Jaki amplituner 7.1 czy 5.1 ?

kowal131

New member
Witam, planuję zakup kina domowego, wybrałem juz głośniki będą to JAMO S 606 HCS3 + sub 200. Mam następujące pytanie, czy kupić amplituner 5.1 czy 7.1? Zaznaczę, że nie mam w przyszłości możliwości rozbudowy zestawu do 7.1 gdyż nie mam na to miejsca. Czy w między amlitunerami 5.1 a 7.1 są istotne różnice, nie licząc tego, że jedne są 5.1 a drugie 7.1. Wiem, że do amplitunera 7.1 można podłączyć głośniki w systemie 5.1, ale czy jest sens dopłacać do modelu wyżej jeżeli będę używał tylko 5.1?
 

armi

New member
Bez reklam
kwestia jeszcze jaki to będzie ampli 5.1. Jak H/K avr 147 to w miarę wystarczy. Jak jakiś prościutki Sony to już stanowczo lipa. Najczęściej ampli 7.1 są trochę mocniejsze i lepiej wypadają w muzyce. To nie jest tak że dopłaca się tylko do 2 końcówek mocy
 

kowal131

New member
Chodzi mi też o to , czy jak będę oglądał film lub słuchał muzyki to zauważe dużą różnicę między np. DENON 1509 a 1909 albo między HK 155 a 255.
 

armi

New member
Bez reklam
w kinie jest raczej mała różnica. W muzyce różnica będzie - zwłaszcza w przypadku H/K (mogę się mylić ale te Denony to zbytnio się od siebie nie różnią) ale na ile ją wyczujesz i czy wg Ciebie będzie warto dopłacać to zależy jak wrażliwe masz ucho. Denon i H/K grają praktycznie całkowicie inaczej.

ja mam te kolumny z avr 147 i dlamnie jest spoko
 

emte

New member
Też się zastanawiam nad H/K 147 albo 247. Pierwszy dysponuje dźwiekiem 5.1 a drugi 7.1. Czy są między nimi jakieś inne znaczące różnice i czy warto dopłacić do 247 ??
(kolumny planuję również Jamo S 606 + sub).
 

Gucio50

New member
Bez reklam
kowal131 napisał:
... ... ... chodzi mi też o to , czy jak będę oglądał film lub słuchał muzyki to zauważe dużą różnicę ... ....

To forum przeżyło już dyskusję typu czy ogladając film z dźwiekiem 5.1 na kolumnach tylko stereo(bo nie mam miejsca) itd itp:confused: :p

Jak masz "dębowe ucho" to faktycznie po co Ci 7.1 :D
 

sempik

New member
Zgadzam się z Arnim. To nie tylko kwestia dwóch dodatkowych kanałów. Z reguły 7.1 są modelowo wyższe i mają lepsze "bedechy" i szczególnie w muzyce to słychać. Dębowego ucha raczej nie masz, skoro inwestujesz w Jamo S606. Na byle pierdzidełkach róznicy nie usłyszysz, ale tych głośnikach będzie już słyszalna.

pozdr,
sempik
 

Bambolo82

Banned
Ultro napisał:
no tak, ale ile jest pozycji filmowych i koncertowych wykorzystujących system 7,1?

Najbliższa dekada i Bluray rozwieje twoje wątpliwości. Pamiętam jak mój tata kupował w Pewexie kolorowy telewizor Sony na początku lat 90' i sprzedawca zapytał retorycznie: "Panie,....daj Pan spokój ze Stereo! A ile jest stacji telewizyjnych i filmów wykorzystujących Stereo?"
 

armi

New member
Bez reklam
ja osobiście przy dzisiejszej dostępności towaru, postępie technologii i lawinowo spadających cenach nie lubię kupować 'na zapas'

w ciągu dekady to myślę że mogę 3-5 razy amplituner zmienić. TV zmienię na pewno 3 razy - bo w tej chwili po 2-4 latach to już przeżytek chyba że się wyda na niego 10 tys PLN
 

AvataR

Banned
Mam 7.1 i kiedys w jakims watku szeroko to opisywalem . Powiem krotko, zdecydowanie warto !! Scena za sluchaczem o wiele szersza i nie tylko w filmach gdzie jest typowo 7.1 ale w kazdej praktycznie sciezce - obojetnie co wlozysz z Dolby digital ustawiasz Dolby Digital EX i rozklada dzwiek dodatkowo na dwa tylne kanaly i nie jest to kopiowanie tego samego co graja boczne a rzeczywiscie tak jak powinno to wygladac ;)

Wczoraj gralem w Resistance na PS3, gra akurat 7.1 wykorzystuje :) Specjalnie w setupie wylaczylem w pewnym momencie dwa tylne kanaly i ogolnie katastrofa :p Heh jak raz posluchasz nie oddasz gwarantuje :D 7.1 dziala i sprawdza sie moim zdaniem wysmienicie !!

Bez wahania bierz 7.1 - jezeli wykorzystasz tylko 5.1 to fronty zrobisz sobie w BI-Ampie a to tez duza zaleta tym bardziej w amplitunerach.
 
Ostatnia edycja:

zbig1972

New member
AvataR doradź mi. Czy jeśli zakupię sobie Onkyo 905 i JBL Cinema3+ ale w 7.1 to zestawik będzie grał dobrze? Czy głośniki środkowe i tylne maja być takie same? Podłączam do tego TV PDP-LX5090H, który własnie zakupuję jako pierwsze cacko do domu.
 

wsmolo

New member
Jak podłączyć 5 głośników do 7.1

Mam Yamahe RXV563 która obsługuje 7.1 a mam 5 głośników. Fronty, centralny i dwa małe. Czy małe powinienem podłączyć jako boki czy jako tyły? Mało się znam a z instrukcji to nie wynika. Proszę o pomoc.
 

tomek34

New member
Jakie tyły ? Surround left i surround right a nie tyly - dla dzwieku 5.1 nie podlacza sie kolumn surround back left i surround back right

Nie cytujemy poprzednika
 
Do góry