Jaki aparat - lustrzanka 1400-2000 zł czy cyfrówka 400-700 zł?

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście że nie ma się czego wstydzić każdy kupuje to co mu odpowiada, a że zawsze znajdą się tacy co lubią np. w tym wypadku lustrzanki to już inna sprawa... i myślę że na tych ludzi aż tak marketing nie działa - bardziej działa na tych co myślą że jak taki aparat kupią to od razu super im zdjęcia zrobi :)
 

eedviking

Banned
Tia ...same się robią i najlepszej jakości. :mrgreen:
Siła sugestii to potężna broń, wiem coś na ten temat. Robiłem doświadczenia na znajomych "koneserach" alkoholi.
Wlałem tanie alkohole do butelek po drogich...i co ???
100% zachwytu i stwierdzeń, że jednak co dobry i drogi trunek, to nie to samo co szajs za klika złotych. :mrgreen::twisted::hihi::p
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tez kiedyś tak zrobiłem na whisky to samo było :) teraz na lepsze okazje kupuje na maxa 12 letnie a tak normalnie kupuje tak w okolicach 80-100 zl.. Naprawdę musi być koneser żeby rozróżnić zwykłą whisky od 12 czy 18 letniej...
 

Henry

Active member
Bez reklam
Trochę odświeżę....
Tak przeglądam od jakiegoś czasu fotki wrzucane przez vvv czy woytaskiego - szacun Panowie :)
Dodatkowo ostatnia wizyta na "planie" GoT, dzieciaki coraz starsze, więc nie muszę już sam wszystkiego dźwigać podczas wypadów w plener, więc coraz poważniej zaczynam się zastanawiać na kupnem jakiegoś przyzwoitego aparatu.

Możecie polecić jakąś sensowną niedrogą lustrzankę?
Typowy amatorski sprzęt, nie interesują mnie nowości z trylionem megapikseli, a dobre body z przyzwoitą optyką i dobrymi obiektywami- wiem, że budżet nie powala - +/- 2 k zł, ale jak jak napisałem, szukam typowego amatorskiego sprzętu.

Lata świetlne temu miałem EOSa 3000, a od tamtej pory nie interesowałem się lustrzankami, więc w temacie cyfrówek jestem zielony, poza kilkoma fotoidiotami kupionymi dla wygody i małych gabarytów ;)
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
5200 to niezła propozycja :)
Tylko wybrał bym raczej z obiektywem 18-105 :)
Warto dopłacić parę złotych !
W takiej cenie jest jeszcze bezlusterkowiec ale sam musisz pomyśleć
U Nikona jest Bardzo fajny Model A ale pewnie zostały tylko ostatki :(
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Jeśli nie został ci żaden obiektyw od eosa to koniecznie zmień stajnię. Jeśli nie masz zbyt dużo kasy to nie pchaj się w lustra bo na samym body to wiele nie zwojujesz. Ja sugerowalbym ci zaawansowany kompakt albo bezlusterkowiec sony. Nawet używkę, by na słoiki starczyło. Osobiście mam lustrzankę, ale w system wszedłem lata temu i już nie ma sensu zmieniać. Jednak w tej chwili nad np takim nexem 5 czy 6 z 2-3ma obiektywami nawet bym się nie zastanawiał.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Dzięki Panowie :)

@Brodacz, niestety nic mi nie zostało, oddałem go wiele lat temu po zakupie pierwszej cyfry - wtedy była to Minolta Z1.
Mam obecnie fotoidiotę Sony DSC-HX5V, mały ale całkiem przyzwoity do pstrykania szybkich fotek, poza tym więcej używam smartfona, dlatego chciałbym jakieś lustro.
Jak się znowu wkręcę, to być może będę kiedyś wymieniał na coś lepszego.
Obecnie zależy mi na czymś z trochę niższej półki, bardziej amatorskiego ;)

@vvv,Borixon, a co powiecie na Nikona D3300, EOSa 1300 lub 700?
No i w jakie obiektywy obecnie warto iść- Sigma, Tamron, Canony często występują w komplecie z EF-S, a Nikony ze swoją optyką....
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Wszystko zależy od kasy. 1 porządny obiektyw kosztuje więcej niz ty chcesz wydać na aparat z obiektywem kitowym. To nie ma sensu. Jeśli chcesz mieć lepszą jakosc fotek to musisz mieć słoiki alternatywne. Kitem wyjdą ci fotki niekiedy gorsze niż z kompaktem w tej samej cenie. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc jak już zorientujesz się, że potrzebujesz 10-20 Sigmy, 85/1,4 oby tylko Samyanga, 50/1,4 to już ci się robi dodatkowe 4-6k. A jak jaśniejsze tele? A może i coś szerokiego jasnego jak Sigma 18-35/1,8 to już zupełnie odplywasz... A taki bezlusterkowiec daje ci tę samą a niejednokrotnie lepszą jakość fotek i do plecaka łatwiej schować. Druga kwestia czy puszka moze być używana bo wtedy pole manewru jest dużo szersze. Szczególnie w lustrach. Np taka Alfa 57 +16-105 i na początek już zostawiasz konkurencję w tyle.
 

Borixon

Active member
Bez reklam
Henry tak jak wyżej kolega mnie poparł i podpowiedzial taki nikon d5200 + obiektyw 18-105 jak dla amatora to na prawdę fajny sprzęt. Ja mam d5100 i w zupełności mnie satysfakcjonuje. Jak chcesz coś mniejszego to bezlusterkowiec lecz gdy dopinamy obiektyw to i tak się w kieszeni nie mieści także jeśli rozmiar Ci nie przeszkadza to polecam wymieniona opcje.
Ten d3300 pewnie w podobnej cenie jak 5200 więc lepiej z półki wyższej.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Brodacz, Masz na mysli ten model?
Test Sony Alpha 57 - Chip.pl

@Borixon, podoba mi się ten Nikon, ciekawa opcja, na pewno rozważę :)
Jest jeszcze 5300 oraz jakaś promocja ze zwrotem kasy, więc wychodzi w tej samej cenie,
poszukam promocji, gdzie najlepszą optykę dorzucają i tzw. gratisy ;)
 
Ostatnia edycja:

Borixon

Active member
Bez reklam
Nikony moim zdaniem pewniej leżą w dłoni i są lepiej wykonane.
I fajny jest ten obrotowy wyświetlacz gdy z góry chcesz walnąć fote a stoisz w tłumie ludzi na końcu ;-)
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
Jak napisał @brodacz
Bezlusterkowiec to jest niezła alternatywa :)
Myślę że lepiej wybrać 5200 z Kitem. Co do szkieł to jak będzie potrzeba to kupisz :
Tele, Stałkę ,Szeroko :)
Wydaje mi się że na -ponowny start- powinno być OK
I budżet prawie ;)
PS.
W podstawowych modelach aparatów z reguły jest problem z mikro regulacją obiektywu !
I często się zdarza że mamy FF,BF i dlategoz ze swojego doświadczenia raczej bym nie polecał Sigmy, Tamrona itd .
 

brodacz

Active member
Bez reklam
Nikon nie nadaje się dla amatora, który szuka swojej drogi. Sam fakt , ze obiektyw 18-135 to na tle konkurencji to totalna kiła, jest wsadzaniem na minę. Lustrzanek nie kupuje się po to by pstryknąć foty jakości smartfonowych a nawet gorszych ale by efekt był zadowalający. 135 w tym obiektywie jest niema bezużyteczne a na rogach pozostałe ogniskowe także szwankują. Po co wydawać 2k i byc wściekłym skoro można je wydać na produkty Sony, które nie tylko wybaczają więcej błędów ale i dają więcej frajdy. A do focenia rodziny 16mm na początku ma niebagatelne znaczenie. Z czasem można wymienić to na CZ 16-80 rozbudować o taniego Tamrona 55-200. Skoro miałes kiedys Minolte, to znaczy, że wiesz co dobre. Nikon z takim obiektywem nie zaspokoi twoich potrzeb.
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
Co do Obiektywu 18-135 MASZ Rację jest SŁABY !!!
Tylko @Borixon i Ja piszę o 18-105 ;)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Co nieco o fotografii mam pojęcie, zaczynałem od Zenitha, w moim pokoleniu był to "zestaw obowiązkowy" każdego początkującego fotoamatora ;)
Następnie był Canon, a kolejne, to już zachwyt nowymi technologiami i cyfrą, ale z uwagi na małe dzieciaki i wieczne obładowanie, raczej fotoidioty.
Jak napisałem, dzieciaki są juz na tyle duże, że same mogą swoje toboły nosić, więc pomyślałem o lustrze.
Ostatnio bawiłem się chwilę Nikonem, bodajże D90 i całkiem przyjemny był, pomyślałem więc o czymś z podobnej półki ;)
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
Co nieco o fotografii mam pojęcie, zaczynałem od Zenitha, w moim pokoleniu był to "zestaw obowiązkowy" każdego początkującego fotoamatora ;)
Następnie był Canon, a kolejne, to już zachwyt nowymi technologiami i cyfrą, ale z uwagi na małe dzieciaki i wieczne obładowanie, raczej fotoidioty.
Jak napisałem, dzieciaki są juz na tyle duże, że same mogą swoje toboły nosić, więc pomyślałem o lustrze.
Ostatnio bawiłem się chwilę Nikonem, bodajże D90 i całkiem przyjemny był, pomyślałem więc o czymś z podobnej półki ;)
Podobnie u mnie ale jeszcze był : Druh ,Smiena:)
Dla tego Napisałem-ponowny start- :)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Podobnie u mnie ale jeszcze był : Druh ,Smiena:)
Dla tego Napisałem-ponowny start- :)
Smiena jak najbardziej, Druhem się jedynie kilka razy bawiłem ;)

Panowie,
Dzięki za naprowadzenie, skłaniam się ku Nikonowi + trochę lepsza optyka, myślę, że poszukam samo body i będę do tego dobierał obiektywy.
Na chwilę obecną- na ponowny restart- powinien w zupełności wystarczyć.
Na droższy sprzęt chyba nie jestem jeszcze gotowy, poza tym nie będzie mnie serce bolało, jak dzieciaki będą chciały się bawić, najstarszy wchodzi w wiek gimbazjalny i pomału nakręcam go na fotografowanie, zresztą kilka razy był już na jakichś warsztatach w szkole i mu się podobało ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja kilka lat temu kupiłem Alfę 300. Nadal nią pstrykam. Dziś jednak wybrałbym coś ze stajni Nikosia ;)
Henry, Ty już po urlopie? ;)
 
Do góry