Jak sprzęt do małego pokoju ?

MarysM

New member
Witam

Wygospodarowałem w domu pokój o wymiarach 4 x 3.10 m. Zastanawiam się jaki projektor FULL HD mogę zastosować na odległośći 4m od ekranu. Mam do wydania ok 8-10 tys na projektor + ekran. Pokój będzie w pełni zaciemniony (ciemne ściany - kolor na razie nie ustalony :) ). Projetkor podłączony do PS3. Oglądanie głównie filmów, koncerty, gry na PS3.
Po przewertowaniu wielu wątków na forum wybrałem wstępnie :
1. Mitsubishi HC4000
2. BenQ W6000
3. Epson EH-TW5000
4. Panasonic PT-AE4000

Jeśli chodzi o projektory DLP to w niskich modelach widziałem efekt tęczy i nie wiem czy w wyższych modelach też będzie on widoczny.
Proszę o pomoc w wyborze projektora i ekranu do niego.
Pozdrawiam
Mariusz
 

1g23

New member
Ja mam podobne rozmiary pomieszczenia 4x5m ekran mam Adeo Motorized VisionGrey 99'' i projektor PT-AE4000 w odleglosci 3,80m od ekeanu wedug mnie ta wielkosc ekranu jest w sam raz, pomiszczenie jest calkowicie zaciemnione i pomalowane na ciemne kolory. Projektor sprawuje sie swietnie polecam.
 
Ostatnia edycja:

MarysM

New member
Ja mam podobne rozmiary pomieszczenia 4x5m ekran mam Adeo Motorized VisionGrey 99'' i projektor PT-AE4000 w odleglosci 3,80m od ekeanu wedug mnie ta wielkosc ekranu jest w sam raz, pomiszczenie jest calkowicie zaciemnione i pomalowane na ciemne kolory. Projektor sprawuje sie swietnie polecam.

Projektor masz poswieszony pod sufitem ? - jeśli tak to na jakiej wysokości .
Pozdrawiam
Mariusz
 

1g23

New member
Projektor mam ma uchwycie okolo 55cm od sufitu na srodku pokoju bo planuje drugi ekran w formacie 2.35:1 ten bedzie pewnie ramowy.
 

pa3

New member
Bez reklam

MarysM

New member

Ekranik wyglada ciekawie.
Moglibyscie napisać cos o formacie 2.35:1 - zatrzymałem się na formacie 16:9 i nie za bardzo kumam jak to ma się do filmów, projektora - czy musi byc odpowiedni film dla takiego formatu ? czy projektor musi być jakoś odpowiednio przystosowany ?
 

redlum

New member
Bez reklam
2.35:1 to jest 21:9 - jak masz ekran 16:9 - to na pewno co jakiś czas trafia ci się film co ma czarne pasy na górze i dole
 

MarysM

New member
2.35:1 to jest 21:9 - jak masz ekran 16:9 - to na pewno co jakiś czas trafia ci się film co ma czarne pasy na górze i dole

Jesli dobrze rozumiem, to chodzi tutaj o tzw obraz anamorficzny (tak przynajmniej znalazłem na płycie DVD). Jak bym miał taki ekran to czy projektor musi być jakoś specjalnie ustawiony (konfiguracja) ?
 

redlum

New member
Bez reklam
myślę że nie ma co ludziom mieszać w głowie z obrazem anamorficznym (czyli jak taki obraz analogowo się nagrywa oraz jak się go wyświetla). Łatwiej jest wytłumaczyć na podstawie rozdzielczości - np Inceprion (BD) ma rozdzielczość 1920x800 (2,4:1)
 

MarysM

New member
Dzięki za wyjaśnienia odnośnie formatu 2.35:1.
Wracając do głownego tematu wątku - czy te projektory które podałem na początku wątku nie będą "na wyrost" dla tak małego pokoju ? Po głowie chodzi mi w tej chwili Panasonic PT-AE4000.
 

raus

New member
Jeśli chodzi o 2.35:1 to najlepszą opcją wyświetlania takiego jest specjalna soczewka anamorficzna, która ma jedną zasadnicza wadę - kosztuje tyle co projektor. Projektor (albo procesor obrazu) musi też mieć wsparcie dla tego typu soczewki - musi odpowiednio przeskalować obraz (tracimy oczywiście mapowanie 1:1 piksela).
Ewentualnie jest druga opcja - wystarczy podnieść obraz w projektorze i zwinąć ekran, ew. np. przy tym Panasonicu, który chyba ma autofocus i elektrycznie sterowany zoom, zapamiętać dwa ustawienia i można wtedy działać nawet z dwoma ekranami bez kombinowania z pilotem
 

redlum

New member
Bez reklam
raus - trochę kombinujesz z tą soczewką - nie rozumiem po co projektor ma przeskalować obraz - po to aby go od-skalować poprzez soczewkę. Technika ta została wynaleziona aby na zwykłą taśmę 35mm nagrywać obraz o wymiarach 2,35:1. Normalnie jakby ten obraz pościć na ekran - to byłby on spłaszczony w poziomie. Dopiero przy zastosowaniu soczewki w kinach - obraz się rozciąga i ma on odpowiednie wymiary.
 

raus

New member
Na taśmie tak. Ale najbardziej ortodoksyjne 2,35:1 w projektorach zakłada właśnie wykorzystanie soczewki anamorficznej z szyną (przejrzyj sobie np ten temat na avsforum The official 235:1 screen picture thread. Updated 11/30/09 - AVS Forum ).
Ta soczewka jest chyba po to żeby wykorzystać całą moc świetlną i matrycę projektora do prezentacji obrazu, stąd też to skalowanie. Gdyby były układy DLP/matryce LCD/SXRD o wymiarach 2,35:1 to pewnie by korzystano właśnie z nich, ale nikomu się na razie nie opłaca robienie czegoś takiego (i nawet w kinach cyfrowych zdecydowano się na nieco szersze 1080p nazwane 2K plus ewentualnie soczewkę)
 

redlum

New member
Bez reklam
dzięki za info - tylko skąd brać źródła takich filmów?


PS Ok mniej więcej rozumiem o co tutaj chodzi. Film w 2,35:1 jest przekształcany w 16:9 (że tak powiem zwężany) a potem wyświetlany przez całą matrycę i rozszerzany przez soczewkę. Jak dla mnie takie patenty - to przerost formy nad treścią. Jeszcze 5 lat temu (jak powstawał ten topik) to bym to rozumiał. Ale dzisiaj? To wolę czysty obraz cyfrowy 1:1
 
Do góry