Jaki projektor 3D w technologii short-throw? Benq W710ST vs Optoma GT750 vs coś 1080p

SKNBLR

New member
Witam i dzięki za odpowiedzi. W salonie mam sporo 4.75 x 5.25m miejsca tylko tak jak pisałem chcemy go podzielić na dwie części i zależy mi na tym żeby projektor wisiał nad kompletem wypoczynkowym który będzie gdzieś na 2-2.5m od ściany.Jednak nie jest to regułą bo tak jak pisałem jestem w tej kwestii laikiem i będzie to mój pierwszy projektor. A pomyślałem że po co mam dawać 4-5tys na telewizor 47 cali jak za tą cene będe miał kino w domu. Po waszych wpisach widzę że lepiej szukać typowo projektora HD. Ta optoma HD230X jest fajna bo z Benqw1070 nie mieszcze się w budżecie, który zakładałem. Tylko zastanawia mnie pare kwestii czy z odległości w jakiej zamierzam go powiesić będzie sensownych rozmiarów ekran? Czy np. kontrast 4000:1 gdzie benqw700 ma 10000:1. Jak wygląda sprawa z oglądaniem takiego obrazu w dzień, czy koniecznością jest zaciemnianie całego pomieszczenia za pomocą rolet czy da się przeżyć oglądając obraz bez zaciemniania.
 

marimba22

New member
Wiec na logikę po co by mi był projektor FullHd skoro stąd gdzie siedzę nie widzę pikseli a wzrok mam dobry..? Chyba że ktoś wie coś czego ja nie wiem to niech mnie poprawi albo podpowie... Mi się zdaje że projektor nadawał by się do wymiany na. FullHd jeżeli z miejsca oglądania były by widoczne Piksele... A jak tak nie jest to nie ma sensu kupować FullHd,

Wysłane z Galaxy SIII przez Tapatalk 2

Minie kilka miesięcy i zmienisz zdanie:) Póki co na pewno będziesz zadowolony z obrazu GT-750.
 

marimba22

New member
Pytanie do tych, którzy długo użytkują Optomę:
Jaki sygnał (opcję wyjścia wideo) przesyłacie do projektora ??? Jaki w 2D a jaki w 3D ???
Nie pytam czy oglądacie filmy 720p czy 1080p, tylko co ustawiacie w odtwarzacza/kompie na wyjściu 720 czy 1080p ???

Ja osobiście przeszedłem na wybór 720p (nawet jeśli mam film 1080p).
Do tej pory wysyłałem 1080p (obraz jest jakby bardziej zmiękczony) w 720p może i czasem ujrzymy więcej kwadratów, ale chyba uzyskujemy lepszą ostrość - jakie jest Wasze odczucie ???
 

piet_83

New member
a czy ktoś miał okazję bezpośredniego porównania Optomy GT750 z Benq w710st ???
gdy patrzę na filmy na youtube obraz z benq wydaję się być lepszy ale może poprostu filmy z optoma są słabe ?

z tego co rozumiem aby mieć 3d w benq trzeba dokupić adapter tak?
 

Caesar_PL

New member
Witam serdecznie. To mój pierwszy post na tym forum, dlatego pragnę się z Wami przywitać.

Dobry wieczór :)

Przechodząc do sedna tematu, planuję (w sumie decyzja już podjęta) zakup:
- Optoma GT750 XL
- Ekran 300x169 (Optika lub Kraftmann), Gain 0.8 lub 1.0
- Odległość z jakiej mam zamiar oglądać - od 3 do 6 metrów (zależnie gdzie się usadowię/usadowimy)
- Player do odtwarzania : Asus O!Play Mini.

Wszystko przejdzie przez Denon AVR-1909 i to on wyśle obraz do projektora. Początkowo planowałem 'kompletny' montaż czyli ekran elektryczny, zawieszenie projektora pod sufitem, ale ze względu na to, że wymaga to ciągnięcia kabli (co zawsze mogę zrobić) doszedłem do wniosku że kupię ekran manualny i zamontuję na suficie, projektor postawię na stoliku, a jak się spodoba do podwieszę.

Wykorzystywany ma być głównie do gier (również 3D) na Playstation 3. Do tego dość często filmy (oczywiście 3D, HD), bajki, itp. 3D jak dla mnie jest motorem napędowym kupna projektora, rodzina nie zwraca na to uwagi, syn jednak na pewno będzie zadowolony z możliwości obejrzenia bajki na dużym ekranie. Nie jestem purystą kinowym, akceptuję niedociągnięcia (nie-czerń, różnicę 720p - 1080p), mimo telewizora FullHD wiem jak wyglądają realia (gry na PS3 sporadycznie w 1080p, ogromna większość 720p) i nawet nadchodzące PS4 nie zmienia tego, że wystarczy mi 720p i obraz 3D.

I tu główne pytanie, co do reszty jestem pewien. Podczas dokładnego czytania tego wątku, z którego wynotowałem sobie nawet najważniejsze fragmenty, wpadł mi w oczy tekst o HDMI 1.4. Player Asus jak i PS3 mają z tego co widzę 1.3. Na zdrowy rozum biorąc nie ma to znaczenia - obraz wysyłany jest do projektora, który konwertuje SBS lub OU na obraz 3D. Jednak wolę się upewnić u specjalistów.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i porady, czy też rozwianie moich wątpliwości. Nie mogę się doczekać zobaczenia Batman: Dark knight na 130 calach...

Pozdrawiam
 

krzysiekkortus

New member
Pytanie do tych, którzy długo użytkują Optomę:
Jaki sygnał (opcję wyjścia wideo) przesyłacie do projektora ??? Jaki w 2D a jaki w 3D ???
Nie pytam czy oglądacie filmy 720p czy 1080p, tylko co ustawiacie w odtwarzacza/kompie na wyjściu 720 czy 1080p ???

Ja osobiście przeszedłem na wybór 720p (nawet jeśli mam film 1080p).
Do tej pory wysyłałem 1080p (obraz jest jakby bardziej zmiękczony) w 720p może i czasem ujrzymy więcej kwadratów, ale chyba uzyskujemy lepszą ostrość - jakie jest Wasze odczucie ???

W moim przypadku z dekodera wysyłam 720p - wygląda lepiej niż 1080i. Natomiast 1080p wysłane z BD wygląda lepiej niż 720p z dekodera. Odnoszę wrażenie że lepiej jak sama Optoma sobie to przytnie :)
 

Caesar_PL

New member
I tu główne pytanie, co do reszty jestem pewien. Podczas dokładnego czytania tego wątku, z którego wynotowałem sobie nawet najważniejsze fragmenty, wpadł mi w oczy tekst o HDMI 1.4. Player Asus jak i PS3 mają z tego co widzę 1.3. Na zdrowy rozum biorąc nie ma to znaczenia - obraz wysyłany jest do projektora, który konwertuje SBS lub OU na obraz 3D. Jednak wolę się upewnić u specjalistów.

Chyba sobie sam odpowiem. Na pewno na 1.3 pójdzie 720p, na pewno filmy nawet w 1080p SBS, na pewno konsola nie będzie miała problemu. Czy to z playera Asus czy to z PS3 - znakomita większość powinna ruszyć.
 

marimba22

New member
W moim przypadku z dekodera wysyłam 720p - wygląda lepiej niż 1080i. Natomiast 1080p wysłane z BD wygląda lepiej niż 720p z dekodera. Odnoszę wrażenie że lepiej jak sama Optoma sobie to przytnie :)


Ja też z dekodera wysyłam 720p dlatego, że przy 1080i widać po prostu te linie (interlaced). Spróbuj z BD wybrać 720p, ciekaw jestem, czy Tobie też będzie się wydawało, że jest lepiej ustawić 720p niż 1080p.
Oczywiście, że BD będzie wyglądało lepiej niż z dekodera, bo to kwestia bitrate'u - filmy BD masz jakieś 20-30mb/s podczas gdy dekoder HD to pewnie max 5000kb/s w najlepszym przypadku:)
 

beretto

Klub HDTV.com.pl
vip
Pytanie do tych, którzy długo użytkują Optomę:
Jaki sygnał (opcję wyjścia wideo) przesyłacie do projektora ??? Jaki w 2D a jaki w 3D ???
Nie pytam czy oglądacie filmy 720p czy 1080p, tylko co ustawiacie w odtwarzacza/kompie na wyjściu 720 czy 1080p ???

Witam,
Już naprawdę wiele filmów przewinęło się przez moją optomę i od długiego czasu ustawiona na 720p 60Hz z kompa. Raczej najlepszy wybór.
Tak na marginesie ten projektor sprawdza się doskonale i jak będę zmieniał na następny (np. jak lampa wyzionie ducha) to już może 1080p ST ..
Pozdrawiam
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Z całym szacunkiem, ale GT750 z reprodukcją czerni bliżej do szarego.
W testach ta Optoma osiąga ledwie 0,22 lm... Baaaardzo słabo!
Ten projektor, który dedykowany jest do gier powinien być używa do filmów tylko z filtrem ND2.
 

marcoDCE

New member
Z całym szacunkiem, ale GT750 z reprodukcją czerni bliżej do szarego.
W testach ta Optoma osiąga ledwie 0,22 lm... Baaaardzo słabo!
Ten projektor, który dedykowany jest do gier powinien być używa do filmów tylko z filtrem ND2.

a gdzie taki filterek można kupić bo chciałbym zobaczyć różnice???
 

krzysiekkortus

New member
Wczoraj odpaliłem Crysisa 3 3D na GT750. Sama gra posiada już ustawienie "jasności" wyświetlania. Efekt przerósł moje wyobrażenie. Filmy wyglądają OK ale gry wciągają chyba bardziej i stąd powalające działanie efektu 3D. Naprawdę polecam. Zabawa przednia, a grami nie bawiłem się już z ..... hm o kurczę z 15 lat :-D
 

Marco_Polska

New member
Witam wszystkich,

Na początku chciałbym podziękować wszystkim za wiele ciekawych informacji dotyczących projektorów krótko ogniskowych. Ja również kupowałem już Benq 710ST, ale zmieniłem tak jak większość zdanie i kupiłem Optome GT750.
Projektor jeszcze nie doszedł, ale oczywiście zacząłem zastanawiać się nad kolejnymi elementami układanki tzn. okulary, ekran no i od kilku minut filtr ND2.

Okulary - czy te z linka z allegro będą działać?
(usuńcie spacje) h t t p//allegro.pl/okulary-3d-do-projektorow-dlp-3d-optoma-acer-benq-i3226234491.html OKULARY 3D do projektorów DLP 3D OPTOMA ACER BENQ (nr aukcji 3226234491) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Filtr ND2 - pytanie do kolegi Meloman69 choć nie tylko do niego - filtr kosztuje na allegro ok 50-60 zł jaką powinien mieć średnicę, aby można go było nakręcić, czy w ogóle się da? (może trzeba coś jeszcze dokupić). A może ND4 lub cos takiego z płynna regulacją?

h t t p//allegro.pl/filtr-58-mm-szary-fader-nd2-nd8-made-in-germany-i3223337929.html Filtr 58 mm szary FADER ND2-ND8 made in Germany (3223337929) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Z tym filtrem to myślę że temat jest warty zastanowienia bo z moich wniosków po przeczytaniu całego 60 stronicowego postu to ekran grey jest idealny ale przy trochę mniejszych ekranach tzn do 80-100'. Wtedy też jasność ekranu szczególnie przy projekcjach 3d wychodzi ok (mam tu na myśli głównie odcienie czerni).
Natomiast dla ekranów większych (o którym ja akurat myślę120-160’) ekran biały były kożystniejszy. Natomiast może sie pojawić problem dla projekcji 2D oraz standardowych (ekran może być zbyt jasny) i wtedy nakładanie filtra ND2 może być idealnym rozwiązaniem. Stąd też moje założenie doboru koloru ekranu do wiekości powierzchni.


Ekranu grey bronił bardzo mocno mirimba22 ale ty masz własnie ekran do 80-90' nie pamiętam dokłandnie ile.


Co o tym myślicie?
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Moja rada: poczekaj na projektor, bo teraz to troche dzielisz skore na niedzwiedziu :) Bedziesz mial projektor w rekach, odpalisz, zobaczysz jaka masz jasnosc dla twoich pozadanych 120-160' - moim zdaniem bedzie problem z jasnoscia obrazu przy tak duzym ekranie, bo z tego co sie orientuje to malo ktory projektor(niskobudrzetowy) ma na tyle duza jasnosc by podolac takiemu ekranowi -120' to jeszcze, ale 160' to juz niebardzo.
Co do filtru ND2 to jesli juz sie zdecydujesz na zakop to musisz kupic cos o dobrej jakosci. Nie wiem nic o Fader`ach. Jak ja szukalem filtru to na wiekszosci forach wszyscy zgodnie pisali, ze obecnie najlepszym producentam takowych filtrow jest Hoya. Co do jego srednicy, to tak jak pisalem wczesniej, dostaniesz projektor, wezmiesz tasme miernicza/suwmiarke i zmierzysz jaki filtr potrzebujesz.
 
Ostatnia edycja:

Max66

New member
Dobrze że o tym mówicie ja np zakupiłem projektor Optoma GT750 za bardzo okazyjną cenę z wyświetlonymi 10 h i na dodatek jeszcze 2 lata gwarancji za 1800 zł więc można rzec że okazja była niesamowita, projektor naprawdę zrobił na mnie duże wrażenie może dla tego że nigdy nie miałem projektora, a ten nawet na zielonej ścianie pokazuje naprawdę dobre kolory sprawdzane na filmach i na PS3 FIFA tutaj była liderem jeśli chodzi o zieleń lecz musiałem trochę ściemnić bo była zbyt jaskrawa. ale graficzka i całość jest super jestem zadowolony a co do czerni to Panowie przecież można wszystko ustawić w ustawieniach nawet był temat w którym kombinowali w programie i dawało to całkiem zacne rezultaty. czytając instrukcję można wiele sie nauczyć i dowiedzieć.
PS: zanim ktoś kupi Ekran warto sprawdzić i zamontować go i oglądać jakiś cza by ocenić sytuacją jest to najlepszy sposób by nie popełnić błędu.
Pozdro
 
Ostatnia edycja:

zrebak82

New member
Witam po przeczytaniu calego tematu bylem prawie zdecydowany na optome GT750,zreszta dzieki wszystkim za tak dobre opisanie owego tutaj projektora.Obecnie posiadam tv SAMSUNG LE46C750 - 3D na ,ktorym gram na ps3 i xbox360 i ogladam filmy.W koncu pomyslalem ze chcialbym miec cos o wiekszej przekatnej,posprawdzalem oferty tv obecne ale nic nie przekonalo mnie do zakupu nowego tv,stad pomysl zeby sprawic sobie projektor.Projektor mialby sluzyc do ogladania filmow i do grania na konsolach,obydwie te rzeczy odbywaja sie u mnie wieczorem gdy mam chwile relaksu dla siebie.Moj salon ma wymiary 6x5 i jest w miare ciemny,z racji tego ze lubie ogladac filmy w dobrej jakosci a czytajac artykul natknalem sie na info ze filmy w 2D nie wygladaja juz tak dobrze jak 3D,postanowilem poszukac innego projektora,ktory bedzie nadawal sie do ogladania 2d i 3d jak i do grania.W sumie na ten projektor natknalem sie podczas szukania GT750,teraz pytanie czy owy projektor spelni zadania o ktorych wspominalem powyzej?a moze ktos juz mial do czynienia z takim projektorem . Prosze o rady poniewaz bedzie to moj pierwszy projector i chcialbym zeby to byly pieniadze dobrze wydane.A moze polecacie cos innego w jakosci FULL HD i 3D ?Projektor OPTOMA HD131X.Z gory dzieki za pomoc pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Marco_Polska

New member
Faktycznie z tym ekranem to się wstrzymam aż dojdzie projektor. W ogóle w planach to chciałem podjechać z projektorem do firmy która dystrybuuje ekrany i potestować na kilku ale nie mogę znaleść na śląsku kogoś odpowiedniego kto miałby też ekrany budżetowe. Może ktoś ma jakieś sugestie. Mam ścianę szarą i zobacze ile tych cali można wyciągnąć maksymalnie tak aby jakość była na przyzwoitym poziomie. Oglądać będę z odległości ok 4m... zobaczymy, a te 120cali wydaje mi sie troche malo ale na sile robic duzej przekatnej nie bede.

Co do jasnosci to projektory optomy np model HD30 (ze standardową optyka nie ST) ma dużo niższą jasność bo 1600 ANSI, więc GT750 wcale źle nie wygląda chyba że szeroki kąt wymaga mocniejszej lampy?

Co do filtrów to jesli sie na nie zdecyduje to postawie na cos firmowego dziadostwa nie chce kupować.
 

skalmen

New member
witam
ja osobiscie jesli miałbym wam polecic projektor jako pierwszy i zarówno do 2d jak i 3 d proponowałbym nowa optame hd25, ma najnowszy obecnie chip odpowiedający za jakość obrazu DC3, dosyc wusoka jasność jak na projekotr do kina domowego bo 2000 ansi to już duzo naprawde przy tym zdecydowanie wyzszy kontrast niz gt750 20000:1 , ma to zdecydowanie wieksze znaczenie przy ogladaniu filmów 2d, do 3 d równiez odpowiednio jasny, mysle że spokojnie obsłuzy nawet ekran 120", obecna cena to jakies 3700 pLN z tymi parametrami i jasnoscia wdług mnie nie ma nic lepszego na rynku, optoma jest firma która specjalizuje sie tylko w projektorach a nie sa one jakims dodatkiem do jej oferty , sam posiadam rowniez projektor tej marki 3 z kolei , testowałem juz mitsubishi, benq, sony ale i tak w końcu wracam zawsze do optomy, obraz i kolory a przede wszystki mtrójwymiarowość i j nasycenie barw akie daje w swych projektorach nie mają równego na rynku według mnie
pozdrawiam
 
Do góry