Jaka najmniejsza odległość między frontami

Makabra

New member
moim skromnym zdaniem no to taka zeby sie telewizor zmiescil miedzy nie :) ale tez proporcjonalna do odleglosci satelit no i na zdrowy rozum to taka jak pozwala pomieszczenie :p skoro mowi sie o dzwieku przestrzennym no to im szerzej rozstawione tym wieksza przestrzen dzwieku uzyskasz. ja rozstawilem kolumny najszerzej jak tylko mi sie udalo w pokoju. telewizor 32 cale kazda kolumna przednia okolo metr od telewizora.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
W kinie domowym fronty powinny być rozstawione tak, aby znajdowały się możliwie blisko telewizora. Szerokie ustawienie sprawdzi się w stereo. Wąskie dlatego, że jest zachowana spójność tego co słyszysz z tym, co widać na ekranie. Oczywiście jeśli masz mały telewizor, to nie przytulaj za bardzo frontów do niego.

ArtS :)
 

Siwy007

New member
ArtS zgoda, ale bliskie ustawienie ma też swoje minusy. Wg mnie, powinno się "szukać" optymalnego rozwiązania. Niektóre kolumny grają świetną przestrzenią, więc ustawienie ich blisko telewizora to dobry wybór. Inne zaś, grają strasznie płasko i aby uzyskać dobry efekt z przodu, nalerzy ustawić kolumny szerzej.
 

jery--

New member
Bez reklam
W moim zestawie kolumn do kina Paradigm Cinema 110 CT jest takie zalecenie: odległość między frontami to 3/4 X, gdzie X to odległość słuchacza od TV (oczywiście TV w jednej płaszczyźnie z frontami i centralnym). Czyli jeśli siedzimy np. 3 metry od TV to odległość między frontami powinna wynosić 2,25 m. Ale nie wiem czy jest to uniwersalna zasada, czy też tyczy się tego konkretnego zestawu ?

Pozdrawiam
 

marko1801

New member
Dzięki za cenne uwagi, właśnie jestem na etapie budowy szafki na tv.
Telewizor prawdopodobnie 46zf355, odległość 3 m. Kolumny będą na wieszakach "Vogel's" i odległość między kolumnami około 2.1 m. Ale jeszcze wszystko w fazie projektu.
 

tragoss

New member
Witam ja się zastanawiam czy subwoofer w zestawie 5.1 może byc umieszczony w dowolnym miejscu w pokoju czy pomiedzy głośnikami przednimi razem z centralnym ? czy moze byc z boku albo gdzies w rogu pokoju ?
 

don111

Banned
ustawiasz w dowolnym miejscu, potem siadasz w miejscu odsłuchowym i sprawdzasz czy jest dobrze słyszalny...
w zależności od ustawienia bas może być
- bardziej odczuwalny niż słyszalny
- słabo odczuwalny i słyszalny (wtedy zazwycaj za drzwiami albo u sąsiada jest go więcej)

ustwienie w rogu pokoju zazwyczaj daje najmocniejszy bas (do kina ok)
 

gregorp

New member
Co do zasady to b.ważne jest jakie to są głośniki:
1.czy z bassreflexem, czy bez?;
2. port bassreflexu z tyłu czy z przodu, czy jeszcze inaczej.

Generalnie ustawienie 5.1 przyjmuje sie że powinny być rozstawione symetrycznie i blisko telewizora-ma to skupiać scene na słuchacza.

Ważne jest aby głośnik centralny był w jednej linii z przodami.

Bardzo ważne jest aby umieścić je we właściwej odległości od ścian, szczegołnie w przypadku kolumn mających port bassreflexu skierowany do tyłu. W przypadku zbyt bliskiego umieszczenia w stosunku do scian pokoju (ale też wszystkich innych twardych powierzchni (z naciskiem na powierzchnie), może, i zapewne wystąpi, tzw. kompresja co może w istotny sposób obnizyć jakość i komfort odsłuchiwanego dzwięku. Po ludzku podbije bass w taki sposób żę nie da się tego po prostu słuchać.

Co do suba to ważne jest żeby przestrzegać zaleceń co do skierowania portu bassreflex ale mając na uwadze powyższe, mozna go umieścić gdziekolwiek gdyż niski bas tak naprawdę się "czuje" a nie słyszy ;-).
 

jery--

New member
Bez reklam
Zaleca się aby subwoofer był umieszczony pomiędzy frontami. Jeśli sie nie da to blisko nich. Może być w rogu pokoju, ale należy go skierować w stronę słuchacza. Dźwiek nie powinien iść wzdłuż ściany (odbijać sie bezpośrednio od niej).
 

marko1801

New member
Dzięki za wszystkie sugestie. Na szczęście bassreflex jest z przodu, centralny będzie w jednej linii z frontami a subwoofer z boku. Fronty jednak na podstawkach.
 
Do góry