Jaki projektor 3D w technologii short-throw? Benq W710ST vs Optoma GT750 vs coś 1080p

marimba22

New member
Zdecydowanie pobije to jakość DVD, ale do BluRay nie ma co tego porównywać. Da się oglądać, nie jest najgorzej... Polecam jednak filmy 1080p z bitrat'em powyżej 8000kb/s
 

jafo73

New member
Czyli taki hd mkv720p lub 1080 z bitrate do 5.000k/bs (bo takich widzę jest wybór w tytułach na torkach.) będzie ładny na ekranie 92'' z 3m jak film HD ? Czy do takiego materiału,lepiej kupić plazmę 60''
 

marcoDCE

New member
Czyli taki hd mkv720p lub 1080 z bitrate do 5.000k/bs (bo takich widzę jest wybór w tytułach na torkach.) będzie ładny na ekranie 92'' z 3m jak film HD ? Czy do takiego materiału,lepiej kupić plazmę 60''

Najlepiej bedzie jak kupisz sobie kineskopa 15" i przestaniesz wypisywać tu głupie pytania.
 

Eni

New member
No więc zakupiłem i odpaliłem.

1. Pierwsze co rzuciło się w oczy to ta jasność... Wow. Wszystkie lampy włączone w pokoju a obraz jasny jak na TV. Jest bardzo jasny, nawet w trybie standard. Może do oglądania w dzień to jest ok, ale ja oglądam filmy w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu i niestety... nie da się oglądać ciemnych scen. Czarny jest jasnym szarym kolorem - w porównaniu do mojego Epsona TW700 ta Optoma wypada duuuużo słabiej :( I nie jest to kwestia ustawień jasności i innych parametrów, po prostu ten projektor świeci za jasno czarnym kolorem.

Rozwiązaniem byłby tutaj szary ekran, ale że posiadam już duży ekran w kolorze białym, w grę nie wchodzi jego wymiana. Sporo czytałem na zagranicznych forach o neutralnych filtrach fotograficznych przyciemniających obraz - ND2 (50% przepuszczalności) i ND4 (25% przepuszczalności) - to coś jak okulary przeciwsłoneczne do projektora. Planuję zakupić takie coś, tylko jest mały problem - jako, że ten projektor jest short-throw - jego obiektyw (ta szklana kulka - nie wiem jak to się fachowo nazywa) wystaje do przodu poza obrys jego obudowy i nie da rady zamontować takiego pierścienia z filtrem. Będę musiał kombinować, bo bez niego niestety nie da się oglądać 2D na białym ekranie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.

2. 3D - tak, jest bardzo dobrze. Tutaj, po założeniu okularów cały obraz przyciemnia, więc problem z jasnością się rozwiązuje, czarny staje się faktycznie czarnym - właśnie o taki obraz mi chodzi przy oglądaniu 2D - jednak nie uśmiecha mi się oglądać 2D w okularach przeciwsłonecznych na nosie, więc będę kombinował z tym filtrem (patrz pkt. 1).

Projektor bezproblemowo wyświetla filmy H-SBS mkv i efekt 3D jest rewelacyjny - sprawdzałem m.in. Avatara i Titanica - moim zdaniem Avatar wygląda lepiej niż w IMAX jeśli chodzi o 3D.

Używam okularów DLP Link i pojawił się niestety pewien zgrzyt. Mianowicie podczas oglądania filmu Żółwik Sammy 3D, okulary 3 razy straciły synchro. Wyłapałem, że dzieje się to w bardzo jasnych scenach - domyślam się, że okulary "gubią" biały flash, który zlewa się wtedy z obrazem (?). Jest to o tyle uciążliwe, że 2 razy okulary "wróciły" z odwróconą synchronizacją i trzeba było naciskać przycisk, aby zamienić szkła.

Jeśli chodzi o rozdzielczość - to mimo ustawienia na natywnej 720p 120Hz, podczas oglądania 3D paradoksalnie (bo obraz jest SBS) mniej widać piksele niż w 2D - praktycznie nie widzę, że to tylko 720p. Oglądam 115" z 3,5m.

3. Tęcza. Niestety występuje i jest, przynajmniej dla mnie, uciążliwa. Będę próbował się do tego przyzwyczaić, ale jeśli chodzi o oglądanie 2D to pod każdym względem wygrywa mój stary Epson TW700 - jest LCD, więc nie ma tęczy, jest sporo ciemniejszy więc dużo lepiej nadaje się do ciemnych pomieszczeń. Poza tym ma lens shift, spory zoom, i automatyczną przysłonę.

Podsumowując - kręci mnie to całe 3D i jest to jedyna rzecz, która mówi mi, że to właśnie Epsona mam sprzedać. Do oglądania 2D, a zwłaszcza w zaciemnionym pomieszczeniu, zdecydowanie polecam coś innego.
 

krzysiekkortus

New member
Pomęczyłem trochę moją Optomę i teraz nieco też mogę skrobnąć dla poszukujących.
Faktycznie mogę potwierdzić iż czasami obraz wydaje się zbyt jasny ale nie róbmy z tego wady tego projektora bo zabrzmi to przecież głupio. Większość użytkowników raczej ma problemy ze zbyt ciemnym wyświetlaniem - i to jest problem faktyczny i duża wada projektora - szczególnie jeśli będziemy wyświetlać na nim obrazy 3D oglądane w okularach które mocno przyciemniają obraz.
Jeśli w 2D jest on ciemny to w 3D będzie już z pewnością zbyt ciemny. GT750 daje możliwość komfortowego oglądania 3D. W przypadku 2D można sporo poprawić ustawieniami jasności i kontrastu projektora. Duża jasność lampy pozwala spokojnie oglądać w trybie eko oszczędzając przy tym lampę. To spory plus.
Problemem jest brak optycznego zoomu - szczególnie jak chcecie podwiesić projektor pod sufitem. Trzeba wtedy dość dokładnie omierzyć odległości aby zamontować projektor we właściwym miejscu. Tu rada - dokładnie wszystko ustawcie przed podwieszeniem - również ewentualne zniekształcenia trapezowe które ze względu na "wysokie" umieszczenie projektora pod sufitem mogą być trudne do niwelacji bez sporej utraty naturalnej wielkości obrazu.
Projektor nie jest zbyt wrażliwy na okablowanie. U mnie śmiga 3D bez problemu na 15m kablu HDMI niezbyt renomowanego producenta. Ja oglądam z ok 3m obraz o wielkości przekątnej 130cali i jestem zauroczony. 2D, 3D a do tego dobre (no może tylko przyzwoite ;) ) nagłośnienie i czujemy się jak w kinie. Przy filmach 3D przysuwam się nawet bliżej ekranu tak by pole widzenia nie obejmowało obszaru poza szerokością ekranu i wtedy to już naprawdę jak IMAX ;)
Naprawdę polecam. Ja miałem dylemat czy kolejny większy telewizor z obsługą 3D czy projek. Dzięki doświadczeniom marimba22 i chęci podzielenia się nimi spróbowałem GT750 i mogę powiedzieć że to jest "to". Na codzień TV a przy fajnych filmach z C+ lub BD - ekran w dół ampli na ON i mamy salę kinową. Dla mnie na tą chwilę bomba i polecam takowe rozwiązanie jak i sam projektor. Myślę że za te pieniądze nie da się tego rozwiązać lepiej - dobry, jasny obraz z możliwościami 3D za przyzwoite pieniądze. Myślę że relacja ceny do możliwości jest tu na piątkę.
Może trochę cukierkowato ale wynika to z naprawdę fajnych doznań które zapewnia ten projektor. Polecam
 

Eni

New member
Ja chciałem jeszcze naprostować kilka rzeczy:
@krzysiekkortus - Co do jasności to masz rację, nie jest to wada, bo im jaśniejszy proj. to teoretycznie lepiej, ale przydałby się tutaj tryb lampy "jeszcze bardziej eco", bo jakkolwiek do oglądania 3d w jasnym pomieszczeniu ten sprzęt jest świetny, to do 2d, gdzie nie zakłada się przyciemniających okularów i w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, jest po prostu za jasny.

Zauważyłem natomiast ciekawą rzecz, jak można to poprawić - otóż cały czas miałem proj. ustawiony na 720p 120Hz, do 2D jak i 3D, czyli max odświeżanie jakie jest w stanie wyświetlić - do 3D jest rewelka. Okazało się natomiast, że po ustawieniu na PC trybu 720p 60Hz (obniżamy tylko odświeżanie) znacznie poprawia się kontrast i czerń! Jeśli ktoś narzeka na zbyt słabą czerń w zaciemnionym pomieszczeniu z powodu zbyt jasnej lampy, polecam spróbować - faktycznie do filmów 2D obraz w 60Hz jest sporo lepszy niż w trybie 120Hz.
 

marimba22

New member
Panowie, przede wszystkim trzeba podać projektorowi sygnał 1080p. Przy sygnale z canal+ (720p 60Hz) ustawiam barwy w rozdziałce 16-256 - i czerń jest o niebo lepsza. Generalnie producenci oraz sprzedawcy polecają ekrany z gain 0.8 (szare) już przy lumenach 2500! To Eni nie dziw się, że mając 3500 lumenów i biały ekran rezultat jest taki, a nie inny... Co do braku zoom'a jest to kłopot, z drugiej strony optyka lepsza, jeśli tego zoomu nie ma (tak w teorii:)
 
Ostatnia edycja:

Eni

New member
Panowie, przede wszystkim trzeba podać projektorowi sygnał 1080p. Przy sygnale z canal+ (720p 60Hz) ustawiam barwy w rozdziałce 16-256 - i czerń jest o niebo lepsza. Generalnie producenci oraz sprzedawcy polecają ekrany z gain 0.8 (szare) już przy lumenach 2500! To Eni nie dziw się, że mając 3500 lumenów i biały ekran rezultat jest taki, a nie inny... Co do braku zoom'a jest to kłopot, z drugiej strony optyka lepsza, jeśli tego zoomu nie ma (tak w teorii:)

Przykro mi, ale bzdury piszesz. To nie jest projektor 1080p, żeby mu taką podawać - to że potrafi ją przyjąć i wyświetlić to inna sprawa. Najlepiej podawać sygnał zgodny z natywną rozdzielczością, czyli 1280x800, bądź 720p bo w tym przypadku mieści się w natywnej, a tylko obraz jest "niższy". Ostrość wyświetlanych materiałów jest sporo lepsza niż przy podawaniu 1080p. Inną kwestią jest to, że przy 1080p nie ustawisz w tym projektorze 120Hz...

Barwy na 16-255 wcale nie polepszają czerni - tak ci się tylko wydaje, gdyż polega to na obcięciu części najciemniejszych kolorów i zamianę ich w czerń. Projektor wyświetla mniejszą przestrzeń barw - po prostu to co było prawie czarne staje się czarne - sama czerń nie ulega zmianie, nie staje się "magicznie" ciemniejsza, bo to już kwestia jasności lampy. Na dowód odpal sobie jakiś obrazek gdzie jest skala kolorów od czarnego (0,0,0) wzwyż... Skutek jest taki, że w ciemnych scenach filmu jeszcze mniej po prostu widać. Przy jasnych scenach faktycznie wydaje się, że kontrast wzrasta.

A co do ekranu, nic mnie nie dziwi; dobrze wiem, że do takiej jasności sporo lepszy byłby szary, ale nie mam zamiaru wymieniać ekranu za każdym razem jak zmieniam projektor. Zostaje biały i będę żyć z tą słabą czernią, a w poprzednim poście napisałem tylko, że jest widoczna różnica w czerni między 60Hz a 120Hz, choć nie wiem dlaczego. I jak ktoś ma biały ekran to może mu to pomóc.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
A co do ekranu, nic mnie nie dziwi; dobrze wiem, że do takiej jasności sporo lepszy byłby szary, ale nie mam zamiaru wymieniać ekranu za każdym razem jak zmieniam projektor. Zostaje biały i będę żyć z tą słabą czernią, a w poprzednim poście napisałem tylko, że jest widoczna różnica w czerni między 60Hz a 120Hz, choć nie wiem dlaczego. I jak ktoś ma biały ekran to może mu to pomóc.

Jest porosciejszy sposob. Kupic zestaw filtrow ND i zalozyc na obiektyw projektora. Przewaznie stosuje sie filltry ND2 lub ND4 - zalezy jak jasny mamy projektor. Efekt uzycia takiego filtru jest podobny do efektu jaki daje szary ekran.
 

Eni

New member
Jest porosciejszy sposob. Kupic zestaw filtrow ND i zalozyc na obiektyw projektora. Przewaznie stosuje sie filltry ND2 lub ND4 - zalezy jak jasny mamy projektor. Efekt uzycia takiego filtru jest podobny do efektu jaki daje szary ekran.

Właśnie też o tym myślałem, ale w tym modelu obiektyw wystaje poza jego obudowę i zastanawiam się jak miałbym założyć taki filtr...
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Właśnie też o tym myślałem, ale w tym modelu obiektyw wystaje poza jego obudowę i zastanawiam się jak miałbym założyć taki filtr...

Mozna pokombinowac z tego typu filtrami do aparotow fotograficznych. Sa one czesto na gwint, ale czasem tez na taka nasadke zatrzaskowa. Jak by kupil taki filtr z minimalnie wieksza srednica niz obiektyw projektora to powinno sie trzymac stabilnie. Mozna tez cos pokombinowac samemu i zrobic mocowanie - np. ze steropianu, czy jakiejs pianki.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
ustawiam barwy w rozdziałce 16-256

Tak, ale dzięki temu obcninasz sobie pasmo - na dole (czarne elementy) i górne (jasne).
Czarne sceny wyglądają jak czarna plama, a jasne jak jasna plama. :razz:

Ludzie - nie piszcie herezji. Optoma GT nie jest ściśle projektorem do kina domowego, ale w pierwszej kolejności dla graczy! Dlatego tak świeci mocno (aby używać ją także przy "świetle"). Czerń i kolory są tutaj drugorzędne!!!
 

marimba22

New member
Drodzy koledzy, posiadze Optomy GT-750, chciałbym się z Wami podzielić moim nowym odkryciem. Otóż zakupiłem (po długich testach sprzętu kolegi) odtwarzacz filmów 3D EGREAT R6S z hdmi 1.4 i muszę Wam powiedzieć, że moja Optoma GT-750 zyskała nową jakość w 3D.
Przez niemalże wszystkie materiały mkv side by side sprawdzałem jakość (czytaj ostrość) gdy Optoma scalała dwa obrazy do 3D, a potem gdy robił to odtwarzacz (stworzony do odtwarzania 3D) - i wniosek nasuwa się jeden: jest o wiele, wiele lepiej z materiałami sbs, kiedy odtwarzacz wysyła już gotowe, scalone dwa obrazy przez hdmi 1.4 - Optoma radzi sobie gorzej. Filmy zyskały więcej ostrości i w obiektach, które wychodzą przed ekran i w tzw. drugim planie!!!
Dzięki Egreat pierwszy raz miałem okazję odpalić Avatara w pełnym wydaniu BluRay (50GB ściągania z netu-odtwarza iso) i efekt jest piorunujący!!!! Choć np. Żółwik Sammy SBS wygląda równie świetnie!!! Ostre jest wszystko!!!!
Polecam Egreat (bądź pewnie inne odtwarzacze z hdmi 1.4też dadzą taki efekt) jeśli ktoś myśli o zakupie odtwarzacza - koszt 419zł w Vobisie.
Dużym plusem jest to, że nie używa się już wtedy pilota od Optomy by odpalić film 3D i mamy pełne MENU również w 3D. POLECAM!!!
 

mjkmjk

New member
Cyfrowe zmniejszenie obrazu w GT750

Cześć
Chciałem Was zapytać czy Optoma GT750 umożliwa cyfrowe zmniejszenie wielkości obrazu (taki substytut optycznego zoom)?
Tak naprawdę potrzebuję projektor do zastosowań biznesowych (prezentacje na małych i średnich konferencjach, obraz przeważnie 4:3), ale chciałem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu (3D po pracy :) ) i tak trafiłem na Optomę GT750. W większości przypadków duży obraz z bliska nie będzie mi przeszkadzał, ale czasem jestem zmuszony użyć projektora z większej odległości (5-6 m). W tym modelu obraz mi się nie zmieści na żadnym ekranie i stąd moje pytanie czy jest możliwość zmniejszenia go cyfrowo (oczywiście spadnie jakość obrazu) i o ile?
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
 

GracX

New member
Bez reklam
marimba czyli wbudowana przystawka sprawuje się znacznie gorzej tak? zrzuciłeś na jakiś dysk i podpiąłeś pod odtwarzacz czy też bezpośrednio z pc?
 

marimba22

New member
Materiały zrzuciłem na dysk zewnętrzny i podłączam to do odtwarzacza pod USB. Podejrzewam, że komp wysyłał mi obraz w jakiś sposób zeskalowany - pewnie odrobinę, ale jak przystawka to złożyła w jeden, to jednak ostrość nie była wzorowa - to urządzenie wysyła już 2 obrazy, samo zscala (nie używa się już pilota Optomy do włączenia 3D) - rezultat jest dużo lepszy - jest ostrość, są napisy w 3D. Moim zdaniem warto dać te 400zł - dodatkowo mamy odtwarzanie pełnych bluray 3D.
 
N

nseries

Guest
wyświeciłem na optomie 750 około 200h. O ile efekt 3d jest rewelacyjny a tecza znikoma, to projektor nie nadaje sie do kina ani do gier 2d. Ciemne sceny sa nie wyrazne, sama czern jest cienka, a niska natywna po dluzszym uzytkowaniu meczy oczy (bynajmniej mi). Do tego problem z ustawieniem ostrosci na calym ekranie. Obecnie testuje HD230x (duzo lepsza czern, chociaz nie ma rewelacji, rozdzielczosc no i ostrosc poziom wyzej) jednak poluje na benq w1070 zeby miec fullHD+3D+przyzwoita jakosc. Swiece na szary ekran 100"
 

mjkmjk

New member
Czy ktoś z Was ma sprawdzone nieoryginalne (nie-Optomy) okulary do tego projektora? Może moglibyście polecić konkretny model lub sprzedawcę z Allegro?
I drugie pytanie, czy ktoś z Was mógłby polecic analogiczne okulary ale dla dzieci (węższe)?
 

marimba22

New member
Obecnie testuje HD230x (duzo lepsza czern, chociaz nie ma rewelacji, rozdzielczosc no i ostrosc poziom wyzej) jednak poluje na benq w1070 zeby miec fullHD+3D+przyzwoita jakosc. Swiece na szary ekran 100"
Nie porównuj projektora typu ST do normalnego - ostrość w ST zawsze będzie gorsza. Swoją drogą gdyby wypuszczono projek ST który byłby 1080p i miałby 3D to od razu bym się pozbył swojej Optomy:)
 
Do góry