Jaki blu ray do 3D ?

wrobon_wawa

New member
Witam wszystkich. jestem lekko zdezorientowany gdyz chodzac po roznych tematach o tv 3d to czy by obejrzec film w dobrej jakosci potrzebuje blu ray 3d czy wystarczy tylko ps3 ktory posida normalny blu ray. czy jest jakas roznica miedzy nimi?
 

Antałek

New member
Problem w tym, że odtwarzacz musi być typu 3D, który prawidłowo odczyta i zdekoduje obraz 3D. W przeciwnym przypadku będzie tylko odtwarzane 2D. To tak jak ze stereo, odtworzysz na mono ale aby mieć stereo to musisz mieć odtwarzacz stereo, który odczyta dwie ścieżki a nie jedną i wmacniacz stereo aby dźwięk prawidłowo odtworzyć na dwóch kolumnach.
Ja mam TV Panasonic i kupiłem do tego odtwarzacz full 3D także firmy Panasonic. Taki zestaw razem dobrze współpracuje i nie wymaga żadnej regulacji (co prawda Panasonic nie ma najtańszych odtwarzaczy, sa tańsze iinnych firm i równie dobre).
W przypadku 3D każda firma produkująca telewizory prawidłowo odczyta 3D ale ma inny sposób kodowania sygnału 3D i inny system odtwarzania na telewizorze (patenty) i inne okulary i inne kody do sterowania okularami 3D. Czyli chodzi o to aby TV właściwie "zrozumiał" co mówi do niego otwarzacz w trakcie dekodowania sygnału 3D i właściwie sterował okularami. A okulary muszą zrozumieć co telewizor "do nich mówi". I to co trzeba pokazać.
 
Ostatnia edycja:

jbravo

New member
przyłączam się do pytania -też szukam właśnie blu-raya 3d. Mam Panasonica 42VT20 i chciałbym kupic coś co bardzo dobrze radzi sobie z plikami mkv, bo na moim TV jeszcze żadnego nie udało mi się odtworzyć (ani z pena, ani przez DLNA, ani z zewnętrznego dysku :( Nie musze chyba koniecznie kupować Panasonica żeby oglądać filmy 3d?
 

wrx

New member
Bez reklam
Problem w tym, że odtwarzacz musi być typu 3D, który prawidłowo odczyta i zdekoduje obraz 3D. W przeciwnym przypadku będzie tylko odtwarzane 2D. To tak jak ze stereo, odtworzysz na mono ale aby mieć stereo to musisz mieć odtwarzacz stereo, który odczyta dwie ścieżki a nie jedną i wmacniacz stereo aby dźwięk prawidłowo odtworzyć na dwóch kolumnach.
Ja mam TV Panasonic i kupiłem do tego odtwarzacz full 3D także firmy Panasonic. Taki zestaw razem dobrze współpracuje i nie wymaga żadnej regulacji (co prawda Panasonic nie ma najtańszych odtwarzaczy, sa tańsze iinnych firm i równie dobre).
W przypadku 3D każda firma produkująca telewizory prawidłowo odczyta 3D ale ma inny sposób kodowania sygnału 3D i inny system odtwarzania na telewizorze (patenty) i inne okulary i inne kody do sterowania okularami 3D. Czyli chodzi o to aby TV właściwie "zrozumiał" co mówi do niego otwarzacz w trakcie dekodowania sygnału 3D i właściwie sterował okularami. A okulary muszą zrozumieć co telewizor "do nich mówi". I to co trzeba pokazać.
Nie wiem, czy dobrze zrozumialem Twoja wypowiedz, ale probujesz powiedziec, ze ten sam material wyswietlony z PS3, moze wygladac inaczej niz z Panasonic BR, bo Panasonic TV go inaczej odczyta?
Przypuszczam, ze watpie, ale niech ktos madrzejszy rzuci jakies swiatlo, a Pan Kiki, w innym watku uzasadni swoj wybor odtwarzacza BD3D (prosze:eek:k:).
 

Antałek

New member
Nie wiem, czy dobrze zrozumialem Twoja wypowiedz, ale probujesz powiedziec, ze ten sam material wyswietlony z PS3, moze wygladac inaczej niz z Panasonic BR, bo Panasonic TV go inaczej odczyta?
Przypuszczam, ze watpie, ale niech ktos madrzejszy rzuci jakies swiatlo, a Pan Kiki, w innym watku uzasadni swoj wybor odtwarzacza BD3D (prosze:eek:k:).
Odpowiedź jest prosta.
Każdy odtwarzacz Blu-ray odtworzy każdy materiał nagrany na płycie blu-ray także materiał nagrany w formacie 3D.
Tyle że jeżeli nie masz odtwarzacza Blu-ray odtwarzającego format 3D to uzyskasz z płyty 3D obraz tylko w formacie 2D.

Wynika to stąd, że format 3D ma zapisane obok sygnału 2D także dodatkowe informacje dotyczące przestrzennego obrazu 3D. Te informacje może odczytać tylko odtwarzacz odtwarzający obraz 3D. Chodzi o to że konstrukcja musi być inna. W takim odtwarzaczu 3D musisz mieć nieco silniejszy procesor i napewno inne oprogramowanie. Być może do PS3 da się wgrać nowe oprogramowanie co może odtworzyć obraz 3D (nie wiem ale coś na ten temat zdaje się że słyszałem - aczkolwiek informacja nie potwierdzona).
Zatem obraz 3D uzyskasz tylko jak masz odtwarzacz odtwarzający format 3D. Firma nie ma znaczenia liczą się funkcje.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Antałek;655408 napisał:
Odpowiedź jest prosta.
Każdy odtwarzacz Blu-ray odtworzy każdy materiał nagrany na płycie blu-ray także materiał nagrany w formacie 3D.
Tyle że jeżeli nie masz odtwarzacza Blu-ray odtwarzającego format 3D to uzyskasz z płyty 3D obraz tylko w formacie 2D.

Wynika to stąd, że format 3D ma zapisane obok sygnału 2D także dodatkowe informacje dotyczące przestrzennego obrazu 3D. Te informacje może odczytać tylko odtwarzacz odtwarzający obraz 3D. Chodzi o to że konstrukcja musi być inna. W takim odtwarzaczu 3D musisz mieć nieco silniejszy procesor i napewno inne oprogramowanie. Być może do PS3 da się wgrać nowe oprogramowanie co może odtworzyć obraz 3D (nie wiem ale coś na ten temat zdaje się że słyszałem - aczkolwiek informacja nie potwierdzona).
Zatem obraz 3D uzyskasz tylko jak masz odtwarzacz odtwarzający format 3D. Firma nie ma znaczenia liczą się funkcje.

Film BD3D odtworzy tylko player BD3D i żadna konwersja do 2D magicznie się nie wykona!
Film BD2D odtworzy każdy player 2D.
Większość filmów 3D sprzedawana jest w komplecie z płytka 2D... ale nie wszystkie. Radzę sprawdzać i nie liczyć na cuda i konwersje - player 2D wyświetli komunikat o niemożności odtworzenia materiału 3D - patrz np. najnowszy "Tron".
 

Antałek

New member
Film BD3D odtworzy tylko player BD3D i żadna konwersja do 2D magicznie się nie wykona!
Film BD2D odtworzy każdy player 2D.
Większość filmów 3D sprzedawana jest w komplecie z płytka 2D... ale nie wszystkie. Radzę sprawdzać i nie liczyć na cuda i konwersje - player 2D wyświetli komunikat o niemożności odtworzenia materiału 3D - patrz np. najnowszy "Tron".

Owszem może i masz rację ale system blu-ray 3D polega na czym innym. Konwersja jest zbędna bo odtwarzacz do materiału wyjściowego dodaje drugą ścieżkę w 3D w oparciu o 2D. Zamieszczam tekst z CHIP.pl w tej sprawie i wychodzi że jednak może ja mam rację. Nie wiem ja nie sprawdzałem bo mam odtwarzacz full 3D i nie mogę sprawdzić. Ale na HDforum ludzie to potwierdzali.

Kodowanie filmów 3D na Blu-ray

Filmy trójwymiarowe, które ostatnio robią furorę w kinach, można oglądać też w salonie na odtwarzaczu Blu-Ray 3D. W tym celu Standard kompresji H.264 został rozszerzony o nowy profil. Pokazujemy kryjącą się za tym technologię.


3D w domu? Nie ma sprawy! Z nami poznasz nowy standard kodowania.




Po sukcesie Avatara producenci multimediów bez reszty stawiają na nowy trend – 3D. Nowe generacje telewizorów i odtwarzaczy Blu-ray przeniosą technologię 3D pod strzechy, gwarantując przeżycia nie gorsze od kinowych. Równocześnie Hollywood wprowadza kolejną generację płyt wideo: na rynek trafiają właśnie pierwsze krążki Blu-ray 3D. Prawdziwego ich wysypu należy spodziewać się podczas szału świątecznych zakupów.
Od momentu rozszerzenia standardu H.264 (patrz grafika u dołu) o Stereo High Profile wiadomo już, jak konwertować filmy tak, aby były zgodne z nowymi dyskami BD. Określenie „stereo” odnosi się w tym przypadku do widzenia stereoskopowego, a więc oczywistego faktu, że postrzegamy nasze otoczenie parą oczu. Efekt widzenia przestrzennego powstaje dopiero w mózgu, na podstawie wrażeń uzyskiwanych przez patrzenie pod różnym kątem. Dokładnie tak ma się sprawa z filmem: telewizor 3D generuje oddzielne obrazy – dla prawego i lewego oka. Teoretycznie ilość miejsca potrzebnego do zapisania filmu na płycie wzrasta dwukrotnie.
5638386f316b33452f6b634143685052


Film na Blu-ray 2D jest zapisany z szybkością 24 pojedynczych klatek na sekundę, płyta 3D wymaga ich dwa razy więcej (48 obrazów). Najprostszym sposobem byłoby więc zapisanie dwóch strumieni wideo na jednej płycie Blu-ray, ale w tym miejscu pojawia się problem: maksymalny bitrate wideo jest ograniczony do 40 Mb/s. Na płycie 3D pozostaje więc tylko 20 Mb/s na każdą ze ścieżek, co nie zapewnia najlepszej jakości obrazu.
Multiview Video Coding (MVC) eliminuje to wąskie gardło. W koncepcji wykorzystano fakt, że obraz przeznaczony dla lewego oka w niewielkim stopniu różni się od tego dla oka prawego i w dużej części można jeden wyliczyć z drugiego. Dlatego film MVC zawiera wprawdzie dwa strumienie, ale jeden (Base View) jest zakodowany jak wideo 2D, a drugi (Non Base View) nie może być odtwarzany bez pierwszego. Ta technologia określana nazwą InterView Prediction stanowi podstawę nowego standardu Stereo High Profile H.246. Jej prawidłowe użycie redukuje o 50 procent ilość miejsca potrzebnego na drugi strumień.

H.264 jest używany przez wiele urządzeń. Jest to możliwe dzięki podziałowi na profile, które określają warunki ramowe dozwolonych technologii kompresji, począwszy od profilu Baseline dla smartfonów, aż po Stereo High Profile dla 3D Blu-ray, który zakłada wykorzystanie wydajnego odtwarzacza.

W kompresji wideo sztuka polega na tym, aby przy jak najmniejszym bitrate zaoferować jak najlepszą jakość. Enkoder MPEG-2 lub H.264 zapisuje zaledwie ułamek klatek w postaci pełnych obrazów (I-frames). Enkoder wylicza oba pozostałe typy klatek – P i B – z I-frames.
Wyliczane są przy tym dwa rodzaje informacji: różnice w zawartości obrazu, czyli różnice wartości jasności i kolorów, a także wektory ruchów. Odsyłają one do bloków, które mają tę samą zawartość, ale znajdują się w innym miejscu wyliczanej klatki. Odrębny przypadek stanowią bloki oznaczone jako „skipped”: w nich zawartość jednej i drugiej klatki nie zmienia się.
I-Frame i wyliczone z niej klatki tworzą tzw. Group of Pictures (GOP). Jeden GOP obejmuje z reguły od 12 do 24 klatek, czyli od pół do jednej sekundy filmu. Oprócz klatek I-frame zawiera również co najmniej jedną P-frame, która wynika z poprzedniej I-frame. Oszczędność miejsca jest gigantyczna: w filmie HD o szybkości transmisji 7 MB/s jedna klatka I-frame zajmuje około 100 kB, klatka P-frame tylko 50 kB, a jedna klatka B-frame zaledwie 20 kB.
W H.264 klatki B-frame mogą być wyliczane również z innych klatek B-frame, co powoduje konieczność wprowadzenia hierarchii, ponieważ odtwarzacz musi wiedzieć, które klatki powinien zdekodować wcześniej, aby były gotowe do użycia w pamięci podręcznej. Chcąc wyświetlić klatkę B-frame poziomu trzeciego, dekoder potrzebuje odpowiednich ramek I-, P- i B-frame poziomów 1 i 2.

Filmy 3D takie jak „Potwory kontra Obcy” mają złożoną strukturę klatek.

Klatki: hierarchia w 3D

Hierarchia klatek jest równocześnie podstawą InterView Prediction w 3D. GOP 3D zawiera również jedną klatkę I-frame jako obraz startowy dla Base View. Reszta składa się klatek B-frame, przy czym klatki dla Non Base View są wyliczane ze swoich odpowiedników w Base View – hierarchia klatek typu B jest więc rozszerzana o jeden poziom. Jasność i kolory w obu równoczesnych klatkach B-frame nieco się różnią, ale nie jest to różnica duża. Im mniejsza różnica, tym lepiej można skompresować klatkę i obrazy dla Non Base View zajmują ogółem tylko połowę miejsca potrzebnego dla Base View.


W filmach 3D dla lewego i prawego oka wyświetlane są różne obrazy (klatki). Ponieważ klatki przeznaczone dla lewego oka w całości są obliczane z klatek dla oka prawego, odtwarzanie jest możliwe również na playerach 2D – przy wykorzystaniu połowy klatek. W pozostałym zakresie struktura klatek odpowiada normalnemu strumieniowi wideo: klatka I-frame jest kodowana tak jak JPEG, a oba pozostałe typy klatek zapisują wartość obrazu zawsze jako różnicę w stosunku do klatki, do której się odnoszą.
Jednym z najważniejszych wymagań, jakie przemysł postawił nowemu profilowi, była kompatybilność wstecz w stosunku do dotychczasowych odtwarzaczy. Płytę 3D można odtwarzać w normalnym odtwarzaczu Blu-ray. Jest to możliwe dzięki podziałowi klatek na Base View i Non Base View. Odtwarzacz 2D bowiem nie rozpoznaje klatek Non Base View i odtwarza tylko klatki Base View, które widzi jako normalny strumień Blu-ray. Trik jest możliwy, bo dane strumienia H.264 na poziomie binarnym są dodatkowo pakowane i wysyłane w pakietach NAL (Network Abstraction Layer). Klatki Non Base View znajdują się w nowym typie pakietu, z którym radzą sobie tylko dekodery MVC w odtwarzaczach 3D. Nawet jeśli jeszcze nie wiemy, kiedy zdecydujemy się na przesiadkę na technologię 3D, możemy spokojnie już rozpocząć gromadzenie płyt 3D.


P.S.
Mariusz Koryszewski z Gazety w dniu 22.09.201011:20 napisał:

Na Sony PlayStation 3 możesz już oglądać filmy Blu-ray 3D (teoretycznie)
Sony obiecało kilka miesięcy temu, gdy wprowadzało do swojej konsoli możliwość korzystania z gier w 3D, że na jesieni pozwoli za darmo oglądać filmy 3D. Japoński koncern właśnie spełnił swoją obietnicę. Najnowsza aktualizacja 3.50 systemu flagowej konsoli Sony wprowadziła właśnie możliwość oglądania filmów na płytach Blu-ray 3D.
 
Ostatnia edycja:

wrx

New member
Bez reklam
Chyba jednak mnie nie zrozumiales - mnie chodzilo o pogrubione stwierdzenia, bo, chyba, oczywistym jest cala reszta, czyli, ze do 3D musi byc BR 3D!
Napisales tutaj:
Ja mam TV Panasonic i kupiłem do tego odtwarzacz full 3D także firmy Panasonic. Taki zestaw razem dobrze współpracuje i nie wymaga żadnej regulacji (co prawda Panasonic nie ma najtańszych odtwarzaczy, sa tańsze iinnych firm i równie dobre).
W przypadku 3D każda firma produkująca telewizory prawidłowo odczyta 3D ale ma inny sposób kodowania sygnału 3D i inny system odtwarzania na telewizorze (patenty) i inne okulary i inne kody do sterowania okularami 3D. Czyli chodzi o to aby TV właściwie "zrozumiał" co mówi do niego otwarzacz w trakcie dekodowania sygnału 3D i właściwie sterował okularami.
:hmm:

I jeszcze, jak bys mogl, wyjasnij to stwierdzenie:
Na Sony PlayStation 3 możesz już oglądać filmy Blu-ray 3D (teoretycznie)
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Dołacze sie do tematu.

Panowie ktory z tych 2 jest waszym zdaniem najlepszy i dlaczego?
Panasonic DMP-BDT210 vs. Sony BDP S480

Widzialem tez S580 ale nie wiem czym sie rozni od 480.
Nie wiem jak jest teraz HDMI 1,4 bo mam denona i TV ktory ma ver.1.3 i tu mam pytanie czy nie bedzie jakiegos problemu? Czy spokojnie poleci 1080p 2D?
 

kshychopata

New member
jestem laikiem. czyli trzeba miec telewizor 3d, ktory nalozy na siebie obraz oraz odtwarzacz bd3d ktory wypusci "gotowy" sygnal zrodlowy (nalozony obraz) w 3d? W Media Markt dostalem odpowiedz "chyyyba tak". Trzeba miec i to i to w systemie 3d, tak?
 

kelebrion

New member
Witam chcialem sie podczepic pod temat i zapytac jaki odtwarzacz blu ray 3d kupic?? kupilem plazme samsunga ps43d490 z 3d i zastanawiam sie na odtwarzaczem samsunga i mam dwie wersje do wybrania pierwsza to seria C BD-c6900 a druga to seria D BD-d6900 ktory ma niby konwerter 2D->3D i nie wiem czy to sie sprawdza:) moze kots sprawdzal i moze mi poradzic c wybrac:)
 

kelebrion

New member
Witam chcialem sie podczepic pod temat i zapytac jaki odtwarzacz blu ray 3d kupic?? kupilem plazme samsunga ps43d490 z 3d i zastanawiam sie na odtwarzaczem samsunga i mam dwie wersje do wybrania pierwsza to seria C BD-c6900 a druga to seria D BD-d6900 ktory ma niby konwerter 2D->3D i nie wiem czy to sie sprawdza:) No i chyba seria D jest nowsza seria?? moze kots sprawdzal i moze mi poradzic co wybrac:)
 

bracki7

New member
To ja chciałem doprecyzować. Czy do wyświetlania 3D potrzebny jest bluray 3D. Przeczytałem dokładnie cały wątek i mam wątpliwości. Mam odtwarzacz bluray bd550 LG. Jeszcze tego nie zrobiłem bo jest prawie na stałe podłączony do innego telewizora :) ale zamierzam go podłączyć do mojego nowego 42LW570s, wypożyczyć płytę bluray 3D i sprawdzić, czy telewizor wyswietli 3D. Moje "niedowiarstwo" wynika z dwóch faktów. Plik 3D SBS odtwarzany z pendrive'a podłączonego do TV jest prawidłowo wyświetlany w 3D a przecież mój pendrive nie jest 3D :) Oczywiście żartuje sobie ale chodzi mi o sam sygnał. Jeśli film jest podawany w trybie 3D SBS to sam telewizor wydaje mi się że odwala czarną robotę i spaja sygnał w 3D.. podobnie sygnał z tunera satelitarnego. Jeśli stacja nadaje sygnał 3d SBS to sam tuner przecież nie jest 3D a telewizor wyświetla poprawnie 3D.. dlatego ciekawi mnie sam opis w pierwszym lepszym bluray'u 3D - "wspiera technologie 3D"... Co Wy na to?
 

Pielgrzym

New member
Kupiłem niedawno Philips'a BDP7500 MKII (B2/12). Można go znaleźć obecnie za dobre pieniążki.
Jakość ? Świetna !! Za te pieniądze POLECAM !
 

jarjar82

New member
bracki7 odświeżę temat :) to jak to w końcu jest? Nie mam jeszcze tv 3D i nie mam jak tego sprawdzić. Posiadam BD bez ''funkcji 3d" czy nie odczyta on w ogóle płyty BR 3D, czy może odczyta a sygnał odpowiednio wyświetli sam telewizor z "funkcją" 3D.
 
Do góry