Jaki soundbar - specyficzne umiejscowienie

marzbi

New member
Witam wszystkich,
Mam problem z doborem odpowiedniego sprzętu do nagłośnienia, pozornie jak u wielu użytkowników forum, jednak mój dylemat związany jest ze specyficznym umiejscowieniem telewizora nie w centralnym punkcie pokoju, a w jego rogu. Przeczytałem wiele wątków odnośnie sprzętu do i wstępnie w kręgu moich zainteresowania są dwa modele:
Philips Fidelio E6
Yamaha YSP 2700
ale oczywiście jestem otwarty na inne sugestie.


Serdeczna prośba do Was o poradę, co w moim przypadku lepiej się sprawdzi – czy soundbar umieszczony przed telewizorem, bądź w szafce poniżej. Czy jednak może głośniki Fidelio, ale obok telewizora nie bardzo jest miejsce i musiałyby one być umiejscowione poniżej telewizora na podłodze po obustronach szafki. Czy w tak niskim układzie nie będzie się to mijać z celem, ponieważ raczej powinny być chyba na wysokości telewizora.
Z kolei odnośnie belki mam wątpliwości, czy w takim układzie tzn. telewizor w rogu po przekątnej, system z mikrofonem do kalibracji ustawieńw YSP 2700 poprawnie jest w stanie ustawić parametry dźwięku, gdy kanapa nie jest dokładnie na przeciwko telewizora.


Niestety ze względu na małą ilość postów na forum nie mam możliwości załączenia zdjęć w celu zobrazowania tego specyficznego układu rozmieszczenia sprzętu w pokoju.


Dodam jeszcze, że ze sprzętu będę głównie korzystał do:
telewizja z dekodera NC+ - 40%
filmy netflix, kodi, etc – 30%
muzyka ze spotify oraz z dekodera sat. – 30%

Będę wdzięczny za każdą sugestię
 

mors111

Active member
Bez reklam
przede wszystkim soundbar ma poprawić marną jakość dźwięku z Telewizora

sama belka OK , ale nie zagra tak jak z subem ( chyba że kupisz za potężne pieniądze "samą bekę" ,ale lepiej zagrają już takie podstawkowe pod TV

np:

Onkyo - Produkty ť Soundbary ť LS-T30 - ma wbudowany subwoofer 16 cm , może nie jest to demon mocy ale na pewno zagra zdecydowanie mocniej "basem" niż sama "zwykła" belka

tu mniejszy i tańszy z subem :

Onkyo - Produkty ť Soundbary ť LS-T10

ale można też i taki ( 2xsub po bokach )

Onkyo - Produkty ť Soundbary ť LS-B40

co nie zmienia faktu że JBL SB 450 lub JBL BAR 3.1 i tak będzie mocniejsze basem bo tam basy w subach mają odpowiednio 20 i 25cm

jeśli się zmieści w rogu to czemu nie
 

marzbi

New member
Może nie do końca precyzyjnie się wypowiedziałem, ale biorę pod uwagę tylko zestawy z subwoferem. Z jego umiejscowieniem akurat nie będę miał problemu, bardziej mi chodziło o specyficzny układ w pokoju telewizora względem kanapy i ewentualnych z tym związanych problemów, oraz wątpliwościami czy głośniki np. Fidelio E6 stojące na podłodzę będą spełniać swoją rolę.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Ostatnio rzuciła mi się w oczy promocja na Focal'a
focal.jpg
 

marzbi

New member
Focal’a też brałem pod uwagę. Cena jest zachęcająca, bardzo dobre recenzje i opinie użytkowników. Orientuje się ktoś, czy różnica prawie 1 500 zł. na zestawie pomiędzy subwoferem sub Air, a sub cup 3 wynika tylko z tąd, że air jest bezprzewodowy, czy są jeszcze jakieś zasadnicze różnice?
 

tom4

New member
Weź jeszcze pod uwagę jbl bar 5.1. Przy telewizorze ustawionym w rogu pomieszczenia i kanapie niestojącej idealnie na wprost, konstrukcje bazujące na wirtualnej projekcji dźwięku (jak wspomniana przez Ciebie Yamaha) raczej się nie sprawdzą. Przy jblu, oglądając film czy serial nagrany w 5.1 zawsze możesz sobie odczepić satelity i postawić gdzieś za/w okolicy kanapy.
 

marzbi

New member
Dzięki serdeczne za sugestie. Ostatecznie ze względu na ograniczone możliwości związane z usytuowaniem sprzętu, a także pozytywne opinie o JBL, wybór padł na BAR 5.1. Sprzęt zamówiony, teraz pozostaje tylko czekać na dostawę i mam nadzieję cieszyć się nienagannym dźwiękiem.
 

marzbi

New member
Sprzęt dzisiaj dojechał. Na początku jak odpaliłem i puściłem muzykę ze Spotify, to przyznam że miałem mocno mieszane uczucia. Oczywiście miałem świadomość, że soundbar nie jest do muzyki, no ale ... Teraz, im dłużej go słucham, to coraz bardziej się do niego przekonuję, nie wiem czy to autosugestia jakaś, albo większe przyzwyczajenie, ale coraz bardziej mi się dźwięk podoba. Efekty dzwięku przestrzennego przy odłączonych satelitkach na filmach dla mnie rewelacja, bas robi robotę.
 

marzbi

New member
Cóż ... Wypadła głośno 🤣 Niestety nie doczytałem na innych wątkach forum jak przebiega kalibracja i ani ja, ani pozostali domownicy (łącznie z przerażonym kotem) nie wiedzieli co się dzieje. Można się mocno zdziwić. A tak na poważnie, to efekt po kalibracji bardzo fajny. Dodatkowe głośniki zdecydowanie potęgują pozytywne wrażenia dzwiękowe, choć jeszcze muszę trochę poeksperymentować z ustawieniami satelitek w różnych miejscach, co niestety się wiąże z ponownymi kalibracjami, ale to już podczas nieobecnośc w domu mojej rodzinyi 😜
 
Do góry