Jak to wszystko połączyć ? Kino domowe 5.1.+projektor+amplituner+wzmaczniacz stereo+blue ray+ethernet

dulcyn

New member
Cześć,

jak pisałem w poście powitalnym, jestem nie najmłodszym laikiem w tematach wszelkiego sprzętu AV. Jestem na etapie wykańczania domu i chciałbym mieć w nim z rodziną możliwość oglądania i słuchania filmów/muzyki na w miarę porządnym poziomie. Nie jestem audiofilem i wystarczy mi sprzęt audio z nie najwyższej półki. Nie wiem, jak to wszystko skonfigurować i połączyć.
Cel jest następujący: połączyć projektor Epson TW 9400W poprzez aroty w zabudowie sufitowej kablami z wielokanałowym amplitunerem (planuję coś z Yamahy lub Onkyo), aby zestaw 5.1. był efektywny. Tutaj planuję zakupić zestaw Pylon Audio Pearl 27 5.0. i dokupić subwoofer (nie wiem czy aktywny czy pasywny). Ponieważ z tego co się dowiedziałem, amplituner wielokanałowy nie da mi jednak w przypadku odsłuchu muzyki stereo na Pylonach możliwie najlepszej jakości dźwięku, chciałbym dokupić wzmacniacz stereo, wyłącznie do słuchania muzyki. Do oglądania filmów służyłby blue ray Sony BDP-S6700. I teraz pytanie, jak to wszystko połączyć, zwłaszcza co musi iść od/do projektora, ponieważ po skończonej zabudowie będzie już po temacie. Chodzi o kable HDMI, złącza optyczne. Kable głośnikowe raczej są zrozumiałe, że idą do amplitunera a potem stereo do wzmacniacza. Czy podłączenie routera internetowego ma tutaj jakieś znaczenie ? Będę miał w ścianie 2 skrętki kabla internetowego do wyjścia ethernet. Czy ktoś mógłby mi to krótko wyjaśnić ? Mam nadzieję, że sam napisałem wszystko w miarę zrozumiale. Z góry dziękuję za pomoc.
 

DarkMag

New member
1. Od projektora do amplitunera potrzebujesz tylko HDMI.
2. Sub aktywny
3. Amplituner wysokiej klasy zapewni dość dobre stereo. Wzmacniacz będzie lepszy ale musisz szukać takiego który posłuży też jako końcówka mocy dla amplitunera i się z nim zgra bez przepinania kabli, zworek, itp. (wejścia Main in, Power amp direct). Do tego co będzie źródłem dla muzyki? Jeżeli amplituner to lepiej moim zdaniem iść w końcówkę mocy na fronty, inaczej musisz kupić jakiś streamer do wzmacniacza, ewentualnie szukać wzmacniacz z wbudowanymi funkcjami sieciowymi a takich jest mało.
 

dulcyn

New member
1. Od projektora do amplitunera potrzebujesz tylko HDMI.
2. Sub aktywny
3. Amplituner wysokiej klasy zapewni dość dobre stereo. Wzmacniacz będzie lepszy ale musisz szukać takiego który posłuży też jako końcówka mocy dla amplitunera i się z nim zgra bez przepinania kabli, zworek, itp. (wejścia Main in, Power amp direct). Do tego co będzie źródłem dla muzyki? Jeżeli amplituner to lepiej moim zdaniem iść w końcówkę mocy na fronty, inaczej musisz kupić jakiś streamer do wzmacniacza, ewentualnie szukać wzmacniacz z wbudowanymi funkcjami sieciowymi a takich jest mało.

Dzięki za odpowiedź DarkMag. Muzyka pójdzie pewnie w większości streamingowo, ale blu-ray ma posłużyć również jako odtwarzacz CD. Możesz mi wytłumaczyć, jak poszukać wzmacniacza stereo, najlepiej 2.1. z subwooferem, który, jak piszesz posłuży jako końcówka mocy dla amplitunera na fronty i co znaczy, że się z nim zgra bez przepinania mocy ? Jak tego poszukać, aby oba urządzenia były kompatybilne i jakie parametry musza zostać spełnione. Dzię
ki z góry
 

miroski

Member
Jeżeli jesteś tak słabo zorientowany w budowaniu i konfigurowaniu kd/stereo to lepiej rozejrzeć się wśród znajomych, kto mógłby doradzić. Czytając odpowiedzi będziesz miał tylko większy mętlik w głowie. Z pierwszej odpowiedzi dowiedziałeś się, że wzmacniacz powinien mieć wejście main-in ale odpowiadający zapomniał wspomnieć, że również amplituner musi mieć odpowiednie wyjście - front pre-out. Do projektora oczywiście kabel HDMI ale akurat ten projektor Epsona nie potrzebuje kabla, ma moduł transmisji bezprzewodowej. Tak czy inaczej, na przyszłość kabel warto pociągnąć. Najlepiej HDMI optyczny, do kupienia w dobrych cenach na Amazon. Najtańszy zestaw amplituner i wzmacniacz z odpowiednimi złączami to Yamaha RX-V6A i Pioneer a40AE. Przyjrzyj się ich tyłom. Front pre-out łaczymy z p.amp.direct Pioneer'a. Pioneer na froncie ma dodatkowo przycisk p.amp.direct. Wciśnięty oznacza, że urządzenie działa jako końcówka mocy o zwolniony - jako wzmacniacz. Głosniki frontowe podłączamy oczywiście do Pioneer"a a centralny i tylne do Yamahy. Gdy słuchamy muzyki w ogóle nie właczamy amplitunera, słuchamy z wzmacniacza. I tu jest pies pogrzebany. Aby to miało sens źródła muzyki powinny być podłączone do gniazd CD, Tuner, AUX itp. we wzmacniaczu. Twoje źródła muzyki to jednak streaming w amplitunerze i Blu-ray (jako CD) również podłaczony do amplitunera. Już lepsza byłaby wtedy używana końcówka stereo Nad, Rotel, CA. Moim zdaniem poprawa brzmienia i tak będzie znikoma albo żadna a dodatkowo przy słuchaniu muzyki będą musiały być włączone dwa urządzenia.
 

dulcyn

New member
Jeżeli jesteś tak słabo zorientowany w budowaniu i konfigurowaniu kd/stereo to lepiej rozejrzeć się wśród znajomych, kto mógłby doradzić. Czytając odpowiedzi będziesz miał tylko większy mętlik w głowie. Z pierwszej odpowiedzi dowiedziałeś się, że wzmacniacz powinien mieć wejście main-in ale odpowiadający zapomniał wspomnieć, że również amplituner musi mieć odpowiednie wyjście - front pre-out. Do projektora oczywiście kabel HDMI ale akurat ten projektor Epsona nie potrzebuje kabla, ma moduł transmisji bezprzewodowej. Tak czy inaczej, na przyszłość kabel warto pociągnąć. Najlepiej HDMI optyczny, do kupienia w dobrych cenach na Amazon. Najtańszy zestaw amplituner i wzmacniacz z odpowiednimi złączami to Yamaha RX-V6A i Pioneer a40AE. Przyjrzyj się ich tyłom. Front pre-out łaczymy z p.amp.direct Pioneer'a. Pioneer na froncie ma dodatkowo przycisk p.amp.direct. Wciśnięty oznacza, że urządzenie działa jako końcówka mocy o zwolniony - jako wzmacniacz. Głosniki frontowe podłączamy oczywiście do Pioneer"a a centralny i tylne do Yamahy. Gdy słuchamy muzyki w ogóle nie właczamy amplitunera, słuchamy z wzmacniacza. I tu jest pies pogrzebany. Aby to miało sens źródła muzyki powinny być podłączone do gniazd CD, Tuner, AUX itp. we wzmacniaczu. Twoje źródła muzyki to jednak streaming w amplitunerze i Blu-ray (jako CD) również podłaczony do amplitunera. Już lepsza byłaby wtedy używana końcówka stereo Nad, Rotel, CA. Moim zdaniem poprawa brzmienia i tak będzie znikoma albo żadna a dodatkowo przy słuchaniu muzyki będą musiały być włączone dwa urządzenia.

Bardzo dziękuje za fachową podpowiedź Miroski. Kolejne odpowiedzi generują jednak kolejne pytania... I tak-jeżeli mój system kina domowego to będzie max. 5.1. (więcej ze względów na brak miejsca nie przewiduję), to czy nie wystarczy Yamaha RX-V4A ? Z tego co się zorientowałem, to "6" jest dla zestawów 7+ i Atmos a "4" dla zestawu 5.0./5.1. Kolejne pytanie, to czy oprócz oczywistego połączenia kablem HDMI projektora z amplitunerem, powinienem również połączyć drugim kablem HDMI projektor z odtwarzaczem blue-ray ? Czy inaczej ? Rozumiem, że dla głośników 4 ohm Pylona ten wzmacniacz Pionieera jest odpowiedni i system będzie nawzajem kompatybilny ? Dzięki
 

dulcyn

New member
wzmacniacz ewentualnie myślałem ewentualnie kupić używany, ale nie wiem jaki będzie odpowiedni dla tego systemu. Amplituner nowy o
czywiście
 

DarkMag

New member
Yamaha RX-V4A nie ma wyjścia na wzmacniacz.
Po za tym w tej kasie odpuścił bym sobie wzmacniacz i kupił wyższy model amplitunera, który zagra już fajnie w stereo.
 

dulcyn

New member
no właśnie, ponieważ pisze to wszystko z poziomu pewnej teorii a może wystarczy dokonać odsłuchu i będzie po temacie wzmacniacza. Dzięki za uwagę DarkMag
 
Do góry