jak ustawic 7.1 -rothy różne modele

stev

New member
jestem w takcie remontu pokoju i z dylematem jak powyprowadzać na nowo kabelki.
Sytuacja wygląda tak, że na ścianie z TV mam Oli30, na ścianie na przeciwko TV mam balkon i kolumny tylne muszą być rozstawione w odległości około 3,5 m od siebie ale jeszcze to jest symetrycznie. Problem mam z surrondami bo po lewej stronie mam okno akurat dokładnie jego środek na wysokości fotela do oglądania. Początkowo miałem wszystkie wieszać dość nisko bo na wysokości głośnika stojącego na parapecie ale już wiem, że surrondy powinny być znacznie wyżej. No i mam problem jak to rozgryźć, czy może surrondy powiesić nad oknem ale to wyjdzie bardzo wysoko bo około 2,2m. No i pytanie z tematu bo mam Oli10 i Oli20 i nie wiem gdzie idzie więcej efektów w większości filmów DD i DTS i tam dać Oli20. Wizualnie Oli20 mi bardziej pasują na tył ale jak mają tam milczeć to może na tyły dać Oli10 a Oli20 na surrondy? Podpowiedzcie coś proszę
 

stev

New member
A może sensowniej będzie wrócić do 5.1 bo źródeł 7.1 jeszcze nie miałem? Tyły surrondowe wtedy bez problemu rozmieszczę z 1,5m za miejscem odsłuchowym na ścianach bocznych

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka
 

Caparzo

New member
Bez reklam
7.1 to podstawa, każdy film na blu ma już min 7.1 . No filmy od lepszych firm bo gówniany monolith dalej ma 5.1. John Wick w 5.1 to jak ferrari z silnikiem od citroena. Ampli robi upmix do 7.1 i rykoszety jakie od ściany się odbijają to jest poezja .. nigdy bym do 5.1 nie wrócił



pomyśl może o czymś takim jak ja zrobiłem gdzie miałem problem z grzejnikiem


DSC-8791.jpg




DSC-2779.jpg



DSC-8801.jpg



chodzi o to, że w zime grzejnik chodzi, więc kolumna jest odsuwana, gdy chce film, zakręcam grzejnik i kolumna wraca nad niego, jest to uchwyt pod tv szukany na necie bardzo długo żeby to wyglądało jako tako ;P


daj zdjęcie boku ściany jak wygląda to u ciebie , gdzie to okno, może coś się wymyśli, ale musze to widzieć
 
Ostatnia edycja:

stev

New member
dzięki Caparzo za odpowiedź, ja na takiej wysokości jak masz u siebie mogę zrobić bez problemu symetryczne 7.1 bo najbardziej problematyczny głośnik może spokojnie stać na parapecie. Tylko właśnie dylematy bo to wysokość uszu słuchającego a naczytałem się a i wcześniej miałem kolumny na wysokości ponad 1,6m z tym że były rozstawione w bardzo różnych odległościach od siebie. Efekt był taki sobie i może lepiej iść w niżej i będą bardziej kierunkowo słyszane? 7.1 sensownego w inny sposób nie zrobię i na 1,8m mogę wieszać głośniki ale tylko w 5.1
No i pytanie, jak już 7.1 to gdzie dać mocniejsze kolumny, na tyły czy surroundy?
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Ja mam na wysokości ucha , jak dasz wyżej to skieruj w stronę ucha czyli pochyl j. Masz parapet raczej wyżej, więc możesz dać pod parapetem na podobnych uchwycie, zależy jaka tam kolumna, płaskie heco sie do tego nadają idealnie, możesz dać na podstawce jakiejś lub itp


w/g mojej wiedzy czy dasz z tyłu małe czy duże różnica będzie słabo słyszalna albo wcale, bo to są efektowe, ja dawałem duże na tyły i nie słyszałem różnicy ale tu na forum różnie może być bo są różni bajkopisarze ;P pierwsze skrzypce grają fronty i sub, od efektów nie muszą być bowersy, chyba że masz zbędne kilka baniek ;P



ale jeśli masz wybór, to na tył daj mocniejsze a na boki słabsze
 
Ostatnia edycja:

stev

New member
Z podstawką surrondy będą na wysokości około 120 cm a tyły dam trochę wyżej ale niewiele żeby wizualnie to jakoś wyglądało. Na tyły też pasują mi bardziej większe kolumny. Chyba najlepsze rozwiązanie, jutro wkuwają mi kable [emoji106]
No chyba że jeszcze ktoś coś doda w opiniach

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka
 
Do góry