Jaka temperatura koloru i podświetlanie?

collider

New member
Bez reklam
Ostatnio po przeczytaniu jednego z artykułów o kalibracji naszło mnie pytanie dotyczące wartości tych dwóch parametrów. Podaje się, że do filmów najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie temperatury ciepłej a najlepiej wykazującej wartość 6500k. Często w telewizorach jest to oznaczone jako "ciepły 2". Tyle, że moim zdaniem wtedy tracimy na jakości koloru białego. Jest on o zabarwieniu żółtym a chyba nie o to chodzi by zniekształcić realne kolory. Podświetlanie powinno być natomiast ustawione jak najniżej? Szczególnie w telewizorach LED. Jednak takie zaniżenie backlight'u powoduje, że obraz ma świetną jakość, ale wieczorem. W warunkach dziennych niekoniecznie. Jak macie poustawiane parametry u siebie i co o tym sądzicie?
 

pierwszyy

Member
kalibracja nie polega na ustawieniu temp. barwy na "ciepły2" i obniżeniu podświetlenia... po poprawnej kalibracji kolor biały jest biały.
 

collider

New member
Bez reklam
kalibracja nie polega na ustawieniu temp. barwy na "ciepły2" i obniżeniu podświetlenia... po poprawnej kalibracji kolor biały jest biały.

Bzdury. Jeżeli masz skalibrowany telewizor możesz to łatwo sprawdzić. Zmień temperaturę koloru na np. naturalny czy standardowy lub nawet zimny a zobaczysz, że automatycznie uzyskasz inny odcień bieli a ten w ustawieniu "ciepły2" nagle stanie się żółtawy w twoich oczach.

Kalibracja polega na odpowiednim dobraniu parametrów podstawowych jak i zaawansowanych by wyświetlić jak najbardziej optymalny obraz.
 

collider

New member
Bez reklam
Jak mam to ocenić? Na swoim telewizorze, monitorze od kompa? Żarty? Musiałbym mieć tak samo skalibrowany by to ocenić i najlepiej ten sam model TV. To powiedz mi jak masz ustawioną temperaturę na swoim tv?
 

collider

New member
Bez reklam
Robiłeś profesjonalną kalibrację w domu czy wprowadziłeś te gotowe nastawy?

Z tym plikiem video, jak sam rozumiesz, jest to nie do sprawdzenia. Bo niemożliwym jest zobaczenie na np. nieskalibrowanym monitorze komputerowym efektu twojej kalibracji.
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
To przynajmniej zrobiłeś to prawidłowo bo czesto zastanawia mnie jak ludzie robia kalibracje na odleglosc.
 

_KingKong_

New member
sam kalibrowałem tv kolorymetrem i1display2

Dobre to daje rezultaty i czy jest proste w obsłudze? Z tego co widzę na ceneo - 840zł. Zastanawiam się nad zakupem takiego czegoś do domowej kalibracji max do 2tys. bo kalibracja isf mi się nie kalkuluje - 500zł jeden odbiornik, a mam co kalibrować więc cena by się zwróciła po czasie. Tylko ciekawe o ile gorsze rezultaty się przy pomocy takiego sprzęciku osiąga od profesjonalnej kalibracji przez eksperta zestawem urządzeń za kilkadziesiąt tys... Bo to, że się nie osiągnie takich pomiarów jak przy isf to raczej oczywiste. Pytanie jak dużo można zrobić samemu przy pomocy takiej zabawki i czy gra warta świeczki z głównym zastosowaniem do projektorów i monitorów komputerowych?


To przynajmniej zrobiłeś to prawidłowo bo czesto zastanawia mnie jak ludzie robia kalibracje na odleglosc.

Nie ma czegoś takiego jak kalibracja na odległość, pewnie chodzi o wysłanie gotowych ustawień z tego samego modelu, tylko, że to też nie ma wiele wspólnego z ideą kalibracji. I wie to każdy kto się w temat wgryzł co nieco, dla nieświadomej reszty jest właśnie kalibracja na odległość. Znasz cenę takiej usługi? Chciałbym się pośmiać :)
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Nie ma czegoś takiego jak kalibracja na odległość, pewnie chodzi o wysłanie gotowych ustawień z tego samego modelu, tylko, że to też nie ma wiele wspólnego z ideą kalibracji. I wie to każdy kto się w temat wgryzł co nieco, dla nieświadomej reszty jest właśnie kalibracja na odległość. Znasz cenę takiej usługi? Chciałbym się pośmiać :)[/QUOTE]

Chodzilo mi o gotowe ustawienia po profesjonalnych kalibracjach, ktore kraza w sieci.
 

pierwszyy

Member
Zgadza się, nie ma czegoś takiego jak kalibracja na odległość, przepisanie od kogoś wyników kalibracji to nie kalibracja (podobno tutaj "niebiescy" dostają "profesjonalną kalibracje" mailem :lol: dobry żart :D ) ale przeważnie zawsze lepsze to niż nastawy fabryczne (jeśli kalibracja wykonana poprawnie no i dobrze by było jakby model tv się zgadzał), chociaż na pewno nie jest to regułą... trzeba ocenić samemu... albo biały będzie biały, albo żółty itp.

@_KingKong_: imo nie jest to trudne - najgorszy pierwszy raz :D potem jakoś to idzie. Kilka, kilkanaście godzin trzeba poświęcić żeby to ogarnąć...
Mowa o kalibracji tv, bo kalibracja monitora to pestka, niemal automatycznie "się robi".

Niewiem czy jest różnica w wynikach kalibracji między prostym kolorymertem, a sprzętem za kilka tys... zapewne właściciel sprzętu za kilka tys powie, że ogromna...

Jak dużo można zrobić za pomocą takiej zabawki? pełną kalibrację - od nastawów podstawowych, po 20 punktową regulacje skali szarości, temp barw, gamma, luminancja, CMS... tak naprawdę zależy to od tv -> jak zaawansowane ma możliwości regulacji obrazu... no i od wiedzy kalibrującego...

"przestudiuj" sobie ten link -> GREYSCALE & COLOUR CALIBRATION FOR DUMMIES (OLD VERSION)
 
Ostatnia edycja:

_KingKong_

New member
O widzisz. To potężne urządzonko na to wychodzi. Tak poczytałem trochę opinii w sieci i bardzo ludzie sobie chwalą. A cena ciut mniejsza niż dwie kalibracje isf :) Ja tam dłubać w ustawieniach lubię to pewnie bym się z czasem wgryzł. Właśnie zakres możliwości mnie najbardziej interesował ale z tego co piszesz to faktycznie pełna kalibracja wchodzi w grę. Poczytam, dzięki.
 

pierwszyy

Member
Do góry