Jaka '37?

mat74

Well-known member
Bez reklam
Oj widzę że słabiutko u ciebie ze znajomością niektórych zagadnień technicznych :) Ale odpowiem: nikt w Polsce nie nadaje programów w 100hz. Programy nadaje się w 50hz. Te 50hz to tak naprawdę półklatki obrazu wyświetlane naprzemiennie. Ponieważ ani plazmy ani LCD nie są w stanie wyświetlać obrazu z przeplotem to w telewizorach znajduje się tzw. deinterlacer. Sprawia on że półklatki obrazu łączone są w pary czyli z dwóch półklatek robi się jedna pełna klatka obrazu. Czyli z 50 półklatek robi się 25 pełnych klatek obrazu na sekundę. Nazywa się to progresywne skanowanie czyli po kolei wyświetlane są pełne klatki obrazu. I dopiero taki obraz są w stanie wyświetlić plazmy i LCD-ki. Oczywiście trzeba tu zaznaczyć że te 100hz które jest podawane w specyfikacjach technicznych poszczególnych TV przez producentów telewizorów dotyczy obrazu z przeplotem. Jest to dosyć mylące dla przeciętnego Kowalskiego bo zgodnie z tym co wcześniej podałem TV wyświetlają 25 pełnych klatek obrazu pomiędzy które układ kompensacji ruchu wsadza kolejnych 25 sztucznie dorobionych pełnych klatek obrazu czyli w sumie jest to 50 pełnych klatek obrazu na sekundę. Czyli tak naprawdę zamiast tych 100hz (półklatek) to masz jedynie 50 ale za to pełnych klatek na sekundę. Jest to wystarczająco dużo aby obraz był wyświetlany bardzo płynnie. Troszkę chyba to wszystko zamotałem ale nie potrafię tego inaczej wytłumaczyć :)

Teraz odpowiem wprost na twoje pytanie. Otóż ponieważ Polsat i inne stacje TV nadają obraz jedynie w 50-herzach (czyli po przetworzeniu: 25 pełnych klatkach) to właśnie dlatego powinieneś mieć TV 100-herzowy aby podwoić pierwotną płynność ruchu z 25 do 50 pełnych klatek na sekundę.
Mam nadzieję że zrozumiałeś ten nieco przydługi wykład heh :p

:hmm: - a jesli przelaczysz tuner tv w tryb 720p lub podasz sygnal 1080p z playera BD to ile tych klatek na sekunde otrzymasz ?!

nie pokreciles przypadkiem ilosci klatek z czestotliwoscia odswiezania ?!:mrgreen:
 

ORTEK

New member
:hmm: - a jesli przelaczysz tuner tv w tryb 720p lub podasz sygnal 1080p z playera BD to ile tych klatek na sekunde otrzymasz ?!

nie pokreciles przypadkiem ilosci klatek z czestotliwoscia odswiezania ?!:mrgreen:

To chyba Ty coś pokręciłeś :confused:
Jeszcze raz: nadawcy dają obraz w 50 półklatkach, TV przerabia to na 25 pełnych klatek i dorabia sztucznie drugie tyle.

Wszystko się przecież zgadza, nie rozumiem czego się czepiasz :confused:

Oczywiście napisałem to wszystko w odniesieniu do normalnie nadawanych kanałów TV a BR to co innego, wiadomo, tam masz 24 pełnych klatek a więc jeśli włączymy do tego układ kompensacji ruchu to będzie 48 pełnych klatek na sekundę.
 
Ostatnia edycja:

ADAM12116

New member
Te 100Hz to nie wiem czy to taki mus ja mam i wyłączam bo filmów nie da się z tym oglądać przynajmniej na samsungu - teatr TV jak trza !!!!:mrgreen:
 

ORTEK

New member
Te 100Hz to nie wiem czy to taki mus ja mam i wyłączam bo filmów nie da się z tym oglądać przynajmniej na samsungu - teatr TV jak trza !!!!:mrgreen:

A mówią że na Samsungach, przynajmniej tych z 2010 roku nie ma tego efektu :)
Albo masz jakiś starszy model albo masz żle ustawione to odświeżanie.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
:hihi:
To chyba Ty coś pokręciłeś :confused:
Jeszcze raz: nadawcy dają obraz w 50 półklatkach, TV przerabia to na 25 pełnych klatek i dorabia sztucznie drugie tyle.

Wszystko się przecież zgadza, nie rozumiem czego się czepiasz :confused:

Oczywiście napisałem to wszystko w odniesieniu do normalnie nadawanych kanałów TV a BR to co innego, wiadomo, tam masz 24 pełnych klatek a więc jeśli włączymy do tego układ kompensacji ruchu to będzie 48 pełnych klatek na sekundę.

:lol: :D:D:D
ale chlopie brniesz i bzdury klepiesz....wedlug twojej teorii ten TV LG PG7000, plazma 600Hz - TECH - WP.PL musialby wyswietlac ile klatek ?! 1200 ?! :D przy pracy na sygnale progresywnym ilosc klatek "oryginalnych" w stosunku do klatek "dorobionych sztucznie" miescilaby sie w granicach bledu.....
smialo mozna powiedziec ,ze tv nowy film by nakrecil w "miedzyczasie"....:D
przy obrazie statycznym (np.obraz z PC ) telewizor nie musi dorabiac klatek , wiec co sie wtedy dzieje ?! "tv dlubie w nosie" i nie odswieza obrazu wcale ?!
ilosc klatek ,a czestotliwosc odswiezania to dwie rozne rzeczy :fool:
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
problem jest wlasnie z tym ,ze nie wiesz o czym piszesz....!
oznaczenie TV jako 50hz, 100hz,120hz, 600hz czy tysiac piecset sto osiemset hz oznacza wlasnie czestotliwosc odswiezania obrazu !
wszelkie ukladu kompensacji ruchu (jakkolwiek by sie one u roznych producentow nie nazywaly) nie maja na dobra sprawe zadnego (bezposredniego) przelozenia na ten parametr (czestotliwosc odswiezania) , tak wiec twierdzenie ,ze 100 hz telewizory "dokladaja" co druga klatke to kolego poprostu bzdura i nie mieszaj ludziom w glowach dopoki ...
Oj widzę że słabiutko u ciebie ze znajomością niektórych zagadnień technicznych
 

ORTEK

New member
Przecież absolutnie KAŻDY telewizor oznaczony 100hz posiada układ kompensacji ruchu także ta cyfra wcale nie oznacza częstotliwości odświeżania obrazu. Gdyby rzeczywiście tak było mielibyśmy na rynku również telewizory oznaczone symbolem 100hz bez układów kompensacji ruchu a przecież wcale tak nie jest.
 
Ostatnia edycja:

ORTEK

New member
No fakt, zapomniałem zaznaczyć że chodzi mi o LCD.
Te 100hz w TV LCD oznacza sumę wszystkich półklatek obrazu (50 żródłowych i 50 sztucznie dorobionych) a nie częstotliwość odświeżania ekranu.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Przecież absolutnie KAŻDY telewizor oznaczony 100hz posiada układ kompensacji ruchu także ta cyfra wcale nie oznacza częstotliwości odświeżania obrazu. Gdyby rzeczywiście tak było mielibyśmy na rynku również telewizory oznaczone symbolem 100hz bez układów kompensacji ruchu a przecież wcale tak nie jest.

:blagam::D - normalnie mnie rozwalasz.......

no to "pytanie konkursowe".....- ile klatek "dorabia" ot tak pierwszy z brzegu LCD:Sony's 240Hz HDTV hurts your wallet | Crave - CNET przy podaniu mu sygnalu progresywnego 1080 z materialem zapisanym w formie 25 klatkowej ?

:grin:....- mozesz sie wspomoc kalkulatorem.......:hihi:
 

ORTEK

New member
To tobie się raczej coś pokręciło, z tego co mi wiadomo to wszystkie obecnie sprzedawane LCD-ki mają odświeżanie obrazu albo 60Hz albo 120Hz (TV 3D). Wyższych wartości póki co chyba nie ma (bo i po co ?).
 
Ostatnia edycja:

arturos1970

New member
Bez reklam
kolego ORTEK,nudzi mnie ciagle prostowanie twoich niefortunnych wypowiedzi,ale nie da sie przejsc kolo tego obojetnie,musze cie poinformowac,ze juz w ubieglym roku na rynku byly 200hz lcd,na dniach philips wypuszcza 400hz.
 

ORTEK

New member
kolego ORTEK,nudzi mnie ciagle prostowanie twoich niefortunnych wypowiedzi,ale nie da sie przejsc kolo tego obojetnie,musze cie poinformowac,ze juz w ubieglym roku na rynku byly 200hz lcd,na dniach philips wypuszcza 400hz.

Zgadza się, były bo te cyferki oznaczają właśnie kompensację ruchu a nie odświeżanie obrazu.
To właśnie Wy mylicie ze sobą te dwa różne pojęcia a nie Ja !!
 
Do góry