Jak podłączyć nowy tv ze starym dvd i komputerem?

Wojt29

New member
Kupiłem jakieś 2-3 tygodnie temu telewizor :)

Wejścia w telewizorze:
- 2xHDMI 1,3 ,
- chinch,
- s-video (wejście jak dla eurozłącza)
- component
- d-sub

Wyjścia video w dvd:
- chinch
- s-video

Wyjścia video w komputerze:
- vga (to chyba d-sub jest :))
- s-video

Do tego zestawu nabyłem jakąś magiczną przejściówkę w sklepie z s-video na eurozłącze. Podobno przy jej zastosowaniu całośc ma działać tak jak przy s-video.

Po kilku próbach:
- dvd podłaczone przez s-video i magiczną przejściówkę pokazuje na górze ekranu jakieś zakłócenia, jakby czarne piksele mieszały się z jaśniejszymi
- dvd podłączone po chinch - podobnie
- komputer podłączony po s-video - jakość obrazu trochę marna, spodziewałem się czegoś więcej. Do tego kłopot z rozdzielczością - nie mogę ustawić 1366x768. Na laptopie mam 1440x900.

1. Czy istnieje coś takiego jak kabel, który z jednej strony będzie miał s-video, a z drugiej component?
2. Czy wyjście w dvd hdmi 1.2 będzie współgrać z 1.3 w telewizorze (zastanawiam się nad zazkupem, ale to ostateczność)
3. Czy podłączenie odtwarzacza po componencie będzie dużo gorze niż po hdmi?
4. Czy podłączenie komputera po d-sub wypadnie lepiej?
5. Jak to wszystko najlepiej podłączyć? Jakie kable zakupić?

Dzięki z góry za pomoc.
 

zmazurak

New member
Witam,
Pytań jest sporo, postaram się na niektóre Ci odpowiedziec. Zacznę od tego, że D-Sub=VGA. W tej sytuacji najlepiej będzie podlączyc kompa do TV kablem VGA-VGA (obraz), dżwięk trzeba poprowadzic oddzielnym kabelkiem z karty dżwiękowej do wejścia audio TV. Po kablu VGA-VGA (analogowo), bez problemu powinieneś osiągnąc rozdziałkę 720p, a niektóre TV pozwolą na więcej. Jak rozumiem odtwarzacz DVD, to zwykłe DVD, nie HD lub BlueRay, więc po prostu; połącz po komponencie i będzie OK. Złącze hdmi to złącze cyfrowe, na pewno jakośc jest wyższa, lecz w przypadku zwykłego DVD nie jest krytyczna. Różnica pomiędzy wersjami 1.2 a 1.3 hdmi jest w szybkości przesyłania sygnału (wtyczki są identyczne). Standard 1.3b najnowszy, pozwala na przysyłanie danych z prędkością 360 Mb/s.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Wojt29

New member
Dzięki zmazurak za odpowiedź.

Niestety w moim obecnym odtwarzaczu dvd nie ma nawet wyjścia component :(.

Wyjścia video w dvd:
- chinch
- s-video

A co do hdmi, rozumiem że 1,2 i 1,3 powinny współpracować bez problemu?
 

zmazurak

New member
Witam,
Z tego co pisałeś w swoim pierwszym poście, z odtwarzacza DVD są "jakieś" chinche; zapewne różnych kolorów (powinen być: żółty, czerwony i biaty (opisany jako out) wyjście, a w telewizorze powinny być takich samych kolorów (opisane jako in) wejścia. Wystarczy więc kupić za kilka złotych odpowiedni kabel ( 3 chinche b,c,ż. z obydwu stron, połączyć odpowiednie kolory i będzie OK. Ja tak mam podłączone stacjonarne DVD HIVISION do telewizora i jest spoko. Co do kwestii hdmi to powtórzę, różnica pomiędzy 1.2 a 1.3 jest tylko w szybkości przesyłania, wtyczki i gniazda są takie same pod względem elektrycznym i na 100% możesz połączyć te dwa urządzenia.
Pozdrowienia, :)
 

ifor

New member
Przy połączeniu hdmi 1.2 i 1.3 może wystapić brak przesyłu dzwięku (mam to u siebie ,DVD 1.2 na TV 1.3). Musiałem dzwiek przekazać osobnym kablem.
 

Wojt29

New member
Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale mój odtwarzacz dvd ma już około 6-7 lat.
To jest naprawdę stary sprzęt i oczywiście ma 3 x chinch tj. 2xaudio i 1xvideo, natomiast o componencie nie ma mowy :(.

Zastanawiam się obecnie nad kupnem dvd lub Blueray-a, jednak na ten czas cena trochę poraża :(.

Ifor dźwięk akurat puszczam poza tv, więc byłaby to jakas opcja z zakupem odtwarzacza z hdmi 1,2.

Na koniec... czy wg Was przy telewizorze 32 cale z odleglosci 2,5 metra będzie duża róznica na korzyść podłączenia dvd po hdmi względem kabli component?
 

zmazurak

New member
Czym podłączyc urządzenia?

...Kablem HDMI czy Component. Oba typy sygnałów są do siebie bardzo podobne, w bardzo podobny sposób przesyłają obraz i dostarczają te same informacje do wyświetlacza (TV lub monitor LCD), jednak w różny sposób. Różnice te są uzależnione od charakterystyki żródla sygnału i jakości urządzeń oraz kabli. Trudno jest przewidziec czy cyfrowe złącze HDMI zapewni lepszą czy gorszą jakośc obrazu w porównaniu z analogowym componentem. Dobrej jakości kable Component umożliwiają połączenia na odległościach 50-60m bez stosowania dodatkowych wzmacniaczy, natomiast jeśli chodzi o kable HDMI to zależy od konstrukcji i jakości kabla. W praktyce już przy odległościach 8-10m po kablu HDMI mogą pojawiac się artefakty. Tak więc jedynym pewnym sposobem na sprawdzenie jakości obrazu będzie sprawdzenie w praktyce obydwu połączeń.
Jeśli natomiast bierzemy pod uwagę zakup odtwarzacza BlueRay nie ma wyboru, tylko po HDMI, obojętnie czy będzie to wersja 1.2 czy 1.3. Transmisja danych w standardzie HDMI odbywa się za pośrednictwem technologii TMDS (transition Minimized Differential Signaling); kanał TMDS przesyła dane audio, video i bity kontrolne. Metoda sygnałowania jest identyczna jak w specyfikacji DVI1.0, strumień danych to połączenie single-link (HDMI typ A) lub dual link (typ B). Typ A lub B determinuje rodzaj zastosowanego wtyku A-19 lub B-29 pinów. W najnowszej wersji pixele obrazu przesyłane są z prędkościa 10.2 Gb/s. HDMI to wciąż ewoluujący standard lecz warto podkreślic, że kolejne wersje są kompatyblinle wstecz.
Dlatego nie rozumiem dlaczego u kolegi "ifor" brak dżwięku po HDMI. Przyczyny mogą byc dwie: 1.uszkodzony kabel lub gniazdo hdmi lub 2. złe ustawienia w softwarze odtwarzacza lub TV.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia,:)
Zbigniew.
 
Ostatnia edycja:

Wojt29

New member
Odświeżam nieco temat, ponieważ wpadłem na nowy pomysł :).

W amplitunerze (Denon avr-1803) mam:
- wejścia i wyjście s-video
- wejście i wyjście component

pytanie...
Jeśli podłącze dvd po s-video do amplitunera, to czy zadziała w takim wypadku podłączenie amplituner-tv po componencie?
Teoretycznie powinno, ale zanim kupię kabel za kilkadziesiąt zł, wolę zapytać :).

A może, jeśli sygnał wchodzi po s-video, to musi również wyjść po s-video?
 

zmazurak

New member
Połączenia DVD amplituner TV

Witam,
Teoretycznie powinno zadziałać z obu wyjść amplitunera.
Radziłbym jednak, zanim kupisz nowy kabel, pożyczyć go np. ze sklepu i wypróbować. Dużo albo wszystko zależy od sprzętu. Zdarzają się zimne lutotania na płytach lub niekompatybilne wyprowadzenia. Zawsze więc gdy w grę wchodzą pieniądze, warto swój pomysł przetestować. Życzę powodzenia.
Zbigniew.
 

Wojt29

New member
Kupiłem kabel component za "jedyne" 70 zł i... nie działa :(.
W telewizorze brak sygnału.

Czy coś jeszcze powinienem zrobić oprócz podłączenia kabli?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jeśli się nie mylę, to ten Denon jest z 2003 r. Wtedy tańsze amplitunery nie konwertowały sygnału video, to znaczy że na wyjściu komponent amplitunera otrzymasz sygnał z przełączanych wejść komponent. To co podłączysz pod wejście composite w ampli, dostaniesz na wyjściu composite (ew. S-Video).

Skoro wybuliłeś już kasę na kable komponent, a cena BD Cię przeraża (sensowne modele dostaniesz już za 950PLN, np Samsung 1500, w internetowych sklepach), to kup jakieś tanie DVD, nawet używane, z wyjściem komponent.

Z wyjściem HDMI też dostaniesz DVD za ok. 300...400PLN. O tańszych przez grzeczność nie wspominam... ;)
 

Wojt29

New member
Masz całkowita rację z połączeniem.
W końcu zrobiłem to, co powinienem był zrobić na samym początku, czyli przeczytałem instrukcję :).
 
Do góry