Jaki model i marke kamery HD wybrac

macbuj

New member
Witam, jestem nowy na formu. W tematyce kamer jestem zielony, potrafie rozroznic parametry i funkcje, natomiast zalezy mi na pomocy praktycznej, kto mial , krecil lub ma obeznanie. Mianowicie interesuje sie ponizszymi modelami i nie wiem na ktory sie zdecydowac, glownie zalezy mi na jakosci obrazu... wodotryski typu detekcja usmiechu itp.... nie fascynuja mnie.

Canon HF100
Sony CX105
Sony CX11E
Sony SR10E

Dzieki!!:)
 

Shinzon

New member
Jeżeli jakość obrazu gra rolę to wybierałbym pomiędzy Canon HF100 i Sony CX11 i chyba raczej wybrałbym Canon HF100 ze względu na rewelacyjnie ostry obraz w świetle dziennym, którego jeszcze chyba nikt nie przebił.

Ja mam obecnie Sony SR11 (odpowiednik Sony CX-11, ale z dyskiem twardym). Z SONY jestem związany głównie przez posiadanie sporej ilości dodatków i akcesoriów z poprzednich kamer, które przy przesiadce na innego producenta trzeba kupować od nowa (baterie, karty pamięci, lampy motowane na kamerę itd). :(

Jako pewnien punkt odniesienia (ocena ogólna) można zerknąć na ranking na camcorder.info

http://www.camcorderinfo.com/ratings.php

Jednak każdy musi sam ocenić, co dla niego jest w kamerze najważniejsze bo wszystkie rankingi to w pewnym sensie uśrednienie oczekiwań użytkowników i nie biorą pod uwagę indywidualnych preferencji, które każdy musi sobie sam sprecyzować.
 
Ostatnia edycja:

macbuj

New member
Wlasnie.... w temacie dodatkow... jestem posiadaczem Canona 450D mam juz 2 karty 4GB SDHC ultraII.... wiec prawdopodobnie beda sie nadawaly :)

Jakie sa wogule czasy nagrywania na sony i canon powiedzmy na kartach 8gb w full rozdzielczosci?
 

Shinzon

New member
Można sobie to spróbować też tak policzyć.

SONY CX-11 przy najwyższej jakości nagrywania ma przepustowość 16Mbits na sekundę, dzieląc prze 8 (1 bajt = 8 bitów) to mamy 2MB na sekundę nagrania. Jak mamy kartę 8 GB / 2 MB to daje nam tak licząc w uproszczeniu 4.000 sekund = 66,67 miniut = jakaś godzina nagrania.

Oczywiście trzeba pamiętać, że 1KB = 1024 bajty, 1MB = 1024 KB itd. stąd bardziej dokładne wyliczenia w bajtach mogą dać inne wyniki.

Podsumowując wychodzi, że w SONY CX-11 karta 8GB starczy na około godzinę nagrania w najlepszej jakości.

Dla Canon'a HF100 trzeba sprawdzić jaka jest przepustowość, myślę że podobna, ale już Canon HF11 ma 24Mbit na sekundę, co przy karcie 8GB da tylko jakieś 44 minuty nagrania.
 

macbuj

New member
Obralem juz kkierunek na canona, ale wyczytalem gdzies na forum ze ponoc na kartach pamieci jakosc obrazu nie odpowiada full HD tak jak zapisywany na dyskach, czy to prawda czy mit?

Czy warto doplacac do HF10?

Canon HF 100
Canon HF 10

???
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
macbuj napisał:
Obralem juz kkierunek na canona, ale wyczytalem gdzies na forum ze ponoc na kartach pamieci jakosc obrazu nie odpowiada full HD tak jak zapisywany na dyskach, czy to prawda czy mit?

Czy warto doplacac do HF10?

Canon HF 100
Canon HF 10

???

Nośnik zapisu (karta / dysk twardy) moim zdaniem nie ma nic wspólnego z jakością obrazu. Kamera Sony CX-11 może zapisywać tylko na karty, a jej parametry jeśli chodzi o obraz są identyczne z SR11/SR12, które zapisują na dysk twardy.

Moim zdaniem do HF10 chyba nie warto dopłacać. Z tego co pamiętam to HF10 ma wbudowane 16GB ram pamięci flash, a HF100 nie. Jednak ceny kart SD tak spadają, że nie opłaca się moim zdaniem kupować pamięci wbudowanej. Ponadto ja raz miałem przypadek, że padła mi kart pamięci flash - co znaczy, że nie jest to nośnik w 100% bezpieczny. Co jak padnie pamięć w HF10? Przy HF100 można po prostu kupić nową kartę, a w HF10 to serwis się kłania.

Acha i jeszcze pamięć wbudowana w HF10 ma jakieś określone parametry na moment wprowadzenia do produkcji HF10 (prędkość przesyłania danych itd.). Postęp w kartach pamięci jest na tyle duży, że pewnie będzie można kupić kartę SD o dużo lepszych parametrach niż pamięć wbudowana w kamerę. Wtedy zgrywanie z karty kupionej do HF100 może być dużo szybsze niż zgrywanie z pamięci wbudowanej kamery HF10.

I na koniec dodam, że kartę pamięci można wyjąć z kamery i włożyć do czytnika kart. Ja mam taki uniwersalny czytnik w komputerze do różnych kart. Koszt niewielki, a wkładać można karty z kamery SONY, karty SD z mojego aparatu itd. Super wygoda, szybko i łatwo. Mało tego oprogramowanie do kamery SONY po włożeniu karty do czytnika reaguje tak jak przy podłączeniu przez USB kamery, od razu uruchamia się wczytywanie filmów/zdjęć. A w przypadku pamięci wbudowanej to trzeba niestety podpinać pod komputer kamerę, co jest nie da się ukryć trochę upierdliwe. Używałem do tej pory SONY CX-6 na karty, teraz mam SONY SR11 ... he he i nadal nagrywam w niej na karty (akurat mi kilka kart zostało po CX-6 więc są jak znalazł). I jak coś nagram to wyjmuję kartę z kamery wkładam do czytnika kart i za chwilę mam film na komputrze. A podpinanie kamery SR-11 po kompa to wtykanie kabli, uruchamianie połączenia przez USB, trzeba klikać na ekraniku LCD kamery, aby kamera nawiązała połączenie co jest niewygodne itd. Oczywiście jak pojadę na wakację to dysk twardy w SR11 się bardzo przyda, ale do codziennego nagrywania w domu to tylko karta i szybki zrzut na kompa - taka wygoda jest nie zastąpiona. Stąd też lepiej mieć Canon HF100 i karty niż Canon HF10 i podpinanie kamery z pamięcią wbudowaną do komputera. A przy kartach 4GB i 8GB to można od razu wypalić płytę DVD 4,7GB lub DVD DL 8,5GB w formacie AVCHD (razem z prostym menu) i od ręki nagrania w full HD są zarchiwizowane i można oglądać je na stacjonarnym odtwarzaczu Blu-Ray.

Zobacz sobie jeszcze porównanie jakie wyszukał kolega Ślimak. Będziesz tam miał zestawienie porównawcze między innymi kamer Canon HF10, HF11, HF100 oraz Sony CX-11 no i jeszcze parę innych modeli. Ponadto są porównania jakości obrazu (klatki).

http://www.camcorder-test.com/camcorder-b0794b06af7fccb392dfc9c1d243e581.html

P.S.

Ta kamera Canon HF100 to jest wyjątkowo fajna opcja. Tak się zastanawiam czy sobie jej też nie kupię. Jakby ją gdzieś złapać za 2.000 zł to super sprawa. Ma super obraz w świetle dziennym i oczywiście dodatkowe tryby nagrywania, których nie ma SONY (1920 x 1080/24p, 1440 x 1080/24p, 1920 x 1080/30p, 1440 x 1080/30p).
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
Tutaj testy i opinie dla Canon HF100: http://www.testeo.pl/testy-produktow/canon-hf100-695789.html

i pełen opis na Camcorder.info: http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-Vixia-HF100-Camcorder-Review-35094.htm

Canon_HF100_Vanity_350.gif
 
Ostatnia edycja:

macbuj

New member
Dzieki za testy, sa tam fajne przykladowe nagrania - wygladaja obiecujaco, mysle ze za 2000 tys to tej kamery sie nie dostanie, w cyfrowe.pl mozna ja kupic za niecale 2500. Kamery tej tez bede uzywal na wycieczkach, ale mysle ze powiedzmy 3 karty 8 GB albo 16 GB w zupelnosci starcza.
 

Shinzon

New member
Rzeczywiście poszperałem w necie i Canona HF100 za 2.000 zł raczej się nie dostanie, a jeszcze nie dawno gdzieś widziałem ją za 2.000 zł, ale pewnie jak były po tej cenie to rozeszły się jak ciepłe bułeczki :)
 

NoTes

New member
Shinzon napisał:
Ma super obraz w świetle dziennym i oczywiście dodatkowe tryby nagrywania, których nie ma SONY (1920 x 1080/24p, 1440 x 1080/24p, 1920 x 1080/30p, 1440 x 1080/30p).

O kurtka, aż muszę z ciekawości sprawdzić czy moja europejska wersja coś takiego posiada ;), co nie zmienia faktu, że HF100 to bardzo fajna kamerka jest :mrgreen:.
 

macbuj

New member
Witam!

Wiec zakupilem Canona HF-10, chcialem kupic HF-100. W gre wchodizl zakup na raty,ale w zadnym ze sklepow w ktorych jest promocja raty 0% nie bylo tego modelu (wogule ciezko dostac CANONA - jezeli chodzi o te modele). Kupilem w RTV Euro AGD za 2899 w ratach zero procent - nic niedoplacajac. W sklepie cyfrowe maja Canona HF-100 za okolo 2500 ale jak sie doliczy raty 1% (jest kalkulator) wychodzi w zaleznosci od opcji od cena koncowa 2800 a nawet 3050.

Dopiero zaczne go testowac wiec niedlugo napisze cos o nim, napewno jest estetyczny i dobrze lezy w reku.

Mam pytanie co do pamieci chce kupic sobie jedna 16 gb, jakiej firmy i jaka polecacie, z tego co wyczytalem w instr. canan zapisuje z predkoscia 17 mb/s. Wiekrzosc kart ma zapis 15 a niektorzy pisza ze do 18 mb/s np PQI?
 

NoTes

New member
No to witamy w klubie i gratulacje z dokonania jedynego słusznego zakupu :mrgreen:. Osobiscie życzę przyjemnej i owocnej edukacji. Kartę SDHC najlepiej kupić oczywizda jedynie słusznej, czyli najlepszej firmy :mrgreen: (niekoniecznie Canon :mrgreen:), ale minimum to Class 6.
 

macbuj

New member
Odpalilem programy ktore sa zalaczone na plytach Canona. Z tego co zaobserwowalem to jakas porazka. Chcialem utworzyc plyte dvd, program znalazl filmy na kamerce, kliknalem ikonke write, wybralem opcje plyty dvd...... cos tam pokonvertowal, progres doszedl do 100%, pasek progresu znika i potem cisza...... nic sie nei dzieje tak jakby programik zamieral.... tez takie problemy mieliscie.

Zauwazylem tez cos dziwnego, na odtwarzanym filmie na laptopie w jednym programie tworzy sie takjakby zebra na krawedziach elementow,jak odtwarzam orginalnym programem canona - nie ma tego .. za to takjakby od czasu do czasu pojawiala sie ulamkowa stopklatka?
 
Do góry