Jaki program do obróbki AVCHD

beice

New member
Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum. Kupiłem kamere sony o symbolu HDR-SR11E. Lubie kręcić filmy (amatorsko) i je oglądać ale po jakiejś obróbce. I tu moje pyt: jaki program drodzy koledzy byście polecili do obróbki materjału w AVCHD i ewentualnie podali str z której można go sciągnąć. Chodzi mi o to aby można było podłożyć muzyke, dodać jakis napis itp.
A i jeszcze jedno pyt: czy jest możliwość żeby ta kamera nagrywała materiał jako ciągły plik a nie za każdym razem robiła oddzielny plik.
Za wszystkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczny.Pozdrawiam.;)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Kamera AVCHD z definicji nie może nagrywać ciągłych plików. Ona nie nagrywa tylko samych plików folmowych, ale i inne informacje związane z tymi plikami, czyli całą strukturę o ściśle zefiniowanym formacie, którą po nagraniu kożdego ujęcia modyfikuje. I to jest ogromny postęp w dziedzinie filmowania. Właśnie ta pozorna złożoność powoduje, że edycja staje się łatwiejsza, a finale produkcje mogą przyjmować bardzo atrakcyjne i przyjazne w użyciu formy. Zapewne wielu czytających to co napisałem potraktuje jako żart, gdyż słyszy się zewsząd narzekania na złożoność AVCHD. To wynika tylko ze zderzenia z czymś nowym i w miarę poznawania tego czegoś, co nazywamy AVCHD, zaczyna się widzieć wszelkie zalety tego formatu. Nie wspominając o tym, że to właśnie AVCHD pozwala nam w sposób bardzo naturalny przejść na Blu-Ray, który wkrótce wyprze wszelkie systemy DVD.
Jeżeli chodzi o programy do edycji AVCHD, to jest ich dużo i jak poczytasz informacje zgromadzone na tym forum, to będziesz w tym zakresie dobrze zorientowany.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Bardzo chętnie poczytałbym (ale wielu innych zapewne też i to z pożytkiem dla siebie) twoje wpowiedzi o Pinnacle Studio 12 jako ripostę do wypowiedzi sławek.z:
post #65 jest tu
post #314 jest tu
Może byście wymienili swoje poglądy na ten temat w wątku o tym programie lub w wątku już istniejącym o 11 plus. Obaj macie jakby odmienne poglądy na ten temat a charaktery bardzo podobne (tj zdecydowane). Będzie to bardzo pouczające. Ponieważ Pinnacle Studio jest popularnym programem, to zapewne do dyskusji włączą się też inni.
 

slawek.z

New member
Widze, że kolega Sydon 777 zachęca do dyskusji ws. Pinnacle 12 , chętnie wymienie się swoimi spostrzeżeniami na temat tego programu , chętnie przyjmę wszystkie cenne uwagi i postaram sie obiektywnie odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. Nie będe ukrywał , że jako narzędzie edycyjne dla plików AVCHD jest to produkt bardzo mierny , nie wspominając o jego możliwościach edycyjnych. Sam byłem niejako zmuszony poznać ten soft z racji przejścia na format AVCHD , tym samym było większe moje rozczarowanie tym co zaoferował mi ten soft . Dotychczas pracowałem na Avidzie , a to inna bajka. Nie wymagałem nie wiadomo czego ze strony Pinnacla , ale niemoznosc wykonania normalnej prostej edycji na timeline zniechęca bardzo (chodzi tu o czas jaki potrzebuje program by każdy nasz ruch edycyjny zapisać) , częste zawieszanie sie programu a kończąc na nieakceptowalnej kompresji , szczególnie widocznej w miejscach gdzie zastosowałem przejścia lub filtry na klipie, zapisując całość do pliku AVCHD. Sytuacja sie polepsza w przypadku gdy tworzymy plik dla struktury BD.Natomiast podstawowa edycja materiału SD jak i HDV nie przysparza takich problemów co wspominany AVCHD 1920x1080i . Dlatego też bardzo szybko przesiadłem sie na Sony Vegas Pro i nie żałuję tej decyzji. Oczywiście i ten soft ma swoje bolączki ale bez porównania efektywniej pracuje sie niż w Studio 12.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Masta J
Masz rację, wklejanie adresu konkretnego postu upraszcza korzystanie z linka, a wklejającemu nie dodaje specjalnie roboty.
 

Zielone Kiwi

New member
Po tych zespolowych prowokacjach nt Pinnakla musze sie wypowiedziec, oczywiscie, pozytywnie! Pin12 mial jedna wielka zalete, wyrozniajaca go z masy innych programow ktore przetestowalem (a przetestowalem Trial Pinnacla 11.1 i chyba nic wiecej...) - ta zaleta bylo to, ze DZIALAL! A poniewaz nie ogladam filmow w HD tylko w jakosci DVD to... wad opisywanych przez moich szanownych przedmowcow nie dostrzegam. A w Pinku 12 wszystko mi chodzi, menu sie latwo robi, nie wiem dlaczego (puk puk) ale nic mi sie nie wykrzacza itd. Owszem, zamierzam potestowac wynalazki jak Architect 5 i SVP ale... pozniej. Na razei moj komp nie trawi avchd i film przypomina padaczke.
PS Czy ktos laskawie moglby zrobic skorowidz uzywanych skrotow i w jednum miejscu spisac co one oznaczaja ?? Np tajemniczy skrot BR... :mrgreen:
 

fantattoo

Member
Z uwagą śledzę wątek, jako że Pinnacle sprawia mi sporo kłopotów. Mam nadzieję, że dyskusja miast stać się jałowa, wniesie coś ciekawego do tematu. Jako, że jest to forum HDTV, to tajemniczy skrót BR oznaczać może tylko BlueRay. Chyba, że sie mylę :grin:
 

Zielone Kiwi

New member
Pinek Pinek öber alles

No dobra, ... wszyscy pieja tak o tym vegasie wiec i ja rzucilem okiem jak to wyglada. I powiem wam, ze odrzucilo mnie pod sciane od komputera, szczesciem w zasiegu reki znzlazlo sie cos chlodzacego. O ile w przypadku Pinka po wlaczeniu i spojrzeniu na ekran wie sie intuicyjnie co trzeba zrobic to w vegasie niestety nie. Bez dokladnego wertowania instrukcji sie nie obedzie. A mnie nie o to chodzi. Ja nie mam ani czasu ani ochoty na wglebianie sie w tajniki montazu (ktos powie ze w vegasie to latwe, ale podejrzewam ze staje sie to latwe po dosc dlugim czasie). I to nawet jezeli odbywa sie to kosztem jakiegos zlamanego pixla na ekranie potem. Tym bardziej ze ogladam to wszystko na zwyklym TV i pewnie jeszcez dluzszy czas tak bedzie. Byc moze SVP daje do reki lepsze mozliwosci edycyjne czy montazowe.. owszem, nie przecze - sam nie sprawdzalem ale inni pisza ze da sie tam zrobic to czego ja nie daje rady w P12 (zwolnienie/przyspieszenie oraz PIP), ale to sa szczegoly techniczne! Podsumowywujac zaleta P12 jest jego prostota (i stabilnosc, bo chodzi stabilnie a SVP sie wykrzaczyl pierwszego dnia).
 

bobo123

New member
... I powiem wam, ze odrzucilo mnie pod sciane od komputera, szczesciem w zasiegu reki znzlazlo sie cos chlodzacego. O ile w przypadku Pinka po wlaczeniu i spojrzeniu na ekran wie sie intuicyjnie co trzeba zrobic to w vegasie niestety nie...

jestem nowicjuszem w HDTV i kamerkę /moją pierwszą / SONY HDRSR10E mam od miesiąca i przyszedł czas na zgranie pierwszych obrazków i skomponowaniu jednego filmu i rozglądałem się za programami a że mam awersję do J. obcych / zbyt dużo czytania w pracy / chciałbym coś prostego i zgrałem Triala sony platinium poszło bez bólu prosty film skomponowałem w godzinkę oczywiście bez modyfikacji audio i tricków
ale było prosto szybko besboleśnie . Jeśli jednak chce się robić cuda niestety trzeba fałdek przysiąść i się nauczyć co nie co inaczej niemożna,
bez względu co to by nie był za program .

Taka jest moja wersja i jej się będę trzymał
 

bobo123

New member
... I powiem wam, ze odrzucilo mnie pod sciane od komputera, szczesciem w zasiegu reki znzlazlo sie cos chlodzacego. O ile w przypadku Pinka po wlaczeniu i spojrzeniu na ekran wie sie intuicyjnie co trzeba zrobic to w vegasie niestety nie...

jestem nowicjuszem w HDTV i kamerkę /moją pierwszą / SONY HDRSR10E mam od miesiąca i przyszedł czas na zgranie pierwszych obrazków i skomponowaniu jednego filmu i rozglądałem się za programami a że mam awersję do J. obcych / zbyt dużo czytania w pracy / chciałbym coś prostego i zgrałem Triala sony platinium poszło bez bólu prosty film skomponowałem w godzinkę oczywiście bez modyfikacji audio i tricków
ale było prosto szybko besboleśnie . Jeśli jednak chce się robić cuda niestety trzeba fałdek przysiąść i się nauczyć co nie co inaczej niemożna,
bez względu co to by nie był za program .

Taka jest moja wersja i jej się będę trzymał
 

Zielone Kiwi

New member
bobo123 napisał:
... poszło bez bólu prosty film skomponowałem w godzinkę oczywiście bez modyfikacji audio i tricków ale było prosto szybko besboleśnie ....
No.... Ja pamietam pierwszy film z przejsciami, napisami itd zrobilem w 10 minut... Jakbym musial godzine dlubac przy kazdym filmie to ja dziekuje... ale ogolnie rzecz ujmujac poczytalem na stronach sony o vegasie i przyznaje, ze mozliwosci ma wieksze. Natomiast latwosc obslugi chyba jednak po stronie P12 lezy. I dzieki temu wszyscy zarabiaja :). Czy interfejs Platinium jest taki sam jak nie-platinium ? Bo screene sie roznia nieco od tego co ja mam na ekranie. poza tym nasz mastasha S777 wspominal chyba ze w sierpniu wychodzi jakas nowa wersja wiec sie wstrzymam z bolami rodzenia. I oczywiscie tej wersji bede sie trzymal, chyba ze ktos zaplaci mi wiecej :mrgreen:
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
No i o taką dyskusję chodziło. Bez agresji a jednocześnie jakże barwnie. Każdy przedstawia swój punkt widzenia i go uzasadnia i ktoś czytający to wszystko ma możliwość wyrobić sobie jakieś zdanie, które ułatwi mu wypracować własną drogę w zakresie edycji AVCHD. Slawek.z zgłasza gotowość dyskusji i pomocy gdy będzie trzeba - korzystajcie z tego. Zielone Kiwi nigdy nie stawia kropki nad "i", ale wyraża się nieco prowokacyjnie (i robi to w ładnym stylu) co zachęca innych do zabrania głosu. Tak trzymać. Moja uwaga to taka, aby nie porównywać Sony Vegas Pro do Studio Pinnacle, bo to jest inna klasa programu (adresowana do innego odbiorcy i za zupełnie inną cenę). Natomiast Vegas Movie Studio i owszem, bo program adresowany jest do szerszego odbiorcy. To co podkreślił Zielone Kiwi, ta przejrzystość, barwność i intuincyjność Pinnacle Studio jest jego wielką zaletą. Pinnancle swoim Studio zamyka sprawę edycji i dlatego jego interfejs jest tak ładny. Sony obrało inną drogę i jego Studio to haczyk - interfejs mało barwny, wręcz siermiężny, ale niezbyt trudny - który po wstępnej zabawie ma zachęcić użytkownika do sięgnięcia wyżej, aż po Vegas Pro włącznie. Dla użytkownika programu Sony Studio, program Pro wydaje się być bardzo podobnym, więc zwabiony nowymi możliwościami, w następnym kroku wykłada kasę (całkiem nie małą) i przesiada się na Pro.
I jeszcze jedna moja uwaga: żaden komercyjny program nie "wykrzacza" się. Jeżeli komuś się coś takiego zdarzyło to miał pecha, że akurat miał niekorzystną konfiguracje w koputerze.
Wierzcie mi, pracowałem na wszystkich wymienianych tu programach i nigdy nie miałem żadnych problemów, aby któryś odmówił wykonania czynności, do jakich został zaprojektowany. Pinnacle Studio 11 plus u mnie pracował tak samo stabilnie jak i Studio 12 (i nie tylko u mnie - to potwierdza na różnych forach setki użytkowników tego programu). Oczywiście każdy program może też źle pracować w takim czy innym komputerze, ale nie jest to jego stała cecha. Nie należy więc generalizować, że jeżeli w moim komputerze coś źle pracuje to znaczy, iż do niczego się nie nadaje.
Slawek.z wyraził pogląd, że Pinnacle Studio daje gorsze wyniki, jeżeli chodzi o jakość niż Sony Pro. Tu mógłbym się zgodzić, jeżeli chodzi o pliki .m2ts (lub AVCHD) - robiłem dokładne analizy i wg mnie jakość filmów ze Sony była znakomita a z Pinnacla mniej (pisałem o tym tu i tu - ale nie wszyscy podzielali tę opinię. A swoją drogą jak ten czas leci, minęło już ponad rok czasu - wiele się zmieniło, choć dla wielu problemy są ciągle te same). Natomiast jeżeli chodzi o wyniki otrzymane przy kodowaniu w Mpeg2 HD, to tu do Pinnacle Studio nie mogłem mieć żadnych zastrzerzeń (problemem jest tylko wielkość takich plików, ale to już niezależnie od programu).

Zielone Kiwi
Jak nie chcesz opuszczać "ciepełka" Pinnacle Studio, to musisz trochę popracować ręcznie nad uzyskaniem przyspieszenia w jakimś fragmencie filmu. Rozciągnij linię czasu tak, abyś mógł pracować nazwijmy to "w skali mikro". Czyli kilka razy kliknij w odpowiedni przycisk lub przesuń myszą w prawo na górnej belce okna edycyjnego. Następnie w równych odstępach powycinaj równe fragmenciki filmu i już będziesz miał przyspieszenie. Przed wykonaniem tych czynności zapisz swój projekt, abyś mógł powrócić do wersji wyjściowej, gdy nie uzyskasz oczekiwanego efektu. Kilka drobnych prób dostarczy ci potrzebnych informacji, jakie wycięcia dają wymagany stopień przyspieszenia. Łatwo też możesz regulować zmienność przyspieszenia - aby był śmieszniej.
Twoja propozycja odnośnie rozdzielenia softu od hardweru w temacie kamer będzie dla admina (lub moderatorów) równie trudna do wykonania, jak operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich, bowiem informacje wzajemnie się mocno przenikają. W niektórych wątkach poruszane są zagadnienia zarówno dotyczące samych kamer jak i edycji filmów. Tak nawet bywa w obrębie niektórych postów, a radykalne odcięcie się od przeszłości, drastycznie by ograniczyło funcjonalność nowego działu
 
Ostatnia edycja:

WiruSSS

New member
czy program adobe Premiere się do takiej edycji wogóle nie nadaje ? ...Ja na nim robię filmiki HD tyle że nie AVCHD tylko praca na nieskompresowanym materiale lub na plikach m2t, i szczerze powiem montowanie w nim to czysta przyjemność ...wszędzie widzę informację na temat sony Vegas lub Pinacle ..jakby pozostałe programy się do tego kompletnie nie nadawały. Z takich prostych programów do szybkiej edycji to Ulead Video studio też się całkiem nieźle sprawuje ..nie wiem jak przy AVCHD ...jednak chciałbym poznać opinie osób które kiedykolwiek próbowały edycji w tych programach.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Wszystkie zagadnienia i programy z zakresu edycji AVCHD już były opisywane. Jest przecież cały duży wątek o tym. O Adobe np. pisałem tu
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Może to wyglądać jako mała niegrzeczność, że trochę blokuje dopływ PW, ale jest to rodzaj samoobrony. Gdy ktoś już napisze o jakimś problemie, to staram się indywidualnie odpowiadać i to zajmuje mi zbyt dużo czasu. Dlatego odpowiadając jednocześnie proszę, aby problrmy zgłaszać na Forum, bo tu może brać udział w odpowiedzi większa ilość osób, a sumaryczna odpowiedź może być bardziej satysfakcjonująca. Jednocześnie z takich odpowiedzi może korzystać dożo więcej potrzebujących, bo przecież problemy często mają ogólniejszy charakter.
Ponieważ twoje wpowiedzi na Forum są zawsze bardzo interesujące, pouczające i nigdy ich za wiele, więc i z przyjemnością przeczytam coś na PW. A jak masz jakieś uwagi, postaram się je zaakceptowć.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
No pięknie. Śledząc twoją aktywność tu i tam, mogę wnosić, że już zostałeś zainfekowany wirusem HD. Początkowe objawy zawsze są te same i niegroźne. Świat staje się jakby piękniejszy, oczy płoną entuzjazmem i radością związaną z odkrywaniem rzeczy nowych. I ta radość udziela się również najbliższenu otoczeniu, które nas wspiera co powoduje, że stajemy się jeszcze sprawniejsi w działaniu. Ale ten bakcyl, gdy tylko wygodnie się w nas zadomowi, zaczyna domagać się pożywki i nasze zainteresowania podświadomie kierują się na to co nasz nowy lokator lubi najbardziej - sprzęt HD. W pierwszej kolejności duuuże TV. Tego się nie da opanować. Wszędzie dookoła nas same duuuuuże TV i dziwimy się, że tego wcześniej nie zauważyliśmy. Gdy w otoczeniu takich TV głęboko spojrzymy w oczy swojej Wybrance widać, że jej podobne myśli przychodzą do głowy co i nam. Wspólnota celu staje się faktem. Ta karteczka z ceną, na którą dotychczas nie zwracaliśmy uwagę trochę nas martwi, ale co tam.... . Znów wszyscy się cieszą, dziwiąc się, że tego starego grata tak długo się tolerowało. Nawet nasi sąsiedzi nie ukrywają swojej zazdrości, że nie mają tak harmonijnie do siebie pasującego sprzętu jak nasze kochane AVCHD i to nowe Megapikselowe cudeńko, na którym nie tylko filmy z najmłodszym naszym pokoleniem wyglądają rewelacyjnie, ale także kochane (przez naszą piękniejszą połowę) seriale.
Trochę się zagalopowałem, przecież wyraźnie pisałeś, że jesze długo umeblowanie pokoju nie będzie podlegać zmianie. Jesteś twrdym facetem i zapewne uda ci się zwalczyć tego bakcyla w zarodku, zanim to maleństwo nie zapuści na dobre korzeni. A taki zakorzeniony wirus HD może być groźny i ponoć trudno się go pozbyć, a życie z nim jest bardzo trudne, bo jego apetyt jest niezaspakajalny. Najgorsze jest to, że wirus HD w naszych Paniach źle się czuje i chyba ginie, po zaspokojeniu pierwszego apetytu i kobiety przestają facetów rozumieć. I żadne głębokie spojrzenia w oczy już tego nie zmieniają. Kurcze..o czym ja piszę? No dobra - miało być o menu.
Praktyka uzupełniania swoich programów różnymi dodatkami przez ich producentów, jest dość powszechnie stosowana od dawna, ale oczywiście konkretne przypadki mogące interesować także właścicieli kamer AVCHD są godne odnotowania. W uzupełnieniu więc dodam, ArctSoft (TotalMedia Extreme) też oferuje użytkownikom swoich programów różne Templates. Można je pobrać (i to za free) tu Pinnacle niestety za wszystko każe sobie płacić, co od samego początku mi się nie bardzo podobało (te ich niezliczone klucze, które trzeba było dokupować, aby były dostępne kolejne opcje w programie Studio) i za to daje mu "bana".
 
Do góry