Jaka jest tolerancja dla optymalnej odległości projektora?

Nazir007

New member
Panowie proszę o pomoc.

Przyznam, że mam mały problem z ustaleniem optymalnej odległości projektora (TW5000) od ekranu. Sprawdzałem na kalkulatorze ustawień producenta projektora jaka powinna być odległość dla obrazu ok. 106 cali. Okazuje się, że rekomendowana odległość to ok 3,16m. Gdy zwiększam odległość (chciałbym ok 4,1m) obraz na kalkulatorze robi się za duży co oczywiście jest dla mnie nie do przyjęcia.

Rozmawiałem z konsultantem z Epsona. Stwierdził, że ta odległość którą uzyskałem jest optymalna i nie powinna być większa niż +/- 10cm. Przyznam, że trochę zdziwiło mnie to ponieważ wydawało mi się, że zoomem mogę dopasować sobie wielkość ekranu. Konsultant powiedział, że zoom pomoże w niewielkim stopniu i zwiększenie odległości spowoduje utratę części obrazu.

Czy moglibyście mi wyjaśnić jak to jest z tą odległością. Czy powinienem trzymać się tych ok 3,16m ponieważ przesunięcie do tyłu do ok.4,1 m spowoduje utratę obrazu oraz jednocześnie niewielki spadek jakości obrazu.

Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

GracX

New member
Bez reklam
Też mam taki problem projektor mam wysunięty metr do przodu żeby wielkość obrazu była optymalna oczywiście lepiej by były gdyby był na samym końcu ale wtedy obraz robi się gigantyczny.ciekawe czy projektory z wyższej półki mają większy zakres zoomu?
 

Nazir007

New member
Ja na razie jestem na etapie projektowania położenia.

Mam dlatego prośbę do osób które już mają praktyczne doświadczenie w tym zakresie aby podpowiedziały jak to jest z tym zoomem.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Przyjmijmy, że "konsultant" Epsona nie zrozumiał pytania, bo inaczej nie mogę tego wyjaśnić.

Obraz 106" można uzyskać przy instalacji projektora w odległości od ekranu 3.16 m - 6.74 m, oczywiście wykorzystując regulację zoomu obiektywu, przy minimalnej odległości będzie to najmniejsza dostępna ogniskowa obiektywu, a co za tym idzie najszerszy kąt projekcji.

Nie ma najmniejszego problemu, żeby zainstalować Epsona TW5000 w odległości 4.1 m, nie wiąże się to z jakimkolwiek spadkiem jakości obrazu, można powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie. Obiektyw ma bowiem najlepszą jakość optyczną w środkowym zakresie zoomu. Przy takim montażu spadnie jedynie nieco jasność obrazu. Przy ekranie 106" wybrałbym jednak powierzchnię MattWhite Gain 1.0-1.2, Epson nie jest projektorem bardzo jasnym w ustawieniach kinowych ( NATURALNY - ok.550 lm ).

Nie zapominaj jeszcze o zakresie Lens Shift, czyli przesuwu obrazu bez zniekształceń, który również nie jest z gumy i może nie wystarczyć w wysokich pomieszczeniach. Tutaj także nie zaleca się stosowania skrajnych położeń regulacji - może to pogorszyć nieco ostrość obrazu.

Na koniec gratuluję wyboru, Epson TW5000 jest jednym z najbardziej udanych modeli Epsona. Obecnie po wycofaniu TW5500 lepszy obraz daje dopiero TW9000 za skromne ...12000 zł.

Pozdrawiam.
 

Nazir007

New member
Chciałbym ponowić pytanie związane z optymalną odległością projektora od ekranu.

Ponieważ moje pomieszczenie do projekcji nie jest idealnie „czarne”. Niestety jest biały sufit. Do projekcji służy ekran gray z 0,8 gain. Pojawia się pytanie. Czy nie najlepszym rozwiązaniem przy takich warunkach byłoby ustawienie projektora jak najbliżej ekranu?? Dzięki temu, świecący mocniej projektor (być może?) rekompensuje ewentualne blaknięcie kolorów na skutek braku idealnej czerni.


Czy przy takim ekranie oraz takim pomieszczeniu nie jest wskazane umieszczenie projektora jak najbliżej ekranu? Czy bliżej nie przyniesie lepszego kontrastu, lepszych kolorów?

Będę wdzięczny za komentarze.
Pozdrawiam
 
Do góry