Jaka Wielkość Anteny Do N-ki?

Witam.chcę kupić antenę do n i teraz mam dylemat,a mianowicie jakia wielkość czaszy będzie odpowiednia?nadmieniam,że mieszkam w polsce północnej w koszalinie a antena zawiśnie jakieś 3 metry nad ziemią.chodzi mi głównie o dobrą jakość odbioru i oczywiście siłę sygnału.z góry dziękuję za odpowiedź.pozdro
 

bejzbol

New member
Przy mojej czaszy - 90 cm jakość sygnału to ~85% a jakość ~70%. Dodam że antena zawieszona 5m nad ziemią, na wprost niej gęste liściaste i wysokie drzewa a na dodatek mieszkam w południowej Polsce w beskidzie gdzie mój dom znajduje się w dolinie otoczonej przez 4 góry ;) więc 90 cm spokojnie daje rade i taką też Ci polecę choć wydaje mi się że w Twoim przypadku i 60 cm wystarczy. Dodam ze jakość kanałów HD i SD jest u mnie bardzo dobra a zanik sygnału występuje tylko podczas bardzo silnych ulew tudzież w zimie śnieżyc :) ale zdażyło mi się to może 3 razy w ciągu całego roku.
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Mieszkając w Gdańsku zainstalowałem antenę Triax 100 i konwertery Golden Interstar (zez) i nie mam żadnych problemów przy anomaliach pogodowych. Siła 86% jakość 100% BER 1.0/1.1 E3 na podstawowym transporderze Nki.
 

Cyrian

New member
Trójmiasto : Mam czasze 90 cm i 2 konwertery podstawowy "n" 87% Siła 100 % jakość
drugi na astre 70-80% siła 100% jakość.
 

horak

New member
Im większy talerz tym lepiej - poniżej 90 nie ma co schodzić. Ja ma 90 i wszystko chodzi dobrze nawet jak jest wiatr i burza. Proponuję więc 90 lub 100. Nie bierz tylko anten od N.
 

bluray

Banned
90 cm

Strumień nadchodzi z kierunku ok. 45 stopno od pionu więc drzewa vis a vis nie mają znaczenia.
Nachylenie powierzchni zawierającej rant czaszy to ok. 2 stopnie od pionu.
Czasza może być kotwiona nawet poniżej poziomu gruntu !
Np. w zejściu do piwnicy. Tam jest dobrze chroniona przed wiatrem.
Nie ma sensu pchać się na 5m bo czasami trzeba ją będzie regulować, czyścić czy zmieniać konwerter.
Może więc spokojnie stać w ogrodzie, załomie budynku czyli w łatwo dostępnym miejscu. U mnie na wysokości 1,5 m abym się nie schylał.
Pchanie się w górę to taki "atawizm" z okresu anten analogowych, bo tam sygnał przychodził poziomo.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Trochę odświerzę temat. Przymierzam się do N - ki tylko mam talerz po poprzednim lokatorze od Cyfry +. Ma on 60 cm a w warunkach na stronie N - ki piszą że musi być min 70 cm. Czy ma ktoś przy tej platformie talerz o takiej średnicy? Jak się sprawdza? Nadmienię że mieszkam w szczytowym bloku na 4 tym piętrze i nie mam już przed soba żadnych drzew ani budynków.
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Powinien wystarczyć, dużo osób korzysta ze standardowej 60-ki i bez większych problemów ogląda kanały hd z hotbirda. Należy pamiętać, że równie ważny jest konwerter, jeżeli ten jest już dosyć wiekowy to prawdopodobnie przy słabszej pogodzie może być problem z kanałami hd.
 

tomekb19

Member
Trochę odświerzę temat. Przymierzam się do N - ki tylko mam talerz po poprzednim lokatorze od Cyfry +. Ma on 60 cm a w warunkach na stronie N - ki piszą że musi być min 70 cm. Czy ma ktoś przy tej platformie talerz o takiej średnicy? Jak się sprawdza? Nadmienię że mieszkam w szczytowym bloku na 4 tym piętrze i nie mam już przed soba żadnych drzew ani budynków.

Chyba najłatwiej będzie, jak podłączysz do tego co masz i sprawdzisz sam. Jeśli się okaże, że siła/jakość sygnały będą niewystarczające to zmienisz talerz na większy.
 

redlum

New member
Bez reklam
mam 60cm z Quatro + Multiswitch i wszystko działa bez problemów. Ważniejsze jest dokładnie zamontowanie anteny w dobrym miejscu. Bez sensu jest ja pchać na szczyt dachu - gdzie będą problemy z odśnieżaniem lub odmrażaniem (topniejący śnieg lubi przymarzać w nocy po słonecznym dniu). Lepiej zamontować z boku budynku (np przy balkonie) gdzie jest mniej narażona na warunki atmosferyczne(śnieg, wiatr, pioruny).
 

czesiu.m

New member
Zasada jest taka: jak sobie zrobisz, tak będziesz odbierał. Coś w stylu jak sobie pościelesz.

Wart zwrócić uwagę na kilka spraw.

Sygnał z satelity "idzie" pod kątem nawet nieco mniejszym od 30, w zależności od położenia geograficznego. Średnica anteny powinna zaczynać się od 80cm dla odbioru HD. Jakość instalacji niekoniecznie odczytuje się z takiego okienka w telewizorze co pokazuje się po wejściu w menu. Jakość zależy od jakości poszczególnych elementów. Zatem konwerter, przewód, przełącznik, jeśli instalacja rozbudowana. I najważniejsza rzecz to precyzja ustawienia i solidność mocowania. Zwykłym miernikiem ustawić dokładnie to sprawa dość trudna. Kto próbował, wie.
 

mlynek

New member
Witam chcę zamówić N tylko pozostaje kwestia sprzętu. Jak tu ktoś napisał nie brać zestawu (anteny i konwentera) od nich wiec się zastanawiam nad innym. Proszę o poradę co kupić i najlepiej jakieś linki z produktem(no chyba że do moich warunków wystarczy sprzęt od nich) będę bardzo wdzięczny . Antena będzie montowana w bloku na 5 piętrze balkon jest zwrócony w stronę południową.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Witam chcę zamówić N tylko pozostaje kwestia sprzętu. Jak tu ktoś napisał nie brać zestawu (anteny i konwentera) od nich wiec się zastanawiam nad innym. Proszę o poradę co kupić i najlepiej jakieś linki z produktem(no chyba że do moich warunków wystarczy sprzęt od nich) będę bardzo wdzięczny . Antena będzie montowana w bloku na 5 piętrze balkon jest zwrócony w stronę południową.
Optimum (jakość/cena) to czasza rzędu 85 cm. Do tego konwerter monoblock (aby oprócz kanałów n-ki mieć dostęp do kanałów z Astry), twin jeśli bierzesz recorder lub planujesz wziąć go w przyszłości, albo quad jeśli myślisz o multiroomie.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Optimum (jakość/cena) to czasza rzędu 85 cm. Do tego konwerter monoblock (aby oprócz kanałów n-ki mieć dostęp do kanałów z Astry), twin jeśli bierzesz recorder lub planujesz wziąć go w przyszłości, albo quad jeśli myślisz o multiroomie.

Ale zobaczcie że większość posiadaczy ma średnio czaszę 60 cm. Ja osobiście jak dzwoniłem na infolinię to facet mówił że 60 cm wystarczy w zupełności, bo sam prywatnie taką posiada. Wiadomo im większa tym niej zakłuceń.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Ale zobaczcie że większość posiadaczy ma średnio czaszę 60 cm. Ja osobiście jak dzwoniłem na infolinię to facet mówił że 60 cm wystarczy w zupełności, bo sam prywatnie taką posiada. Wiadomo im większa tym niej zakłuceń.

1. Przy antenie 60 cm praktycznie każda ulewa lub śnieżyca, to brak odbioru.
2. Na antenie 60 cm nie da się zamontować konwertera monoblock.
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Z tego co pamiętam to mają 80 tkę , możesz kupić u Nich , ale możesz wybrać sobie na ''wolnym rynku'' np. Allegro.Jak pisze poprzednik 60 to na nasze warunki do Nki zdecydowanie za mała.
 

redlum

New member
Bez reklam
1. Przy antenie 60 cm praktycznie każda ulewa lub śnieżyca, to brak odbioru.
2. Na antenie 60 cm nie da się zamontować konwertera monoblock.

co do pkt pierwszego to się nie zgodzę - mam 60cm i ulewy oraz śnieżyce nie są mi straszne - parę razy nie miałem sygnału - ale to raczej przez jakieś wyładowania w chmurach gdzieś wysoko - bo aż tak strasznej pogody to nie miałem na zewnątrz

PS dodam że mam instalacje na mutiswitchu i konwerter Quattro
 
Do góry