jaki projektor full HD czy HD ready 3d?

sebek1234

New member
Mam duży dylemat.
Planuje zakup pierwszego projektora chciałbym przeznaczyć ok 3-4k. Chciałbym kupić projektor full hd ( sporo programów w HD nadaje cyfra+) i czasem obejrzeć coś w 3d ( np. piła 3D i oczywiście mecz FC Barcelona - Real Madryt;) Niestety zauważyłem, że na rynku nie ma projektorów full hd które obsługują 3D standardzie 720p (HD ready). Więc jeśli kupie projektor z obsługa 3d np. Benqu w600+ lub Benqu w700 to nie będę miał obrazu full hd, za to będę mógł oglądać transmisje 3D (po dokupieniu adaptera), jeśli natomiast kupię projektor full hd np Benqu w1000+ lub Optoma HD20 i będę się cieszył obrazem full HD to niestety nie obejże nic w 3d? Czy dobrze rozumiem? Co w tej sytuacji zrobić. jaka jest różnica w obrazie na projektorze full HD a HD ready. Na TV 40 cali praktycznie nie ma ale przy ok 100 calach widać dużą różnicę? ogladał będe praktycznie tylko materiał z Cyfry i ze swojej kamery HD czasem blu ray
 
Ostatnia edycja:

sebek1234

New member
czyli jak dobrze rozumiem jeśli chodzi o oglądanie TV w Polsce ( platforma Cyfra+) to nie będę miał żadnej różnicy w oglądaniu kanałów HD na projektorze full hd i hd ready ponieważ wszystkie są nadawane w 720p?
 

CuoreRosso

New member
A dodam od siebie, że nie znam nikogo, kto rozpozna różnicę pomioędzy materiałem 720p i 1080i. Znaczna większość ma nawet problem z rozróżnieniem 720p od 1080p. Ważnych jest jeszcze kilka innych aspektów. Bodajże Texas Instruments w hierarchi jakości obrazu rozdzielczość umieszcza na 4 miejscu.
 

edi7777

Member
TV HD jest nadawana sygnałem 1080i. Przez moment bodajże canal+ nadawany był w 720p ale szybko z tego zrezygnowano. Patrząc na to obiektywnie z sygnału 1080i nadawanego przez operatorów, tuner SAT nie zrobi prawdziwego 720p - może co najwyżej zrobić deinterlacing i resize co w każdym przypadku nie wpłynie dobrze na jakość (podobnie jak zresztą każda inna ingerencja w sygnał). No ale w tym wszystkim jest też trochę psychologii:) Na papierze wszystko wygląda pięknie (i progresywnie) ale w praktyce jest już nieco inaczej. Poza tym obraz 1080i to tak na prawdę też 1920x1080 dla oka ludzkiego. Co innego, że faktycznie jest to przeplot połowy tej rozdzielczości.

No i osobiście widzę różnicę w obrazie HDReady i fullHD - ale tylko na projektorze siedząc zbyt blisko ekranu;)
 

edi7777

Member
Pisałem to już - właściwie wszystkie tv HD i raczej na pewno wszystkie polskie kanały HD nadawane są w 1080i - czyli 1080 lini interlaced (czyli z przeplotem)- jeżeli pytasz czy to jest rozdzielczość 1920x1080 to faktycznie tak nie jest przeplot oznacza, że wyświetlanych jest na zmianę 540 lini poziomych.
Tu masz fajny filmik z porównaniem różnych rozdzielczości:
720p vs 1080i HD Explained - YouTube

xD Teraz się powymądrzam:
Przeplot sprowadza się do wykorzystania praw fizjologii oka. Gdy siatkówka naszych oczu jest oświetlana krótkimi błyskami światła wrażenie migania przy pewnej częstości powtarzania tych błysków zanika (taka częstotliwość krytyczna) i przekształca się w wrażenie światła ciągłego. Zresztą od lat jest to wykorzystywane w kinematografii i telewizji. Częstość krytyczna dla czopków na siatkówce wynosi ok 50Hz, a dla pręcików 16Hz.

No to w sumie tyle, najlepsze kamery nie nagrywają w 1080p tylko w 1080i, każde przekształcenie obrazu zazwyczaj wiąże się z utratą jakości, a co innego że raczej takiej jakości w kinie domowym nie da się osiągnąć, tym bardziej zauważyć jakiś minimalnych różnic;)

Jeżeli chcesz projektor głównie do TV to bierz HDReady - jeżeli do filmów blu ray to fullHD chociaż w 1080i i tak je obejrzysz i najprawdopodobniej tak też były nagrywane.
 
Ostatnia edycja:

Geezer

New member
Acer H5360BD 720p obsłuży Ci każdy materiał 3D (half-SBS z neta, SBS z TV - np. Astra DEMO, 3D z PS3 (gry, BluRay). Mam go od marca i polecam.

Projektor 1080p i jeszcze 3D ma sens gdy masz dużą kolekcję filmów BluRay.
Przy 2D jest różnica w ostrości obrazu (m-y 720p a 1080p) ale widoczna
z 1-2m.

Acer ma DarkChip3 - tzn. taki jak w HC4000 i Viewsonic Pro8200.
 

sebek1234

New member
Czyli z Waszych wypowiedzi wynika, że jeśli głównym sygnałem będą kanały cyfry plus to nie warto inwestować w projektor full hd i lepiej kupić HD ready ( 3D ready) i dokupić adapter 3d i czasem będzie można obejrzeć coś w 3D?
 

skalmen

New member
Witam
Acer jest dobrym wyborem ale jesli chcesz ogladac więcej w 2d niz 3d to zdecydowanie lepiej spisze sie optoma hd67, ma wyższy kontrast i lepszą czerń, w 3d obrazy są porównywalne, wiem bo mam takową i porównywałem ja z Acerem przed zakupem , optoma jest troche drozszabo do niej musisz dokupic przystawke XL pod 3d ale w gratisie masz do tego okulary a obraz w 2 d jest zdecydownie lepszy niz w Acerze, jesli jestes z okolic trójmiasta zapraszam sedecznie do siebie na pokaz
pozdr
 

Geezer

New member
Czyli z Waszych wypowiedzi wynika, że jeśli głównym sygnałem będą kanały cyfry plus to nie warto inwestować w projektor full hd i lepiej kupić HD ready ( 3D ready) i dokupić adapter 3d i czasem będzie można obejrzeć coś w 3D?

Do Acer'a H5360BD nie potrzebujesz żadnego adaptera 3D ! On ma HDMI 1.4a na pokładzie i akceptuje sygnał 3D bezpośrednio z czego tam chcesz...

Optoma HD67 + adapter 3D-XL za 1000 PLN = 3500,-
Czy ja wiem czy kontrast Optomy 4000:1 vs. Acer 3200:1 jest wart dopłaty 1000 PLN ??
Acer'a można skalibrować + używać ekranu GREY (gain 0.9) aby obniżyć jasność. Można też dodać szary filtr ND2...
Momentami mam problem ze szczegółami na drugim planie i nawet rozjaśniam obraz... Shadow detail jest wg mnie ważniejszy niż mega-czerń.
 
Ostatnia edycja:

daro75

New member
Geezer twój projektor to rewelacja - ciekawe jak to się stało, że nikt do tej pory o nim nie pisał.
Ja mam n-ke i jest tam kanał 3D, który jak rozumiem proj obsłuży bez problemu, a do tego jakbym kupił play station to także gry 3d?
Zamierzałem dokupić do komputera zestaw nividia 3d - bez tego z PC nie da się póścić 3d - czy może jednak teraz da się to zrobić inaczej?
Nie wiem też jak z okularami 3d z nividia - podobno są kompatybilne z projektorami ? Wyszły teraz takie na usb - koszt ok 300 wiec tyle samo co okulary Acera?

Miałem kupić benqw700 albo 710st ale teraz to chyba Acer BD będzie.
 

skalmen

New member
Do Acer'a H5360BD nie potrzebujesz żadnego adaptera 3D ! On ma HDMI 1.4a na pokładzie i akceptuje sygnał 3D bezpośrednio z czego tam chcesz...

Optoma HD67 + adapter 3D-XL za 1000 PLN = 3500,-
Czy ja wiem czy kontrast Optomy 4000:1 vs. Acer 3200:1 jest wart dopłaty 1000 PLN ??
Acer'a można skalibrować + używać ekranu GREY (gain 0.9) aby obniżyć jasność. Można też dodać szary filtr ND2...
Momentami mam problem ze szczegółami na drugim planie i nawet rozjaśniam obraz... Shadow detail jest wg mnie ważniejszy niż mega-czerń.

zgadza sie z cena tej optomy, ale dołóż sobie jeszce 300 PLN za okularki 3d do acera, a poza tym miałem mozliwosc bezposredniego porównania optomy z acerem i mimo ze acer był sporo tańszy wybrałem optome, po pierwsze przez to że kontrast jest naprawde i naocznie lepszy , czern jest duzo ciemniejsza jesli tak mozna powiedzieć a obraz wrazistszy , optoma jest też ostrzejsza co nie jest bez znaczenia bo oba maja rozdzielczośc 720p, sa zdecydowanie bardziej naturalne kolory w optomie, w acerze były takie zbyt przejaskrawione mimo że oba były skalibrowane, może tu mieć tez znaczenie jasnosc projektorów optoma ma bodajże 1800 Ansi a acer 2500 Ansi , w normalnej projekcji ma to znacznie w 3d im jasniej tym lepiej, także acerw 3d troche lepszy ale duzo gorszy w 2d, pytanie czego oglada sie więcej :)
 

seok

New member
Witam Panowie, pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat, bo w zasadzie mam podobne pytanie. Cały czas rozważam zakup projektora, którego mam zamiar używać głównie do gier na ps3 i filmów (również bd). I tu moja prośba o pomoc. Praktycznie zdecydowałem, że będzie to optoma hd20 Ale zaczęła mnie męczyć sprawa 3d. Więc zacząłem się zastanawiać również nad hd67n z 3dxl.
Czy rzeczywiście (jak to wyczytałem na tym forum) nie widać zbyt dużej różnicy w jakości między full hd a hd ready? Obraz będę oglądał z około 3,5 - 4 metrów. Jestem w ogóle w stanie dostrzec te różnice?
Zaznaczam, że będzie to mój pierwszy projektor. Bardzo proszę o odpowiedź.
 

Geezer

New member
Geezer twój projektor to rewelacja - ciekawe jak to się stało, że nikt do tej pory o nim nie pisał.
Ja mam n-ke i jest tam kanał 3D, który jak rozumiem proj obsłuży bez problemu, a do tego jakbym kupił play station to także gry 3d?
Zamierzałem dokupić do komputera zestaw nividia 3d - bez tego z PC nie da się póścić 3d - czy może jednak teraz da się to zrobić inaczej?
Nie wiem też jak z okularami 3d z nividia - podobno są kompatybilne z projektorami ? Wyszły teraz takie na usb - koszt ok 300 wiec tyle samo co okulary Acera?

Miałem kupić benqw700 albo 710st ale teraz to chyba Acer BD będzie.

Zestaw NVIDIA nie jest Ci potrzebny - no chyba, że do gier odpalanych na PC.
Filmy 3D SBS odpalane z PC pójdą po HDMI wprost do projektora który wyświetli obraz 3D.

Potrzebujesz tylko okularów 3D DLP (ja mam 2 pary Optoma ZD201, nowy model, świetne)
Optoma ZD201 - Okulary 3D - Optoma ZD201 cena od 265.76zł
Czasem można je upolować taniej na allegro...

Na Astrze jest niekodowany kanał 3D Promo...
Killzone 3 z PS3 w y m i a t a :)
 
Do góry