Jaki ekran do Epsona TW-3200

Stanleytli

New member
Jaki ekran opuszczany kupic do tego projektora.
Sciany ciemny braz-mat, ciemne meble i podloga, do ogladania wieczorami przy zaciemnieniu.
Odleglosc ogladania ok. 4,0m.
Czy ktos polecilby cos z ebay.ie lub ebay.co.uk lub amazon.co.uk lub amazon.de
lub jakis sklep internetowy ktory wysyla do Irlandii.
Pozdrawiam
 

marek_kapsa

New member
dołączam się do pytania również planuje zakup tego projektora, bede oglądał z odległości 3,5-4m Jakiej wielkości obraz najlepiej ustawić przy tym projektorze.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Z różnych powodów należy przyjąć maksymalną przekątną 100" przy odległości oglądania 4 m.

Po pierwsze odpowiada to optymalnej odległości dla rozdzielczości 1080p, czyli 1.8Xszer. ekranu.

Po drugie Epson to LCD, więc z mniejszego dystansu (rzędu 1.5Xszer.) może być widoczna siatka pikseli, stracimy spójność, gładkość obrazu.

Po trzecie TW3200 jest projektorem umiarkowanie jasnym (max. 550 lm w trybach kinowych, 6500K przy największym zoomie, czyli 100" z odl. 3 m). Przy średnim zoomie jasność spadnie prawie o 20 %, również z czasem jasność lampy zacznie spadać. Oczywiście Epson TW3200 ma tryby wysokiej jasności, ale dzieje się to kosztem naturalności, wierności obrazu - mogą się przydać, żeby obejrzeć mecz w większym gronie.

W przypadku powierzchni gain 0.8 na ekranie 100" osiągniemy jasność maksymalną ok. 15 ft-L, czyli zgodnie z zaleceniami. Mając dobrze przygotowane, ciemne pomieszczenie użyłbym chyba ekranu "białego" gain 1.0+. Wówczas mamy pewien zapas jasności ewentualnie na większy ekran, instalację na tylnej ścianie (zoom bliżej środka zakresu).

Pozdrawiam.
 

Lara.

New member
Hmmm U mnie będzie ok 4 metrów do ekranu a myślę o przekatnej 104. (AVTEK CINEMA ELEKTRIC 240, PROJEKTOR sANYO Z800) i teraz sie zastanawiam czy to bedzie wspołgrało, czy ekran nie bedzie za duzy i za ciemny - Mat Grey??
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Ekran 104"(szer. 230cm) cale można spokojnie oglądać z odległości 4 m, chociaż może lepszy byłby 100".

Natomiast obraz z projektora Sanyo Z800 na ekranie MattGrey 104" będzie zdecydowanie zbyt ciemny, niemal dwukrotnie, czyli rozmiar ekranu trzeba by zmniejszyć do zaledwie...80".
Oczywiście mówię o pracy w trybie Kino (Cinema) przy kalibracji do powszechnie uznanych standardów wideo, co zapewnia najlepszy, najbardziej naturalny obraz.

Trzeba chyba szukać projektorów jaśniejszych.
 

Lara.

New member
Skoro tak to poszukam raczej ekranu Mat White. Poprzednio przy tej samej jasnoci projektora byl w porzadku wieć nie bedę kombinować.
 

Stanleytli

New member
Czy ktos probowal wymienic tkanine projekcyjna w ekranie elektrycznym (chinskie PCV na cos lepszego, np. tkanine z Prodart Vision).
Czy da rade jakos we wlasnym zakresie dorobic napinacze?
 

meszrum

Member
posiadam EH-TW3200 od listopada. odległość projektora od ekranu 4.5m, szerokość ekranu 286cm.

wypróbowałem:
- ekrany projekcyjne adeo;
- farbę ScreenGoo;
- farbę lateksową w odcieniach neutralnej szarości [R=G=B].

zdecydowanie najlepszy efekt daje w moim przypadku farba lateksowa dobrej jakości położona na idealnie równą ścianę [pomalowaną 3-4 razy].

do tego projektora najbardziej będzie się nadawać szary ekran. jeżeli pokój nie jest dedykowany do projekcji [czyli nie jest cały czarny / w ciemnych kolorach], to sugerowałbym użycie szarości na poziomie N8.5 w skali Munsell'a. tutaj jednak uwaga, że szarości nie tworzymy poprzez dodanie pigmentu czarnego do białej farby, gdyż wówczas wyjdzie nam coś co wpada w szarobłękit, co z kolei popsuje cały balans barw.

ażeby uzyskać szary neutralny [czyli R=G=B] należy skorzystać z ze strony easyrgb.com, na której dostępny jest kalkulator przeliczający składowe RGB na popularne kolory dostępne na rynku. N8.5 to wartość 215/215/215 - osobiście zdecydowałem się na Caparol 3D System - kolor Grau55 na Samtex'ie 3 [pełen mat]. Grau55 jest bardzo zbliżony do neutralnej N8.5, gdyż jego składowe to RGB = 213.12 213.16 211.52 przy Delta E* = 1.11.
ekran koniecznie bez czarnej ramki, która skutecznie pozbawia obraz kontrastu.
przy zastosowaniu tej szarości balans [równowaga] kolorów pozostała taka sama jak w przypadku bieli. poprawił się za to bardzo wyraźnie kontrast i poziom czerni.

polecam ten wątek dla osób chcących zbudować swój własny ekran: Beginner's Guide To Simple DIY Painted Screens - Page 2 - AVS Forum .

odważni mogą spróbować N8 [202/202/202].
 

sonal

New member
ekran koniecznie bez czarnej ramki, która skutecznie pozbawia obraz kontrastu.

ciekawe rzeczy piszesz :mrgreen:
to zdumiewające że przez tak długi czas producentom ekranów udawało się wyciągać dodatkową kasę od klientów właśnie za owe czarne ramki
po twoim poście wielu przejrzy na oczy :cool:
 

meszrum

Member
ciekawe rzeczy piszesz :mrgreen:
to zdumiewające że przez tak długi czas producentom ekranów udawało się wyciągać dodatkową kasę od klientów właśnie za owe czarne ramki
po twoim poście wielu przejrzy na oczy :cool:

ależ to są moje subiektywne odczucia.
jeżeli Twoje oczy widzą idealną czerń wokół ekranu [i podświadomie skupiają na niej uwagę tworząc w ten sposób wzorzec czerni], to czerń na ekranie stanie się szara dla oka.
zrób kilka testów, a zobaczysz o czym piszę - nie jestem osamotniony w swoich herezjach... miłośnicy kontrastu zza oceanu dostrzegli to kilka lat temu.

czarna ramka była dodawana początkowo by wygładzić brzegi ekranu z analogowych farfocli. obecnie stosując źródła cyfrowe tego problemu już nie ma.

poza tym, chyba warto wybrać coś nam odpowiada i z czego jesteśmy zadowoleni, aniżeli kupić coś, co oferuje sprzedawca/firma/łotewa tylko dlatego, że takie coś z samej definicji ma zaspakajać nasze oczekiwania. nieprawdaż?
 
Ostatnia edycja:

sonal

New member
jak dla mnie podstawowy walor czarnej obwódki polega na tym, że skutecznie odcina ona wyświetlany obraz od najbliższego otoczenia
 

Garfild

New member
Witam,
Chcę kupić do tego projektora ten ekran:
EKRAN DO PROJEKTORA 265x150 16:9 GreyHD +PAS+RAMKI
(linku do allegro nie mogę wrzucić niestety)

Mam odległość od siedzenia i projektora 3,5m, ale wychodzi z obliczeń, że obraz pokryje cały ekran. Będę chciał mieć lepszy obraz, to zmienię zooma i po kłopocie. Skoro ramka jeszcze przeszkadza, to tym bardziej.

Dobrze myślę i czy ten ekran jest OK?

dziękuję za pomoc i jeszcze raz Witam, bo to mój pierwszy post na Waszym forum.
Garfild
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Ten 119" ekran Kraftmanna "wygląda dobrze", a przede wszystkim, wg producenta, materiał projekcyjny jest produkowany przez znaną amerykańską firmę DaLite w odróżnieniu od innych tanich ekranów No Name. Dodatkowo można go chyba zobaczyć osobiście w sklepie w Warszawie i sprawdzić, jak wygląda po rozwinięciu, a nie tylko na zdjęciach.

Jednak przy odległości 3.5 m będzie już za duży, może pojawić się widoczna siatka pikseli - pod tym względem lepsze są projektory DLP i D-ILA - piksele są słabo widoczne nawet z bliska.
Obraz na ekranie GrayHD będzie też wyraźnie za ciemny, w trybie kinowym NATURAL około 10-11 ft-L, lepszy byłby jednak White. Wybrałbym raczej mniejszego Kraftmanna 106" MattWhiteHD.

Nie bardzo rozumiem, co chcesz regulować zoomem, zmniejszać obraz??? Projektor należy zainstalować raz, wyregulować obraz i nie dotykać - poza czyszczeniem filtra.

Pozdrawiam.
 

skalmen

New member
Witam!

Ten 119" ekran Kraftmanna "wygląda dobrze", a przede wszystkim, wg producenta, materiał projekcyjny jest produkowany przez znaną amerykańską firmę DaLite w odróżnieniu od innych tanich ekranów No Name. Dodatkowo można go chyba zobaczyć osobiście w sklepie w Warszawie i sprawdzić, jak wygląda po rozwinięciu, a nie tylko na zdjęciach.

Jednak przy odległości 3.5 m będzie już za duży, może pojawić się widoczna siatka pikseli - pod tym względem lepsze są projektory DLP i D-ILA - piksele są słabo widoczne nawet z bliska.
Obraz na ekranie GrayHD będzie też wyraźnie za ciemny, w trybie kinowym NATURAL około 10-11 ft-L, lepszy byłby jednak White. Wybrałbym raczej mniejszego Kraftmanna 106" MattWhiteHD.

Nie bardzo rozumiem, co chcesz regulować zoomem, zmniejszać obraz??? Projektor należy zainstalować raz, wyregulować obraz i nie dotykać - poza czyszczeniem filtra.

Pozdrawiam.

Zgadzam się z kolega Alkorem że 119 moze byc troszke dużo z 3,5 metra, celowłabym w 1 rozmiar mniejszy, przy fullhd nie bedzie widac zadnej siatki pixeli z 3,5 metra jednakze, to samo jesli chodzi o materiał mat grey spisze sie doskonale tym bardziej że epson jest bardzo jasnym projektorem -2000 ansi ,a poza tym podciagniesz nim czern która nie jest najlepsza w tym projektorze.
pozdrawiam
 

xtc

New member
Ostatnia edycja:
Do góry