Jak poprawnie zrobić WiFi BRIDGE dla DENON AVR-X2000

PR0ximo

New member
Witam,

Tak jak w temacie poszukuję routera z dongle dla niego, aby złapał sygnał wifi z innego routera znajdujące się w moim mieszkaniu LINKSYS WRT54GL (z wgranym Tomato). Odstęp docelowy pomiędzy routerami będzie wynosił max 10m.

Nie mam pojęcie który będzie działał na 100% z tym modelem amplitunera dlatego pragnę zaczerpnąc rady tutaj od bardziej doświadczonych użytkowników. Podobny temat założyłem w dziale z amplitunerami jednak tam nie uzyskałem odpowiedzi.

Pozdrawiam
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
Zamiast szukać adaptera na USB który by zadziałał, lepiej kupić AP który może pracować w trybie AP Client Bridge.
Mały, z wbudowanymi antenami i jednym portem LAN:
B-LINK MP-01
Netgear WNCE2001
Bardziej bym ci polecał kupić router pełnowymiarowy ze switchem żeby mieć możliwość podłączenia kilku urządzeń i z antenami zewnętrznymi żeby mieć lepszy zasięg.
Najtańszy TL-WR740N po wgraniu Gargoyle
8level WRT-150 lub WRT-300
Modecom MC-WR11 lub MC-WR22
 

PR0ximo

New member
W końcu mam przyjemność pisać z kimś kto ma pojęcie o tym ;) Napisz mi drogi kolego czy wskazane przez Ciebie propozycje na pewno zadziałają z moim amplitunerem?

Bo doradca w sklepie doradził mi jakiś bajer z Apple za dobrych parę stówek a wyczytałem tutaj na forum że na innych modelaćh DENON'a, dobrze sprawdzały się właśnie propozycje tych routerów z AP Clientem.

Tutaj mam teraz dylemat który zadziałą na 100% oraz żeby nie kolidowało mi z DLNA.
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
Bez DLNA, to by wystarczył router/ap pracujący w opcji AP Client bez Bridge lub w WISP, czyli urządzenia podłączane do nowego AP by dostawały IP z tego urządzenia zamiast z głównego routera, a DLNA ma problemy z NAT.

Do działania DLNA najlepiej zakupić router/ap pracujący w opcji Bridge (Most), czyli wyżej wymienione. Urządzenia podłączane do nowego AP będą dostawać IP z twojego głównego routera.

Kilka MC-WR22 i WRT-300 konfigurowałem jako AP Client Bridge do działania z TV, konsolami, dekoderami, komputerami i nie było problemów.

Na forum raz widziałem problemem nie działania AP pracującego w opcji AP Client z TV - TL-WR702N i UE32EH5300 http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/89966-internet-wifi-w-samsung-ue32eh5300.html ale jak widać na końcu nawet i ten AP zadziałał. Więc nie powinno być problemów.
 

PR0ximo

New member
W takim razie rozważę zakup MC-WR22 i WRT-300 skoro je już konfigurowałeś i polecasz ;) a coś na temat ich awaryjności możesz powiedzieć? Bo mój LINKSYS trybi już 3lata bez jakiej kolwiek awarii czy koniecznego restartu.
Chodzi mi tylko o to aby mój amplituner "sądził" iż odbiera internet jako typowy kablowy i nie bylo później konieczności wymiany routera na inny model :p
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
U siebie mam MC-WR22 z uptime 40 dni bez restartu. Od ponad roku go posiadam i jak na razie nic się z nim nie dzieje.
 

PR0ximo

New member
Ostatnie pytanie, możesz mi podesłać propozycję routera w kolorze czarnym? Bo cały sprzęt mam w tym kolorze i biały router trochę zepsuł by mi to całe :p Dzięki z góry, tak jak wcześniej najlepiej taki z którym będzie działało DLNA.
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
Router mógłbyś zamocować z tyłu szafki, przykład Porządkowanie i organizacja kabli a jak będzie dobry sygnał wifi, to nawet dać go na podłogę.
Fajną opcją może być PLC np. TP-Link TL-PA2010 ~150zł, czyli sieć przez instalację elektryczną. Jak masz dobrą jakość linij energetycznej, to na dystansie 10m mógłbyś uzyskać ~50Mb/s.

Kilka routerów z ciemną obudową:
AirLive 5460 v2 ~60zł
D-Link DAP-1360 ~100zł
AirLive AP60 ~130zł

Albo szukać coś z alternatywnym firmware czarnego
Supported Devices - DD-WRT Wiki
OpenLinksys - Forum dyskusyjne: Jaki router kupić? Zestawienie routerów obsługujących TOMATO.
Zawartość /gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/
D-Link DIR-600 a1, D-Link DIR-615 c1, e4, Asus RT-N10U, Asus RT-N12 vD

Mógłbyś rozważyć zakup routera na mocniejszym cpu i z usb żeby mógł przy okazji AP Client Bridge służyć dodatkowo jako serwer DLNA, samby, klient torrenta itp. rzeczy.
Netgear WNR3500L v1 + Tomato by Shibby (cpu 480MHz, ram 64MB) ~170zł
TP-Link TL-WDR3500 + Gargoyle (cpu 560MHz, ram 128MB) ~170zł
 

PR0ximo

New member
Mógłbyś rozważyć zakup routera na mocniejszym cpu i z usb żeby mógł przy okazji AP Client Bridge służyć dodatkowo jako serwer DLNA, samby, klient torrenta itp. rzeczy.
Netgear WNR3500L v1 + Tomato by Shibby (cpu 480MHz, ram 64MB) ~170zł
TP-Link TL-WDR3500 + Gargoyle (cpu 560MHz, ram 128MB) ~170zł

Tego w ogóle nie rozumie :p Jeśli możesz to wytłumacz mi o co chodzi z tym serwerem DLNA, gdyż ten NetGear przypadł mi do gustu choć jest drogi. Szukam czegos z czym bezproblemowo zadziała mi amplituner, z pośród wszystkich które powyżej zaproponowałeś to który byś wybrał i Twoim zdaniem zadziała na 100%?

Może orientujesz się czy są jakieś odpowiedniki dla tego zestawu buffalo który odnalazłem na youtube:
LINK 1

Oraz czy znasz może nazwę tego sprzętu który użyli dla połączenia się z routerem jako "bridge":
LINK 2
 
Ostatnia edycja:

Tsubasa

New member
Bez reklam
ad1. ten na końcu? to jest Buffalo AirStation WAE-300D pracuje jako Client Bridge i Extender.
ad2. Linksys WUMC710

Według mnie zadziała każdy który może pracować jako:
W Tomato to się nazywa 'Wireless Ethernet Bridge'
DD-WRT 'Client Bridge'
OpenWrt np. Gargoyle 'Most bezprzewodowy'
MC-WR22/WR11 operation mode 'Bridge' i wireless mode 'Client'
WRT-300/WRT-150 tryb pracy 'Most' i typ radia 'Klient'

Kupując router z USB który wspiera alternatywne oprogramowanie będziesz miał możliwość podłączenia do niego dysku, uruchomienia na nim serwera DLNA i udostępnienia mediów. Ale jak to z DLNA bywa, serwer może z odbiornikiem do końca nie współpracować. Na komputerze ma się większy wybór programów do DLNA i od groma opcji konfiguracji. Więc DLNA na routerze można traktować jako dodatek, a nie główną funkcję dla której się kupuje.
 

PR0ximo

New member
Tego Buffalo na Allegro nie ma z kolei ten Linksys który działał by na 100% tak jak na filmiku, kosztuje najtaniej 250zł i posiada tylko funkcje "Bridge". Czemu jego cena jest tak wygórowana jeśli jest mnie uniwersalny od propozycji które podałeś?

Ten Netgear mi odpowiada, taka funkcja serwera DLNA byłaby fajna o ile zadziałą. A jak mam rozumieć to że można na niego pobierać bezpośrednio pliki z torrentów jeśli podłącze dysk zewnętrzny? W moim laptopie pojawi mi się coś w rodzaju dysku sieciowego i w nim wybiorę ścieżkę do zapisu? Tylko znowu musze mieć torrenta odpalanoge też na kompie :p Bo gdy wyłącze laptopa to pobieranie chyba się przerwie?

Szkoda że nie ma sklepu który umozliwi udostępnienie danego modelu aby sprawdzić czy działa na moim amplitunerze a jeśli nie zadziała to będę go mógł wymienić na inny.
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
Buffalo AirStation WAE-300D BUFFALO KONWERTER/ACCESS POINT/MOSTEK AIRSTATION NFINITI DUAL BAND, 300 MB/ (WAE-300D-EU) - Ceneo.pl
Linksys WUMC710 ma radio 802.11ac i switch 1Gb/s. Linksys/Cisco ogólnie są drogie.

Nie, klient torrenta jest na routerze i pobiera się na dysk podłączony do niego, komputer czy telefon by służył tylko do dodania pliku/ścieżki do pliku .torrent i monitorowania, przestawiania opcji np. prędkości wysyłania/pobierania.

Poczytaj OpenLinksys - Forum dyskusyjne o Tomato i eko.one.pl o Gargoyle. Jak wyda Ci się ze to ogarniesz, to kup router z możliwością wgrania alternatywnego firmware.

Są routery które już na starcie mają DLNA i Torrenta, ale nie sądzę żeby miały AP Client Bridge.

Proponuję kupić najzwyklejszego AP Client Bridge do 100zł. Jak wyda ci się że potrzebujesz serwer DLNA, torrent, to dokupisz NAS np. ZyXel NSA310.
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
Jeszcze znalazłem z tej serii Linksysów pracujących jako 'Wireless Ethernet Bridge':
Linksys WET610N (2,4GHz/5GHz N300, 1 port lan)
Linksys WES610N v2 (2,4GHz/5GHz N300, 4 porty lan)
 

PR0ximo

New member
ogromne dzięki za chęć poszukiwania ;)

znalazłem na allegro ten model Linksys WET610N i zmieścił bym się w 200zł, sądzisz że to będzie dobry zakup za tą cenę? Czy jednak kupić coś za 100zł lub tego Netgear'a, dający większą ilość wolnych portów?

Kiedyś wgrywałem nowy firmware do mojego routera Linksys WRT54GL, wgrywałem Tomato i nie wydało się to zbyt trudne.

Dlatego teraz mam dylemat na co się zdecydować ;)

Swoją drogą możesz zobaczyć ten LINK i powiedz mi o co chodzi z tym widocznym w menu DENON'a media serverem? To jest właśnie ten server DLNA? Czy moge jako to użyć np. komórki/pendriva podpiętego pod laptopa?

Oraz ostatnie pytanie, co sądzisz czy zakup drugiego routera takiego jakiego posiadam WRT54GL nadał by się jako Bridge?
 
Ostatnia edycja:

Tsubasa

New member
Bez reklam
znalazłem na allegro ten model Linksys WET610N i zmieścił bym się w 200zł, sądzisz że to będzie dobry zakup za tą cenę? Czy jednak kupić coś za 100zł lub tego Netgear'a, dający większą ilość wolnych portów?
WET610N ma jeden port lan, więc mało opłacalny zakup za 200zł. Jedynie na plus przemawia radio 2 zakresowe 2,4/5GHz.

Wybór jest między:
802.11g (>22Mb/s) ~50zł
802.11n-lite N150 (>50Mb/s) ~60zł
802.11n N300, lan 100Mb/s (>90Mb/s) ~80zł
802.11n N300, lan 1Gb/s, USB (<100Mb/s) ~170zł
802.11n N300, 2,4/5GHz, lan 1Gb/s, USB (jeśli masz zaszumione pasmo 2,4Ghz wtedy włączasz 5GHz między routerami i masz stabilne <100Mb/s) ~220zł

Prędkości w nawiasie są do uzyskania na rozsądnym ~60 RSSI i przy sprzyjających warunkach.
Czynniki wpływające na wydajność wifi:
Materiały budowlane: cegła, beton, stal itp.
Zakłócenia: sieci wifi, bezprzewodowe telefony, myszy, klawiatury itp., bluetooth, mikrofalówka, lustra, okna, woda, 'niańki' kamery, alarmy.

Jako główny router masz WRT54GL z radiem 802.11g więc mozesz przesłać bezprzewodowo ~2,5MB/s. Tylko ze na dzień dzisiejszy nie opłaca się już kupować na tym radiu urządzeń. Jak widzisz na górze po cenach.
Kiedyś wgrywałem nowy firmware do mojego routera Linksys WRT54GL, wgrywałem Tomato i nie wydało się to zbyt trudne. Dlatego teraz mam dylemat na co się zdecydować
WNR3500L v1 jest na allegro z wgranym Tomato by Shibby. Co najwyżej trzeba by było tylko zaktualizować do najnowszej wersji PL lub ENG.
Swoją drogą możesz zobaczyć ten LINK i powiedz mi o co chodzi z tym widocznym w menu DENON'a media serverem? To jest właśnie ten server DLNA? Czy moge jako to użyć np. komórki/pendriva podpiętego pod laptopa?
To jest klient DLNA, czyli jak będziesz miał na komputerze lub na routerze serwer DLNA, to będziesz mógł słuchać za jego pomocą udostępnionej muzyki i innych wspieranych plików. W TV, konsoli pewnie też masz klienta DLNA.
czy zakup drugiego routera takiego jakiego posiadam WRT54GL nadał by się jako Bridge?
Zapewne tak, ale wydać ~200zł na takiego staruszka cpu 200Mhz, ram 16MB, radio 802.11g, to nie jest dobry pomysł. Według mnie nada się każdy router który ma wsparcie Tomato, żeby połączyć jako Bridge.
 

PR0ximo

New member
O ile dobrze zrozumiałem to teraz mam za stary router główny ;) Wychodzi na to że w przyszłości będę go musiał zmienić o ile chcę wykorzystać moje łącze.

Znalazłem używke WAP610N za trochę ponad 200zł. Rozważam jego zakup ale tylko 1port odstrasza, ciekawe czemu jest to aż tak drogie. Ten server DLNA interesuje mnie, na tym Netgarze wystarczyło by tylko podpiąc pendrive do usb i może służyć jako takowy server?

Jeśli mam być szczery to mam tylko wyłącznie dylemat między sprzetem Linksys'a ten który mi sam przesłałeś np. ten powyżej, bo na przedstawionych filmikach działał z moim amplitunerem, Netgear z tym portem USB oraz być może jakiś inny router w niższym przedziale pieniężnym.

A co sądzisz o tym aby rozwiązać to tak że kupując tego Linksys'a lub Netgera zrobie z niego główny router a mój stary WRT54GL posłuży wtedy tylko jako Bridge dla amplitunera?

Dodatkowo można znaleść używki WRT160NL jednak czy ten model jest dobry to nie wiem.
 
Ostatnia edycja:

Tsubasa

New member
Bez reklam
Do strumieniowania muzyki 802.11g wystarczy. Cisco/Linksys się ceni, to nie TP-Link ;) Tak, podpinasz pendrive, włączasz Media Server i wskazujesz folder do udostępniania. Jak klient 'zatrybi' z serwerem, to będziesz mógł odtwarzać media.
Opcja z wymianą głównego routera jest ciekawa. Sprawdź czy masz opcję Wireless Ethernet Bridge w WRT54GL.
 

PR0ximo

New member
Posiadam następujące opcje (Tomato 1.27):

-Access Point
-Access Point + WDS
-Wireless Ethernet Bridge
-WDS

Więc chyba się nadaje do tego patrząc na trzecią opcję ;) Szukając później mojej sieci, zauważyłem ciekawą opcję u innej osoby. Jakiego rodzaju zabezpieczenie potrzebuje w routerze aby zalogować się do sieci wifi, muszę przytrzymać przycisk dodawania urzadzenia podczas logowania? Ciekawy bajer i moim zdaniem znacznie ograniczający dostęp do swojej sieci domowej potencjalnym pijawką.

W piątek podskoczy do mnie kumpel z tym samym modelem routera co mój tylko niedawno zakupionym (więc nie wiem czy będzie mieć jakieś dodatkowe bajery) i sprawdzimy czy ten Bridge będzie działał na moim amplitunerze jeśli udostępnie mu internet przez mój stary router jako most dla niego ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry