Jaka kupić kamerę Panasonic czy JVC

martin74

New member
Witam wszystkich na forum i proszę o radę przy zakupie kamery. Będzie to moja pierwsza kamera tak więc w tej dziedzinie jestem blady. Mój budżet to ok. 1500 pln i z tego co przeglądałem w internecie to chyba najbardziej interesujące propozycje to JVC GZ MG 155 lub Panasonic DV 320 stąd też moje pytanie HDD czy miniDV. Z góry dziękuję za pomoc Martin
 

worldidol

New member
Na pytanie MiniDV czy HDD tak naprawdę musisz odpowiedzieć sobie sam. Pomyśl, co jest dla Ciebie ważniejsze: jakość nagrania (MiniDV) czy łatwość obsługi (HDD). To są dwie najistotniejsze wg mnie cechy dla obu systemów nagrań. Jeśli to Twoja pierwsza kamera to na początku może wydać Ci się trudne zgranie materiału na komputer z taśmy MiniDV. Musisz w tym celu posiadać firewire. Warto zaznaczyć, że kopiowanie godzinnego materiału z kamery MiniDV trwa godzinę. Nie mniej, nie więcej. Skopiowanie z kamery HDD to kwestia "przeciągnięcia i upuszczenia", tutaj szybkość zależna od USB i Twojego komputera. Kompresja obrazu z kamery HDD jest jednak bardziej widoczna z przyczyn technicznych.

Gdybym był na Twoim miejscu wybrałbym Panasonica NV-GS320. Nie od dziś wiadomo, że JVC nie jest liderem na rynku kamer, a seria NV Panasonica jest naprawdę udana. Sam rozważałem zakup najpierw GS400, potem GS500, kupiłem jednak kamerę HD. Podsumowując: HDD dla leniuchów, MiniDV dla ambitnych ;)
 

Kilmar

New member
Witam
mam podobny problem - miniDV czy HDD i wiem, że muszę go rozwiązać sam :-(
Natomiast mam możliwość dołożenia kilku stówek (w sumie mniej niż 2000) i czy w tej cenie z miniDV polecilibyście SONY DCR HC96. Podobno to model "stary" ale jary ;-))))

A czy w tej cenie z HDD też Sony? Polecono mi właśnie JVC 155 albo 255 ale ta firma kojarzy mi sie głównie z TV z lat 90tych (może niesłusznie)

Poradźcie coś proszę, bo maluch w drodze i nie do końca mam czas jeździć po sklepach i porównywać a poza tym - nie oszukujmy się - panowie w MediaM i innych sklepach zachwalają to co chcą sprzedać.

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

jwojtasin

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam,

Kamery JVC gwarantuja nienaganną jakość obrazu. Co rok zmieniam kamerę i wyłącznie JVC zapewnia doskonałą jasność, kolor i kontrast.
Poza tym, to JVC jako pierwszy na świecie wprowadził do sprzedaży 4 lata temu kamerę z twardym dyskiem. TO świadczy o doświadczeniu i ich potencjale.
Kilmar napisał:
Witam
mam podobny problem - miniDV czy HDD i wiem, że muszę go rozwiązać sam :-(
Natomiast mam możliwość dołożenia kilku stówek (w sumie mniej niż 2000) i czy w tej cenie z miniDV polecilibyście SONY DCR HC96. Podobno to model "stary" ale jary ;-))))

A czy w tej cenie z HDD też Sony? Polecono mi właśnie JVC 155 albo 255 ale ta firma kojarzy mi sie głównie z TV z lat 90tych (może niesłusznie)

Poradźcie coś proszę, bo maluch w drodze i nie do końca mam czas jeździć po sklepach i porównywać a poza tym - nie oszukujmy się - panowie w MediaM i innych sklepach zachwalają to co chcą sprzedać.

pozdrawiam
 

worldidol

New member
jwojtasin napisał:
Kamery JVC gwarantuja nienaganną jakość obrazu. Co rok zmieniam kamerę i wyłącznie JVC zapewnia doskonałą jasność, kolor i kontrast.
To mnie rozbawiłeś. Ile płacą Ci za reklamę JVC? Kamery JVC w większości testów przegrywają z Sony/Panasonikiem/Canonem w jakości nagrywanego obrazu (i nie tylko), więc nie ściemniaj. A zdanie "Co rok zmieniam kamerę i wyłącznie JVC" - brzmi cytat kiczowatej reklamy.
 

worldidol

New member
jwojtasin napisał:
Kamery JVC gwarantuja nienaganną jakość obrazu. Co rok zmieniam kamerę i wyłącznie JVC zapewnia doskonałą jasność, kolor i kontrast.
To mnie rozbawiłeś. Ile płacą Ci za reklamę JVC? Kamery JVC w większości testów przegrywają z Sony/Panasonikiem/Canonem w jakości nagrywanego obrazu (i nie tylko), więc nie ściemniaj. A zdanie "Co rok zmieniam kamerę i wyłącznie JVC" - brzmi jak cytat z kiczowatej reklamy. Kiedyś w MM pytałem sprzedawcę co poleca - polecił JVC. Pomyślałem: ok, może faktycznie dobry model im wyszedł. Potem pytałem go o inny rodzaj sprzętu, też polecił JVC. Potem mu się przyjrzałem - miał zawieszoną na szyi smycz JVC :D

P.S. Przepraszam za zdublowanie...
 
Ostatnia edycja:

_spy_

New member
Jeśli zamierzasz filmy poddawać późniejszej edycji, a w szczególności nakładać na nie efekty, to lepszym wyborem będzie miniDV. W przypadku HDD masz o wiele gorszą jeśli chodzi o jakość kompresję MPEG. Materiał przeznaczony do obróbki powinien być w jak najlepszej jakości, bo nałożony efekt może spowodować zwielokrotnienie błędu (zniekształcenia barw obrazu) spowodowanego przez komresję.

Co do producenta, to zdecydowanie Sony.
 

worldidol

New member
Kamera DVD to dla mnie w ogóle niezrozumiała rzecz :) MiniDV to najlepszy wybór, HDD też jestem w stanie zrozumieć, ale DVD? Lepszy obraz będzie miał MiniDV. Tylko na taśmach nagrasz materiał niebędący skompresowany logicznie.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
No tylko ze jak sobie pomysle ze mam potem zgrywac godzine to mi przechodzi ochota na nagrywanie. I tak sie zastanawiam o ile gorszy jest obraz na tych kamerach z dyskiem lub z płyta. Moze rózniece sa nieznaczne i nie ma co sie zmuszac do kasetek minidv.
 

worldidol

New member
Jeśli bardzo zależy Ci na łatwości obsługi, to wybierz lepiej kamerę HDD, ale jeszcze się zastanów nad MiniDV :) Na początku wydaje się to niewygodne, ale z czasem jest przyjemne. Zgrywasz, przy okazji masz podgląd i satysfakcję najlepszej jakości :)
 

slimak

New member
Bez reklam
Jakość obrazu z kamer (bez edycji).
http://www.video-magazin.de

miniDV HDD

1. Panasonic GS320, Sony HC96.
2. JVC MG 255, JVC MG 275, Sony HC47, Panasonic GS 80, Panasonic H20, Panasonic H250, Sony SR290.
3.
4.
5. Sony HC45, Sony SR32, Sony HC27, Sony HC37, Canon MD110.

Filmowanie w słabym oświetleniu.

1. JVC MG 255, JVC MG 275.
2. Sony HC47.
3. Panasonic GS320, Sony HC96.
4. Panasonic GS 80,Panasonic H20, Panasonic H250, Sony SR290.
5. Sony HC45,Sony SR32, Sony HC27, Sony HC37, Canon MD110.

Te dwie kamery JVC MG 255 i JVC MG 275 to prawdziwy wybryk natury, pozostałe kamery JVC w testach wychodzą normalnie lub słabo.
 

Kilmar

New member
Tomek Koko napisał:
No tylko ze jak sobie pomysle ze mam potem zgrywac godzine to mi przechodzi ochota na nagrywanie. I tak sie zastanawiam o ile gorszy jest obraz na tych kamerach z dyskiem lub z płyta. Moze rózniece sa nieznaczne i nie ma co sie zmuszac do kasetek minidv.

Na 100% wiem, ze nie DVD ale też mam ten dylemat co Ty bo na 90% nie będę się w żadne efekty bawił (co najwyżej coś wytnę)
Obawiam sie, że potem będą te kasetki leżały i leżały a jak przerzucę na DVD z HDD to będzie OK
Poza tym skoro i tak nagrania mają skończyć na DVD to czy jest aż taka różnica między miniDV a HDD (przy minimalnych efektach)?

Napiszcie jeszcze proszę czy SONY DCR HC96 dla miniDV do 2k jest OK i jeśli HDD to co w tej cenie
pozdrawiam
 

Kilmar

New member
{poprzedniego posta napisałem równocześnie ze Slimakiem}
Czyli jeśli miniDV to Panasonic GS320 lub Sony HC96 a jeśli HDD to JVC MG 255 lub JVC MG 275?

Te dwie kamery JVC MG 255 i JVC MG 275 to prawdziwy wybryk natury, pozostałe kamery JVC w testach wychodzą normalnie lub słabo.
Rozumiem, że "wybryk natury" oznacza, że są dobre:grin:
 

slimak

New member
Bez reklam
Każdy widzi świat trochę inaczej. Moje zestawienie należy potraktować jako wskazówkę, które kamery porównywać w sklepie przed zakupem.
 

czenio

New member
Jaka kamera

Tomek Koko napisał:
No tylko ze jak sobie pomysle ze mam potem zgrywac godzine to mi przechodzi ochota na nagrywanie. I tak sie zastanawiam o ile gorszy jest obraz na tych kamerach z dyskiem lub z płyta. Moze rózniece sa nieznaczne i nie ma co sie zmuszac do kasetek minidv.​

Nie żartuj- czas stracony na zgrywanie zrekompensuje Ci dobra jakość nagrania. Czas na zgrywanie stracisz raz, a dobrą jakością będziesz się
cieszył (i znajomych również) tyle razy ilekroć będziesz oglądał. Kasetki
miniDV są bardzo małe, stosunkowo tanie i ogólnie dostępne. Polecam
tylko miniDV i dobrze gdyby była to kamera SONY. Dziś może nie zamierzasz bawić się w edycję nagranego materiału, ale kto wie czy w przyszłości nie przyjdzie Ci na to ochota - a zapewniam Cię,że jest to
frajda wielka !
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
Sony to dobra firma, ale niestety wiele jej produktów jedzie na reklamie. Szczególnie boleśnie odczują to ci, którzy kupią jej produkty z dolnej pułki, czyli np. kamery do 1500 zł.

Co do straty jakości przy edycji to nie przesadzajcie. Wszystkie kamery HD (1440x1080 i 1920x1080) nagrywają w mpg2 lub mpg4 (AVCHD) i po obróbce jakość jest identyczna jak oryginału (z wyjątkiem przejść). Tu jest fragment mojego filmu HD, proszę mi powiedzieć czy jakość przejścia jest tragiczna?

http://rapidshare.com/files/63461972/d4.mpg.html

Ślimak
Zwolennik miniDV

http://slimak.republika.pl/hv10.htm
 
Ostatnia edycja:

rojo_pajo

New member
...

dokładnie - różnica w cenie niewielka, (na agito ze dwie stówki różnicy) a miniDV to inwestycja. Tak jak z aparatem - możesz kupić Pół-idiot-camera ;) ale będziesz miał problem, żeby sie nauczyć robić dobre zdjęcia. Tak i z kamerą - obsługa nie jest czarną magią to kwestia poznawania "sztuczek" - genialna frajda!
 

viValdi

New member
Bez reklam
A czy wiesz ile czasu zajmie ci finalizowanie plyty DVD w kamerze a potem przekopiowanie jej do komputera?
Kilka razy wykonywałem te czynności i naprawdę nie jest to takie trzask prask i po wszystkim.
To już lepiej kup kamerę na dysk - przynajmniej finalizowanie odpada.
 
Do góry