jaka moc do obróbki AVCHD

azdanowski

New member
Witajcie,

przejżałem wątek o AVCHD ale jednozncznej odpowiedzi nie znalazłem. Stoję przed wyborem kamery ale nie wiem czy wraz z nią nie będę zmuszony kupić od razu nowego komputera - co na obecną chwilę nie wchodzi w grę.

Stąd pytanie: jakie wy macie "sprzęty" (rozumiem, że główną rolę gra tu procesor i RAM), które umożliwiają Wam w miarę swobodną pracę z formatem AVCHD? Czy karta graficzna odgrywa przy obróbce jakąś rolę?

Mój sprzę to Intel Core2Duo E5400, 2,2 GHZ, 2 GB RAM.
 

mobor

Banned
bez dwóch 4 rdzeniowych xenonów i 8 GB nie masz co podejmowac tematu - chyba ze chcesz się ewidentnie męczyć...

ps do zwyklego zapisu plików na płytach dvd bez ingerencji w same pliki wystarczy to co masz i nero od 8 w górę
 

viValdi

New member
Bez reklam
@mobor

a jaki soft jest w stanie wykorzystać te 8 core'ów

Chyba nie Pinnacle i Ulead :p

Moim zdaniem najpierw trzeba określić jakie oprogramowanie zamierzamy wykorzystać do edycji a następnie zapoznać się z rekomendacjami sprzętowymi producenta softu i pomnożyć to przez dwa (lub więcej jak kogoś stać)
 

azdanowski

New member
No dobra - to co mam to jedno. A to co Wy macie i Wam działa to drugie.

Chciałbym po prostu poznać z Waszej praktyki co Wam się sprawdza. I dołączając Vivaldiego - jakim programem przy tych parametrach dokonujecie obróbki.
 

bemx2k

New member
mobor
Jako ze sie zajmujesz EDIUS'em moze znasz jakies linki z tutorialami
jak sie za to wziasc ,bo opadam z sil , program wyglada super pro
ale jest dosc trudny w obsludze .

azdanowski
Na wykozystanie GPU do kompresji AVCHD przyjdzie nam pewnie poczekac z rok moze dluzej :/ jak narazie GPU wykozystuje z powodzeniem do kompresji MPEG2 : TMPGEnc.4.0.XPress.v4.6.2.266
ponoc ,,,,, ponoc przyspiesza kilkukrotnie wzgledem C2D 2.66GHz
 

Annihitek

New member
Też bym się nie spieszył - GPU obecne (taki choćby GTX 260/280) dysponują mocami wielokrotnie większymi aniżeli najlepsze CPU, a kosztują grosze.

Wystarczy poczekać, aż NVIDIA CUDA się bardziej upowszechni i ktoś napisze soft do AVCHD i będzie znaczne przyspieszenie. Dlatego na chwilę obecną nie polecałbym inwestować w nowy komputer, tylko zachować 1000 zł na dobrą kartę graficzną w przyszłości i czekać. Soft się na pewno pojawi - kiedy, to nie wiadomo.
Warto dodać, że sam kodek, konkretnie zwłaszcza jego otwarta implementacja, pewnie nie posiada jeszcze specjalnej algorytmicznej optymalizacji, nad nim też odpowiednie grupy programistów pracują.

Dlatego, na obecną chwilę, lepszym wyborem (pod względem jakości i obróbki) będzie IMO kamera miniDV (np: canon seria hv), komputera nie trzeba będzie wymieniać. Z taką kamerą odczeka się do paru lat, kiedy AVCHD wreszcie przestanie zarzynać wszystko co się rusza, GPU będzie można wykorzystać do jego obróbki, jak i najważniejsze: pojawią się nowe i lepsze kamery korzystające z AVCHD. Słowem: same zalety. Tylko potrzeba cierpliwości.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Annihitek napisał:
Dlatego, na obecną chwilę, lepszym wyborem (pod względem jakości i obróbki) będzie IMO kamera miniDV (np: canon seria hv), komputera nie trzeba będzie wymieniać. Z taką kamerą odczeka się do paru lat, kiedy AVCHD wreszcie przestanie zarzynać wszystko co się rusza, GPU będzie można wykorzystać do jego obróbki, jak i najważniejsze: pojawią się nowe i lepsze kamery korzystające z AVCHD. Słowem: same zalety. Tylko potrzeba cierpliwości.
TU sie nie zgodze, jak dla mnie nie trzeba robic calego materialu, no chyba ze ktos tak fatalnie kreci, wystarcza tylko kawalki, ktore chcemy przerobic, nie ma potrzeby upiekszac HD, ja rozumiem SD tam material byl dosc kiepski i trze bylo poprawiac ostrosc itd, tutaj nie trzeba wiec po co material jedno godzinny przerabic, zeby dodac napisy?

co do lepszych czasow to racja trzeba czekac, ja czekam bo nie mam odtwarzacza blu-ray ani LCD wiec material trzymam na dwoch dyskach a pozniej zrobie


jeszcze co do ramu, co kolega pisal, to w XP wiecej niz 2 GB nie jest az tak potrzebne, no ale jak masz kupic to moze byc 4 GB
 
Ostatnia edycja:

bankrootghost

New member
Seba_Fan napisał:
jeszcze co do ramu, co kolega pisal, to w XP wiecej niz 2 GB nie jest az tak potrzebne, no ale jak masz kupic to moze byc 4 GB

potwierdzam w 100%.
Obydwa moje programy (w stopce) w czasie renderowania pokazują użycie RAM na poziomie od 1 do 1,1 GB
 

bovima

New member
MaksymalnyRAM

32-bitowe systemy operacyjne Microsoftu (zarówno XP jak i Vista) mogą zaadresować maksymalnie 3GB pamięci RAM. Pamięć zainstalowana ponad ten limit będzie niewykorzystana. Optymalna konfiguracja to np. 2x1GB + 2x512Mb w ukłdzie dual.
 

azdanowski

New member
Zaczynam się gubić. Z tego co piszecie, wnioskuje, że mimo iż mój komputer to nie jakiś Monster, to powinien wystarczyć do obróbki. Czy ktoś przy procesorze cor2duo i 2 ramach obrabia AVCHD?

I ponawiam pytanie: czy obróbce karta graficzna odgrywa duże znaczenie?
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
mam xp 2GB procek core 2,4 smiga jak szalony zero problemow, co Ty sie tak lamiesz, kup kamere i sam sprawdz, przeciez nie jedziesz po kamere i kompa tego samego dnia, bedzie dzialac, ale jesli robisz to zarobkowo to kupo nowy sprzet i inna kamere, koniec
 

mobor

Banned
lapizapi napisał:
8 rdzeniów np. Final Cut pro 2 na maca

mam Mac'a
wez mnie nie rozsmieszaj

- brak wsparcia dla obsługi avchd offline /nie mozna stosowac np czytnika kart!/
- KONIECZNOŚĆ transkodowania materiału do formy NIESKOMPRESOWANEJ /wymaga ok 50GB twardziela na każdą godzinę gilmu/
- aby wypalić pozniej płytkę HD trzeba kupic kolejny program - TOAST9+dodatkowo BD+ plugin

ODRADZAM !
 

azdanowski

New member
nie lenię się tylko próbuję dokonać najsłuszniejszego wyboru. A jako, że to moja pierwsza kamera (nie będzie wykorzystywana zarobkowo na pewno) to chcę zdobyć informację. Zawsze pozostaje mi wybór HV30.
 
Do góry