jak wygluszyc taki pokoj i sprawic by komfortowo się w nim słuchało muzyki

Kamyk79

New member
Witam!

Za niecałe dwa lata zmienię swoje miejsce zamieszkania na rzecz domku szeregowego.
Domek będzie domkiem szczytowym, czyli z jednej strony będzie miał sąsiada, a z drugiej nie będzie miał. Pokój będzie miał 20 m2. Zastanawiam się, po której stronie domu zagospodarować sobie pokój, którego nazwę pokojem muzycznym, czyli:
a) albo wybiorę wariant pokoju od strony północnej z dwoma oknami bez balkonu
b) albo wybiorę wariant drugi, od drugiej strony, z jednym oknem i balkonem oraz z drugim oknem

Pokój 19 m2 będzie w kształcie prostokąta, tj. 6,5 m (po tej stronie będą umieszczona okna/balkon) x 3,10 m (ściany boczne).
Dodam, że tylko jedna ściana boczna w pokoju będzie sąsiadowała z domkiem szeregowym sąsiada:). Pokój będzie na pierwszym piętrze. Sufit pokoju będzie sąsiadował z poddaszem mojego domku, a podłoga będzie sąsiadowała z salonem najniższej kondygnacji.

Pytania:
1) Jak najlepiej i czym wygłuszyć/wytłumić taki pokój?
2) Jakie zastosować drzwi i jaki materiał powinien być w nich użyty by nie przepuszczały dźwięku? Czy zastosować podwójne drzwi?
3) Jak sprawić by w takim pokoju, w którym będzie na pewno duże biurko i duża szafa słuchało się dobrze muzyki i nie było dziwnych efektów z falami odbitymi jak i innymi niekorzystnymi efektami, które mogłyby sprawić, że dźwięk nie byłby dźwiękiem wymarzonym?

Dodam, że dom będzie zbudowany z cegły z materiału na literę "s...", który tłumi hałasy. Nie pamiętam dokładnie jaki to materiał, ale stosuje się go od lat w budownictwie. Pewnie ten kto jest audiofilem będzie znał ten materiał.
Dodam, że interesuje mnie wytłumienie takiego pokoju dla zwykłego zjadacza chleba, by był zachowany stosunek jakości do ceny. Nie jestem rozgłośnią radiową ani audiofilem, chodzi mi tylko o to, by w miarę dobrze słuchać muzyki mając na uwadze najnowsze technologie dot. tej tematyki i mieć lepszy komfort słuchania niż to było jakieś 20 lat temu.

4) Czy okna, które będę miał w takim pokoju będą wpływały niekorzystnie na wytłumienie pokoju?

Proszę o pomoc.
Dodam, że jeśli chodzi o tę tematykę jestem jeszcze laikiem dlatego proszę o wyrozumiałość.
Pozdrawiam
K.
 

pkomp

New member
beton tłumi hałasy.....a najlepiej tłumi ciężki materiał i to szczelnie połączony

twoje pytanie zostawie bez odpowiedzi bo nie ma sensu sie produkowac - zainwestuj w książke A.Everesta - Podstawy akustyki - czy jakoś tak

akurat na ten sezon swietna lektura - rozjasni ci bardzo wiele i naprowadzi na odpowiednie tropy
 

Max78

New member
...a ja poczekam na wypowiedzi innych kolegów, bo sam jestem zainteresowany tematem.

Ciężkie materiały nie zawsze są możliwe do zastosowania.

Czasami piankami o odp. strukturze można wygłuszyć niedrogo pomieszczenie, a te ukryć za np. płytami gipsowymi.

No to czekamy...
 

Kamyk79

New member
Gdyby to było dla mnie oczywiste nie zadawałbym pytania.
Człowiek całe życie się uczy i stąd moje pytanie.

Słyszałem, że płyty pilśniowe izolują hałas, tylko zastanawiam się czy to jest akurat właściwy materiał do tego typu celów. Chodzi mi o to, że jeśli chciałbym coś sobie powiesić na ścianie np. zdjęcie w ramce, szafkę, półkę, czy tego typu materiał będzie akurat właściwy i nie będzie dawał pewnych ograniczeń co do wieszania elementów na ścianach.
Nie wiem czy sufit też nie powinien być w takim przypadku obłożony takimi płytami pilśniowymi?
Czy akurat ten materiał jest najlepszym izolatorem dla zwykłego zjadacza chleba?

Mam nadzieję, że ktoś z użytkowników zdradzi trochę swojej wiedzy na ten temat jeśli ją posiada
Pozdrawiam
K.
 

pkomp

New member
pianki ingerują tylko w wysokie tony - średnie i bas przechodzi przez nie jakby nigdy nic - a adaptacja akustyczna nie polega na tym by było głucho

kamyk takie obłożenie kompletnie nic nie da


płyta pilśniowa owszem więcej średnich pochłania ale to musi być specjalna płyta z otworami na wylot albo nawierconymi do 2/3 grubości...pewnie obecnie nie do dostania bo to z czasów prl.....

są różne ustroje itp.Nie macie co liczyć na wypowiedzi bo tu kazdy olewa doszczetnie ten temat - ważne by głośniki były duże bo duży pokój a i wzmacniacz ma być mocny bo przeciez duży pokój....

naprawdę zainteresujcie się tą książką - dowiecie się dużo o materiałach i o takiej adaptacji by nie psuć wyglądu pomieszczenia(a nawet kozacko poprawić) a zrobić sobie super akustykę
nie ma lepszego źródła wiedzy
ustrzeże to was też przed kupnem dziadostwa wciskanego przez niektóre firmy i potem montowania tego byle gdzie bez sensu(TAK NIE WOLNO - to trzeba wyliczyć)
 

Kamyk79

New member
ok

Ok. Postaram sie zainteresowac tą pozycją. Mam pytanie. Czy wykorzystales wiedze na temat tej ksiazki w praktyce? np. w swoim mieszkaniu/domku?
 

pkomp

New member
ba!!!
w domu nie bo za mało miejsca i płyta a w tym wiercenie to masakra :) - zresztą na szczęście obeszło się bez jakiejkolwiek adaptacji w miejscu odsłuchu - reszta mnie nie obchodzi :)

ale w 3 studiach nagrań miałem okazje poszaleć i powiem ci że super sprawa szczególnie z ruchomymi ustrojami i z ustrojami do zmiennej akustyki
przy dobrym mikrofonie naprawdę słychać jak się zmienia "brzmienie" pomieszczenia

no i wygląd który może być bardzo elegancki i ciekawy jednocześnie

oczywiście wszystko liczone ręcznie dla wymiarów pomieszczenia i odpowiedzi impulsowej - z dobre 3 tygodnie hehehehe


najważniejsza kwestia - pomieszczenia nie wygłuszamy na "głucho" - jeśli już to rozpraszamy i pochłaniamy te pasma których jest za dużo
 

pkomp

New member
tylko pamietaj - tego nie robi się na pałę tylko wylicza....te białe styropianowe panele co maja na tych fotach na suficie (harmonium) są strasznie drogie....

profesjonaliści robią je z drewna :) i nie ładują na sufit tylko na tylną ścianę :)
 
Do góry