - to stary, kineskopowy Sony Trinitron - … czas, aby zmienić go na coś większego i bardziej funkcjonalnego.
Na telewizorach nie znam się zupełnie - przeczytałem sporo testów, wątków na odpowiedni temat - ale przy mnogości różnych modeli na rynku, ciągle zmieniającej się technologii, ofercie i cenach trudno skupić mi się na kilku wartych zainteresowania modelach - wszelkie testy i rankingi najciekawszych modeli dość szybko tracą na aktualności.
Stąd prośba do Was o wskazanie Waszych typów, spełniających podane niżej założenia.
Po kolei postaram się opisać kolejne punkty związane z zakupem - zaczynając od miejsca, w którym będzie stał telewizor, przechodząc przez wymagania, kończąc na modelu, jaki wpadł mi w oko - będzie Wam wtedy łatwiej wyrazić swoje zdanie i zasugerować coś odpowiedniego.

1) Miejsce …

Nowy telewizor stać będzie w dużym, prostokątnym salonie. Pokój ten ma długość zbliżoną do 11-12 metrów, szerokość 3,9 metra. Na załączonym obrazku widać umiejscowienie telewizora:
salonq.png

Z lewej strony pokoju (przed ekranem telewizora) mamy okno skierowane na południe, za telewizorem po prawej stronie okno skierowane na zachód. W oknach są rolety, które można opuścić w razie potrzeby. Pokój pomimo orientacji na południowy zachód raczej nie jest przesadnie nasłoneczniony, mimo tego obawiam się użycia telewizora z szybą (czy to LCD, czy plazmy) - miałem do czynienia z ekranami połyskliwymi w laptopach i nie znoszę takiego rozwiązania (jest to główny punkt, dla którego nie jestem zbytnio za zakupem telewizora plazmowego).
Odległość pomiędzy „głową widza”, a telewizorem, zależy od miejsca zajmowanego na kanapie.
Miejsce skrajnie lewe to dokładnie 3,47 metra od ekranu telewizora (linia x), miejsce skrajnie prawe to dokładnie 3,75 metra od ekranu telewizora (linia y). W razie potrzeby można usiąść bliżej telewizora - przed kanapą stoi stolik, obok niego ruchome fotele.
Ani kominek (leżący na tej samej ścianie co telewizor - zaznaczony na czerwono), ani żyrandol z wieloma żarówkami (dokładnie tam gdzie litera "y" na obrazku), raczej nie przyczynią się do powstawania refleksów na ekranie telewizora.

2. Funkcje ...

Do tej pory telewizor stał w pokoju jednego z domowników - prawdziwego telemaniaka, spędzającego przy nim na ogół przynajmniej pół dnia codziennie. Reszta domowników (kiedyś trójka, teraz tylko jedna osoba) nie ogląda telewizji prawie wcale - przyczyn jest wiele. Pierwszym jest brak ogólnodostępnego telewizora w salonie, który każdy w dowolnym momencie mógłby włączyć nikomu nie przeszkadzając i nie zmieniając „szalenie ciekawego programu” na coś sensownego. Drugim jest brak czasu wolnego (z tym w przyszłości będzie nieco lepiej). Trzecim niewielkie zainteresowanie programami telewizyjnymi. Zmieni się to trochę wraz z kupnem nowego telewizora (teraz) i zestawu audio-wideo-internet (w przyszłym roku).
Ponieważ po zakupie nowego telewizora, kineskopowy Sony i tak pozostanie w pokoju „telemaniaka” - będzie prawdopodobnie działał tam jak do tej pory (czyli prawie non-stop).
Założenie jest takie, aby nowy telewizor stał w ogólnodostępnym salonie i służył reszcie domowników, przy czym „reszta domowników” to kiedyś trzy osoby, a od kilku lat - po wyjściu z rodzinnego gniazda dwójki z nich - jedna.
W wyjątkowych sytuacjach (np. na święta) na kanapie zasiąść przed nim mogą cztery osoby - będzie to jednak rzadkość, kiepskie kąty widzenia w wielu LCDkach nie są tu więc gigantycznym problemem.

Do czego telewizor będzie używany i w jakich porach? Podejrzewam, że telemaniak będzie korzystał ze „swojego” telewizora, nowy telewizor będzie więc wykorzystywany głównie przez drugiego domownika … póki co dość rzadko:
- dość sporadycznie do oglądania (ze względu na niewielką ilość czasu wolnego, jedynie w porach wieczornych lub w łikendy) filmów z DVD/BlueRay/DiVX ...
- dość sporadycznie do oglądania filmów (głównie przyrodniczych, dokumentalnych - rzadziej „akcji”) z satelitarnej „n-ki” ...
- do praktycznie codziennego (porannego i wieczornego) przeglądania Internetu - strony internetowe gazet, pliki PDF z czasopismami, itp. po podłączeniu zestawu audio-wideo-internet (to za rok …)
- do przesłuchiwania muzyki z zestawu audio-wideo-internet (telewizor miałby być „ekranikiem” zestawu) wieczorami i czasem w łikendy

Co do zestawu audio-wideo-internet - w przyszłym roku, wraz ze wprowadzeniem 22 nm procesorów Ivy Bridge/Chief River z niskim TDP - chciałbym złożyć bezgłośną, pasywnie chłodzoną jednostkę z dyskiem SSD i BlueRayem, bezprzewodową klawiaturą i myszą - stąd należyta współpraca telewizora z komputerem jest mocno wymagana.

Ponieważ głowa rodziny - po zapoznaniu się przez nas z testami i poradnikami - planowała kupno porządnego i drogiego telewizora na start ( LG 47" LE 8500 polecany m.in. tutaj: Kupujemy telewizor - poradnika cześć pierwsza - FrazPC | Twój Vortal Technologiczny | Board | Aktualności | Artykuły | ), budżet został ustawiony dość wysoko (około 6000 zł nie jest sumą niemożliwą do wydania).
Przeanalizowałem sprawę i stwierdziłem, że może lepszy będzie inny wariant?:
1) kupno możliwie jak najbardziej przyzwoitego, ale jednak dużo tańszego telewizora (np. w cenie ok. 3000 zł) teraz
2) przeczekanie roku-dwóch z tym telewizorem
3) kupno kolejnego, nowszego telewizora za rok-dwa - zakładam, że postęp technologiczny i obniżenie cen sprawią, że za niecałe dwa lata w cenie 3000 zł kupimy telewizor, który jakościowo będzie równy telewizorowi za 6000 zł kupowanemu teraz
4) wstawienie do pokoju „telemaniaka” telewizora kupionego teraz (tam będzie pracował ciągle), a do salonu wstawienie nowiutkiego telewizora
W ten sposób wydając 6000 zł przy takim układzie, zdobędziemy dwa telewizory - jeden nieco gorszy, drugi wprawdzie za rok-dwa, ale porównywalny jakościowo do telewizorów kosztujących 6000 zł teraz.
Nie wiem czy taka analiza ma sens. Mogę się mylić - może obniżki cen i wprowadzanie nowych technologii nie idą tak szybko jak mi się wydaje - po prostu nie znam się na sprawie, nie obserwowałem do tej pory rynku telewizorów i mówiąc szczerze, nie miałem do tej pory do czynienia z żadnym porządnym, nowoczesnym sprzętem.
Ze względu na taką koncepcję - zaakceptowaną przez sponsora generalnego zakupu - postanowiliśmy skupić się na LCD podświetlanym LEDami, a nie nowoczesnej plazmie (w pokoju telemaniaka za rok-dwa ten telewizor będzie działał ciągle, zużycie prądu ma więc znaczenie).
Rozdzielczość to tylko i wyłącznie Full HD (mniejsza nie wchodzi w grę ze względu na ciągłe wykorzystywanie komputera do współpracy z telewizorem).

Istotne punkty:
- wysoka rozdzielczość ekranu i dobra współpraca telewizora z komputerem (odpowiednie złącza, itp.)
- dobra jakość obrazu - bo to przecież najważniejsza rzecz w telewizorze
- jakość dźwięku nie jest tak ważnym punktem - na 95% i tak zostaną dokupione głośniki zewnętrzne
- wifi przydałoby się, tak samo możliwość uruchamiania filmów z karty SD, obsługa polskich napisów, różnych formatów audio i wideo - ze względu na to, że zestaw audio-wideo-internet nie będzie uruchamiał się 3 sekundy i czasem szybciej byłoby puścić coś z samego telewizora - nie są to jednak na pewno elementy konieczne
- myślimy przede wszystkim o LEDowym podświetleniu, najlepiej z Local Diming aby czarny wyglądał jak czarny …
- ekran przede wszystkim matowy - w miarę możliwości brak „uszlachetniaczy” w postaci błyszczących ramek, pilotów, itp. (strasznie mi się moda na takie niepraktyczne, zbierające odciski palców, odbijające światło oraz łatwo rysujące się cuda nie podoba)
- technologia 3D chyba mile widziana?

Jednym z telewizorów, które biorę pod uwagę przy realizacji opisanego wyżej planu, to świeży model: LG 47LW570S (dostępny w tej chwili za około 3850 zł).
LG 47LW570S - test telewizora LED z 3D - TECH - WP.PL
LG 47LW570S - test PC World - YouTube
LG 47LW570s: pierwsze wrażenia! | 3DmaniaK.pl
Komputery i technologie 3D - tańsze 3D od LG. Telewizor LG 47LW570S z Cinema 3D. Benchmark.pl
Testy - conowego.pl
LG 47LW570s - test 3DManiaKa | 3DmaniaK.pl
LG 47LW570S kontra Panasonic TX-P46GT30E | TV TEST
LG 47LW570S 47" - opinie użytkowników na Skapiec.pl
I kilka mniej entuzjastycznych opinii: LG 47LW570S - opinie, komentarze o produkcie

Warto czy szukać czegoś innego? Wasze typy?

Odpowiedzi na standardowe pytania:

Odległość od ekranu ?
Około 3,5 metra.

Jak słońce świeci w pokoju ?
Opis i rysunek powyżej - lewy tył ekranu, prawy przód.

Jak duży jest pokój ?
Około 45 m2. Telewizor miał wisieć na ścianie na wysięgniku, ale zrezygnowaliśmy z pomysłu, aby nie zadzierać ciągle głów w górę - stać będzie na wysokości oczu siedzącego „widza”.

Jaki masz obecnie telewizor?
Stary kineskopowy Sony Trinitron, pewnie ok. 27-32 cali - stoi w innym pokoju.

Jakie programy najczęściej oglądasz?
Filmy przyrodnicze, historyczne, rzadziej filmy „akcji”. Zero gier. Telewizor będzie równocześnie monitorem komputerowym.

Więcej oglądasz w dzień czy wieczorem ?
Raczej wieczorem lub przed godziną 7:30 nad ranem.

Wieczorem oglądasz przy świetle czy wolisz bez ?
Różnie.

Wolisz obraz ostry czy łagodny ?
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie :/

Matryca błyszcząca czy matowa?
Matowa.

Preferowana wielkość telewizora?
46-47 cali.

Preferowana marka ?
Nie znam się na telewizorach, brak preferowanej marki.

Czego nie lubisz w telewizorach?
Zniekształceń obrazu, ucinania obrazu, przesadnie „żywego” koloru i zbyt mocnego kontrastu (.

Jakie urządzenia będą podłączone ?
Dekoder „n-ki”?
Przez rok może jakiś tani czytnik DVD, po roku na sto procent PC służący jako zestaw audio-wideo-internet.

Ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń ?
75% PC, 25% telewizja.

Siedzicie na wprost telewizora czy również z katów bocznych ?
Przy odpowiednim ustawieniu telewizora siedzieć będziemy głównie na wprost telewizora - kąt boczny będzie raczej niewielkim odchyleniem od tej reguły.

Czy ważne jest wifi ?
Przez pierwszy rok korzystania z telewizora może tak - potem jednak zestaw audio-wideo-internet powinien załatwić sprawę.

Czy będziesz korzystać z widgetów ?
Przez pierwszy rok korzystania z telewizora może tak - być może gazety, picasaweb, może youtube - ale to rzadsza sprawa.

Czy chcesz serfować w internecie z poziomu telewizora?
Jak w poprzednim punkcie - byłoby fajnie, ale z tego co czytałem funkcja jest na tyle zamknięta i rzadka w większości dostępnych modeli, że mogę przeboleć jej brak
Za rok zestaw audio-wideo-internet załatwi sprawę.

Czy chcesz korzystać z serwisu Ipla , Iplex, tvscreen - VOD ?
Bardzo rzadko. Odpowiedź jak w poprzednich punktach.

Czy USB ma mieć czytanie filmów z polskimi znakami ?
Może się przydać, chociaż jak w poprzednich punktach - zestaw audio-wideo-internet załatwi w przyszłości sprawę.

Ma mieć 3D ?
Nigdy nie widziałem żadnego filmu w 3D. Podobno warto taki gadżet mieć. Rzecz w tym, że jeśli telewizor ma działać w 3D, wolałbym zdecydowanie system z okularami polaryzacyjnymi niż migawkowymi.

Ma mieć slot na karty SD ?
Może mieć, ale to nie jest konieczność.

Jaka klasa cenowa ?
Do 4000 zł?

Rozdzielczość ?
Full HD.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Bardzo dobry opis przygotowawczy.
Ale do tak nasłonecznionego pokoju tylko modele z matrycą matową aktywną.
W klasie potrzeb, jakości i oczekiwań najlepsze warunki sprawi Sharp 46LE830.
Ma wszystko co potrzebujesz plus extra skalowanie obrazu.
http://www.hdtv.com.pl/forum/sharp/65908-sharp-40le830-test-otwarty-pierwszy-test-na-rynku.html
Chyba że chcesz opuszczać w dzień rolety to wówczas - Panasonic 50VT30, Toshiba 46yl 863
Samsung 46D7000.
Co do tańszego rozwiązania to Toshiba 46VL 748, Panasonic 46G30 , Sony 46EX 500
 

WojtekJ

New member
Jaki telewizor 46-47 cali? Może LG 47LW570S?

Cześć!

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Muszę przemyśleć mocno sprawę.

Polecany przez Ciebie Sharp 46LE830 to jakościowo bardzo dobry telewizor, niestety na tę chwilę o 545,99 złotych (4386,99-3841) droższy od wspominanego LG (a od okolicy kwoty 3000 zł droższy o prawie 1400 zł).
Z głównych zalet - dużo lepszy jak sądzę obraz, "pełna" obsługa stron internetowych (a nie jedynie widżetów jak w LGku).
Technologia Quattron wygląda w nim ciekawie, podświetlenie i czerń chyba wyraźnie lepsze niż w LG 47LW570S.
Z minusów - 3D w Sharp-ie działa w systemie z okularami migawkowymi, a nie polaryzacyjnymi (inaczej niż w LG).

50VT30 to plazma z szybą, 46YL863 baaaardzo drogi (prawie 7000 zł), 46D7000 również (ok. 6350 zł). Odrzucam od razu telewizory z szybą - po pierwsze nie znoszę takiego rozwiązania, po drugie zdałem sobie sprawę, że jeśli za rok kupimy drugi telewizor i ten wyląduje w pokoju telemaniaka, narażony będzie na silniejsze niż teraz nasłonecznienie.

46VL748 ma cenę jak LG (około 3976 zł w redcoon-ie), nie wiem jeszcze po przeczytaniu jednego testu ( http://www.hdtv.com.pl/forum/toshib...a-zmienila-dotychczasowa-mysl-projektowa.html ) czy jest lepszym od niego wyborem, odrzuca mnie jednak błyszczący ekran i pewnie się na niego nie zdecyduję.

46G30 widzę na skąpcu w wersji TX-P46G30E (nie jestem pewien czy to jest to samo), kosztuje 3136,90 zł (więc cena znacznie niższa - być może jest niezły jakościowo, poczytam coś o nim po powrocie z pracy).

Co ciekawe identyczną prawie cenę (3139 zł) ma 46EX 500 - też będę starał się czegoś o nim dowiedzieć.

Rozumiem, że z LG47LW570S nie macie wielkiego doświadczenia i nie jest tak łatwo porównać go do kilku modeli z tej półki cenowej?

Do opisu wstępnego dodam jeszcze dwie rzeczy.

1) Nie jestem pewien czy moja teoria o obniżce w ciągu roku ceny telewizorów za 6000 zł teraz do 3000 zł za rok-dwa jest możliwa - jak sądzicie?
Zerknąłem na ceny niektórych telewizorów na skapiec.pl :
tytułowy LG47LW570S wg wykresu zmian cen w tym serwisie z poziomu okolic 5800 zł 3-go czerwca 2011 zszedł do okolic 3800 zł 27-go sierpnia - (co daje obniżkę 2000 zł w 2 miesiące).
Wspominany LG47LE8500 wg odpowiedniego wykresu na skapcu ... wyraźnie podrożał?
Jakie jest Wasze zdanie? Doświadczenie jest lepsze niż skapcowe wykresy.

2) Jeżeli rzeczywiście warto czekać rok-dwa na obniżki cen i kupić zamiast jednego 'bardzo porządnego' telewizora za 6000 zł - jeden 'niezły' za 3000 zł teraz i jeden 'bardzo porządny' za 3000 zł za 2 lata - telewizor kupiony teraz trafi do pokoju telemaniaka gdzie:
- będzie wykorzystywany niemal w stu procentach do oglądania telewizji ("n-ka" z satelity)
- nie będzie raczej wykorzystywany do przeglądania internetu
- nie będą na nim raczej odtwarzane wyszukane filmy
- wystarczą w nim nawet słabszej jakości głośniki
- nie będzie pod niego podpięty żaden zestaw audio-wideo-internet
- będzie stał w dość nasłonecznionym pokoju - w tej samej lokalizacji, ale piętro wyżej (okna na południe i na zachód, ale na 1-szym piętrze, gdzie przez okna wpada wyraźnie więcej światła).

Pozdrawiam!
 

zix

New member
Cześć!

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Muszę przemyśleć mocno sprawę.

Polecany przez Ciebie Sharp 46LE830 to jakościowo bardzo dobry telewizor, niestety na tę chwilę o 545,99 złotych (4386,99-3841) droższy od wspominanego LG (a od okolicy kwoty 3000 zł droższy o prawie 1400 zł).
Z głównych zalet - dużo lepszy jak sądzę obraz, "pełna" obsługa stron internetowych (a nie jedynie widżetów jak w LGku).
Technologia Quattron wygląda w nim ciekawie, podświetlenie i czerń chyba wyraźnie lepsze niż w LG 47LW570S.
Z minusów - 3D w Sharp-ie działa w systemie z okularami migawkowymi, a nie polaryzacyjnymi (inaczej niż w LG).

50VT30 to plazma z szybą, 46YL863 baaaardzo drogi (prawie 7000 zł), 46D7000 również (ok. 6350 zł). Odrzucam od razu telewizory z szybą - po pierwsze nie znoszę takiego rozwiązania, po drugie zdałem sobie sprawę, że jeśli za rok kupimy drugi telewizor i ten wyląduje w pokoju telemaniaka, narażony będzie na silniejsze niż teraz nasłonecznienie.

46VL748 ma cenę jak LG (około 3976 zł w redcoon-ie), nie wiem jeszcze po przeczytaniu jednego testu ( http://www.hdtv.com.pl/forum/toshib...a-zmienila-dotychczasowa-mysl-projektowa.html ) czy jest lepszym od niego wyborem, odrzuca mnie jednak błyszczący ekran i pewnie się na niego nie zdecyduję.

46G30 widzę na skąpcu w wersji TX-P46G30E (nie jestem pewien czy to jest to samo), kosztuje 3136,90 zł (więc cena znacznie niższa - być może jest niezły jakościowo, poczytam coś o nim po powrocie z pracy).

Co ciekawe identyczną prawie cenę (3139 zł) ma 46EX 500 - też będę starał się czegoś o nim dowiedzieć.

Rozumiem, że z LG47LW570S nie macie wielkiego doświadczenia i nie jest tak łatwo porównać go do kilku modeli z tej półki cenowej?

Do opisu wstępnego dodam jeszcze dwie rzeczy.

1) Nie jestem pewien czy moja teoria o obniżce w ciągu roku ceny telewizorów za 6000 zł teraz do 3000 zł za rok-dwa jest możliwa - jak sądzicie?
Zerknąłem na ceny niektórych telewizorów na skapiec.pl :
tytułowy LG47LW570S wg wykresu zmian cen w tym serwisie z poziomu okolic 5800 zł 3-go czerwca 2011 zszedł do okolic 3800 zł 27-go sierpnia - (co daje obniżkę 2000 zł w 2 miesiące).
Wspominany LG47LE8500 wg odpowiedniego wykresu na skapcu ... wyraźnie podrożał?
Jakie jest Wasze zdanie? Doświadczenie jest lepsze niż skapcowe wykresy.

2) Jeżeli rzeczywiście warto czekać rok-dwa na obniżki cen i kupić zamiast jednego 'bardzo porządnego' telewizora za 6000 zł - jeden 'niezły' za 3000 zł teraz i jeden 'bardzo porządny' za 3000 zł za 2 lata - telewizor kupiony teraz trafi do pokoju telemaniaka gdzie:
- będzie wykorzystywany niemal w stu procentach do oglądania telewizji ("n-ka" z satelity)
- nie będzie raczej wykorzystywany do przeglądania internetu
- nie będą na nim raczej odtwarzane wyszukane filmy
- wystarczą w nim nawet słabszej jakości głośniki
- nie będzie pod niego podpięty żaden zestaw audio-wideo-internet
- będzie stał w dość nasłonecznionym pokoju - w tej samej lokalizacji, ale piętro wyżej (okna na południe i na zachód, ale na 1-szym piętrze, gdzie przez okna wpada wyraźnie więcej światła).

Pozdrawiam!


1)
Wydaje mi się, że "branża" walczy o klienta w momencie gdy ilość sprzedanych sztuk strasznie spada i nie wygląda na to by to miało się odwrócić.
Jednak tu można zadać sobie 2 pytania:
- czy nowe model trafiają się od razu z niższą ceną by były "atrakcyjne"?
ja w to wątpię - zawsze można sprzedąć TV wart 6000 za 4000 :)
- kiedy producentom przestanie się opłacać "ściągać gacie"

2)
Nie bardzo rozumiem o czym piszesz...
Jednak wiem jedno - topowe modele. które weszły 2 lata temu są gorsze od dzisiejszych średniaków. Jeżeli zamierzasz czekać rok - to zamiast tego (bo można w nieskończoność) pomyśl o czym z ubiegłego roku... Czy "ferrari" z ubiegłorocznego testu na tym forum jest lepszy od samsunga d7000 sharpa 830 czy panasonica gt/vt30?

Za 2 lata pewnie w sklepach będąjuż stały oledy :)
 

MarekWoj

New member
1) Nie jestem pewien czy moja teoria o obniżce w ciągu roku ceny telewizorów za 6000 zł teraz do 3000 zł za rok-dwa jest możliwa - jak sądzicie?
Na podstawie kilku modeli TV którymi byłem zainteresowany, wydaje mi się, że zaraz po premierze, w ciągu kilku pierwszych miesięcy następuje bardzo szybki spadek ceny, ale później spadek następuje już powoli. A po +- 2 latach, kiedy model jest wycofywany i można go kupić w coraz mniejszej ilości sklepów może znowu drożeć ;)

Za 2 lata pewnie w sklepach będąjuż stały oledy :)
Chyba kilka lat później, na razie producenci muszą jeszcze zarobić na obecnych technologiach
 
Ostatnia edycja:
Do góry