Jaki subwoofer do zestawu.

nuszkak

New member
Witam. Mam mały problem. Otóż szukam subwoofera do zestawu moje kina. Chodzi mi o to żeby nie był to jakiś duży subek. Mieszkam w apartamentowcu i nie chce żeby mi sąsiedzi przychodzili i narzekali że im dudni i jest głośno. Ale do rzeczy. Pokój w którym stoi sprzęt ma około 22m2. Mam obecnie kino domowe amplituner HK AVR 255 do tego fronty JBL ES80+JBL ES20+JBLES25. Jak już wspominałem szukam suba do tego. Patrzyłem na JBL ES150 ale, ale jest wymiarowo za duży. Kolega ma podobnego i w większości czasu pali się na nim czerwona lampka, po prostu jest skręcony bo sąsiedzi robili mu niespodziewane wizyty. C byście mi doradzili do tego? Nie chce żeby subek tylko stał za kanapą, ale chcę żeby pracował i dawał efekty. Ps. U mnie nie będzie dużego problemu z sąsiadami bo na ścianie gdzie będzie stał nie ma sąsiadów, bardziej chodzi o wielkość suba.
 

nuszkak

New member
Pawel_Sz85 dzięki za szybką reakację. Nie mam jakiś wymiarów, chcę żeby był gdzieś o około 1/4 mniejszy niż JBL ES150. Co do budżetu to hmmm max około 1300zł.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kurcze trochę mały budżet, dorzuć trochę:). Zerknij na Tannoy TS801/1001, Rel T5, Dali Zensor Sub E-9 F, Velodyne Impact 10.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko jak mają być problemy z sąsiadami, to czy kupisz większy czy mniejszy to i tak bas będzie słyszalny. Akustyka ma na to największy wpływ, a nie wielkość suba. Przecież i tak kalibrujemy kino i głośność się wyrównuje względem kolumn? Oczywiście różnica na basie będzie między konstrukcjami BR a zamkniętymi, ale z łomotem u sąsiadów nie będzie to miało nic wspólnego. Jak dasz łupnia w kinie, to czy to będzie sub mniejszy czy większy, bas i tak będzie słyszalny. Przecież nie kupisz takiego, który będzie za słaby do zestawu? Równie dobrze mozna większy wyciszyc?:)
 

nuszkak

New member
krzysiek1980 w pewnym sensie się zgadzam. No ale chyba wielkość głośnika basowego ma jakiś wpływ na jego moc dudnienia. Ja nie jestem milośnikiem jakiegoś wielkiego brzmienia basowego, ale lubię jak leci muzyka lub film i jest to tak zwane jeb...cie od czasu do czasu. Szukam tez czegoś co nie będzie tylko ozdobą lub dodatkowym meblem w pokoju. Jak już wcześniej pisałem kolega ma JBL ES150 i to taki według mnie oczywiście klocek, który u niego tylko stoi bo co jestem to pali się na nim u góry czerwona dioda co chyba oznacza że nie działa. Chce coś małego i działającego cały czas w tle. Co do sąsiadów to tak jak pisałem masakry nie ma, jedynie to mogę się obawiać o sąsiadów z dołu bo po bokach na pewnie nie będą mnie słyszeć.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Glośnik czy moc suba ma jak najbardziej znaczenie. Dlatego są rózne konstrukcje ( większe/mniejsze) które dobiera się pod Nasz metraż. Przeważnie dobiera się tak aby mocy i basu nie brakowało. Nawet jak kupisz mniejszy sub, to podczas kalibracji ampli Ci go podbije, aby bas głośnością nie odstawał od reszty sprzętu. Na pewno nie bedzie to tak, że jak kupisz mniejszy to u ciebie efekty kinowe będą dobre a u sasiadów cisza. Widzisz, ja zmieniłem suba o konstrukcji BR na niewielki zamknięty - REL T5. Jakość basu ulegla niewątpliwej poprawie. Nie słucham również jakoś strasznie glośno, bo mieszkam w bloku a i jak jest za głośno to już odczuwam dyskomfort. Po prostu oglądam film na takiej głośności, żeby mi sprawiało przyjemność. Basu w pomieszczeniu mam akurat, wszystko ładnie cyka:) Ale nawet jak cicho coś włączylem, to moja kobieta w pokoju obok słyszała bas podbity o większym natężeniu niż ja gdzie siedziałem w tym pokoju w którym on się znajdował. Podejrzewam że sąsiedzi mają podobne odczucia.:) Więc widzisz, że nawet przy niewielkim subie i cichym odsłuchu bas może się nieść po kondygnacjach i nie mamy na to wpływu. A wyciszać suba na maxa to przecież ni o to chodzi. Ja oglądam głównie filmy do godz. 22, i sasiedzi mi mogą naskoczyc. Ogólnie mam wyrozumiałych sąsiadów, a i ja też na Nich nie narzekam:eek:k: REL jest ciut droższy, ale jak chcesz coś niewielkiego w konstrukcji zamkniętej to zobacz Roth KH2/KH20. Chyba że miałbyś z 300zł dołożyc, to polecam tego REL'a T5?
 
Ostatnia edycja:

nuszkak

New member
krzysiek1980 to co polecasz? Omijając sprawę sąsiadów, co polecasz niedużego rozmiarem no i bez jakiejś hardkrowej i zaporowej ceny? Sub będzie stal z tyłu za kanapą, tzn będzie za kanapą w rogu pokoju. Nie chce też inwestować w suba dużo kasy.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Z tego co piszesz wywnioskowałem że zależy Ci na wypełnieniu dołu pasma, ale bez dudnienia, łomotu i dużego ciśnienia? Ja bym się skupił na tych co wymieniłem. Są oczywiście też inne suby zamknięte, ale cena też bedzie wyższa lub spore gabaryty. Sub jest bardzo ważny w systemie i nawet kiedyś przy zmianie kina czy kupnie zestawu stereo, taki sub się przydaje i nie ma konieczności go zmieniać. Ja jestem przy tym REL T5, bo ma niewielkie gabaryty, ładnie wygląda i jest solidny, a do tego świetnie wypada w muzyce oraz nieźle w kinie. Tylko wlaśnie by trzeba było trochę dołożyć. No niestety, nie ma nic dobrego, taniego i jeszcze żeby gabarytowo odpowiadał.
 

hans2

Banned
takie cos mi sie przypomnialo. kolega pracowal kiedys w media markt czy jakims takim sklepie.
przychodzi do niego klient i mowi ze chce drukarke dobrą i tanią. kolega sie zapytał "ale po co Panu dwie?" :D
 

nuszkak

New member
..a mój kolega pracuje w katedrze filozofii uniwerku ekonomicznego w krakowie i mówił mi, że jak się nie ma nic ciekawego do powiedzenia to się nie powinno nic mówić....ale wracając do tematu to wybór pewnie padnie na Velodyne Impact 10, także dzięki za sensowne odpowiedzi. Nie ma ciśnienia w tej chwili z zakupem, więc pewnie będę śledził temat i być może coś ciekawego się jeszcze pojawi.
 

nuszkak

New member
Witam ponownie. Na wstepie chcialem napisac ze wiem ze szukalem jakiegos malego suba ale... no wlasnie kusi mnie cena, ale do rzeczy. Moge kupic takiego suba*** Yamaha NS-SW700 uzywanego, ale w bardzo dobrym stanie. Cena jaka sprzedawca chce za niego to okolo 900-1000 zl. Jakies opinie o tym subku. Warto czy nie za bardzo. Jak to zagra z HK Avr255 i zestawem glosnikow Jbl-a?
 
D

Deleted member 411948

Guest
Witam!
Podepnę się pod temat bo mam podobne pytanie.

Potrzebuję dobrać subwoofer do mojego zestawu
Marantz NR1403 + 2x Tannoy R3 na froncie + 2x Tannoy R1

Zastosowanie 50% muza 50% kino
Kupując wzmacniacz zastanawiałem się do czego będzie ten zestaw bardziej wykorzystywany i myślałem że bardziej do kina ale teraz po kilku miesiącach użytkowania spokojnie mogę powiedzieć że 50/50

Tak jak ktoś już wspomniał w tym temacie zależy mi na uzupełnieniu dolnego pasma nie chcę dudniącego bassu

Pokój to około 16-18 m2 ale niestety słabo wytłumiony praktycznie goła drewniana podłoga (tylko mały dywanik), i wielkie szklane drzwi bez żadnych zasłon.

Budżet to około 1000zł
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To bierz do kompletu Tannoy TS 801. Ma rózne regulacje i konstrukcję zamkniętą, przez to bas zyska na kontroli. Napisz do Blackninja, bo miał te suby w dobrej cenie.
 
Do góry