Jaki amplituner do kolumn bez zwrotnicy

szumu

New member
Witam, mam kolumny bez zwrotnicy, podłączone do aktualnej wieży czterema przewodami każda, we wzmacniaczu jest rozdzielenie pasma. Chciałbym te kolumny wykorzystać, ale zmienić amplituner.

Czy są amplitunery (5.1) na rynku, które umożliwiają podłączenie kolumn w taki sposób? Na jaki parametr opisujący to zwracać uwagę?

dzięki,
szumu
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czyli chcesz podłączyć w bi-apming, żeby osobna sekcja zasilała niskie tony i osobna górę pasma? Nie bardzo wiem, czy sekcja wysokotonowa też nie jest rozdzielona na średnie i wysokie? Musisz szukać amplitunerów z możliwością podłączenia w bi-ampingu. Teraz sporo modeli amplitunerów posiada taką możliwość.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

szumu

New member
Dzięki! bi-amping to hasło klucz, którego ewentualnie będę szukał. Tak, potrzebuję podzielić pasmo na pół, z możliwością regulacji miejsca podziału. Na razie się rozeznam co jest na rynku.

A jeszcze takie pytanko z drugiej strony, czy są popularne kolumny, które można podłączyć do bi-ampingu (ze zwrotnicami, które można rozłączyć)? Wiele kolumn ma dwie pary wejść zmostkowanych, czy to właśnie po to?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powiem szczerze ,że nie bardzo to rozumiem .Zadanie zwrotnicy w kolumnach jest takie aby podzielić pasmo na poszczególne głośniki .To jaka jest zwrotnica zależy np. od zastosowanych głośników , zakładając nawet że gdyby była wbudowana we wzmacniaczu nie będzie uniwersalna ,czyli taka która obsłuży wszystkie kolumny
 

szumu

New member
ok, doprecyzuję:

czy są kolumny, które mają normalnie zwrotnicę, ale którą można rozłączyć, jeśli ma się wzmacniacz typu bi-amp. Zrozumiałem, że bi-amp ma regulowane pasmo/moc aby można było podłączyć konkretne kolumny (w zasadzie bezpośrednio głośniki). Po co w takim razie w kolumnach są dwie/trzy pary podłączeń?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Każdy głośnik obsługuje pewny wycinek pasma ,aby całe pasmo "nie pchało" się na głośnik stosuje się zwrotnicę która to pasmo rozdziela.Idealne rozwiązanie to było takie w którym nie ma w ogóle zwrotnicy ,wymagałoby to zastosowania idealnych głośników ,w których nie zachodzi potrzeba żadnej korekcji . Najprostsza możliwa będzie się składać z dwóch elementów cewki przy głośniku niskotonowym (która blokuje wysokie częstotliwości ) i kondensatora przy głośniku wysokotonowym (który blokuje niskie częstotliwości) ,tak robi np.brytyjski Epos ,w ogóle taki rodzaj zwrotnicy (zrobiony z małej liczby elementów) ma sens gdyż unika się zniekształceń fazowych wprowadzanych przez cewki ,rezystory ,kondensatory

W niektórych kolumnach są dwa lub trzy gniazda połączeń (bi -wiring ,tri -wiring) służące do połączenia ze wzmacniaczem za pomocą dwóch lub trzech przewodów ,taka zwrotnica osobno zasila sekcję głośników wysokotonowych i nisko/średniotonowych ,bądź wysokotonowych/średniotonowych /niskotonowych .Zastosowanie takiego połączenia z reguły poprawia jakość dźwięku gdyż praktycznie eliminuje wzajemne oddziaływanie głośników na siebie
 
Ostatnia edycja:
Do góry