Jak to jest z tym pałerem w stereo?

Yan00sh

New member
Mam już tego Maranza SR5008 i ustawiłem go do odsłuchu stereo (bo nie mam jeszcze wszystkich głośników do KD).
Puściłem sobie jakąś muzę (konkretnie moje klimaty czyli Foreigner, Toto :)).
Mam pytanie jak rozumieć tą nastawę głośności. Skala jest od 0-98, przy czym na połowie czyli na "50" głośność jest na poziomie mojego wcześniejszego wzmacniacza Unitry (2x15W) mniej więcej na połowie jego skali. SR 5008 ma podaną moc 180W...
Czyli mogę to tak rozumieć, że gdybym włączył ampli jaki miałem zamiar kupić, czyli NR1504/NR1604, który ma (podawaną moc w specyfikacji) dokładnie o połowę mniejszą to przy obecnej "50" byłby to jego max możliwości? To głośność mniej więcej maksymalna RADIOBUDZIKA (!)

Proszę o wyjaśnienie..
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Amplitunery kina domowe maja inne potencjometry. Na początku głośność rośnie wolno. Kalibrację zrobiłeś? Jeśli nie to zrób. Amplitunery bez kalibracji nie grają. Po kalibracji włączysz dynamic eq i wszystko się poprawi.
 

Yan00sh

New member
Kalibrację robi się także dla stereo?

Zauważyłem, że potencjometr działa nie tak "liniowo" jak w poprzednim wzmacniaczu.
Do 50 bardzo slabo rośnie głośność a potem coraz bardziej gwałtownie..
Ale 180W to moc nieziemska a ja w tej chwili jestem w stanie słuchać muzyki w odległości 1,5m od kolumn na poziomie mocy ustawionej na..."75". Jaka to moc?
Wzmacniacza, którego miałem do tej pory nigdy nie ustawiałem z na 3/4 zakresu...

Wytalkowane z GT-I9100
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak do stereo również się robi. Mam u siebie SR5007 i w pomieszczeniu ok. 20m przy 50-60 już jest dość głośno. Tak jak piszesz potem głośność wzrasta już gwałtownie. Inna sprawa, że wzmacniacz stereo to inna bajka. To, że jest stary nie znaczy, że jest zły. Zrób kalibrację, zajmuje to chwile. Możesz na razie zrobić w jednym punkcie i potem wrócimy do tematu :) Tak jak pisałem dyn. eq na on i jeszcze dyn. vol na off.

Aha ja do stereo w opcjach audyssey ustawiam fronty Bypass L/R. Moim zdaniem lepiej to brzmi w stereo.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
180w ale max mocy jednej kocówki, przy wysterowaniu stereo moc spadnie do 100 paru wat na kanał to tak na marginesie. Pozatym waty nie maja zasadniczo dużego wpływu na głośność. Sugeruje obejrzec filmy na yt na kanale Reduktor szumu. Dostarczenie dwa razy wiekszego prądu wiec np. 50w i 100w powoduje wzrost głośnosci o ok 3dB.

Pozatym, amplitunery tak jak mówi paweł maja calkowicie inne potencjometry, bez kalibracji i odp. konfiguracji w stereo jest kicha totalna. Poczytaj watek "Kalibracja kina domowego - Poradnik"
Sądze, że kupiłes amplituner kinowy, zrobiło na Tobie wrazenie 180w i myslales ze taki piec rozwali Ci pokój a tymczasem jestes rozczarowany bo gra to bidnie w porownaniu do wzmacniacza stereo prawda? Aby amplituner kinowy jako tako gral w stereo to musi to być dosc wysoki model, SR5008 to juz wmiare dobry ampli a nastepnie konfiguracja. Bez tego ani rusz i kicha totalna.
 

Yan00sh

New member
Pozatym, amplitunery tak jak mówi paweł maja calkowicie inne potencjometry, bez kalibracji i odp. konfiguracji w stereo jest kicha totalna. Poczytaj watek "Kalibracja kina domowego - Poradnik"
Przejrzałem poradnik ale tam opisałeś procedurę (i chwała Ci za to) kalibracji KD a nie stereo...

Jak mam zrobić kalibrację KD skoro - jak pisałem wcześniej - nie mam wszystkich głośników do KD?
 
Ostatnia edycja:

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam już tego Maranza SR5008 i ustawiłem go do odsłuchu stereo (bo nie mam jeszcze wszystkich głośników do KD).
Puściłem sobie jakąś muzę (konkretnie moje klimaty czyli Foreigner, Toto :)).
Mam pytanie jak rozumieć tą nastawę głośności. Skala jest od 0-98, przy czym na połowie czyli na "50" głośność jest na poziomie mojego wcześniejszego wzmacniacza Unitry (2x15W) mniej więcej na połowie jego skali. SR 5008 ma podaną moc 180W...
Czyli mogę to tak rozumieć, że gdybym włączył ampli jaki miałem zamiar kupić, czyli NR1504/NR1604, który ma (podawaną moc w specyfikacji) dokładnie o połowę mniejszą to przy obecnej "50" byłby to jego max możliwości? To głośność mniej więcej maksymalna RADIOBUDZIKA (!)

Proszę o wyjaśnienie..

To bardzo dobrze, że tak jest. To oznacza dobre wysterowanie głośności. U mnie w MF6 500i kręcę gałą z 3 razy i nic nie słychać. Dopiero przy ok 50 zaczyna grać przy 60-70 jest przyjemnie a później to już można kupować nowe kolumny :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Przejrzałem poradnik ale tam opisałeś procedurę (i chwała Ci za to) kalibracji KD a nie stereo...

Jak mam zrobić kalibrację KD skoro - jak pisałem wcześniej - nie mam wszystkich głośników do KD?

Jesli nie masz wszystkich kolumn to kalibracja to "usłyszy". Wtedy wlaczy te kolumny które masz a wylaczy te które brakuje. Kalibracja przedewszystkim pozwala zalaczyc system, które maja duzy wpływ na brzmienie np. Dynamiq EQ, który jest niedostepny bez przeprowadzenia kalibracji.

Do stereo ustawiasz fronty na large, w opcjach audyssey właczasz Bypass L/R, dynamic EQ ON, Dynamiq volume OFF i gra miód malina! ;)

Ew. jesli jeszcze chcesz podbic dynamike i efekt załacz Restorer HQ.
 

Yan00sh

New member
No więc tak. Przeprowadzilem dzisiaj kalibrację i mało kto w to uwierzy ale bez niej sprzęt grał lepiej - głośniej i czysciej.
Żeby się o tym przekonać samemu zrobiłem kalibrację a potem przywrocilem ustawienia fabryczne i było lepiej niż po kalibracji.
Kalibrację robiłem wg Waszych wskazówek-wszystko ww.wyłączyłem, konfigurowałem układ pozostawiając tylko fronty do kalibracji. Przeszły wszystkie testy 8/8 i potem wlaczylem muzę. Na 80 z odl. 1,5m od kolumny spokojnie dało się słuchać. Bez kalibracji (surowe ustawienia fabryczne) na 75 wytrzymalem tylko 3 min..

O co kaman?


Wytalkowane z GT-I9100
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Coś jest nie tak. Przypomnij jakie masz kolumny? Mimo wszystko zrób jeszcze raz kalibracje. Masz kolumny blisko miejsca odsłuchowego więc pewnie mocno Ci je wyciszyło. Możesz to podbić do góry.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
a jak to zrobić , czy chodzi o to żebym ustawił db n każdym kanale ? bo w te chwili jak sprawdzałem to mam lewy i prawy kanał 10 db , centralny 10 db i sub 2 db , skala jest do 15 db na każdym kanale

O to chodzi też ale na końcu. Trzeba wpisać odległości głośników do miejsca odsłuchu, ustawić dla nich crossover i jak masz suba to też.
 

Yan00sh

New member
Co jest źródłem?
Możesz w ustawieniach podbić sygnał źródła...

Źródłem jest pendrive z flac-ami.

Pawel chyba ma rację. Kolumny są blisko miejsca odsłuchowego...
Ale jak to "podbić"? Wejść w ustawienia wejścia i tam?
Ale poza głośnością to jeszcze barwa ma wiele do życzenia no i jest jakiś dziwny pogłos.
Domyślam się, że to sprzęt do KD a nie do stereo ale na jakiś czas musi tak być. Dziwią mnie tylko te znaczne różnice z kalibracją i bez..
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dobra zacznijmy od początku. Po kalibracji wejdź w menu->audio->audyssey i ustaw MultEQ XT na Audyssey Byp. L/R, dynamic EQ na on, Dynamic volume na off. Wejdź też w menu w Speakers->manual Setup->Seaker Config-> i zobacz czy fronty masz na Large (duże, full band). W manual Setup możesz też wejść w levels-test tone i podbić o kilka db fronty. Aha na pilocie przytrzymaj przycisk music i upewnij się czy masz włączony tryb stereo.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Inną głośność uzyskasz z pena i w tym przypadku jeszcze pomiędzy albumami, inną w przypadku CD, BD czy Tunera.
Kalibrację możesz powtórzyć, sprawdzić odległości, no i w ustawieniach zmienić poziom sygnału dla każdego ze źródeł
 

Yan00sh

New member
Inną głośność uzyskasz z pena i w tym przypadku jeszcze pomiędzy albumami, inną w przypadku CD, BD czy Tunera.
WSZYSTKIE, ale to WSZYSTKIE testy przeprowadzałem z jednym i tym samym źródłem słuchając jednych i tych samych flac'ów więc różnice w źródłach może i są ale na tym etapie nie mają dla mnie znaczenia...
Paweł, dzięki za wskazówki, sprawdzę:)

Wytalkowane z GT-I9100
 

Henry

Active member
Bez reklam
WSZYSTKIE, ale to WSZYSTKIE testy przeprowadzałem z jednym i tym samym źródłem słuchając jednych i tych samych flac'ów więc różnice w źródłach może i są ale na tym etapie nie mają dla mnie znaczenia...
Paweł, dzięki za wskazówki, sprawdzę:)

Wytalkowane z GT-I9100

Sprawdzałeś z podbiciem poziomu dla źródła USB, standardowo masz ustawione na 0, a skala jest do +12.
 
Do góry