Jaka kamera? Sony SR12, JVC czy Canon?

Grzesiek23

New member
Sprawa wygląda tak - potrzebuję dobrej kamery.

Obecnie posiadam Panasonica NV-GS70 ( http://panasonic.pl/oferta.php?prod=1295 ).

Czego oczekuję od kamery? Niezawodności, porządnej jakości nagrywanego obrazu i dźwięku.

Tym Panasoniciem filmuję wesela - pomińmy tutaj aspekty wideofilmowania.
Robię to dobrze, ludzie są bardzo zadoweleni, na brak zamówień nie narzekam.

Przyszłą kamerą też pewnie będę kręcił wesela bądź inne imprezy.

Budżet na kamerę - 3000-4500 zł.

Nośnik? Jeśli naprawdę dana kamera będzie godna uwagi, to mogę pozostać przy miniDV. Jak nie, to HDD.

Dzięki za porady.
 

WiruSSS

New member
..nie chcałbym cię zniechęcać ...ale w tej cenie nie kupisz chba niczego sensownego do kręcenia wesel. wszystkie kamery HD z tego segmentu cenowego łączy jedna dosc istotna dla Ciebie zapewne wada, slaba jakość obrazu w słabszych warunkach oświetleniowych, co przy weselach jest raczej standardem ..no chyba że będziesz rozkładal jakieś ekstra oświetlenie ..ale nie wiem czy klienci byliby z tego zadowoleni. jedn szumią bardziej inne mniej ..jednak i tak za bardzo. ..ale tutaj musiałby się wypowiedzieć ktoś kto jest na tyle odwazny że kupił jedną z tych kamer do takiego celu ...i opisał swoje spostrzezenia.
 

Grzesiek23

New member
Oświetlenie to nie problem - lampy, statywy, halogeny na kamerę mam i klienci nie narzekają.

Owszem, znajdą się nietoperze, ale krótkie tłumaczenie dlaczego muszę mieć światło i mam spokój.

Ten Panas też szumi nie miłosiernie i kolory też pozostawiają wiele do życzenia, gdy nie ma wystarczającej ilości światła.


Skoro ten temat został poruszony, to dobrze, by kamera miała złączkę na zamontowanie halogenka :)
 

bemx2k

New member
Grzesiek23

Tak jak pisal WiruSSS w ciemniejszych scenach
wszystko co jest na rynku ponizej 3,5-4 tys zl bedzie
dawalo przecietny obraz , jesli juz ma byc cos w taniego
to Canon HV30
wszedzie podaja ze lepiej sobie radzi w niedoswietlonym
otoczeniu .
 

huling

New member
Ja bym polecił Sony SR12. Nie jest może zbyt rewelacyjna w ciemnych pomieszczeniach, ale skoro i tak doświetlasz to na pewno świetnie się spisze. Ma oczywiście stopkę do podłączania akcesorii, oraz wejście mini jack na mikrofon i wyjście na słuchawki. Dźwięk nagrywa w DD 5.1, co z pewnością uatrakcyjni nagrane filmy. Robi również panoramiczne zdjęcia 7 Mp w trakcie nagrywania, co na weselu też się przyda. A 120 GB twardy dysk starczy na całe wesele razem z nocą poślubną :D . Na stronie Sony masz dokładną instrukcję do tej kamery po polsku.
 

Grzesiek23

New member
Jeszcze mam takie pytanie odnośnie robienia zdjęć przez kamerę.

Nie chodzi mu tutaj o jakość - od tego mam porządny aparat - a o zasadę robienia zdjęć.

Czy jest możliwe, że filmuję, filmuję, wciskam przycisk od zdjęcia i zdjęcie zapisywane jest na dysku, przy czym na filmie nie ma żadnych oznak, że zrobiono zdjęcie?

Pytam, ponieważ w tym moim poczciwym Panasonicu to raczej takie "pseudo" zdjęcia - normalnie nagrywana jest stopklatka, a tą wiadomo, że mogę wyciągnąć podczas obróbki. Tj. wstrzymanie obrazu, dźwięk dalej nagrywa i nagły przeskok obrazu i dalsze nagrywanie.


O szumy dysku się nie pytam, bo i tak pewnie będą mniejsze niż mechanizmu kasety :)
 

badzia

New member
Witam,
Akurat jakiś czas temu przez pare dni miałem okazję używać kamery Sony SR12.

Grzesiek23 napisał:
Czy jest możliwe, że filmuję, filmuję, wciskam przycisk od zdjęcia i zdjęcie zapisywane jest na dysku, przy czym na filmie nie ma żadnych oznak, że zrobiono zdjęcie?

Tak, przy odtwarzaniu filmu nic nie widać że było zdjęcie robione. Zdjęcia można zapisywać na dysk twardy lub na kartę pamięci. Tak samo filmy można nagrywać na dysk lub kartę. Dla obu form zapisu (film lub zdjęcie) oddzielnie ustawia się nośnik na jaki mają być zgrywane (dysk lub karta)

Grzesiek23 napisał:
O szumy dysku się nie pytam, bo i tak pewnie będą mniejsze niż mechanizmu kasety :)

Moje ucho nie stwierdziło żadnych słyszalnych dźwięków mechanizmu pochodzących z kamery. Co prawda nie słuchałem nagrań na słuchawkach tylko na telewizorze lub wbudowanym głośniku w kamerze.

Pozdrawiam.
 

huling

New member
Jest dokładnie tak jak pisał badzia. Mogę jeszcze dodaś, że podczs filmowania, gdy robi się zdjęcie nie działa lampa błyskowa i zdjęcia mają ograniczony rozmiar do 7 Mp, ale za to są w formcie 16:9 i można je potem ładnie wkomponowć w film.
 

Grzesiek23

New member
Chwalicie Soniaka i dobrze :)

Canon HG21 to nowość chyba i mało o nim jest na razie.

Tak czy siak, trochę czasu mam jeszcze - do lutego.

Ale Wasze opinie są niezwykle pomocne, dziękuję!
 

bialkooo

New member
nie użwałem reszty wymienionych kamer ale jestem posiadaczem sr12 w ntsc i jezeli pomieszczenia sa doswietlone to polecam jak najbardziej , ostrość obrazu oraz głebia kolorów powaliła cała moją rodzinę a filmowałem również wesele ale amatorsko, a akurat sala była super oswietlona, era dvd z wesela powoli umiera chyba ze to bedzie dvd z plikiem avchd
 

dario4

New member
Ja polecam


Panasonic HDC-SD100

lub

Panasonic HDC-HS100

jest to nowosc ale już można o niej przeczytać pozytywne opinie,co do Sony ja jej nie polecam,przede wszystkim słabo ostrzy, i jest za wolna,przeczytaj sobie o niej na tej stronie :http://www.ceneo.pl/;0151178188-10.htm#productOpinions druga sprawa to zdjęcia dziwi mnie że ktoś kto kręci kamerą wesela pyta się o robienie zdjęć kamerą /żałosne/ kamera ma być kamera a nie aparatem co to za fotki z kamery /fajans/ ,kup dobra kamerę i dobry aparat minimum Nicon 80,lub 90 z obiektywem cociażby kitowym.:hmm: lub aparat Canon .
 

huling

New member
dario4 napisał:
co do Sony ja jej nie polecam,przede wszystkim słabo ostrzy, i jest za wolna,przeczytaj sobie o niej na tej stronie :http://www.ceneo.pl/;0151178188-10.htm#productOpinions druga sprawa to zdjęcia dziwi mnie że ktoś kto kręci kamerą wesela pyta się o robienie zdjęć kamerą /żałosne/ kamera ma być kamera a nie aparatem co to za fotki z kamery /fajans/ ,kup dobra kamerę i dobry aparat minimum Nicon 80,lub 90 z obiektywem cociażby kitowym.:hmm: lub aparat Canon .

Jeśli miałbym kupować coś tylko na podstawie opinii w "porównywarkach cen" to nic bym nie kupił. Zawsze są zadowoleni i niezadowoleni. Wg mnie najbardziej trafny jest opis pierwszy z drugiej strony napisany przez Pianista. Najbardziej śmieszą mnie stwierdzenia typu: "tryb stary film jest opóźniony i same smugi" - to jest przecież właśnie stary film albo „przy noktowizorze na zewnątrz nic nie widać, bo wykorzystuje diodę 10x mocniejszą od pilota telewizyjnego”. Ci, co piszą takie bzdury nie czytają instrukcji obsługi i potem narzekają. Ta kamera ma niekiedy problemy ze złapaniem ostrości, gdy jest ciemno. Ja wtedy przybliżam i oddalam obraz i jest ok.
Co do zdjęć przy weselu. Oczywiście, że lepiej je robić dobrym aparatem, ale nie zawsze jest to konieczne. Do zrobienia przebitek, wstawek i jakiejś prezentacji na początku i końcu filmu w zupełności wystarczy.
 
Ostatnia edycja:

bialkooo

New member
druga sprawa to zdjęcia dziwi mnie że ktoś kto kręci kamerą wesela pyta się o robienie zdjęć kamerą /żałosne/ kamera ma być kamera a nie aparatem co to za fotki z kamery /fajans/ ,kup dobra kamerę i dobry aparat minimum Nicon 80,lub 90 z obiektywem cociażby kitowym.:hmm: lub aparat Canon .
[/B][/QUOTE]

dziwne jest to jak ktoś nie czyta wczesniejszych postów i się mądrzy , przeciez kolega napisał że ma dobry aparat do zdjęc weselnych, a co do zdjęc z kamery to do wstawek w film się jak najbardziej sr12 nadaje ale kazdy wybiera to co mu podpasuje indywidualnie
 

Grzesiek23

New member
@dario4

Dzięki za tego linka, bo przypomniałem sobie o jednej, bardzo ważnej opcji.

Co do zdjęć - kolega bialkooo Ci już odpowiedział.



Jedno pytanie - w moim Panasonicu jest taka bardzo fajna opcja "Wind Cut" - jak nazwa wskazuje, eliminuje podmuchy wiatru w mikrofon.

Bardzo dobrze się sprawdza. Bez niej lepiej nawet nie nagrywać.


I pytanie - jak Sony sprawuje się na wietrze?
Czy ma taką opcję?
Czy wbudowany mikrofon bez tej opcji daje rady, czy może raczej ciała?

Jeśli już kupować dodatkowy mikrofon, to jaki? :p
 

dario4

New member
Nie mądrze się i czytam posty, dziwi mnie tylko to że powiedzmy /profesjonalista/ kręcący większe imprezy zastanawia się nad robieniem zdjęć kamerą???? ,ktoś kto robi takie sugestie ,to albo nie ma dobrego aparatu i tylko pisze że ma albo nie jest na tyle osoba zorientowaną w tym co robi lub zamierza robić . Bez urazy ale dzisiejsze czasy wymagają pełnego profesjonalizmu i jakości ja sam jestem fotografikiem , i również kręcę filmy z imprez :wesel,studniówek itp.i nie wyobrażam sobie nawet jako opcje dodatkową robić fotki kamerą , Ale każdy robi to co uważa za słuszne.Wracając do kamery to kolega - HULING- pisze /Jeśli miałbym kupować coś tylko na podstawie opinii w "porównywarkach cen" to nic bym nie kupił./oczywiście ma racje każdy podejmuje sam decyzje co i gdzie ma kupić ,ale chyba opinie o danym wyrobie chciałby zobaczyć czy się o nim coś dowiedzieć. Chciałbym zauważyć że piszą tam osoby które tą kamerę używają , a po drugie to mam pytanie jaka jest różnica między tymi osobami które mają tą kamerę i wypowiadają się na jej temat w porównywarce cen i opinii a tymi na tym forum,- chyba tylko taka że tutaj wypowiadają się ludzie o większej wiedzy na temat danego sprzętu ale w większości go nie posiadają i nie mogą sprawdzić,/ oczywiście nie pisze o wszystkich / .a tam co niektórzy mogą się wypowiedzieć o danym sprzęcie bo go mają i użytkują
Jeżeli zaś chodzi jeszcze o samą kamerę SONY SR11 czy
SR12 to mimo wszystko uważam że te kamery nie warte są zakupu i to jest moje osobiste zdanie a nie wsysane z przeglądarki miałem rożne kamery i nadal uważam że panasonic jakościowo jest lepszy,oczywiście w tym przedziale cenowym i jakościowym . Do Grzesiek23
Sony nie ma takiej funkcji wyciszenia wiatru jaką ma Panasonic ,i każdy większy podmuch ,czy to nad morzem czy na jeziorze będzie mocno słyszalny ,a do tego dźwięk 5.1.:rolleyes:
 
Ostatnia edycja:

Grzesiek23

New member
@dario4

Jejku ... :)

Napisałem przecież, że zdjęcia robione kamerą podczas filmowania chcę uchwycić, by do filmu wstawić jako stopklatkę.

Nie wiem, jak to jest przy HD, ale robienie stopklatki w SD ręcznie podczas montażu pozostawia wiele do życzenia odnośnie jakości.


Edit:

Tylko ten dysk 60GB ... na ile to godzin nagrań starczy?
 

huling

New member
dario4 -> chodziło mi o to, że w porównywarkach cen bardzo często wydają opnie ludzie, którzy dopiero, co kupili sprzęt i nie zdążyli go jeszcze opanować. I nie dotyczy to tylko kamer. Często można przeczytać teksty typu" mam ją od wczoraj i jest super (lub do d..y). Dlatego wolę czytać opinie na "specjalistycznych" forach. Chociaż niestety masz rację, że tutaj często wypowiadają się osoby o sprzęcie, którego nie posiadają. A najlepiej jest pójść do sklepu i samemu sprawdzić organoleptycznie. Można wziąć swoją kartę, nagrać coś w sklepie i sprawdzić u siebie w domu.
Co do dźwięku. Sony nie ma wyciszenia wiatru, ale gdzieś na forum wyczytałem, że szumy wiatru są mniej słyszalne z włączoną funkcją ZOOM MIC. Ja zawsze tak nagrywam, bo daje to fajne efekty, więc nie mam porównania, ale kręciłem nad Bałtykiem i nie mam żadnego huraganu w głośnikach. Jak będę miał okazję to sprawdzę, czy jest różnica w standardowym ustawieniu.
I jeszcze sprawa zdjęć. Też kiedyś kręciłem wesela i ta funkcja mi się podoba. Jeśli kręcisz sam, to nie ma niekiedy czasu na wyłączenie kamery, zrobienie zdjęcia aparatem i wznowienie filmowania. Przecież młoda para nie będzie robiła przerw podczas ważnych momentów, żeby zrobić zdjęcie. Tu nie ma na to czasu. I wtedy można to wykorzystać.

Grzesiek23 -> w SR12 stopklatki wychodzą całkiem nieźle, jeśli filmowane obiekty za szybko się nie poruszają. Pokazałem tak znajomym zdjęcia robali (w makro) i nie zorientowali się, że były to stopklatki wyciągnięte z filmu.
 

dario4

New member
Witam ponownie .Do huling
masz racje mówiąc że w trakcie kręcenia nie ma czasu na manewr z robieniem zdjęcia osobno, ja akurat mam pomocnika i w momentach kiedy jest to konieczne jeden kręci a drugi robi fotki wiec dajemy sobie rade. Co prawda ta kamera Sony ma kilka fajnych opcji np:W trybie zdjęć seryjnych pozwala na wykonanie do trzech zdjęć na sekundę,
przy rozdzielczości 10,2 megapiksela i zapewniającym najlepszą jakość obrazu trybie kompresji JPEG. ale nie opierał bym się tak na tym ,każda z firm prowadzi swój własny program sprzedaży danego wyrobu i lubi podkręcać swoje dane dla uzyskania większej efektywności sprzedaży Np: Aparat Sony Alpha 350 firma podaje że można uzyskać na nim
14,2 mil pikseli a praktycznie można uzyskać na nim tylko 10,2 mil pikseli /przetestowane/ i do tego ze skutkiem b,dużego śnieżenia przy wysokich czułościach ,ale do czego zmierzam jeżeli fotki z kamery mialy by być małego rozmiaru i i do tego trochę podrasowane odpowiednim programem do obróbki zdjęć to możliwe że ta opcja robienia zdjęć kamerą się sprawdzi aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę po wykonaniu takiego montażu czy aby jakość nie odbiega za bardzo od reszty zdjęć ,w końcu wiele osób ma tv LCD o rozmiarach od 32 cale........ i potem na dużym ekranie wszystkie niedoróbki nam wyjdą .Moja rada jest taka najlepiej pójść do sklepu Sony wziąć kartę i poprosić sprzedawce o zrobienie kilu fotek tą kamerą przy jednoczesnym kręceniu / kupił nie kupił ale przetestować mogę / ,ja tak robiłem i robię do tej pory zawsze testuje dany sprzęt w sklepie , do opinii na forach podchodzę ostrożnie niekiedy wchodzą tam osoby żeby tylko popleść bzdury ,fajnie jest sprawdzić testy na stronach zagranicznych , w końcu na dany sprzęt wydamy sporo kasy, a potem się cieszmy z wyboru,lub jesteśmy zawiedzeni i wypisujemy swoje żale na forach. Do Grzesiek23 Sony Sr Hdr 11E
z tego co mi wiadomo to nagrywanie na twardy dysk 60 GB morze pomieścić maksymalnie 22 godziny filmu. A Sony Sr hdr 12E 120 giga dysk pomieści 48 godz filmu ,ale patrzcie na to z dystansem bo nie wszystko co piszą jest zgodne z prawdą i dużo też zależy od jakości nagrania jaką ustawicie przy nagrywaniu.Pozdrawiam :cool:
 
Ostatnia edycja:

trainiart

New member
Rozdzielczość kamer

Żadna z kamer w tej klasie nie może przekroczyć realnej rozdzielczości 4 megapikseli, a to z prostego powodu, iż w żadnej z nich efektywna liczba pikseli nie przekracza właśnie tej liczby. Cała nadwyżka jest "sztuczką" (chwytem marketingowym) i jest tym samym efektem, który udostępnia każdy program do obróbki zdjęć (np. przy powiększeniu obrazu).
 
Do góry