Jaki rozmiar i model tv do pokoju 3,38 x 4,55 m?

roberto369

New member
Witam!

Poszukuję nowego telewizora do pokoju o szerokości 3,38 m i długości 4,55 m. Telewizor ma wisieć na ścianie, a będzie oglądany z kanapy na drugim końcu pokoju, więc odległość jest dość spora. Chętnie kupiłbym około 50 cali, ale pewnie na to nie starczy budżetu, więc byłbym wdzięczny za Wasze rady. Poniżej kilka szczegółów:

1. Odległość od ekranu: ok. 2,5-3 m
2. Jak słońce świeci w pokoju: okno południowe, słońce będzie świecić z boku tv
3. Jak duży jest pokój: 3,38x4,55 m
4. Preferowana technologia: LED
5. Jaki masz obecnie telewizor: LCD
6. Jakie programy najczęściej oglądasz: głównie sport i filmy
7. Oglądasz w dzień czy wieczorem: w 90% popołudniami i wieczorami
8. Wieczorem oglądasz przy świetle czy wolisz bez: bez światła lub z bardzo małą dawką światła
9. Wolisz obraz ostry czy łagodny: ostry
10. Matryca błyszcząca czy matowa: szczerze mówiąc, nie wiem, co byłoby lepsze w mojej sytuacji. Słońce dość mocno razi, ale ew. można zasłonić rolety
11. Preferowana wielkość telewizora: 40-46 cali (mam nadzieję, że nie za mały?)
12. Preferowana marka: nie jestem zrażony do żadnej marki, obecnie mam Samsunga i jestem zadowolony
13. Czego nie lubisz w telewizorach: awaryjność i obraz złej jakości - brak ostrości w dynamicznych scenach
14. Jakie urządzenia będą podłączone: laptop, dekoder C+, dysk zewnętrzny
15. Ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń: 70% tv, 30% filmy z komputera lub dysku
16. Siedzicie na wprost telewizora czy również z katów bocznych: kanapa jest prawie na całej szerokości pokoju, więc jeśli jedna osoba, to na wprost, ale jeśli więcej, to również z boku
17. Czy ważne jest wifi: chciałbym, żeby było, ale mam też pociągnięty kabel
18. Czy będziesz korzystać z widgetów: tak
19. Czy chcesz serfować w internecie poziomu telewizora: byłoby fajnie, ale nie jest to warunek konieczny
20. Czy chcesz korzystać z serwisu Ipla , Iplex, tvscreen -VOD: czasami
21. Czy USB ma mieć czytanie filmów z polskimi znakami: zdecydowanie tak
22. Ma mieć 3D: tak i konwersję 2D-3D
23. Ma mieć slot na karty SD: niekoniecznie
24. Ma mieć tuner DVB-S: niekoniecznie
25. Jakimi złączami i co chcesz podłączyć: dekoder C+ - hdmi, laptop - hdmi, dysk zewnętrzny - usb
26. Jaki masz sygnał: sygnał satelitarny i dekoder podłączony pod hdmi
27. Ile programów HD: cała oferta C+, więc około 20
28. Ma stać czy wisieć: raczej wisieć
29. Rozdzielczość: Full HD
30. Dvb-t: tak
31. Na czym najbardziej Ci zależy: płynny i ostry obraz, bardzo naturalne kolory, bardzo dobra czerń
32. Ile godzin dziennie ma grać telewizor: 4-5 godzin
33. Budżet: ok. 3000-3500 zł (ale wiadomo, im mniej, tym lepiej)


Dodam tylko, że obecnie posiadam Samsunga LE32B650 i jestem z niego bardzo zadowolony i szukam czegoś o zbliżonej jakości.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Robert
 
Ostatnia edycja:

roberto369

New member
Nic z Samsungów? Bardzo podoba mi się ich Smart TV. Czy to już zbyt drogie?
Poza tym, to są LED-y podświetlane tylko na krawędziach czy w całości?
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Jeśli chcesz full leda to przygotuj przynajmniej 2-3x większy budżet :)

31. Na czym najbardziej Ci zależy: płynny i ostry obraz, bardzo naturalne kolory, bardzo dobra czerń
To automatycznie wykluczyło całą serię Samsungów. Powiedzmy że jeszcze seria B lub C była zrobiona na tyle porządnie, że można je było polecać na równi z konkurencyjnymi firmami. Obecnie masz przejaskrawione kolory, landrynkową paletę barw etc. Oczywiście w parę godzin zabawy będziesz mógł go przywrócić do ustawień, aby świecił naturalnie, ale wtedy straci bardzo dużo ze swojego kontrastu. A palety barw nadal nie odzyskasz.
 

roberto369

New member
Jeśli chcesz full leda to przygotuj przynajmniej 2-3x większy budżet

Aa, OK, rozumiem ;) Ale mimo wszystko, taki LED krawędziowy będzie lepszy niż LCD?

To automatycznie wykluczyło całą serię Samsungów. Powiedzmy że jeszcze seria B lub C była zrobiona na tyle porządnie, że można je było polecać na równi z konkurencyjnymi firmami. Obecnie masz przejaskrawione kolory, landrynkową paletę barw etc. Oczywiście w parę godzin zabawy będziesz mógł go przywrócić do ustawień, aby świecił naturalnie, ale wtedy straci bardzo dużo ze swojego kontrastu. A palety barw nadal nie odzyskasz.

Obraz w B650 mi odpowiadał. Może jedynie był trochę rozmazywany w dynamicznym scenach lub podczas szybszej wymiany piłki. Ale w nim miałem 100 Hz, ile teraz szukać?
LG to słaba marka czy w niej też można szukać?

I jeszcze jedno: B650 nie odtwarzał filmów .mkv z DTS. Teraźniejsze modele nie mają z tym problemów?
 
Ostatnia edycja:

Karpaj

New member
Bez reklam
Tak - LED jest lepszym wyjściem niż LCD. W tym roku Samsung wydał bardzo budżetową serię "EH" która ma podświetlenie na całej długości lampami, ale daje to gorsze kolory i jakość podświetlenia niż LED krawędziowy, TV jest gruby jak lcd, a zużycie energii jest podobne do lcd. Czyli - jak oszukać klientów, i sprzedać im lcd w cenie leda :p

Z tego co pamiętam miałeś tam 100hz w Motion Plus, czyli 50hz + klatki zaczernione. Ten TV nie tworzył klatek pośrednich, stąd rozmycie przy dynamicznych akcjach miałeś tylko minimalnie lepsze niż w zwykłym 50hz.
Obecnie już wszystkie firmy "oszukują" z tyi hz, ale Sony i Toshiba podają prawdziwą wartość odświeżania na swoich stronach. Z moich doświadczeń - żeden producent nie zrobił jeszcze 50hz telewizora z podpisem "200hz cmr", więc możesz być pewny przy 200hz i więcej, że rozmycie będzie zdecydowanie wyeliminowane. Wszystkie modele które podałem mają przynajmniej 100hz z "matrycy" czyli z tworzeniem klatek pośrednich.

Ja do LG nie mam przekonania, kiedy stał ich dość wysoki model (lm670) obok Sharpa LE830, Samsunga ES6100 i Toshiby TL838, to aż było widać jego zacofanie, brak krzywych linii, częsty efekt schodów, brak naturalnych kolorów, zwłaszcza twarzy. Są ludzie którym się LG podobają, ale ja do tej grupy na pewno nie należę :)

To nadal jest problem wielu firm :p Powiem tak - według mnie najwygodniej jest kupić media player, czy to Manty, czy od WD. Masz wtedy pewność, że każdy TV odtworzy wszystko bez zająknięć :)
 

roberto369

New member
OK, dzięki, zatem serię EH będę omijał szerokim łukiem.

Z tego co pamiętam miałeś tam 100hz w Motion Plus, czyli 50hz + klatki zaczernione. Ten TV nie tworzył klatek pośrednich, stąd rozmycie przy dynamicznych akcjach miałeś tylko minimalnie lepsze niż w zwykłym 50hz.

Zgadza się. No to super, dzięki za wytłumaczenie, bo byłem pewny, że skoro mam te 100 Hz i daje to średni efekt, to znaczy, że teraz musi być przynajmniej dwa razy tyle.

Mi LG też się średnio podobają, zwłaszcza, że nigdy nie miałem zaufania do tej marki, ale na pewno kuszą ceną.

Kurczę, ale Samsungi chyba już od serii C spokojnie czytały DTS.

W każdym razie, mam szukać tylko tych 4 modeli? I dla tej wielkości pokoju 46"? Nie ukrywam, że może wolałbym 40" lub 42", kosztem lepszej jakości.
A jeśli miałbym zdecydować się na Samsunga (przyznam, że patent z klawiaturą i myszką bardzo mi się spodobał), to jaki model?
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Jeśli już Samsung, to przynajmniej model ES6800.

Jeśli przy 40/42" w lepszej jakości to :
Sony 40" HX720
Toshiba 42" WL863/YL863
Panasonic 42" ET50
Sharp 40" LE830
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Tak, choć to pierwszy który w miarę radzi sobie ze skalowaniem obrazu, dzięki dwurdzeniowemu procesorowi (choć jak się dowiedziałem - i tak jest słabszy pod względem wydajności niż 1rdzeniowy od Sonego)
 

Karpaj

New member
Bez reklam
są jeszcze dwa wyższe (bo es6900 to jest to samo, tylko inna ramka), czyli es7000 i es8000. Ale Samsung nawet w najlepszym modelu przegrywa pod względem obrazu ze średnio-wysoką półką konkurencji.
 

roberto369

New member
A ten Sharp LE830 to będzie dobry wybór? Bo z wyglądu bardzo dobrze się prezentuje, podobnie jak Toshiba, która jest nieco zbyt droga.
Jak w tym Sharpie z internetowymi 'gadżetami'? Jest coś w stylu pełnoprawnej przeglądarki internetowej?

Który z modeli tu poleconych byś wybrał dla siebie?
 
Do góry