jaki kabel coaxial audio?

dorianmk

New member
Witam, pytanie dotyczy wspomnianego kabla.Podłączyłem dvd410k pioneer z ampli 920 pioneer kompononentem plus kabel audio coaxial.Poprzednio miałem hdmi z dvd do amli i z ampli na tv dźwięk z kef C-7 super. Zmian dokonałem by 1.sterować pilotem od amli również dvd, poprzednio by sterować musiałem przeskakiwać z wejścia hdmi na dvd(do którego zakodowałem pilota)2. Drugi powód to projektor tylko z komponentem więc tylko kompononent może wejść z dvd do amli by na wyjściu komponent z ampli dać sygnał do projektora.
Jaki użyć coaxial teraz mam za 13zł by dźwięk był tak dobry jak przez hdmi? Czy trzeba są jakieś dobre kable do 100zł?bo do 1000zł to parę się znajdzie.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Najtańszy sensowny kabel to może być Techlink robią fajne przewody w uczciwych cenach w 100zł zmieścisz się swobodnie,jeżeli nie masz nic przeciwko używanym poszukaj na serwisach aukcyjnych ,ostatnio widziałem Ixosa za 45zł (tylko że 0,5m) a to już jest firma z górnej półki
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ale myślisz że zmieniając kabel cyfrowy coaxial na droższy poprawisz tym samym dźwięk? Kabel cyfrowy to kabel cyfrowy, róznią się jedynie firmą czy jakością wykonania. To nie kable analogowe, żeby była jakaś różnica w dźwięku. Chociaż i z kablami analogowymi, to niejeden temat na dyskusję. Jeżeli na tym kablu co masz jest dźwięk bez żadnych zgrzytów, to zmiana i wywalenie 100zł jest zupełnie nieuzasadnione. Zarówno coaxial, optyk czy HDMI to kable cyfrowe, z tą różnicą że po HDMI prześlesz dźwięk HD czy obraz 3D, innej jakości w dźwięku między nimi nie uświadczysz.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Krzysiek powiem tak - kable(ich brzmienie) zawsze wywoływały pewne emocje ,dla przykładu przewody XLO prywatnie używa władca Brunei i książę Arabii Saudyjskiej oraz Steven Spielberg .Przewody Transparent Audio wykorzystują w swoich studiach Scott Hull z Masterdisk New York oraz Bob Ludwig z Gateway Mastering i też można zadać pytanie dlaczego te przewody a nie innego producenta ,czy brzmienie tych przewodów jest na tyle poprawne, że używa się ich przy masteringu płyt ?
Wielu audiofilii , ekspertów twierdzi, że w przypadku łączy cyfrowych różnice są bardziej wyraźne niż w przypadku połączeń analogowych
Temat wszelkiego rodzaju "ulepszaczy" i ich ewentualnego wpływu na dźwięk to istna rzeka,np. niektórzy melomani twierdzą ,że jednego dnia słucha im się muzyki lepiej ,a innego gorzej ,winę ponosi klimat ,co zrobić ? ano go poprawić ,więc zaczęto używać jonizatorów powietrza .Z fizycznego punktu ma to sens ,bowiem to powietrze jest nośnikiem dźwięku - jego stan może mieć wpływ na jakość dźwięku, obecność elektroniki w pomieszczaniu powoduje, że powietrze ma nienaturalną charakterystykę jonizator wzbogaca je elektronami .Urządzenie polecane dla osób z dolegliwościami astmy i gruźlicy wywołało lawinę komentarzy, oczywiście wiele osób powątpiewa aby używanie jonizatora przyczyniło się do poprawy dźwięku
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Krzysiek powiem tak - kable(ich brzmienie) zawsze wywoływały pewne emocje ,dla przykładu przewody XLO prywatnie używa władca Brunei i książę Arabii Saudyjskiej oraz Steven Spielberg .Przewody Transparent Audio wykorzystują w swoich studiach Scott Hull z Masterdisk New York oraz Bob Ludwig z Gateway Mastering i też można zadać pytanie dlaczego te przewody a nie innego producenta ,czy brzmienie tych przewodów jest na tyle poprawne, że używa się ich przy masteringu płyt ?
Wielu audiofilii , ekspertów twierdzi, że w przypadku łączy cyfrowych różnice są bardziej wyraźne niż w przypadku połączeń analogowych
Temat wszelkiego rodzaju "ulepszaczy" i ich ewentualnego wpływu na dźwięk to istna rzeka,np. niektórzy melomani twierdzą ,że jednego dnia słucha im się muzyki lepiej ,a innego gorzej ,winę ponosi klimat ,co zrobić ? ano go poprawić ,więc zaczęto używać jonizatorów powietrza .Z fizycznego punktu ma to sens ,bowiem to powietrze jest nośnikiem dźwięku - jego stan może mieć wpływ na jakość dźwięku, obecność elektroniki w pomieszczaniu powoduje, że powietrze ma nienaturalną charakterystykę jonizator wzbogaca je elektronami .Urządzenie polecane dla osób z dolegliwościami astmy i gruźlicy wywołało lawinę komentarzy, oczywiście wiele osób powątpiewa aby używanie jonizatora przyczyniło się do poprawy dźwięku

przemko77 ale teraz to juz wkraczamy w strefę "Audiofili- debili". Przecież taki książę Arabii czy władca Brunei nie kupią sobie kabli za 10zł, pomimo że może grają podobnie jak te drogie, bo to w ich wypadku nie wypada. Po drugie to podejrzewam że mają sprzęt za taką kasę, do której nawet my wszyscy na forum razem wzięci się nie zbliżymy, więc nijak ma się porównanie do Naszych budżetowych zestawów. Dobrze wiesz że takie snoby to kupują drogie rzeczy na pokaz i dla szpanu, niekoniecznie się na tym znając. Ma kase i musi kupić to co najdroższe. Gdybyśmy mieli w ten sposób patrzeć to i listwy zasilające trzeba by było wymienić, może posrebrzane gniazdka prądowe pozakładać, bo pewnie też lepiej przewodzą, no i jak byśmy chcieli puścić bąka to też by trzeba było wstrzymać, bo powietrze wtedy zwiększy swoją gestość i muzyka może być już gorzej odbierana:) i mnóstwo innych bzdur. Mówimy teraz o takim audiofilskim voodoo. Jestem pewien, że gdybym Ci podłączył budżetowe kino domowe coaxialem za 20-30zł, a później takim za 100zł, nie usłyszałbyś żadnej różnicy.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Krzysiek to nie tak - wspomniane kable XLO wcale nie są najdroższe ,znam droższe przewody wiec wybór księcia z Arabii mógłby paść na inne kable ,podobnie w przypadku kabli Transparent, obecnie firma nie jest zbytnio popularna podobnie jak np.MIT(ktróra w przeszłości oferowała najdroższy interkonekt MIT Shogun za 56.000zł) ,a jednak przy wyposażeniu studia nagraniowego wybór padł na te przewody ,nie wiem czym było to podyktowane
Innym przykładem jest płyta "The Dark Side of The Moon" Pink Floyd - głównym inżynierem dźwięku tego krążka był Alan Parsons ( w przeszłości muzyk duetu Alan Parsons Project ,a później szef EMI ) do realizacji wykorzystał głośniki B&W ,też można zadać pytanie dlaczego te kolumny a nie np.KEF ,które są wykorzystywane w zdecydowanej większości przypadków

Tak jak w każdej dziedzinie życia należy zachować umiar ,osobiście jestem zwolennikiem technologii kablowej ,ale w rozsądnych granicach ,na codzień używam kabli Monitor Audio za 30zł metr i dźwięk sprawia mi radość ,też można się zastanowić czy gdybym wymienił te przewody na szczytowe w ofercie za 200zł/metr czy uzyskałbym poprawę ,a jeżeli tak to czy byłaby adekwatna do zainwestowanej kwoty ? .Osobiście wątpię aby w tym przypadku nastąpił przełom ,zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wymiana kolumn na Audio Physic , które w moim przypadku będą zakupem docelowym
Tutaj chodzi o zakup kabla za 100zł nikt nie sugeruje drogich przewodów ,uważam że używany Ixos za 45 zł nie jest drogi i jest w zasięgu każdego melomana ,a czy jest lepszy od kabla powiedzmy za 19zł ?...no cóż na to pytanie każdy powinien sobie sam odpowiedzieć, i w jaki sposób można wykorzystać zaoszczędzone 26zł
 

dorianmk

New member
Różnica jest i to znacząca przez hdmi dźwiek jest głośniejszy poszczególne instrumenty bardziej oddzielone i brzmienie jest sceniczne.Przez tan coaxial dźwięk jakby przytłumiony, brak czystości jest dużo gorzej. Dzwoniłem wczoraj do salonu gdzie kupowałem głośniki i mówili że powinno być nawet lepiej niż przez hdmi i wiele osób przesiada sie na coaxial. Jeśli będę miał lepszy kabel podzielę się wrażeniami. Chodzi tylko o to by dorównał hdmi bo po nim dźwiek mnie satysfakcjonuje(hdmi z biedronki za 15zł)
 

dorianmk

New member
Zakupiłem kabel dzięki przemko77 kabel inox silver plated za 100zł na allegro.
Jest znaczna poprawa wczoraj podpiąłem i chyba lepiej niż przez hdmi, a o niebo lepiej od tego kabla za13zł.Przez pure direct dźwiek ciepły szczegółowy z dobrym basem charakterystycznym dla kefa. W ustawieniu stereo i tone0 bas0 treble0 chyba troszkę głośniej i wyraziście przez hdmi,ale przez coaxial bardziej naturalnie,też czysto. Sam nie wiem jak tą różnicę opisać. Teraz będę słuchał przez coaxial w ustawieniu pure direct bo wtedy gra najlepiej. Był u mnie kumpel miłośnik jazzu skandynawskiego i po jednym kawałku gdy przełączałm z coaxial na hdmi dostrzegł różnice na korzyść coaxial.Gdy podpiąłem ten kabel za 13zł sprzęt zagrał wyraźnie gorzej. Jednak przy hdmi cena kabla ma chyba mniejsze znaczenie.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czyli coxial za 100zl zagral lepiej jak coxial za 13zl, dobrze zrozumialem? Nie chodzi mi o porownanie hdmi.
 

dorianmk

New member
Tak o wiele lepiej. Ten za 100zł nowy kosztował 350. Mniejsza o kwoty różnica jest powalająca i nawet głuchy by usłyszał róznicę.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tak o wiele lepiej. Ten za 100zł nowy kosztował 350. Mniejsza o kwoty różnica jest powalająca i nawet głuchy by usłyszał róznicę.

Przerażacie mnie Panowie:) Jak już ludzie słyszą poprawę dźwięku na kablach cyfrowych, to ja odpadam. Ja mam ze 4 różne kable HDMI i żadnej różnicy, ani na + ani na -, pomiędzy nimi nie słyszę. Podobnie jak po optyku. Wcześniej DVD miałem podłączone optykiem, a teraz HDMI. Coś mi się zdaje że autosugestia wzięła górę?:) Chyba że wcześniejsze kable miały tak lichą budowę, że występowały jakieś zakłócenia, ale nie znam się czy to możliwe w przypadku cyfrowych?
 
Do góry