Jaki kabelek HDMI 1.3

Marl

New member
Myślę, że mam całkowicie rację odnośnie tego co napisałem. A co do jakości kabli to pomijając najtańsze, sygnał 1080p pójdzie chyba na każdym przy krótkim odcinku. Wiadomo, im dłuższy kabel tym powinien być lepszy. Mam kilka krótkich, w tym Techlinka i jest ok, najdłuższy u mnie - 6m to Supra.
 

HubiiDubii

New member
Kable firmy Supra do tanich nie należą i są to jedne z najlepszych kabli podobnie jak Monster Cable czy Atlony dostepnych na rynku, a czy ma dopisek w nazwie a,b,c czy jeszcze coś innego to mało ważne liczy się jakość materiałów urzytych do produkcji i sposób wykonania:rolleyes:
 

Szol

New member
kupiłem 5 metrów kabla noname hdmi-dvi. Przy podłączaniu poszła iskra i zwaliło lcd 37cali. Wymieniono mi reklamacją i już tego kabla nie podlączam. Szukam markowego. Może to była wina kabla a może trefnego podzespolu tv, w każdym razie jak chcecie ryzykować sprzęt za kilka tysięcy złotych to proszę bardzo.
 

Mike_D

New member
Jeśli podłączałeś dwa nieodłaczone z sieci urządzenia to powodzenia.. Niezależnie od tego czy użyłbyś kabla za 20 czy 2000 zł.. Tak się po prostu nie robi :/
 

robotxx

New member
mam kabel 15m hdmi noname za jakies 25zl , przesyla sygnal z kompa w full hd bez jakichkolwiek problemow

mialem tez krotszy z sklepu na probe ktorego cena wynosila 55zl.....

oczywiscie jakichkolwiek roznic BRAK

powodzenia tym ktorzy kupuja kable po 100zl i mowia ze maja lepsza jakosc obrazu
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Marl napisał:
Ludzie, nie dajcie się zwariować. Kabel w wersji 1.3 ? NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO. Te oznaczenia dotyczą gniazd a nie kabli !!! A dobrze zrobiony kabel da radę z każdą wersją gniazda. Ciekawe, że zanim pojawiły się sprzęty z HDMI 1.3 nikt nie sprzedawał kabli w wersji 1.1 czy 1.2. Pojawiły się gniazda 1.3 i nagle wysyp super kabli 1.3. Marketingowy bełkot na który niektórzy się łapią.
No nie do końca masz rację. A dokładnie to nie masz racji co do technikaliów. Specyfikacja 1.3 przewiduje duuużo większą transmisję danych (rozdzielczość i kodowanie kolorów) niż full HD (1080p). Do tego jeszcze całkiem sporo bitów na dźwięk HD.

Zwykły przewód HDMI bedzie miał za małe pasmo przenoszenia (przepustowość).

Jest to rozwiązanie przyszłościowe, dla monitorów 2560x1600 pixeli + szerszy zakres odtwarzanych barw (10 do 16 bitów na składową koloru, wobec dotychczasowych 8 ).

X.v.Color™ już jest spotykane w konsumenckich kamerach HD, oczywiście ze standardową rozdzielczością (1080).

W kwestii użytkowej, to w dużej mierze masz rację, do połączenia odtwarzacza BD z TV wystarczy "zwykły" przewód HDMI. Lecz jeśli chcesz nim połączyć kompa z monitorem 2560x1600 pixeli może być problem.
 

Mike_D

New member
wiatrak napisał:
Zwykły przewód HDMI bedzie miał za małe pasmo przenoszenia (przepustowość).

Z ciekawości spytam, który parametr kabla decyduje o jego przepustowości? Miedź jest ta sama, grubośc przewodu (rdzenia) też - podobnie jak w przypadu sieci komputerowych, ten sam kabel obsłuzy zarówno Fast jak i Gigabit Ethernet. Nie neguję tego co mówisz - jestem po prosty ciekaw, na zasadzie "człowiek uczy się całe życie" ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Który parametr? A co ja, producent / projektant kabli jestem?

;)

Poza tym, rozbierałeś takie kable, mierzyłeś grubość rdzenia (cokolwiek masz na myśli), mierzyłeś grubość (przekrój) żyły sygnałowej? A może pojemność pomiędzy dwiema żyłami skrętki lub żyłą a ekranem?

Ja nie, i dlatego nie twierdzę że dwa przewody są identyczne.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrętka

"...
Kategorie skrętki wg europejskiej normy EN 50171:
  • klasa A – realizacja usług telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz;
  • klasa B – okablowanie dla aplikacji głosowych i usług terminalowych z pasmem częstotliwości do 4 MHz;
  • klasa C (kategoria 3) – obejmuje typowe techniki sieci LAN wykorzystujące pasmo częstotliwości do 16 MHz
  • klasa D (kategoria 5) – dla szybkich sieci lokalnych, obejmuje aplikacje wykorzystujące pasmo częstotliwości do 100 MHz;
  • klasa E (kategoria 6) – rozszerzenie ISO/IEC11801/TlA wprowadzone w 1999, obejmuje okablowanie, którego wymagania pasma są do częstotliwości 250 MHz (przepustowość rzędu 200 Mb/s). Przewiduje ono implementację Gigabit Ethernetu (4x 250 MHz = 1 GHz) i transmisji ATM 622 Mb/s;
  • klasa F (kategoria 7) – najnowsze rozszerzenie (2002 r.) możliwa jest realizacja aplikacji wykorzystujących pasmo do 600 MHz. Różni się ona od poprzednich klas stosowaniem kabli typu S-STP (każda para w ekranie plus ekran obejmujący cztery pary) łączonych ekranowanymi złączami. Dla tej klasy okablowania jest możliwa realizacja systemów transmisji danych z prędkościami przekraczającymi 1 Gb/s;
  • ..."
Miedź ta sama, ale parametry raczej różne są? ;)

Skrętka ma pasmo od 0,1 MHz (100kHz) do 600 MHz...

Jeden przewód obsłuży zarówno Gigabit jak i 100Mbs Ethernet, ale drugi już tylko 100 Mbs. Możesz do budowy sieci użyć nawet płaskiej taśmy (zapewne tylko na krótkim odcinku), ale powodzenia w osiągnięciu sensownej prędkości transferu... A miedź jest ta sama...

Powyższy cytat dotyczy wprawdzie skrętki komputerowej nie HDMI, ale zasada budowy przewodu jest podobna. Z tą różnicą, że HDMI musi przenosić więcej danych i jego budowa jest dużo bardziej skomplikowana.

Nie chodzi tu o żadne złocenia ani voodoo, jak ktoś mógłby sobie pomyśleć. O paśmie decydują PARAMETRY TECHNICZNE budowy przewodu. A jakie? Dla mnie nie ma znaczenia czy żyła sygnałowa ma 0,3 czy 0,33 mm średnicy, czy ekran napylany jest na folii mylarowej czy teflonowej...

Ważne by kabelek robił to co do niego należy. Ja osobiście używam 5m DVI-HDMI za 20 PLN i działa... Ale nie twierdzę że nie ma różnic TECHNICZNYCH w budowie przewodów... :)
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
nie chcialbym tu polemizowac z danymi bo fachowcem nie jestem ale nasuwa mi sie pytanie-
czy jest mozliwe ze od momentu wprowdzenia HDMI ustalono dla niego parametry na tyle wysokie ze uwzglednialy one "na zapas" potrzeby jakie pojawia sie w przyszlosci dzieki nowej technologi?!
przytoczony przez ciebie podzial zlaczek komputerowych (czyli branza rozwijajaca sie blyskawicznie) konczy sie na roku 2002 ?! w technologi komputerowej to chyba raczej lata swietlne temu..?!
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
No właśnie nie, dlatego są różne wersje HDMI.

Za kilka lat pewnie wymyślą standard "Quad HD" 4000x1900 pixeli albo inne co, i będzie HDMI 1.4d... ;)

Co do skrętki, ostatnia kategoria jest z 2002 roku, ale przecież Gigabit (czyli przedostatnia) dopiero od niedawna się przebija na rynek...

Ale czy musimy sobie tym zaprzątać główkę? Nie sądzę... Jeśli ów przykładowy 4HD wejdzie na rynek, to i tak konieczna będzie wymiana sprzętu (odtwarzaczy i wyświetlaczy). Przy tej okazji można zmienić i kabelek. Pewnie na Display Port, a nie HDMI... ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Pytanie do wróżki. ;)

Poza tym za kilka lat może w końcu upowszechni się bezprzewodowy standard transmisji?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
wiatrak napisał:
Pytanie do wróżki. ;)

hahahah .... no fakt....;)
gdybysmy tu mieli na forum jakiegos super fachowca to moze by nam cos madrego jescze na temat kabli powiedzial...?!
no coz ale oboje wiemy jak jest.....( rozne pierdoly probowano mi tu juz wmowic...:D)
wiec przyjme twoja odpowiedz jako ostateczna....;)
 

Mike_D

New member
wiatrak napisał:
Poza tym, rozbierałeś takie kable, mierzyłeś grubość rdzenia (cokolwiek masz na myśli), mierzyłeś grubość (przekrój) żyły sygnałowej? A może pojemność pomiędzy dwiema żyłami skrętki lub żyłą a ekranem?

Ja nie, i dlatego nie twierdzę że dwa przewody są identyczne.
Oparłem się na informacji z wiki - "HDMI devices are manufactured to adhere to various versions of the specification, where each version is given a number such as 1.0, 1.2, or 1.3a.[15] Each subsequent version of the specification uses the same kind of cable but increases the bandwidth and/or capabilities of what can be transmitted over the cable"

Pożna polemizować czy "type" oznacza tu że to ten sam kabel czy tez kabel według tej samej specyfikacji - ale to nie o to tu chodzi.

I dalej - z góry przepraszam za nadmierną ilość tekstu w przypisie - w skrócie - wedłyg specyfikacji HDMI istnieją tylko dwa rodzaje rodzaje kabli - typ I i II, przy czym typ II może przenosić pełną listę informacji określanych przez specyfikację interfejsu 1.3a na odległość powyżej 5 m, typ I może robić to samo do 5 m. I jak dla mnie, to w kwestii kabli to wszystko co można powiedzieć - niestety, nikt chyba nie sprzedaje kabli z oznaczeniem ich typu - stąd zapewne pojawiające się na forum problemy o problemach z działaniem długich kabli. Teoretycznie (a obawiam się tez że praktycznie) można kupić kabel "1.3" który będzie działał tylko do 5 m.. Generalnie, nie ma czegoś takiego jak kabel 1.1, 1.2, 1.3 - są tylko pierwszej i drugiej kategorii :)


W kwestii ethernetu - przyznaję Ci rację, kiepski przykład ;).

To reduce the confusion about which cables support which video formats, HDMI 1.3 defines two categories of cables: Category 1 certified cables, which have been tested at 74.5 MHz (1080i/720p), and Category 2 certified cables, which have been tested at 340 MHz (1600p).[57] Category 1 HDMI cables are to be marketed as "Standard" HDMI cables, and Category 2 HDMI cables are to be marketed as "High-Speed" HDMI cables.[1] This labeling guideline for HDMI cables went into effect on October 17, 2008.[58][59] Category 1 and 2 cables can either meet the required parameter specifications for inter-pair skew, far-end crosstalk, attenuation, and differential impedance or they can meet the required non-equalized/equalized eye diagram requirements.[57] A cable of about 5 meters (16 ft) can be manufactured to Category 1 specifications easily and inexpensively by using 28 AWG (0.081 mm²) conductors.[56] With better quality construction and materials, including 24 AWG (0.205 mm²) conductors, an HDMI cable can reach lengths of up to 15 meters (49 ft).[56] The HDMI website has stated that many HDMI cables under 5 meters of length that were made before the HDMI 1.3 specification can work as a Category 2 cable but cautions that only Category 2 tested cables are guaranteed to work
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
mysle ze te informacje wiele wyjasniaja, do 5 m wszystko powinno byc dobre powyzej tej dlugosci przy wyborze przewodu moze nam jedynie powiedziec cos cena no i ...wrozka ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Eee tam, nie wnikać za bardzo, to i wróżki nie potrzeba... ;)

Ja osobiście jeśli chodzi o HDMI zawsze polecam lekturę u źródeł:

http://www.hdmi.org/learningcenter/kb.aspx?c=4
gdzie z rozwijanej listy (Category: ) można wybrać interesujący nas zakres FAQ o HDMI...

A także tutaj:
http://www.audioholics.com/education/cables/long-hdmi-cable-bench-tests
http://www.audioholics.com/education/cables/whats-the-matter-with-hdmi

I mój ulubiony cytat:
"HDMI, as we've pointed out elsewhere, is a format which was designed primarily to serve the interests of the content-provider industries, not to serve the interests of the consumer. The result is a mess, and in particular, the signal is quite hard to route and switch, cable assemblies are unnecessarily complicated, and distance runs are chancy."

:)
 
Ostatnia edycja:
Do góry